Inzerce
Inzerce
Inzerce

Na CO se naše děti o sexu ptají a jak?

  1. Na co se ptají malé děti?
  2. Jaké dotazy nám do poradny chodí od náctiletých?
  3. 1. Tematická oblast: Mohu být těhotná?
  4. 2. Tematická oblast: Hormonální antikoncepce
  5. 3. Tematická oblast: Pilulka PO a interrupce
  6. A ještě pár kuriozit z dotazů
  7. Na závěr jedna kvízová otázka pro rodiče

Dnes jsem zrovna předávala Předškolákovy týdeníčky jedné babičce pro její dvě vnučky. Přidala jsem brožuru vycházející z knihy Žena po 40 a také brožurku sexuální výchovy, až holky vyrostou.

Paní hned reagovala slovy, že se o to holky živě zajímají už teď. Prý dědovi sdělily, že ví, jak děti přicházejí na svět. Že si maminka s tatínkem lehnou pod peřinu a mají sex. A dodaly: „Ale potichu, ať to neslyší tatínek, protože ten to ještě neví.“ Milé, že? :-). Poté, co jsem se tomu od srdce zasmála, mně úsměv na rtech mírně ztuhl. Některým dětem totiž musí skutečně připadat, a to díky neochotě rodičů o sexualitě mluvit, že o ní ví méně než ony.

Děti pak bohužel zpětně neví vůbec nic, resp. to podstatné, jak byste mohli zjednodušeně poznamenat při pohledu na otázky, které nám docházejí do poradny a naše gynekoložka na ně neúnavně denně odpovídá.

Inzerce

Je to bludný kruh, ze kterého mohou za ruku vyvést své děti pouze jejich rodiče, a to tím, že vystoupí z mlčení a mlžení o sexuálních tématech.

Na co se ptají malé děti?

I když to již v textech zaznělo, je vhodné to pro úplnost napsat i tady.

První dotaz, jak se dítě ocitlo na tomto světě, přichází ve dvou letech. Tehdy si dítě vystačí s odpovědí, že se do rodiny narodilo.

Inzerce

V pěti letech chce vědět více a asi nejnáročnější je otázka rozebraná dětmi výše: „Jak se tatínkova buněčka dostane mamince do bříška?“ Syn tehdy v roce 2009 obrázek souložící dvojice poměrně trefně okomentoval slovy: „Aha, oni se spojí.“ Je asi opravdu pro dětský úhel pohledu ničím nenahraditelná. Jak sami vidíte, tuto otázku potřebují mít děti skutečně zodpovězenou, vrtá jim hlavou. Když ji zcenzurujete včetně velmi diskutovaného obrázku vy, zeptají se jinde. Dětem se hodně líbí, že není knížka čistě o sexu, ale v kontextu celého lidského života. Je tam ukázána rodina, se kterou se identifikují, jak pečovat o těhotnou ženu, že by ji měli pustit sednout v tramvaji i autobuse apod. Naprosto pak milují kapitolu o buněčkách, kde jsou představeny i ostatní, opět ku pomoci vytvořit si představu, jak to chodí v lidském těle. Co milují rodiče? Že je to krátký, jednoduchý příběh, který hladce plyne a nikde se nezašmodrchává, nestává se trapným.

Inzerce

Jaké dotazy nám do poradny chodí od náctiletých?

Abyste si zhruba udělali představu, na co konkrétně a jak se naše děti ptají, uvádím pár příkladů na obrázcích níže. Dotazy jsou z velké části zkopírovány bez jazykové i stylistické korekce.

Dotazy v poradně se běžně opakují, pouze se mění jejich detaily.

