Druhá část rozhovoru s lékařkou Zuzanou Vančíkovou
Je vhodné očkovat současně všechny děti s hexavakcínou i proti pneumokokům? Nebo je lepší 14denní odstup mezi vakcínami, jak doporučují někteří lékaři?
To je částečně medicínská a částečně logistická záležitost. U toho, kdo má vysoké horečky po očkování, hexavakcínu očkujeme odděleně. Možné i doporučované je však i podání v jeden den. Dokonce se dávají tři vakcíny v jeden den, pokud se k tomu přidá i očkování proti meningokokům. Pochopitelně u tří vakcín současně je riziko zvýšené teploty vyšší. Výhodou u očkování v jednom dni je, že dítě nemusí chodit do ordinace třikrát. Osobně bych se řídila podle reakce po prvním očkování. Pokud nebude žádná nebo minimální, je možné ve vakcinaci dohromady pokračovat. Když se vyskytne vysoká horečka, příště očkovat současně nebudu.
Je nějaká skupina pacientů, kde byste vakcínu proti pneumokokům nedala nebo naopak, kde byste vůbec neváhala?
Rizikové skupiny pro pneumokoková onemocnění jsou dávno známé, u nás se nyní pracuje na dalším upřesnění doporučení, komu očkování hradit. Jsou to kromě kojenců a seniorů jistě všichni pacienti se závažnou poruchou imunity, pacienti s chronickými nemocemi, zejména plicními, diabetem, po transplantaci atd. Tato doporučení by měla být zveřejněna v nejbližší době. V jiných zemích už jsou k dispozici. V doporučenich vočkování rizikových skupin také vždy figuruje vakcína proti chřipce, proti meningokoku, haemofilu. A koho neočkovat? U vakcíny proti pneumokokům je jedinou kontraindikací závažná alergická nebo jiná reakce po první dávce. U pacientů s poruchou imunity vakcína problémy nevyvolá, při závažné poruše imunity je však neúčinná. Pokud ale imunita funguje alespoň zčásti, je šance, že se protilátky vytvoří, a potom má smysl očkovat.
Paní doktorko, opravdu může onemocnění pneumokokem u miminka končit smrtí nebo ohluchnutím?
Může, bohužel je to tak i v zemích s vysokou dostupností a úrovní zdravotní péče. Dítě může one-mocnět pneumokokovou meningitidou, kdy je zvýšené riziko jak úmrtí, tak poškození mozku. Bakterie může proniknout do krve, může být roznesena do mnoha orgánů - do kloubů, kostí, pobřišnice, plic i jiných orgánů. Při opoždění léčby nebo při prudkém průběhu se infekce rozběhne do těžkého celkového stavu, který může skončit jakkoliv. V minulém roce například na pneumokokovou infekci v naší zemi zemřela dosud zdravá předškolačka i přes veškerou péči, která jí byla včas a adekvátně poskytnuta.
Mají rodiče u nepovinných očkování přesně stanovenou vakcínu nebo si mohou vybrat?
Když je očkování nepovinné, tak si mohou vybrat. To není nijak stanoveno.
Jak je to u povinného očkování, tam si vakcínu také mohou vybrat?
Národní imunizační komise každoročně dává doporučení, které z vakcín by se u nás měly používat. Není to vždy jedna vakcína, je to třeba několik typů vakcín proti tomu samému onemocnění, takže pak záleží, jak se dohodne rodič s dětským lékařem. Pokud jsou na trhu dvě vakcíny, které poskytují stejnou ochranu a jedná se jen o jiné výrobce, tak si lze vybrat. Nevhodné je ale skákat mezi jednotlivými vakcínami. Když začnu vakcínou od jednoho výrobce, tak musím pokračovat v daném schématu stejnou vakcínou, a ne přeskakovat u každé dávky k jiné. Účinnost takového očkování potom není zaručena.