Inzerce
Inzerce
Inzerce

Problémy s početím

Dobrý večer. Chtěla bych využít možnosti, zeptat se Vás na řešení problému, se kterým se potýkáme. S manželem se již více než rok snažíme o miminko, bohužel zatím neúspěšně (mně je 26, manželovi 36 let). Manžel byl již na spermiogramu a je naprosto v pořádku. U mně ovulace také probíhá, s paní doktorkou jsme ji minulý měsíc upravovali pomocí Clostilbegytu kvůli nepravidelné menstruaci. Potýkáme se ale s jednou nepříjemností, a to mým krvácením při styku. S předchozími partnery jsem takový problém neměla (s manželem jsme spolu skoro 4 roky a problémy s krvácením mám od začátku). Paní doktorka mi v minulosti doporučila Cicatridinu, užívala jsem dvě balení. Problém s krvácením asi na měsíc ustal, nyní je zase vše při starém. Bohužel to není nic příjemného, pokud se to stává pravidelně a zvlášť, když se snažíme o miminko. Přirozeně pak není chuť a už dopředu se obávám, že budu zase krvácet. Paní doktorka mi chce momentálně napsat doporučení na laparoskopii, aby se ujistila, jestli není problém někde "na cestě", zřejmě jestli mám průchozí vejcovody (poslední dobou mám velice silnou a bolestivou menstruaci a také chce asi vyloučit endometriózu). Nikdy jsem na podobném zákroku nebyla a přirozeně mám strach. Ráda bych proto, aby mě nejdříve důkladně vyšetřila a zjistila důvod krvácení (o kterém jsem jí také říkala a prý se to stává). Chtěla bych se tedy zeptat na postup, který byste doporučil vy? Mockrát děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď MUDr. Pavel Turčan, gynekologie:

Občas se to opravdu stává, ale pokud to trvá již tak dlouho, asi bych se na problém zaměřil více. Každopádně návrh paní doktorky s laparoskopickou operací a zjištěním průchodnosti vejcovodů je správný, ale vzhledem k tomu opakovanému krvácení po styku bych jej ještě doplnil o hysteroskopii, kdy se zasune drobná kamerka přes děložní hrdlo do dělohy a zkontroluje se, v jakém stavu je děložní sliznice a případně se odebere vzorek na histologické vyšetření. Problém s krvácením bych tedy spíše hledal v děloze nebo na děložním čípku. Zákroku se bát nemusíte, je opravdu bezpečný a možnost početí dítěte nesníží, spíše naopak.  Někdy může za krvácením po styku sát i chronický zánět či "vřídek na čípku", kdy může nastávat tzv. kontaktní krvácení. Toto se může pak objevovat například i po vyšetření na gynekologii. Někdy problém pomůže zmírnit užívání vitaminu Ascorutin 3x2 tbl denně na 1-2 měsíce, někdy je potřeba tento stav ošetřit chirurgicky drobným zákrokem na čípku.

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×