Inzerce
Inzerce
Inzerce

Video: Jak na plochou nohu u dětí? Jak jí předcházet cvičením?

Víte, že plochá noha může mít za následek bolesti krku, hlavy, beder, nebo dokonce kolen? Těmto problémům se přitom dá předcházet, a to pomocí několika jednoduchých cvičení, která si ukážeme ve videu.

Do ordinace fyzioterapeutů často přicházejí děti s diagnózou ploché nohy, ale po vyšetření se ukáže, že je to funkční dětská plocho vbočená noha. Poté, co si fyzioterapeut dítě srovná, se před očima maminek klenba vyklene. Proto učíme maminky, jak dítě nastavit tak, aby si zažilo správnou polohu nožky, u které si klenbu aktivuje samo.

Inzerce

Video celého cvičení

Základem všeho je kvalitní sed (1:05 – 2:30)

Při správném sedu jsou kyčle výš než kolena, rovná záda, chodidla a kolena asi na šířku kyčlí. Polovina čéšky by měla směřovat přibližně mezi druhý a třetí prst. Chodidla jsou opřená pod palcovým kloubem, pod malíkovým kloubem a uprostřed paty. Palečky nekamarádí s ostatními prstíky. Prstíčky jsou roztažené doširoka do vějířku a jsou rovně položené na zemi, nechňapají. Vidíme krásně vyklenutou klenbu.

Inzerce

Inzerce

1. cvik: Nadzvednutí paty v tříbodové opoře (2:35 – 3:00)

Nadzvedneme patu, zároveň udržujeme pod palcovým a malíkovým kloubem oporu. Kolena jdou od sebe a záda jsou narovnaná.

Inzerce

2. cvik: Houpací kočička (3:01 – 4:03)

Nejprve si klekneme na čtyři. Máme rovná záda, ramena od uší, narovnanou hlavu, kolena od sebe a chodidla směřují k sobě. V druhém kroku sedneme na paty, klenba je krásně vyklenutá, prsty do vějířku. Vracíme dítě zpět do 7. měsíce, do období, kdy probíhá intenzivní vývoj klenby.

3. cvik: Medvěd (4:04 – 4:28)

Stejná výchozí pozice v kleku jako v předchozím cviku, ale zapíchneme prsty nohy do podložky. Poté zvedneme kolena z podložky, při tom držíme dle možností rovná záda a krk. Chvíli tuto pozici držíme a poté opět vrátíme kolena na podložku. 

4. cvik: Tleskání ploskami (4:29 – 5:27)

Lehneme si na záda, chytneme si nožičky (levou rukou levou nohu, pravou rukou pravou nohu) a tleskáme ploskami nohou, děláme paci paci nožičkami. Zase si vzpomenete, jak jste byli půlroční miminka, začali si chytat nožičky a potom si je dávali do pusinky. Je možné cvik rozšířit o úchop hračky, můžeme použít např. kostku nebo balonek, kterou se snažíte chodidly udržet, než napočítáte do deseti.

5. cvik: Letadlo (5:28 – 6:23)

Jednu nohu si dáme dozadu, narovnáme záda a roztáhneme ruce do křidýlek. Poté letadlo vzlétne –zvedneme se z podložky na kolena, chvíli držíme a vrátíme se dolů. Je důležité prostřídat během opakování tohoto cviku obě nožičky, tedy aby nejprve byla vepředu jedna a potom druhá noha.

6. cvik: Rytíř (6:24 – 7:30)

Přední nožička je opřená v tříbodové opoře (pod palcovým kloubem, pod malíkovým kloubem a uprostřed paty), osa kyčel, koleno, noha. Stejně jako vsedě padá osa čéšky mezi druhý a třetí prstík. Záda jsou napřímená, hlava je narovnaná. Koleno a kotník jsou na stejné úrovni, koleno nesmí nikdy předběhnout špičku. Zvedneme se do stoje. Poté se vrátíme zpátky. 

Tento cvik je těžký, proto nabízíme dítěti oporu na ruce, pokud ji potřebuje.

7. cvik: Stimulace nožičky ježkem, senzomotorickou podložkou (7:31 – 9:31)

Pro stimulaci nožičky můžeme použít různé senzomotorické pomůcky, například ježky. Posadíme se do správného sedu, dáme si ježka pod nohu a pomasírujeme ježkem nožičku. Totéž provedeme i druhou nohou. Dáváme si pozor, abychom udrželi narovnaná záda a kolena od sebe.

Jak ještě můžeme nožičkám pomoct? Další možností stimulování klenby je použití senzomotorické podložky, kterou dáme dítěti pod nohy. Je možné umístit takovou podlahu i do pokojíčku, hlavně pokud tam jsou parkety, plovoucí podlaha nebo jinak stereotypní, rovný, tvrdý povrch. 

Dítě můžeme také nechat proběhnout bosé po překážkové dráze, pro kterou využijeme různé senzomotorické pomůcky. Díky takové překážkové dráze udržíme aktivní nožní klenbu a podpoříme její správný vývoj, obohatíme nohu o nové stimuly. A určitě to bude dítě bavit. ????

Cvičení můžete zhlédnout s komentářem ve videu

Cviky s dvojčaty Emičkou a Dituškou předvedla fyzioterapeutka Mgr. Radka Krajsová

Úvod: MUDr. Jana Martincová

Kamera: MUDr. Pavel Martinec

Grafická úprava: Mgr. Jaroslav Beneš

Autor: Mgr. Radka Krajsová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Radka Krajsová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Video: Jak na plochou nohu u dětí? Jak jí předcházet cvičením? - diskuze

Poradna

Dobrý den,
moje miminko bude mít za dva dny 7 týdnů a dnes jsem nahmatala že má na pravé straně hlavičky takový důlek, že to má propadlé.. Na levé straně hlavičky takový důlek nemá. Vyděsilo mě to, všimla jsem si i, už delší dobu že dává hlavičku převážně na levou stranu, umí ji dát i rovně i na pravou, ale preferuje hodně levou stranu i když se snažím ji motivovat hračkou, sama ji i hlavičku dávám na pravou stranu, ale pokaždé si ji ihned dá zase na levou stranu.. Bojím se aby neměla tu hlavičku slehlou nebo tak, co mám dělat? Mám zavolat doktorce radši? Jak jsem psala už od začátku preferuje levou, tak jsem se snažila ji dávat na pravou a už ji sama i na pravou dávala, ale posledních pár dní vidím, že zase preferuje prostě tu levou a ještě jsem nahmatala důlek, jsem z toho vyděšená...
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

k posouzení "důlku" kontaktujte svého pediatra. Predilekční postavení hlavičky je v tomto věku běžné, doporučuje se pravidelně polohovat celé dítě střídavě na jeden a druhý bok, postupně vývojem začne polohovat hlavičku samo na obě strany.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 11.04.2024, 15:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×