banner

Celkem výsledků pro výraz "dna": 44

folikul 12mm
avatar strasserka 20. 02. 2020

Dobry den. s priatelom sa snazime uz rok o otehotnenie, uz sme navstivili aj CAR, kde mi zistili protilatky na partnerove spermie, namerane 65.856 kIU/l. Nasadili mi prednison a posledna kontrola v piatok, 14.2. som mala 12mm folikul. doktorka nam povedala aby sme sa v utorok, pripadne stredu pre istotu snazili, ale ja som si zacala robit testy ovulacne az v pondelok a do dnesneho dna su negativne. folikul zrejme praskol v pondelok. No moja otazka je, ak v piatok rano meral 12mm, je mozne, ze v pondelok, pripadne este v nedelu mohla byt ovulacia? my sme si totiz planovali nechraneny styk v tomto obdobi ale sme to tym padom asi zmeskali. moja otazka je, mame teraz do dalsej ovulacie znova pouzivat kondom a skusat otehotniet az pri dalsej ovulacii? je vobec mozne prirodzene otehotniet aj napriek protilatkam pri uzivani prednisonu? dakujem za odpoved,

Dobrý den,

v současnosti se od dlouhodobí terapie kortikoidy (Prednison) upouští, protože je to velice málo účinná léčba imunologického faktoru neplodnosti. Styk chráněný kondomem na léčbu vysokých protilátek proti spermiím je rovněž dnes již anachronismem. Efekt se dá očekávat prakticky pouze od provedení mimotělního oplození s použitím mikromanipulační techniky oplozování. Jakýkoliv kontakt mezi povrchem vajíčka a spermií, ke kterému u přirozeného početí dochází, je v tomto případě zcela nežádoucí. Aby se oplození vajíčka mohlo při vysoce pozitivních protilátkách proti spermiím podařit, je nutné vpravit hlavičku spermie přímo do vajíčka pomocí mikromanipulačních technik, pak se teprve imunologický faktor neuplatní. Přirozené otěhotnění není zcela vyloučeno, ale je při této diagnóze velmi málo pravděpodobné. Při koronavirové epidemii určitě nedoporučuji pokračovat v užívání kortikoidů, protože si tím rovněž snižujete nyní tolik potřebnou imunitu.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobry den,po dvoch rokoch sa nam s manzelom minule leto podarilo otehotniet ale skoncilo to kyretazou pre Missed Abort asi v 7-8 tyzdni.Teraz sa konecne znova podarilo, som asi v 5tt. Lekar mi hned nasadil duphaston 2x denne. Nasledne na to asi druhy den vecer som mala pri utierani husty bledoruzovohnedy vytok a tiez aj dalsi cely den pri utierani, ale nie zakazdym.Navyse mi prestala citlivost prsnikov a bolest brucha a krizov ako pred MS( kym som tie priznaky mala aspon som vedela ze nieco sa deje)A prestalo mi chutit jest.Trosku ma obcas pobolieva v podbrusi, inak nic vyrazne.Bojim sa aby neslo znova o missed abort ked mi ustupili priznaky.Manzel ma navyse velmi zly spermiogram.Este horsi ako predtym ked sme potratili.Ma astenoteratospetmiu, Leukocytospermiu, vysoke ph a vysoku fragmentaciu DNA a podla urologa tam nieje nic na liecbu.HmNo skratka su moje obavy podla vas opodstatnene?Lebo kedze je priskoro lekar tam nic este neuvidi tak mi neostava nic ine len cakat.Dakujem za odpoved

Dobrý den, lehké špinění v I. trimestru je časté a často nemusí nic znamenat. Nicméně na druhou stranu zamlklé těhotenství se vyloučit nedá. Obecně do 12. týdne je to vždy " bud anebo", nelze vývoj plodu v podstatě ničím ovlivnit.  Držím palce, at vše dobře dopadne.

Kojeni
avatar p.mexican 26. 03. 2020

Dobry denSe zenou mame 2 tydeni miminko. Od narozeni je problem s kojenim ( materske mleko). Za den treba jenom 50ml s odsavackou. Vime ze tam mleko je. Ptal jsem se tety ktera je porodni asistentkou ta my poradila dat teply hard a pak masaz a vymackavat. Zde jsme meli nejakou mistni lekarku ( taiwan) a ta ze pry ne teply hadr ale studeny a jeste davat na kozi listy hlavkoveho zeli. Prijde mi to jako nesmysl. Rekla ze tyden pujde to zase dobre no musim uznat ze tyden a pul malinko pres a nic ????. Muzete my prosim napsat klidne i na email co a jak to udelat aby zena mohla krmit materskym mlekem. Nebot i kdyz jsem tu cetl ze si dite zvykne a pak uz od matky nechce ale jenom z lahve nebot to je jednoduche a rychle nasyti. Ale ja si myslim diky tomu ze dcerce jsou teprve dna tydny tak se to da jeste zachranit.Druha otazka je: myslite si ze je normalni kdyz dcerka vypije: 3:30am 80 (20 materske 60 umele mleko), 7:30am - 82, 11:30am - 85, 3:40 - 70, 7:30pm - 70 (20+50), 10:00pm - 60, 2:30am - 70 (20+50), 5:30 am - 30 ( umele mleko a tady je my to divne), 7:15am - 80.Dekuji vam mnokrat za vse odpovedi.

Dobrý den. Laktace se může ještě rozběhnout, je třeba dítě pravidelně přikládat k obou prsou, pokud se nakojí málo a má hlad, lze dokrmit adaptovaným mlékem, doporučuje se injekční stříkačkou, nebo lžičkou. Ne láhví, to by se dítě mohlo odstavit.Je třeba dbát na kvalitní stravu matky  a dostatek tekutin.

Co se týká dávek dítěte, v období šetinedelí mohou být nepravidelné, celková denní dávka pro dítě je 150ml/kg/den.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #kojení
mykoza
avatar siad 23. 04. 2020

Dobrý deň pani doktorka,chcem a opýtať, mám veľke svrbenie vo vagíne plus biely výtok . Bola som na wc na malej potrebe a po použítí papiera som na ňom našla uplne minimum krvy (menstruacia to nieje). Na prehladke pred pol rokom bolo všetk v poriadku a tento stav mám prvý krát v živote. Mám 26 rokov a nikdy sa mi nič podobného nestalo. Hygiena je pravidelná 2x do dňa používam Lactacyd. Momentálne som v Čr takže k lekárovi svojmu ísť nemôžem . Viete mi poradiť čo to môže byť a po prípade niake voľno dostupné maste alebo čipky? Ďakujem a prajem pekný deň.

Dobrý den, může se jednat o nějaký vaginální zánět, často to bývá právě kvasinková infekce. Slabé zakrvácení může být způsobeno křehkostí sliznic, které jsou zánětem podrážděny. Můžete vyzkoušet volně prodejné preparáty, které jsou určeny pro tyto případy. Např. Canesten čípek 500 mg (v balení je 1 čípek), který si zavedete na noc do pochvy a měl by pomoci. Můžete to také doplnit krémem Canesten, který můžete použít k lokálnímu potírání v době těchto potíží. Pokud by Canesten čípek nezabral, je možné např. za tři dny zavést ještě jeden. Pokud se ani pak neuleví a potíže budou přetrvávat/zhoršovat se, je vhodné vyhledat gynekologa. Hezký den.

Dobrý den. Včera jsem absolvovala NT + screening v CPG v Brně. NA UZV všechno v pořádku, Morfologické anomálie nenalezeny, NT 1,7 mm, nosní kost přítomna. Takže, dle uz a lékaře všechno v pořádku. Poté jsem čekala na krev. Tu mi volala přímo doktorka, PAPP-A 0,83 mlU/ml 0,4 MoM a FßHCG: 10,99 ng/ml 0,49MoM. Hodnota PAPP-A je nižší a doporučuje trojitý test s integrací v 16.t, pak kontrola na prenatalu ve 20tt. Závěr screeningu je negativní, riziko MD 1/877, vzhledem k věku matka1/527. V době porodu budu mít 32. Chtěla jsem se samozřejmě doktorky zeptat co to znamená, jen si mluvila to svoje, a já z toho bylo v šoku, že jsem se nakonec nezeptala. Nevíte - nemáte zkušenosti proč to může být snížené? Už jsem toho dost přečetla a jsem z toho celkem smutná :( Děkuji Vám.

Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), obecně vyšší riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův). Vaše miminko bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Je v tomto případě vhodné provést další odběr z krve v cca 16.týdnu, jak Vám říkala lékařka. Tento test poskytuje zpřesnění výsledků. Podstatné je, že na ultrazvuku je vše v pořádku. Ve výpočtu rizik může věk matky sám o sobě způsobit, že hodnoty vyjdou horší, ale to neznamená, že je něco špatně, je to dáno číslem (věku). Pro větší přenost lze provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den.

