Inzerce
Inzerce

PROČ bychom se měli sexuální výchovou v rodině zabývat? 

 1. Proč se rozumný rodič sexuálnímu vzdělání dítěte nevyhýbá?
 2. Proč chci já jako rodič své děti sexuálně vzdělat?
 3. Názory lékařů, se kterými pravidelně spolupracujeme
 4. Proč potřebné informace dětem předat?
 5. A PROČ bychom neměli opomenout i naše nejmenší? Proč i školkové děti sexuálně vzdělávat?
 6. Vztah k sexualitě a intimnostem si dítě buduje od nejútlejšího věku

Každé lidské jednání by mělo mít svůj cíl. Stejně jako v minulosti svůj cíl měly neznámé hvězdičky druhořadých seriálů, když dobrovolně vstupovaly do loží svých producentů a dnes se z toho snaží vytřískat popularitu hashtagem #metoo, tak svůj cíl, asi poněkud odlišný, má i rodič, který standardně zahrnuje sexuální výchovu do základního vzdělání svého dítěte. Takový by asi nebyl nadšen z toho, kdyby jeho děti, zvláště dcery, byly takříkajíc sexuálně lehčího ražení.  

I když pozor! Jsou i tací, kteří svým dětem předávají právě ten v úvodu představený hodnotový žebříček. Jejich děti pak vědí, stejně jako to věděly ty budoucí herečky, že když se chtějí např. dostat na školu, na kterou jejich schopnosti nestačí, tak to mohou zkusit takzvaně přes postel. Respektive to již mají od nějakých šestnácti v plánu a neváhají to sdělovat svému širokému okolí a trénovat již od těch 16 budoucí byznysový styk bez vztahu s protějšky věkově více či méně vzdálenými.

Proč se rozumný rodič sexuálnímu vzdělání dítěte nevyhýbá?

Minimálně proto, aby děti neopakovaly jeho chyby či chyby někoho jiného. Nebo snad někdo z nás rodičů touží po tom, aby jeho dítě podlehlo drogám, jak často v médiích u mladých lidí v partách vidíme? Nebo si přivezlo z exotické dovolené těhotenství i HIV v „jednom balíčku“? Tohle jsou bohužel skutečné příběhy nikoliv zajímavě smyšlené povídačky z bulvárních časopisů.

Inzerce

Můžete namítat, že sebelepší snaha rodiče dítě ovlivnit může přijít vniveč nebo mít naprosto opačný efekt.

To je sice pravda, ale vy si pak nemusíte nic vyčítat, protože jste pro danou věc udělali maximum. Také je mnohem větší pravděpodobnost, že u vzdělaného dítěte se vámi předané vědomosti a přístup k životu časem někde vyloupnou a dítě prozře :-).

Inzerce

Nehledě na to, že žádné vědomosti nikdy nikomu neublížily, ale vždy naopak prospěly.

Pojďme na to osobněji a s prožitou vlastní zkušeností:

Proč chci já jako rodič své děti sexuálně vzdělat?

Ze stejného důvodu, jakým sexuální výchova prospěla mně v dospívání i dospělosti:

Kvalitní informace vedou k vybudování zdravého sexuálního sebevědomí, a to umožní:

Inzerce
 • Vnímat sexualitu bez tabuizace
 • Získat zdravý a sebevědomý vztah ke svému tělu
 • Získat odpovědný přístup v sexuálním chování v dospívání i dospělosti
 • Do výběru životního partnera zapojit rozum, protože na výsledku tohoto výběru závisí životní štěstí, spokojenost a úspěch
 • Nezačít si s kdekým či hned s někým provozovat sex
 • Sexualitu vnímat jako intimní téma, probírá se pouze s osobami blízkými – jak krásný termín :-)
 • Naopak vědět, že na veřejnost náš sexuální život nepatří, nechybí nám zdravý, přirozený stud

Pokud je stále naše odpověď na otázku PROČ pro vás nepřesvědčivá, přidám ještě názory lékařů, se kterými pravidelně spolupracujeme, a kteří toho mnohdy o vašich dětech vědí více než vy samotní:

 • Dětská lékařka MUDr. Ludmila Vomelová: „Mnozí náctiletí sex vůbec nespojují s citovým vztahem, je to pro ně jen akt a vstup do dospělosti.“ 
 • Gynekoložka MUDr. Simona Motlová: „Neví, proč používat kondomy, neví o možnosti nechtěného těhotenství, neuvědomují si riziko přenosných chorob. Některé slečny, které za mnou přicházejí se diví úplně všemu. Zapomenou si nasadit antikoncepci, mají nechráněný styk, zjistí, že jsou těhotné a nechápou, jak se to mohlo stát. Nebo přijdou a udiveně se ptají, proč je, cituji, ?dole všechno svědí?. Když situaci probíráme, najednou z nich vypadne, že měly náhodný styk s někým, koho znaly sotva hodinu, samozřejmě bez kondomu. Někdy mám pocit, jakoby i tušily, co se může stát, ale z nějakého důvodu si myslí, že jim se to vyhne.“
 • Dětská lékařka MUDr. Blanka Flugerová: „V ordinaci si všímám, že vyrůstá hodnotově nestabilní generace rodičů včetně vztahů, která je nešťastná a s nimi i jejich děti. Rodina jako instituce a hnízdo začíná být považována za přežitek, autority (kromě vlastní) za výsměch.“ 

A na závěr ještě dvě konkrétní PROČ, proč potřebné informace dětem předat

Jsem v poslední době sexuální problematiky opravdu plná. Když okolí zjistí, čemu se věnuji, zvláště pak rodiče náctiletých dětí, jsou rádi, že mají téma s kým probrat a sdílet a nejednou mě obohatí jak o neznalosti, které provázely je jako teenagery, tak o ty, které zjistili u svých dětí a způsobily u nich velké překvapení.

Asi nejvíce opakovanou neznalostí byly chyby při používání kondomu. Ty pak mohou vést jak k nechtěnému otěhotnění, tak i k onemocnění při náhodném styku:

 • Málokomu z teenagerů někdo dospělý řekl, že před nasazením kondomu má stisknout jeho špičku, aby se vytvořil prostor pro sperma a kondom nepraskl. Také jim nikdo neřekl, že je dobré si číst na zboží návody k použití. Dotazy na prasklý kondom a možnou záchranu situace nám svého času docházely denně.

Inzerce
 • Také málokdo z těch, kteří začínají se sexuálním životem, je vybaven informací, že použije-li kondom, aby dvojice nepočala dítě, tak je nutné po aktu úd s kondomem ihned z pochvy vyjmout. Proč? Ptají se nechápavě a většinou se odpověď dozví záhy po prvním sexu, po kterém běží do lékárny pro pilulku PO. 

To si nezapomeňte promyslet pro své dospívající dítě!

A PROČ bychom neměli opomenout i naše nejmenší? Proč i školkové děti sexuálně vzdělávat?

 • Protože je problematika, jak se tady ocitly, zajímá
 • Protože chceme, aby dostaly informaci od nás rodičů a to takovou, kterou uznáme za vhodnou
 • Protože tyto hovory posílí náš vzájemný vztah s dítětem, zvláště, když pak v kolektivu zjistí, že jsme jim nelhali, stáváme se o to větší autoritou, …na rozdíl od rodičů, kteří dětem nabulíkují báchorky, díky kterým jsou pak jejich děti centrem posměchu.

 • Jaký asi vztah k sexualitě a intimnostem již díky tomuto prvotnímu zesměšnění získají?

Vztah k sexualitě a intimnostem si dítě buduje od nejútlejšího věku

A o to jde přece v životě nejvíce. Možnost tvořit děti, kdy z láskyplného vztahu dvou lidí, ne pouze ze dvou buněk, vzejde nová, osobitá a tím kouzelná bytost, je přece nádherná. Nebo opravdu chcete, aby mělo vaše dítě sexuální znalosti zúženy pouze na nějaký technický či sportovní úkon? Jak jej ostatně mají téměř všichni, kteří odmítají sexuální výchovu s tím, že má na ni ještě dítě dost času? Nebo aby se dítě raději z obav, které získalo díky svým nevědomostem v období dětství, do ničeho takového, jako je láska, vztah i sex, nepouštělo? 

P. S.: A ještě jedno PROČ speciálně pro dívky:

 

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

PROČ bychom se měli sexuální výchovou v rodině zabývat? - diskuze

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 07:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce