Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vakcína proti pneumokokům: Proč? S hexavakcínou nebo odděleně? Je možný výběr vakcíny?

Druhá část rozhovoru s lékařkou Zuzanou Vančíkovou

Je vhodné očkovat současně všechny děti s hexavakcínou i proti pneumokokům? Nebo je lepší 14denní odstup mezi vakcínami, jak doporučují někteří lékaři?

To je částečně medicínská a částečně logistická záležitost. U toho, kdo má vysoké horečky po očkování, hexavakcínu očkujeme odděleně. Možné i doporučované je však i podání v jeden den. Dokonce se dávají tři vakcíny v jeden den, pokud se k tomu přidá i očkování proti meningokokům. Pochopitelně u tří vakcín současně je riziko zvýšené teploty vyšší. Výhodou u očkování v jednom dni je, že dítě nemusí chodit do ordinace třikrát. Osobně bych se řídila podle reakce po prvním očkování. Pokud nebude žádná nebo minimální, je možné ve vakcinaci dohromady pokračovat. Když se vyskytne vysoká horečka, příště očkovat současně nebudu. 

Je nějaká skupina pacientů, kde byste vakcínu proti pneumokokům nedala nebo naopak, kde byste vůbec neváhala?

Rizikové skupiny pro pneumokoková onemocnění jsou dávno známé, u nás se nyní pracuje na dalším upřesnění doporučení, komu očkování hradit. Jsou to kromě kojenců a seniorů jistě všichni pacienti se závažnou poruchou imunity, pacienti s chronickými nemocemi, zejména plicními, diabetem, po transplantaci atd. Tato doporučení by měla být zveřejněna v nejbližší době. V jiných zemích už jsou k dispozici. V doporučenich vočkování rizikových skupin také vždy figuruje vakcína proti chřipce, proti meningokoku, haemofilu. A koho neočkovat? U vakcíny proti pneumokokům je jedinou kontraindikací závažná alergická nebo jiná reakce po první dávce. U pacientů s poruchou imunity vakcína problémy nevyvolá, při závažné poruše imunity je však neúčinná. Pokud ale imunita funguje alespoň zčásti, je šance, že se protilátky vytvoří, a potom má smysl očkovat. 

Paní doktorko, opravdu může onemocnění pneumokokem u miminka končit smrtí nebo ohluchnu-tím?

Může, bohužel je to tak i v zemích s vysokou dostupností a úrovní zdravotní péče. Dítě může one-mocnět pneumokokovou meningitidou, kdy je zvýšené riziko jak úmrtí, tak poškození mozku. Bakterie může proniknout do krve, může být roznesena do mnoha orgánů - do kloubů, kostí, pobřišnice, plic i jiných orgánů. Při opoždění léčby nebo při prudkém průběhu se infekce rozběhne do těžkého celkového stavu, který může skončit jakkoliv. V minulém roce například na pneumokokovou infekci v naší zemi zemřela dosud zdravá předškolačka i přes veškerou péči, která jí byla včas a adekvátně poskytnuta. 

Inzerce

Mají rodiče u nepovinných očkování přesně stanovenou vakcínu nebo si mohou vybrat?

Když je očkování nepovinné, tak si mohou vybrat. To není nijak stanoveno.

Jak je to u povinného očkování, tam si vakcínu také mohou vybrat?

Národní imunizační komise každoročně dává doporučení, které z vakcín by se u nás měly používat.  Není to vždy jedna vakcína, je to třeba několik typů vakcín proti tomu samému onemocnění, takže pak záleží, jak se dohodne rodič s dětským lékařem. Pokud jsou na trhu dvě vakcíny, které poskytují stejnou ochranu a jedná se jen o jiné výrobce, tak si lze vybrat. Nevhodné je ale skákat mezi jednotlivými vakcínami. Když začnu vakcínou od jednoho výrobce, tak musím pokračovat v daném schématu stejnou vakcínou, a ne přeskakovat u každé dávky k jiné. Účinnost takového očkování potom není zaručena.

Inzerce
Inzerce

Vizitka odpovědného rodiče: „ano“ očkování proti pneumokoku

Víte, že v řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře? A že  bez příslušného razítka v očkovacím průkazu tam nemusí vašeho potomka přijmout do dětského kolektivu v jeslích či ve školce.

Proč se rozhodnout pro  Prevenar 13?

Inzerce

Prevenar 13 pomáhá chránit proti 13 sérotypům pneumokoka včetně nebezpečných sérotypů 19A a 3. V České republice pokrývá většinu typů pneumokoka, které způsobily invazivní pneumokokové onemocnění u dětí do 5 let před zavedením dobrovolného plošného očkování.

Prenar 13 je registrovaný léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování se poraďte se s ošetřujícím lékařem vašeho dítěte.Přípravek Prevenar 13 chrání pouze proti těm typům pneumokoka, které vakcína obsahuje. Podobně jako jiné vakcíny nemůže ani přípravek Prevenar 13 ochránit všechny očkované jedince před pneumokokovým onemocněním.
PRV-2017.01.022
 

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vakcína proti pneumokokům: Proč? S hexavakcínou nebo odděleně? Je možný výběr vakcíny? - diskuze

Poradna

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, u jakých nemocí není toto očkování doporučeno pro batole ve věku 2 let.

Děkuji za odpověď.


Dobrý den, kontraindikací jsou závažná neurologická onemocnění, konzultujte v očkovacím centru.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 19.01.2021, 16:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce