Inzerce
Inzerce
Inzerce

KDY? V jakém věku by měla sexuální výchova proběhnout?

  1. Jak jsem se u vás ocitl?
  2. Není na sexuální výchovu příliš brzy? Nebo příliš pozdě?

Byla jsem překvapena, jak často je věk, kdy dítě seznámit se sexualitou, pokládanou otázkou. Jak si rodiče přesně stanovují číslo, kdy o tom budou doma mluvit.

Trochu mi to připomíná toho pána z Básníků s jeho první a druhou dovolenou v Jugoslávii, a pak už jenom pozitivy a sociálními jistotami. Ale ty při péči o dítě nečekejte. Žádné jistoty, šablony a pevná data nejsou.

Nebo si dokážete představit, že za vámi dítě přijde s dotazem, jak se ocitlo na tomto světě ve 2 letech, ale protože to máte naplánováno až v pěti, odkážete jej, ať 3 roky na odpověď počká? Nebo se zeptá v 11, co je to prezervativ, k čemu slouží a jak se s ním pracuje a vy místo, abyste využili této přirozeně vzniklé situace, opět hovor zazdíte s tím, že mu to ukážete až ve 14?

Inzerce

Každopádně pro ty, kteří milují čísla a přesné uzavřené časové intervaly, alespoň uvedu, jak to zhruba u dětí bývá.

Jak jsem se u vás ocitl?

Děti s prvním dotazem „jak se ocitly na tomto světě“ přicházejí zhruba kolem jednoho roku. Tehdy jim stačí jednoduchá odpověď „narodil ses nám“. To je přesně ta první kapitola v knížce „Jak děti přicházejí na svět“. 

Inzerce

V pěti letech již problematiku potřebují probrat podrobněji. Jak jsme však četli v ohlasech na knížku „Jak děti přicházejí na svět“, často s celou knihou maminky seznámily i dvouleté děti, zejména když čekaly jejich mladšího sourozence. Takže nemusíte ihned po první odpovědi knihu zavírat a dítěti odepírat v ní dále listovat :-). Dítě každého věku si tu samou informaci přebralo po svém, všechny ji v této jednoduché, leč pravdivé formě přijaly velmi dobře a pozitivně. 

Inzerce

Knížka vznikla po obsáhlém hovoru se synem, kdy se jedná skutečně z 95 % o autentický rozhovor s odpověďmi, jak je syn rovnou pochopil, nebo si je ještě sám objasnil.

Všechno si tehdy kreslil. Jak vypadá vajíčko, jak spermie, jaký je rozdíl mezi maminkou a tatínkem, dále nezapomněl namalovat miminko u maminky v bříšku a pak již narozené v kočárku.

Inzerce

Jeho tehdejší dílo jsem mu uschovala na památku.

Není na sexuální výchovu příliš brzy? Nebo příliš pozdě?

Zatímco jedna část rodičů řeší, jestli není na tuto problematiku u dítěte ještě brzy, tak další už má tendenci to vzdávat, že je asi pozdě, tak už to ani dělat nebudou. To by však bylo chybou. 

Na sexuální výchovu ze strany rodičů totiž není nikdy příliš brzy ani příliš pozdě. Ale dříve je lepší než později a pozdě je lepší než vůbec.

U té části rodičovské populace, která se k tématu nedostala do věku pěti let, jsem se setkala s krásným případem, jak vše dohnat. Psala mi maminka dvou synů ve věku 7 a 9 let, že téma ještě doma neprobírali. Rozhodla se koupit naši sexuální výchovu pro nejmenší, večer směřovala celou rodinu včetně tatínka pod peřinu, kde si čtením udělali moc pěkný večer. Čili záleží, jak rodič situaci pojme. Ale je pravda, že ve vyšším věku již téma dítě nebere s takovou bezprostředností jako v těch 5 letech. Otázky o sexualitě totiž v předškolním věku vnímá stejně bezelstně jako ty „proč je na obloze duha“. Pro rodiče jsou samozřejmě odpovědi stejně náročné J. Pohlavní orgány jsou pro dítě na roveň těm ostatním v těle jako ucho, ruka, srdce. Čili nejvhodnějším obdobím, kdy nejmenší vpravit do této problematiky, je tehdy, než jde dítě do školy.

A stačí skutečně přirozeně reagovat na dětské otázky, neznám dítě, které by se nezeptalo! Nepřeslechl rodič otázku, neodložil odpověď?

Co se týká teenagerů, tak náctileté dívky by měly potřebné informace obdržet, než u nich začne probíhat proces dospívání, tedy kolem 11. roku věku. Tam se zase strašně řeší, jestli není brzy na otázky o sexu. Evropská unie k tomu dokonce vydala manuál, co má v kterém věku dítě přesně vědět.

Ale upřímně: Máte dítě podle manuálu? Já tedy ani jedno. Každé je tak specifické, že se skutečně snažím poslouchat jeho vlastní potřeby, vnímat jeho samostatný vývoj a na něj reagovat. 

Určitě bude jiná situace u dítěte, kde je problematika vzhledem k pracovnímu zaměření rodičů na denním pořádku. Těm stačí pouze v nějakých 15 předat knihu, kde bude vše souhrnně. 

Nebo můžete mít doma dceru, jak se nám již několikrát stalo, devítiletou, která vás již v tomto věku pro knížku pro náctileté „Co se od kamarádek nedozvíš“ pošle. Nejsou však výjimkou i dívky, které na to, co se s nimi podle knížky bude dít, i v 15 letech koukat vyděšeně. 

Z toho vyplývá, že situaci je nutné pojmout individuálně dle vývoje a potřeb konkrétní dívky. Stejně tak to probíhá u chlapců, kteří jsou však za dívkami v závěsu zhruba 2 roky.

Náctiletá dívka by první informaci o dospívání měla obdržet v rozmezí 11 až 13 let, tedy než přijdou první měsíčky a chlapec by měl být edukován kolem 13. roku, kdy i vy rodiče si najednou řeknete něco ve smyslu: „Ten náš Pepa ale během těch prázdnin zmohutněl / zmužněl.“

Hlavně příliš nespekulujte a chytněte, jak se říká, první příležitost za pačesy. Když vám dítě nahraje svou otázkou na smeč, převezměte míč a nahrajte.

K tomu vám držím palce!

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

KDY? V jakém věku by měla sexuální výchova proběhnout? - diskuze

Poradna

Cysty na mozečku

| Jandulka30 | 20.06.2024, 11:06

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem 20+4 a našly naší princezně cysticky na mozecku a doktor mi řek že by bylo lepší podstoupit odběr plodové vody ale mam strach a hlavně říkal že do 24 týdne by měly zmizet tak si myslí že je zbytečné riskovat a chodit na plodovou vodu jakej máte nazor vy mockrát děkuji

Dobrý den,

já Vám samozřejmě v rámci internetové poradny nemohu říkat, co máte či nemáte dělat, nicméně odběr plodové vody patří mezi nízké rizikové výkony v těhotenství. Řiďte se doporučením Vašeho ošetřujícího lékaře.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 20.06.2024, 10:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×