Inzerce
Inzerce
Inzerce

Říkanky jako jazykově nejkreativnější období

Pro rozvoj myšlení a řeči je nejdůležitější období prvních 6 let – to je fakt, mnohokrát prokázaný. Co se do dítěte nedostane v tomto období, rodič těžko dožene. 

Až 40 % inteligence stojí mimo dědičnost a poslední práce prokazují, že vzdělávání dítěte má mnohem větší vliv než genetika. A to nejvíce v období do 6 let, kdy se IQ vytváří z více než poloviny, do 8 let dokonce z plných 80 %.

Říkankové a písničkové období jsou po tom první, kdy mluvíme na dítě ještě v kočárku, dalším důležitým pro rozvoj řeči a myšlení dítěte do 6 let.

Proč někteří rodiče přeskočí říkankové období?

Myslím, že rodičovské instinkty pracují. Zatímco pro rozvoj řeči, rytmu i myšlení velmi důležitý poslech lidových písní se již asi v mnoha rodinách nepraktikuje, říkanky intuitivně ano.

Rodiče však může překvapit, že jejich dítě říkanky nebaví. Mám na mysli ty starší. Ano, tohle se může stát, sama jsem tím u druhého dítěte prošla. Jak to, když první dceru Ladovy říkanky bavily?

Bylo tomu opravdu tak. Když jsem četla, že krejčí běží s žehličkou, syn koukal, jestli jsem se nezbláznila, a odběhl. 

Inzerce

Co s tím?

Věděla jsem, že děti, které si pohrávají s rýmy, jednoduchými, pro mnohé možná stupidními, jsou obdařeny mnohem větší jazykovou kreativitou. Rozhodně jsem neměla v úmyslu u syna toto poměrně dlouhé říkankové období, trvající někdy i více než 3 roky, přeskočit.

Náhoda tomu chtěla, že jsme ve třech letech syna jeli do Národního muzea. Tam jej nejvíce zaujala malá fotografie chlapečka s křivicí. Pořád se k ní vracel a ptal se: „A proč má ten chlapeček křivé kostičky?“ „Protože nejedl rybičky.“ A bylo to. Já si uvědomila, že tohle dítě, a je to stále častější i u jeho následovníků, mnohem více než pro nás žertovné Ladovy říkanky, baví rýmovat o jeho vlastním těle a světě kolem nás. Tak vznikla první říkanka Sváťa a ryby. Skutečně o tom, když Sváťa nejí ryby, kosti se mu křiví. Pak následovaly další. Do všech, aby čas s dítětem byl ještě více aktivně strávený, jsme přidali nějakou znalost nebo dovednost a dále inspiraci pro povídání rodiče s dítětem – záchytné otázky, zábavný úkol apod.

Syn říkanky doslova miloval. Ani nevíte, jak mě potěšilo, když si děti vybalovaly věci na horách, syn si ve skříni tvořil skrýš a do ní si jako jedinou knížku přivezl právě Říkačky.

Inzerce

Říkanku „Jedeme, jedeme na kole“ jsme někdy četli a cvičili podle ní často i 10x. K říkance Rodinné kutálení jsme dokonce museli mít v domě umístěné tenisové míče a spontánně si hru několikrát denně hráli.

Říkačky pro chytré hlavičky

Inzerce

Obrovské pokroky stran řeči i myšlení

Stran řeči jsme viděli pokrok ihned. Syn mluvil krásně, hodně a stále. V podstatě od rána, když se vzbudil, jel jako natažený. Ve školce, když potkal ráno ostatní děti s rodiči v šatně, všichni na to poukazovali, jak krásně mluví. Já tomu jako rodič byla samozřejmě ráda, i když jsem večer usínala po jeho celodenním mluvení s hlavou nafouknutou jako pátrací balón.

Z říkanek se navíc naučil spoustě jiných věcí, znalostí i dovedností.

To, že dochází k pokroku v myšlení, jsme tolik nevnímali, resp. to nebylo navenek tak evidentní jako slovní projev, zvláště u dítěte s příznaky ADHD. Vyplynulo až z IQ testu v 18 letech.

A kdo ví, jestli mnoho z těch říkanek nemělo pozdější efekt v pubertě. Např. Olda ráno cvičí. Třeba zrovna tato říkanka, čtená v dětství, způsobila, že zakulacující se chlapeček v 15 najednou začal cvičit, zhubl během půl roku 19 kilo a je z něj i přes IT zaměření vytvarovaný, štíhlý sportovec.

Všechno, co do dítěte vložíte, zvláště v tom předškolním věku, se někdy v budoucnu vyloupne. A je to vždycky pro rodiče krásné překvapení.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Říkanky jako jazykově nejkreativnější období - diskuze

Poradna

Vztah a narození dítěte

| Petr4545 | 22.09.2023, 18:38

Dobrý den, máme 5 měsíční miminko syna Petra. Za mě jsme i šesti neděli zvládli dobře. Ano oba jsme se učili... a ne vždy to bylo růžové. Během porodu jsem řešil i problémy v podnikání a zpožděné fakturace. Na začátku šestinedělí se ze mě stála doslova Mary Poppins, ale dobrovolně a plánovaně. Bohužel v půlce šestinedělí mi přeskočilo a pomoc od pritelčiné maminky jsem začal odmítat. Řekl bych i žarlit, protože pro přítelkyni a syna jsem dělal vše. Naopak přítelkyně byla vysazena zase na mojí maminku... Pořád když se zpětně ohlednu časem, tak těch 5 měsíců hodnotím pozitivně. Máme za sebou výlety, milování, úsměvy, krásné fotky a vzpomínky. Na okolí působíme jako ideální rodina. Ale. Mám možnost velkou část pracovní doby pracovat z domu a plánovat si čas. Jsem neskutečně šťastný , že jsem s nimi a vidím růst mého syna. Ale přítelkyni to vadí... na šestinedělí nevzpomíná v dobrém a ani na porod. Porod byl těžší , ale ty objetí a to společno. Nikdy jsem necítil takovou propojenost mezi námi. Po šestinedeli přišla přítelkyně ze zrušením svatby v příštím roce. Navíc dva měsíce zpátky uvažovala, jaké to bude když s malým bude sama... Teď přišla s tím, že mě má ráda, ale nemiluje, a "asi" chce být rodina. Je to jak na horské dráze... Většinu času jsme šťastná rodina pusy, objetí, úsměvy blbnutí s malým..., ale přijde menší nedorozumění a je vše špatně a minimálně na rozchod. Interval sexu se snížil ale je. Pred narozením
syna jsme byly zamilovaný par i během těhotenství. Nevím co stim milují přítelkyni i svého syna a udělám cokoliv pro naši rodinu. Proto píšu i o radu, ať mám i zpětnou vazbu mimo naše okolí a hlavně co stimuluje? Nechci o ně přijít.

Dobrý den, na tomto místě odpovídám na dotazy ohledně vývoje dítěte, na vztahové obtíže nejsem odborník. Doporučuji vám proto obrátit se na Poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy, kde vám se vztahovými problémy pomohou. Ohledně vaší situace bych vám zatím doporučila na přítelkyni netlačit, více jí a jejím potřebám naslouchat. Období po porodu a péče o maličké dítě je pro ženu velmi náročné, prochází také bouřlivými hormonálními změnami, může být vyčerpaná, nevypadá, depresivní. Některá maminka uvítá pomoc okolí, partnera, babiček, jiná chce být naopak s dítětem sama, sladit se, nastavit si režim a denní rytmus. Proto je potřeba s přítelkyní více komunikovat a její potřeby respektovat. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 27.09.2023, 18:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×