Testování 2-fázové manuální odsávačky Harmony Light

  1. Seznamení s odsávačkou Medela Harmony Light
  2. První týden používání odsávačky Medela Harmony Light
  3. Třetí měsíc používání odsávačky Medela Harmony Light

Seznámení s odsávačkou Medela Harmony Light

S manuální odsávačkou Medela jsem se seznámila, když mi byla darována v projektu Rodíme ONLINE 2017. Začala jsem ji používat druhý den po porodu, když se mi nalila prsa mlékem. Jednoduché sestavení odsávačky, které zvládne každý, je velkou výhodou. 

Rozdíl mezi mechanickou a elektrickou odsávačkou

Nemohu přesně popsat, jaký je rozdíl mezi mechanickou a elektrickou odsávačkou, protože elektrickou odsávačku jsem používala po prvním miminku v porodnici. Pamatuji si jen to, že jsem si nemohla přesně sama regulovat frekvenci odsávání mléka a připadala jsem si tak nějak divně, připojená na přístroj, který vše udělá za vás. U manuální odsávačky jsem se pohodlně usadila a mohla jsem začít pumpovat, přesně tak, jak jsem chtěla. Výhodou je, že kdykoliv můžu odsávání ukončit a jít se třeba napít nebo podobně.

Oceňuji jednoduchý a srozumitelný návod k sestavení odsávačky

Odsávačku jsem poprvé rozbalila v porodnici, a i když jsem absolutní antitalent na veškeré stavebnice a veškeré sestavování různých přístrojů, díky velmi srozumitelnému a jednoduchému návodu jsem ihned pochopila, jak se odsávačka skládá, a mohla jsem začít s odsáváním. 

 

 

 

 

 

Pochopitelně před prvním odsáváním doporučuji sterilizovat a důkladně umýt. 

Odsávačku Medela jsem používala v porodnici, protože jsem nemohla být s miminkem

Odsávačku jsem začala, jak jsem již psala, používat v porodnici, protože jsem nemohla ihned po porodu být se svým miminkem. I když prvních pár dní jsem s těžkým srdcem musela mléko vylévat, byla jsem ráda, když jsem díky odsávačce docílila toho, že jsem se krásně rozkojila. Když jsem pak měla možnost nosit svému miminku mateřské mléko, byla jsem moc ráda, že něco takového jako odsávačka existuje. 

Díky odsávačce Medela mohlo miminko dostat mateřské mléko

Využívala jsem stejnou frekvenci odsávání jako bych měla miminko u sebe, takže cca po dvou až třech hodinách. Střídala jsem prsa, abych docílila stejného nalévání obou prsů. Odsávačka pomohla mému miminku dostávat mateřské mléko, i když jsem nemohla být u něho a to si myslím, že je obrovskou výhodou. Nikdy totiž nemůžeme vědět, co se může stát a díky odsávačce můžeme nosit miminku vlastní mateřské mléko a nemusíme přecházet na umělou výživu.

Marcela

První týden používání odsávačky Harmony Light

S odsávačkou se pracuje velmi jednoduše a to díky rychlému sestavení. Byla jsem velmi ráda, že to tak jednoduše vše šlo sestavit a nemusela jsem se s ničím nervovat anebo někoho obtěžovat, aby mi se sestavením pomohl. Pak už se jen stačí pohodlně usadit a můžete začít. 

Jak dvoufázová odsávačka Medela funguje

Dvoufázová odsávačka Medela nám pomůže nejprve prs nasát, aby se bradavka dostala do správné stimulace a pak už stačí jen začít mačkat páčku, kde si sami můžete regulovat, jak intenzivně chcete prs pumpovat.

Co doporučuji si k odsávačce přikoupit

K odsávačce mléka bych určitě doporučila si pořídit další lahvičky, které můžete uložit do lednice a sáčky na zmražování mléka, pokud nemáte možnost být s miminkem. Výborným pomocníkem je taky kojící polštář, který vám umožní uvolnění a vy se tak cítíte pohodlně. Nezbytnou součástí by měl být také sterilizátor, aby se odsávačka udržovala v hygienické čistotě.

Jak často jsem mléko odsávala a jak dlouho mi to trvalo

Mléko jsem se snažila odsávat každé dvě až tři hodiny. Nejvíce jsem se snažila mléko odsávat v noci, protože to je tvorba mateřského mléka největší. Myslím si, že doba odsání mléka je individuální, mně to trvalo přibližně 10 až 15 minut z jednoho prsu, ale jakmile se mi prsa začala čím dál víc plnit mlékem, tak se interval zkracoval. 

Nesmí vás určitě odradit, že při prvním odsání mléka je ho malé množství. Mléko se tvoří a i malé množství je velmi důležité.

Odsávání mléka je jako kojení s výjimkou, že nemáte u sebe miminko

Odsávání mléka se dá přirovnat k samotnému kojení jen s tou výjimkou, že u sebe nemáte miminko. Doporučuji po každém odstříknutí mléka určitě pořádně ošetřit bradavky. 

Odstříkané mléko chutná stejně jako z prsu

Odstříkané mléko miminku chutná naprosto stejně, jako kdyby bylo kojeno přímo z prsu. Jen se miminko potom musí naučit z prsa sát, protože odsáté mléko se přelévá do láhve, kde je průtok mateřského mléka snazší než při samotném kojení.

Rada pro maminky – bradavky promazávejte

Rada pro ostatní maminky je určitě nezapomínat na promazávání bradavek nějakou vazelínou, aby nebyly bradavky rozpraskané a zkrvavělé. Já jsem na to často zapomínala a stalo se mi, že mi bradavky začaly praskat a odsávání pak bylo bolestivé, ale jakmile se mi bradavky uzdravily, mohla jsem pokračovat.

Marcela

Třetí měsíc používání odsávačky Medela Harmony Light

Odsávačku jsem používala jen po dobu, co byla Silvinka v nemocnici. Když ji pustili domů, snažila jsem se ji přikládat k prsu, ale nepřichytla se. 

Přes veškeré snahy i s odsáváním jsem přešla na umělou výživu.

Díky stresu jsem přišla o mléko, a i když jsem se snažila odsávačku používat přesně v těch intervalech 2 až 3 hodiny, neodstříkala jsem ani kapku.

Příběh Marcely se Silvinkou si můžete přečíst na: https://www.babyonline.cz/rodime-online-2017-dramaticky-porod-marcely. 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Testování 2-fázové manuální odsávačky Harmony Light - diskuze

Poradna

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?
Předem děkuji za odpověď
Aneta. L.

Dobrý den,

pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.

Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).

Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.10.2018, 17:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce