Inzerce
Inzerce
Inzerce

Video: Jak na plochou nohu u dětí? Jak jí předcházet cvičením?

Víte, že plochá noha může mít za následek bolesti krku, hlavy, beder, nebo dokonce kolen? Těmto problémům se přitom dá předcházet, a to pomocí několika jednoduchých cvičení, která si ukážeme ve videu.

Do ordinace fyzioterapeutů často přicházejí děti s diagnózou ploché nohy, ale po vyšetření se ukáže, že je to funkční dětská plocho vbočená noha. Poté, co si fyzioterapeut dítě srovná, se před očima maminek klenba vyklene. Proto učíme maminky, jak dítě nastavit tak, aby si zažilo správnou polohu nožky, u které si klenbu aktivuje samo.

Inzerce

Video celého cvičení

Základem všeho je kvalitní sed (1:05 – 2:30)

Při správném sedu jsou kyčle výš než kolena, rovná záda, chodidla a kolena asi na šířku kyčlí. Polovina čéšky by měla směřovat přibližně mezi druhý a třetí prst. Chodidla jsou opřená pod palcovým kloubem, pod malíkovým kloubem a uprostřed paty. Palečky nekamarádí s ostatními prstíky. Prstíčky jsou roztažené doširoka do vějířku a jsou rovně položené na zemi, nechňapají. Vidíme krásně vyklenutou klenbu.

Inzerce

Inzerce

1. cvik: Nadzvednutí paty v tříbodové opoře (2:35 – 3:00)

Nadzvedneme patu, zároveň udržujeme pod palcovým a malíkovým kloubem oporu. Kolena jdou od sebe a záda jsou narovnaná.

Inzerce

2. cvik: Houpací kočička (3:01 – 4:03)

Nejprve si klekneme na čtyři. Máme rovná záda, ramena od uší, narovnanou hlavu, kolena od sebe a chodidla směřují k sobě. V druhém kroku sedneme na paty, klenba je krásně vyklenutá, prsty do vějířku. Vracíme dítě zpět do 7. měsíce, do období, kdy probíhá intenzivní vývoj klenby.

3. cvik: Medvěd (4:04 – 4:28)

Stejná výchozí pozice v kleku jako v předchozím cviku, ale zapíchneme prsty nohy do podložky. Poté zvedneme kolena z podložky, při tom držíme dle možností rovná záda a krk. Chvíli tuto pozici držíme a poté opět vrátíme kolena na podložku. 

4. cvik: Tleskání ploskami (4:29 – 5:27)

Lehneme si na záda, chytneme si nožičky (levou rukou levou nohu, pravou rukou pravou nohu) a tleskáme ploskami nohou, děláme paci paci nožičkami. Zase si vzpomenete, jak jste byli půlroční miminka, začali si chytat nožičky a potom si je dávali do pusinky. Je možné cvik rozšířit o úchop hračky, můžeme použít např. kostku nebo balonek, kterou se snažíte chodidly udržet, než napočítáte do deseti.

5. cvik: Letadlo (5:28 – 6:23)

Jednu nohu si dáme dozadu, narovnáme záda a roztáhneme ruce do křidýlek. Poté letadlo vzlétne –zvedneme se z podložky na kolena, chvíli držíme a vrátíme se dolů. Je důležité prostřídat během opakování tohoto cviku obě nožičky, tedy aby nejprve byla vepředu jedna a potom druhá noha.

6. cvik: Rytíř (6:24 – 7:30)

Přední nožička je opřená v tříbodové opoře (pod palcovým kloubem, pod malíkovým kloubem a uprostřed paty), osa kyčel, koleno, noha. Stejně jako vsedě padá osa čéšky mezi druhý a třetí prstík. Záda jsou napřímená, hlava je narovnaná. Koleno a kotník jsou na stejné úrovni, koleno nesmí nikdy předběhnout špičku. Zvedneme se do stoje. Poté se vrátíme zpátky. 

Tento cvik je těžký, proto nabízíme dítěti oporu na ruce, pokud ji potřebuje.

7. cvik: Stimulace nožičky ježkem, senzomotorickou podložkou (7:31 – 9:31)

Pro stimulaci nožičky můžeme použít různé senzomotorické pomůcky, například ježky. Posadíme se do správného sedu, dáme si ježka pod nohu a pomasírujeme ježkem nožičku. Totéž provedeme i druhou nohou. Dáváme si pozor, abychom udrželi narovnaná záda a kolena od sebe.