Co je velmi zajímavé na konkrétních dotazech, je skutečnost, jak mají tazatelky nebo tazatelé problém danou skutečnost vyjádřit slušně, přesně a výstižně. Jako by se v té naší společnosti skutečně o sexualitě neumělo mluvit jasně. Ostatně, my – dospělí, odborníci zvlášť – jsme jim v tom příkladem. Co po dětech můžeme chtít, když i v projektech podporovaných státními institucemi mluvíme o koulích místo varlatech. Snad se jednou nedočkám toho, že mně lékařka na ultrazvuku předá zprávu s popisem: „Kozy bez patologického nálezu.“ To nám asi nezbyde tolerovat i to teenagerovské „dělání a udělání se“ namísto pohlavního styku a orgasmu, že?

Inzerce

1. Tematická oblast: Mohu být těhotná?

Hned první tematickou oblastí jsou „beznadějné“ situace párů po nechráněném styku. 

Jak říká jedna z našich gynekoložek: „Dívky snad i ví, že mohou po nechráněném styku otěhotnět nebo mít svědění po takovém styku s kdekým, ale zřejmě si myslí, že jim se to stát nemůže.“

A teď tedy skutečné dotazy. 

Připravte se kromě „udělání se“ také na termíny:

  • Prstění
  • Kapičky lásky
  • Když si přítel dává pozor a další

2. Tematická oblast: Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je téma samo o sobě. V celé fertilní ženské populaci ji užívá polovina žen. O tom, s jako pečlivostí se hormonální antikoncepce předepisuje, užívá, vnímají instrukce, čtou nebo spíše nečtou příbalové letáky si můžete udělat obrázek z následujícího dotazů. 

Zvláště ten poslední je těžké si jednoznačně představit a zřejmě je i s velkým rizikem otěhotnění.

3. Tematická oblast: Pilulka PO a interrupce

Pilulka PO je některými slečnami evidentně užívána jako běžná antikoncepce. Nejsem pro jakoukoliv restrikci, naopak jsem liberální člověk, který zastává názor, že jestli si někdo chce ničit zdraví, ať tak činí, ale… Tady jde o naše v životě zatím nezkušené děti, navíc v situaci, kdy budou v lékárně při vyzvedávání pilulky vnímat každé páté slovo.

Nestálo by za zamyšlení, aby si slečny i paní s pilulkou PO současně z lékárny odnášely malou kartu s velkým písmem? Např. něco jako:

Stejně tak by se mi líbilo, kdyby ženy obdržely u balení hormonální antikoncepce informaci o dalších možnostech, jak se chránit otěhotnění, které na jejich tělo na rozdíl od ní hormonálně nepůsobí.

A ještě pár kuriozit z dotazů

Na závěr jedna kvízová otázka pro rodiče

Zkuste si na základě přečteného sestavit seznam toho, co páry chlapců a děvčat výše nevěděly a co byste chtěli, aby o sexu vědělo vaše dítě, než odejde z domu i do života.

Inspirovat se můžete v další kapitole!

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Na CO se naše děti o sexu ptají a jak? - diskuze

  • Jak děti přicházejí na svět
    Mám doma již dvě děti 10 a 12 let,loni se nám narodilo třetí miminko a můžu říct,že kniha JAK DĚTI PŘICHÁZEJÍ NA SVĚT mi velice pomohla.Dala jsem jí dětem k vánocům kdy jsem měla prcka ještě v bříšku.Kniha je skvěle napsaná a děti velice zaujala.Sedli jsme si celá rodinka a pomocí knihy odpovídali na otázky dětí,od té doby na mně jako nastávající maminku nedaly děti dopustit i chování se zlepšilo a pozornosti co se mi dostávalo.A co se týče sexu,nenásilnou formou bez jakýchkoliv posměšků vše pochopily a už se nebojím až se malý Mojmírek zeptá "odkud se berou děti?"
    Pavlikvoj   | 25.01.2018 09:19:58 | Reakcí: 1, poslední: 29.09.2021 14:51:49
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Jak děti přicházejí na svět
      Děkujeme za milý komentář. Lenka Kozlová, Babyonline
      LenkaKozlová   | 29.09.2021 14:51:49
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×