Inzerce
Inzerce
Inzerce

Režim stravy při sportu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké doporučujete časování stravy při sportu a co konkrétně před sportem - kdy, co po sportu - kdy. Děkuji.

Odpověď Mgr. Jana Eliášová, nutriční terapeutka:

Obecne záleží na : 1. Jaký sport? 2. Jaká intenzita? a 3. Jaká frekvence?. Pokud provádíme sportovní činnosti pravidelně 30 - 60 minut a to 4 - 5 týdně je doporučováno navýšit energetický příjem průměrně o 1500 - 2000 kJ (individuálně). Jen pro představu – to je na den navíc např. o 100 g chleba, 50 g eidam 45 %, 100 g rajčat. Navýšení energie je vhodné začlenit do celodenního režimu a tím udržovat rovnoměrný příjem energie. Pokud cvičím ráno, je dobré nepodceňovat příjem energie na večeři (i během noci se vyčerpávají zásoby glykogenu na činnost mozku, aby byl organismus připraven pokrýt nároky na energetický výdej - svalovou práci). Rozhodně bych nepodceňovala zvláště příjem tekutin.  Pokud je stravovací režim pravidelný (časově i z pohledu příjmu množství energie) není zpravidla potřeba výrazně jídlo navyšovat. Z pohledu možného vzniku dyskomfortu trávení a vzniku dyspeptických obtíží bych nejedla poslední hodinu před cvičením. Volila bych jídlo lehce stravitelné složené ze sacharidů ve formě potravin se středním nebo vysokým GI (dle délky a intenzity pohybu). Potíže způsobují tučná jídla, smažená, nadýmavá. V průběhu aktivity přijímat tekutiny – vodu. Sladké pití (3 %) zařazujeme při delší a intenzivnější fyzické aktivitě. Zpravidla není potřeba. Podstatnější je jejich pravidelné dodávání - pití. Jestli jíst po cvičení – platí to stejné, zda je vůbec potřeba v souvislosti se cvičením jíst navíc. Z pohledu komfortu trávení bych doporučila jíst nejdříve 30 minut po cvičení, lépe po 60 minutách. Celkově - zvážila bych, jakou aktivitu máte za normálních podmínek a kolik přidáte sportovních činností (výdej energie), jaký máte stravovací režim (příjem energie) a na základě toho s cílem udržet tělesnou hmotnost (i kondici – množství svalu) bych přizpůsobila případné navýšení jídla a konkrétně jakého. Svalu svědčí kvalitní bílkovina (mléčné výrobky, jogurty, tvaroh, libová masa - kuřecí, králičí, hovězí..atd) při současném vyváženém příjmu ostatních živin.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Režim stravy při sportu - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×