Zvacseny mechur
avatar Lucbelcul 16. 06. 2020

Dobry den, v 12tt tehotenstva mi na ultrazvuku zistili, ze plod ma zvacseny mocovy mechur (14x8mm). Prosim, co to moze znamenat? Momentalne cakam na dalsi ultrazvuk o tyzden. Dakujem

Dobrý den, pokud na miminku nebyl nalezen, zjištěn žádný jiný problém, nejedná se zpravidla o nic závažného a tento stav se postupem času sám upraví. Výskyt zvětšeného močového měchýře by mohl souviset s nějakou chromozomální odchylkou v DNA výbavě plodu nebo s anatomickou překážkou, která brání odtoku moči. Budou probíhat ultrazvukové kontroly, případně lze také provést vyšetření chromozomální výbavy plodu (z Vaší krve nebo z plodové vody), vše se bude odvíjet od ultrazvukového nálezu. 

Dobrý den,rada bych se zeptala na vysledky ohledne prvotrimestralniho screeningu. Byl ni vyhodnocen jako atypicky kvuli zvysene hodnote free beta Hcg, ktere jsem mela 135,50 IU/I ekvivalentni k 2,813 MoM. Riziko trizotomie 21 pote vyslo populacni 1 v 988 a upravene 1 v 1392. Znamena toto neco spatneho? Zaver je riziko downova syndromu jw nizke ale stejne mi byla doporucena konzultace s genetikem dekuji

Dobrý den, v rámci kombinovaného prvotrimestrálního screeningového vyšetření se odebírají hladiny hormonů z krve těhotné (vyhodnocuje se hladina PAPP-A a fb-hCG) a provádí se ultrazvukové vyšetření plodu se zaměřením na známky nejčastějších vrozených vývojových vad. Výsledné riziko vrozených vývojových vad (zejména se jedná o aneuploidie = poruchy počtu chromozomů) pak spočítá speciální software (kombinuje parametry získané z ultrazvuku + hodnoty získané z krve + informace o těhotné). Co se týká přímo parametru hCG - pokud vyjde vyšší hodnota hCG z krve, na základě tohoto může vyjít celkové vyšší riziko trizomie 21 - Downova choroba (obecně u těhotenství s plodem s Downovým syndromem právě nacházíme vyšší hladiny hCG než u těhotenství s normálním plodem, a to jak v 1., tak i v 2. trimestru těhotenství). Podstatná je zejména informace, zda je na ultrazvuku vše v pořádku. 

Podle výsledné vypočtené míry rizika se výsledky rozdělují do 3 skupin:  1. Výsledek negativní – vypočtené riziko výskytu aneuploidií je pro danou skupinu nízké – menší, než 1 : 1000. 2. Výsledek hraniční – vypočtené riziko je důvodem k provedení dalších, zpřesňujících vyšetření (ev. také genetická konzultace) – riziko menší, než 1 : 100 a větší nebo rovno 1 : 1000. 3. Výsledek pozitivní – míra vypočteného rizika je vysoká, je důvodem ke genetické konzultaci (+ další došetřování) – riziko větší nebo rovno 1 : 100. 

U Vás vyšlo riziko Downovy choroby 1:1392, čili v pásmu negativním. Avšak v případě atypických hodnot hormonů z krve je doporučeno provádět další vyšetření, která mohou pomoci výsledek ještě více zpřesnit. Pro zpřesnění informace lze například provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den

 

Dobrý den. Dnes jsem byla na prvotrimestrálním ultrazvuku. Je mi 37 let a čekám 3. dítě. Jsem 13+5. Při měření mi vyšly hraniční hodnoty pro T21 1:491 šíjové projasnění 2,50 mm. Vše jinak v pořádku. Při novém přeměření mi lékař řekl, že riziko pro T21 je 1:3000, takže výsledky negativní. Nevím, co si mám myslet. Je tedy vše v pořádku? Jak je možné, že v jednu chvíli vyjde měření hraniční a za 10 minut negativní? Mám z toho špatný pocit a bojím se, aby bylo miminko v pořádku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nejsem schopna zhodnotit, jak přesně výpočet probíhal, ale pokud je výsledné riziko 1:3000, tak je výsledek negativní. Neméně podstatné je hlavně také ultrazvukové vyšetření, zda vše bylo v pořádku.
Nad 35 let se na některých pracovištích doporučuje provést další odběr z krve v období kolem 15.-17. týdne gravidity = tzv. triple test - ke zpřesnění výsledků prvotrimestrálního testu.
Výsledky odběrů v rámci triple testu se totiž propočítávají (integrují) s hodnotami z prvotrimestrálního testu = provede se tzv. integrace testů.
Ve výpočtu rizik může věk matky sám o sobě způsobit, že hodnoty vyjdou horší, ale to neznamená, že je něco špatně, je to dáno číslem (věkem). Pro ještě větší přesnost lze provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den

