Inzerce
Inzerce
Inzerce

Učme děti přísloví, je to moudrost našich předků

My dospělí většinou víme, co které přísloví znamená. Pokud se nás ale zeptají děti, umíme jim to vysvětlit? Přitom se v příslovích skrývá tolik moudrosti. Nevěříte, že se děti mohou díky příslovím naučit něco o zdravé výživě, hygieně, pracovitosti či slušnému chování? Zkuste to s knihou Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky, kterou sepsala lékařka Jana Martincová, autorka předškolní přípravy a popularizátorka sexuální výchovy v kruhu rodinném. Pokračuje tak v tom, co ji baví nejvíce, v předávání potřebného praktického know-how dětem do života. Kniha v jejím vydavatelství Babyonline vychází v těchto dnech.

Interaktivní kniha je vhodná pro děti od pěti do devíti let a jejich rodiče i prarodiče. Obsahuje 50 přísloví, která jsou seřazena podle abecedy. Pomocí nich si mohou děti zábavnou formou osvojit životní zkušenosti a moudrost našich předků.

Inzerce

Každé přísloví je v publikaci nejprve představeno v krásných obrázcích ilustrátorky Štěpánky Mikulíkové, následně v říkance a slovním objasnění. U každého přísloví je také volný prostor, do kterého si dítě může nakreslit vlastní obrázek, který ho k tématu napadne. Nechybí otázky, které mohou rodiče s dětmi probrat a které prohloubí a ukotví pochopení uvedeného přísloví. S knihou si rodiče s dětmi vyhrají opakovaně. Mohou hledat vhodná přísloví k tomu, co se jim ten den stalo, nebo si vzpomenout na podobná či opačná přísloví. 

Na základě mnohých přísloví (Žádný učený z nebe nespadl, Dvakrát měř, jednou řež, Komu se nelení, tomu se zelení a další) mohou rodiče s dětmi mluvit o trpělivosti či pracovitosti. Úsloví Jez do polosyta, pij do polopita vybízí k debatě o zdravé stravě, Bez práce nejsou koláče zase k tomu, jak může dítě v domácnosti pomáhat.

Inzerce

„Zjistila jsem, že nejen dětem, ale někdy i jejich rodičům chybí taková ta obyčejná moudrost našich předků, proto jsem se rozhodla téma oprášit a vydat jej v úplně novém a jiném kabátu. Interaktivně, aby děti nebyly pouze pasivními konzumenty, ale mohly si i do takto hodnotné knížky přidat svou kreativní kresbu a knížku si uchovat na památku,“ říká k motivacím pro sepsání knihy autorka Jana Martincová.

Kniha přísloví rozvíjí fantazii, řečové a vyjadřovací schopnosti, rozšiřuje slovní zásobu a svými náměty dává prostor pro dialog s rodiči. Také buduje schopnost porozumět textu a vytvářet nejrůznější analogie. Rozvíjí sociální, komunikační dovednosti i emoční a etickou stránku dítěte.

Inzerce

Publikaci Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky si mohou zájemci pořídit v e-shopu vydavatelství Babyonline, kde společně s knihou obdrží ZDARMA pexeso s obrázky všech 50 přísloví.

 

Inzerce

O autorce:  

Jana Martincová se po absolvování Lékařské fakulty MU v Brně dlouhodobě profiluje v oblasti zdravotnického vzdělávání laické i odborné veřejnosti a popularizaci medicíny. Je autorkou předškolní přípravy a popularizátorkou sexuální výchovy v kruhu rodinném. Se sexuoložkou Petrou Sejbalovou provedla před dvěma lety z vlastních prostředků rozsáhlý sexuální výzkum mezi dospívajícími, z kterého vyplynulo, že se na webové stránky s pornografií dostávají už malí školáci. Právě ti jsou pak nejzranitelnější při útocích sexuálních agresorů na internetu.

Autor: Redakce Babyonline
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Redakce Babyonline
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Učme děti přísloví, je to moudrost našich předků - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, vlastně ani nevím, zda se budu ptát správně. Zda jsem tu správně.
Mám 15 letou vnučku a ta jako velká většina teenagerů, s okolním světem a přáteli komunikuje přes PC. Nedávno mi zaslala adresu stránek, kde komunikuje se svými známými a hraje s nimi počítačové hry online. Byla jsem ale nemile překvapená, že do éteru mluví i o své menstruaci. Když jsem ji naznačila, že by o takových intimních věcech neměla hovořit takhle veřejně, ohradila se, že je to tak správně, že je to normální.
Jsem z toho špatná, tak se chci zeptat, zda jsem tak konzervativní nebo se situace změnila a opravdu už se dnes o takových věcech hovoří otevřeně i v éteru mezi "známými" lidmi.
Děkuji za odpověď.
Chci být dobrá babička, ale v tomto případě nevím, jak se zachovat

Jana

Dobrý den, role babičky je v tomto ohledu nevděčná. Musíte mít na paměti, že vychovatelé vaší vnučky jsou její rodiče. Oni by ji také měli o bezpečném chování v prostředí sociálních sítí a na internetu poučit. Můžete zkusit situaci probrat s nimi a oni by s vnučkou mohli její počínání na internetu rozebrat. Vnučku by ale bylo dobré upozornit, že si s maminkou nebo s tatínkem promluvíte. Můžete však také vyjádřit svůj názor a sdělit jí, že se vám tento s kamarády sdílený obsah nezdá být vhodný. Je pravda, že obecně se komunikace o záležitostech týkajících se intimního života, sexuality a podobných témat hodně vyvíjí a uvolňuje, témata, která byla ještě nedávno tabu, jsou již nyní zcela normální. Tady se však jedná o osobní intimní témata, ne o společenskou obecnou diskuzi o sexu. Můžete se zkusit vnučky zeptat, jestli by o své menstruaci vyprávěla kamarádům při osobním setkání. Nebo zda by chtěla, aby se jejími vyjádřeními o svém intimním životě uspokojoval nějaký pedofil či sexuální deviant. Upozorněte ji, že všechno tohle se pod zdánlivou anonymitou sociální sítě může stát. Můžete ji upozornit na film "V síti", který tuto problematiku mapuje a rizika ukazuje. Ať vnučka zkusí sama zvážit, co chce a co nechce ze svého intimního života sdílet s širokým okolím. V patnácti letech by to již měla být schopna vyhodnotit. Nečekejte, že uzná, že třeba pochybila, je dost možné, že bude reagovat odmítavě, ale své počínání na internetu pravděpodobně příště lépe promyslí. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 28.04.2022, 08:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×