Jak ještě můžeme nožičkám pomoct? Další možností stimulování klenby je použití senzomotorické podložky, kterou dáme dítěti pod nohy. Je možné umístit takovou podlahu i do pokojíčku, hlavně pokud tam jsou parkety, plovoucí podlaha nebo jinak stereotypní, rovný, tvrdý povrch. 

Dítě můžeme také nechat proběhnout bosé po překážkové dráze, pro kterou využijeme různé senzomotorické pomůcky. Díky takové překážkové dráze udržíme aktivní nožní klenbu a podpoříme její správný vývoj, obohatíme nohu o nové stimuly. A určitě to bude dítě bavit. ????

Cvičení můžete zhlédnout s komentářem ve videu

Cviky s dvojčaty Emičkou a Dituškou předvedla fyzioterapeutka Mgr. Radka Krajsová

Úvod: MUDr. Jana Martincová

Kamera: MUDr. Pavel Martinec

Grafická úprava: Mgr. Jaroslav Beneš

Autor: Mgr. Radka Krajsová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Radka Krajsová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Video: Jak na plochou nohu u dětí? Jak jí předcházet cvičením? - diskuze

Poradna

Vztah a narození dítěte

| Petr4545 | 22.09.2023, 18:38

Dobrý den, máme 5 měsíční miminko syna Petra. Za mě jsme i šesti neděli zvládli dobře. Ano oba jsme se učili... a ne vždy to bylo růžové. Během porodu jsem řešil i problémy v podnikání a zpožděné fakturace. Na začátku šestinedělí se ze mě stála doslova Mary Poppins, ale dobrovolně a plánovaně. Bohužel v půlce šestinedělí mi přeskočilo a pomoc od pritelčiné maminky jsem začal odmítat. Řekl bych i žarlit, protože pro přítelkyni a syna jsem dělal vše. Naopak přítelkyně byla vysazena zase na mojí maminku... Pořád když se zpětně ohlednu časem, tak těch 5 měsíců hodnotím pozitivně. Máme za sebou výlety, milování, úsměvy, krásné fotky a vzpomínky. Na okolí působíme jako ideální rodina. Ale. Mám možnost velkou část pracovní doby pracovat z domu a plánovat si čas. Jsem neskutečně šťastný , že jsem s nimi a vidím růst mého syna. Ale přítelkyni to vadí... na šestinedělí nevzpomíná v dobrém a ani na porod. Porod byl těžší , ale ty objetí a to společno. Nikdy jsem necítil takovou propojenost mezi námi. Po šestinedeli přišla přítelkyně ze zrušením svatby v příštím roce. Navíc dva měsíce zpátky uvažovala, jaké to bude když s malým bude sama... Teď přišla s tím, že mě má ráda, ale nemiluje, a "asi" chce být rodina. Je to jak na horské dráze... Většinu času jsme šťastná rodina pusy, objetí, úsměvy blbnutí s malým..., ale přijde menší nedorozumění a je vše špatně a minimálně na rozchod. Interval sexu se snížil ale je. Pred narozením
syna jsme byly zamilovaný par i během těhotenství. Nevím co stim milují přítelkyni i svého syna a udělám cokoliv pro naši rodinu. Proto píšu i o radu, ať mám i zpětnou vazbu mimo naše okolí a hlavně co stimuluje? Nechci o ně přijít.

Dobrý den, na tomto místě odpovídám na dotazy ohledně vývoje dítěte, na vztahové obtíže nejsem odborník. Doporučuji vám proto obrátit se na Poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy, kde vám se vztahovými problémy pomohou. Ohledně vaší situace bych vám zatím doporučila na přítelkyni netlačit, více jí a jejím potřebám naslouchat. Období po porodu a péče o maličké dítě je pro ženu velmi náročné, prochází také bouřlivými hormonálními změnami, může být vyčerpaná, nevypadá, depresivní. Některá maminka uvítá pomoc okolí, partnera, babiček, jiná chce být naopak s dítětem sama, sladit se, nastavit si režim a denní rytmus. Proto je potřeba s přítelkyní více komunikovat a její potřeby respektovat. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 27.09.2023, 18:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×