Dobrý den, podstoupila jsem odběr choriových klků (na základě pozitivního prvotrimestrálního screeningu), kde byla zjištěna na chromozomu X v oblasti Xp22.31 přibližně 1,6 Mb velká mikroduplikace. Duplikovaná oblast zasahuje 4 OMIM geny, z nichž nejvýznamnější je gen STS (steroidní sulfatasa, OMIM 30047). Z mé DNA nebyla duplikace prokázána (je mi 39 let). Aneuploidie chromozomu 13,18 a 21 nebyla prokázána, sonoanatomie plodu je normální. Mohla bych se Vás prosím zeptat, jaká rizika a jak vysoká jsou s tímto nálezem spojena a zda lze nějakým dalším vyšetřením zjistit více?Děkuji předem mnohokrát za odpověď, M.R.

Dobrý den, pokud tomu správně rozumím, absolvovala jste genetickou konzultaci. Tento dotaz ohledně nálezu mikroduplikace a záležitostí s tím související by měl být směřován přímo na lékaře-genetika. S genetickým výsledkem se vyhotovuje výsledná lékařská zpráva, kterou jste buď obdržela nebo obdržíte a v ní by měly tyto informace být obsaženy. Je velmi důležité, že aneuploidie chromozomu 13,18 a 21 nebyla prokázána a sonoanatomie plodu je normální. Svůj genetický nález samozřejmě ještě můžete prokonzultovat s Vaším genetikem. Hezký den

Vývojové vady
avatar MValk 01. 04. 2021

Dobrý den, byla jsem na prvním screeningu ve 12. týdnu těhotenství. Lékař mi doporučil další konzultaci ... Mám však dva zcela odlišné názory odborníků a zajímal by mě další názor. Ultrazvuk dopadl relativně dobře až na abnormální trojcípou chlopeň a výsledky na T21 1:757. Jedna lékařka doporučuje odběr plodové vody a druhá mě uklidňuje, že je důležitý UZ, který je v pořádku a že jsem se nevešla do “tabulek” z důvodu věku (32 let, první těhotenství) a že ta chlopeň se většinou dá do pořádku sama, že se uvidí na dalším UZ ve 20tt. Ráda bych věřila tomu, že je vše v pořádku, ale raději bych znala i jiné názory. Děkuji za odpověď

Dobrý den, oba názory jsou variantou, jak se rozhodnout dál. Nic není povinné a Vy se můžete sama rozhodnout, jaký postup byste zvolila. Odběr plodové vody je jediná metoda, která poskytne 100% informaci o genetické výbavě plodu. Pokud byste chtěla mít jistotu, je variantou amniocentéza. S velkou přesností pracuje také superkonziliární ultrazvuk v období kolem 20. týdne. Váš výsledek T21 je hraniční riziko (buď může být negativní, hraniční nebo pozitivní). Lze také provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady (mezi které patří Downova choroba) - a to s přesností >99 %. Hezký den

Tehotenstvo
avatar Patricia3003 19. 04. 2021

Dobrý deň, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu. Dňa 30.03.2021 som bola na KET, v natívnom cykle, užívam progesteron 200 mg 2xd vagin., ak dobre počítam, som dnes 19.4.2021 v 5 + 4 tt, t. z. prebiehajúcom 6 týždni? Ovulácia 14. den (24.3.21),a transferovalo sa 6dňové embryjko. A este jedna otázočka.:Dnes som bola u gynekológa, kvôli tomu, že včera (18.4.21) som mala špinenie ráno, ale viac sa neobjavilo. Na usg bol pritomny len gestacny vak, myslím, že velkosti 13,7 mm. Je to normálny nález, je ešte možnost, že sa tam dieťatko objaví?Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. S úctou, Patricia

Dobrý den, jste v probíhajícím šestém týdnu. Na ultrazvuku ještě nemusel být vidět zárodek, avšak během 2 týdnů by se již měl na ultrazvuku ukázat. Hezký den

Dobry den, jsem po 2 zamlklych tehotenstvi (6tt a 7 tt) plus mam zdrave 4 lete dite (bezproblemove tehotenstvi). Provedli mi nyni stery (Vyšetření: Průkaz DNA/RNA metodou PCR výtěr neupřesněný) s vysledkem Ureaplasma parvum POZITIVNÍ. Gynekolozka mi zaslala erecept na Doxyhexal 200mg na 20 dnu a pro partnera na 10 dnu. Dale pak Macmiror complex 500 mg 12 tobolek.Chtela bych se zeptat:- zda tento test vychazi pozitivne jen pokud je to opravdu spatne nebo zda se muze jednat o prirozenou soucast vag. mikroflory, kterou ma az 80 % sexualne zijich zen a neni nutno lecit (nemam zadne obtize, jen slaby bily vytok bez zapachu ci svedeni).- pokud je to pouze prirozena soucast mikroflory a neni ji treba lecit muze komplikovat tehotenstvi ci zpusobovat potraty?- pokud lecba nutna je, musim opravdu brat atb 20 dnu? Nepostacila by jina davka, napr. Jakou ma partner? - Musim brat i MacMiror nepostacila by jemnejsi varianta jako je treba Gynimum Rapid?Predem dekuji za odpoved,Petra

Dobrý den,

ureaplasma je skutečně přirozenou součástí vaginálního prostředí. Pokud ženě potíže nečiní, není nutné ji léčit. Nicméně nemohu a nechci zpochybňovat postup Vaší ošetřující lékařka, má možnost Vás i vyšetřit a posoudit stav komplexně. Poraďte se o postupu s ní, zeptejte se na důvod, proč Vám léčbu nasadila a uvidíte, že se vše vyjasní.

Hezký den

Cystokéla
avatar Zuzka02 05. 05. 2023

Dobrý den paní doktorko,měla bych na Vás dotaz. Našla jsem si pohledem v pochvě při vstupu do vagíny útvar, který jsem tam dříve neměla. Zaplňuje nyní celý tento vstup zhora (dříve volný). Také mám poslední týdny obtíže s vyprazdňováním moči a chodím mnohem častěji na toaletu, než je u mne obvyklé, a to i v noci. Dle obrázku cystokély na internetu dle mého posouzení (nejsem odborník jako Vy) se shoduje: 1. ve změně tvaru výstupu močové trubice, kdy už není kulatá (urethra prolabs), 2. tak v útvaru uvnitř při vstupu do pochvy.Navštívila jsem proto svého gynekologa v rámci každoroční prohlídky a ten udělal preventivní vyšetření. Avšak nevěnoval vůbec pozornost těmto partiím i přes upozornění na problémy a nedávný úraz na konci ledna v křížové oblasti (zmiňuji ještě, že jedním z cviků rehabilitací bylo dýchání do oblasti pánevního dna). Byla jsem vyšetřena klasicky prohlídkou a stěrem děložního čípku a poševních stěn a následně ultrazvukem, kde sledoval dělohu, bez kontroly zevních genitálií a břicha. Oznámil mi, že vše je v pořádku a já s radostí odešla, momentálně se mi ale stav zhoršuje. Chtěla bych se proto zeptat, zdali je možné alespoň Vaše posouzení pohledem dle fotografie, předtím než navštívím lékaře znovu, případně jiného gynekologa. Předem Vám velmi děkuji za odpověď a přeji pěkný den.S pozdravem

Dobrý den, hodnotit eventuální možnost cystokely je nad rámec internetového poradenství, navíc z fotodokumentace takto prakticky nemožné. Je nutné komplexní gynekologické vyšetření. Doporučuji navštívit gynekologa.

Štítky:

Dobrý deň, dúfam, že nebude problém so slovenčinou. Idem si po názor a radu lebo už mi asi hlava vybuchne z toľkého rozmýšľania. Ide o zmenu škôlky po druhýkrát a nevieme sa rozhodnúť. Malá nastúpila do štátnej škôlky od januára (je januárová). S prijatím bol problém kvôli veku a voľným miestam, preto nás prijali iba do spádovej škôlky, ktorá mala rôzne recenzie. Skúsili sme im dať šancu, ale narazili sme na vyhorenú pani učiteľku, ktorá na deti kričala, nevhodne sa vyjadrovala, detom sa vyhrážala a bolo tam viac problémov (o všetkom vedenie vedelo, ale nakoľko má rok do dôchodku neriešili to). Naša malá je veľmi citlivá, potrebuje úsmev a milé slovo. Takže sme sa po mesiaci rozhodli pre inú škôlku. Keďže to bolo v strede šk. roka jediná možnosť bola súkromná. Nastúpila hneď, bez nejakej dlhšej pauzy, asi dva dni som bola v škôlke s ňou na pol dňa v rámci adaptácie a na tretí deň tam už ostala sama aj spať. Zvykla si rýchlo, bez plaču, je tam spokojná, pani učiteľky má rada. Škôlka mala iba jednu spojenú triedu, čo bolo super nakoľko pani učiteľky sa môžu naplno venovať malým deťom. Teraz je tam cca 6 malých 3-4 ročných. Lenže sme sa dozvedeli, že od septembra sa rozrastajú a budú mať cca17 malých detí a urobia druhú triedu predškolákov. Tiež sme si všimli viacero vecí, tým že mali skôr staršie deti mali aktivity zamerané na ne a malé deti sa vačšinou iba hrali. Na edukačnú časť majú iba pol hodinu, nakoľko sa zbierajú deti až do 9.00 a nemajú ani žiadne ranné rozcvičky. Málo sa učia pesničky a riekanky, skoro vôbec. Viac sa venujú aktivitám pre staršie deti a mladší sa skôr "vezú". Nemajú žiadne krúžky. Sú ako keby v začiatku a s malými deťmi sa iba začínajú učiť robiť. Keď sme sa u nich boli pozrieť dosť vecí nám bolo inak povedané. A majú aj vlastnú alternatívnu školu, na ktorú nadväzujú a aj v škôlke učia štýlom, aby pripravili deti na ich školu. Teraz máme možnosť dať od septembra malú do štátnej škôlky, kde nám ju prvýkrát nevzali iba kvôli veku. Škôlka je menšia má iba 4 triedy, má krásny dvor, deti si pestujú zeleninku, majú každý mesiac poníky, krúžky, montessori prvky a skvelé recenzie. Počtom detí v triede sú tak isto ako bude v súkromnej. Takže zmeniť škôlku? Myslím, že by v tejto štátnej dostala malá všetko a možno aj viac a za celkom inú sumu. Ale strašne sa bojím toho nového začiatku. Ona sa zvykne dosť fixovat na ľudí, niekedy aj teraz je ráno mrzutejšia keď nie je v triede jej obľúbenejšia pani učiteľka. Tiež sa obávam aby jej budova štátnej škôlky nepripomenula prvú škôlku kde mala veľmi zlé skúsenosti, nakoľko táto aktuálna súkromná škôlka ma modernejšie priestory. Bojím sa nového začiatku v novej budove s novými učiteľkami. Máme dať prednosť citovému pohodliu dieťaťa pred kvalitou škôlky? Ďakujem krásne

Dobrý den, na vaši otázku není úplně jednoduchá odpověď. Bohužel neuvádíte věk vaší dcery, což je v tomto případě informace docela zasadni. Pohoda a spokojenost dítěte v předškolním zařízení je určitě velmi důležitá. Důležitá však je také úroveň výchovně vzdělávací činnosti v MŠ, která pak následně bude dítě připravovat na úspěšné zahájení školní docházky. Jako rodiče nejlépe vaši dceru znáte a víte, jak se na nové prostředí adaptuje. Píšete, že zpočátku mívá obtíže a fixuje se na učitelky, což se v předškolním věku dá považovat za naprosto normální. V úvahu vemte také to, že do případné nové státní školky by dcera nastupovala až po prázdninách, takže pravděpodobně po určité časové prodlevě, kdy by do školky nechodila. Tato skutečnost by vám mohla vytvořit přirozený časový předěl, před nástupem do nové školky. Pro malé dítě je doba prázdnin dlouhá a dá se předpokládat, že na školku lehce pozapomene, což by vám mohlo pomoci ve vaší situaci. Koncem prázdnin můžete dceru začít připravovat na to, že nastoupí do školky nové. Ohledně budovy MŠ bych se tolik neobávala, důležité je, jaká je školka uvnitř a především to, jak se tam k dítěti chovají a zacházejí s ním. Musíte se však rozhodnout jako její zákonní zástupci sami. Mohlo by vám pomoci vzít si k ruce papír a tužku, na jednu stranu papíru si napsat všechna pozitiva změny školky, na druhou stranu zase negativa a pak tyto seznamy porovnat. Přeji vám, ať se dobře rozhodnete a ať je dcerka ve vámi vybrané školce spokojená. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #vzdělání