Inzerce
Inzerce
Inzerce

Test chytrých telefonů 2015 

  1. Neduhy smartphonů: nízká kapacita, chybějící kompas či zahřívání 
  2. Levné versus dražší modely 
  3. Samsung, vládce Androidů 
  4. Selfie od HTC a prohnutý LG 
  5. Yotaphone 2 se dvěma displeji 
  6. Výsledky testů u 5 vybraných telefonů 

Nejluxusnější a nejlépe hodnocené chytré telefony Vás vyjdou i na více než dvacet tisíc, celkem dobrý ale pořídíte i za méně než čtvrtinu. Pokud nechcete utrácet, pochopitelně nemůžete mít přehnané nároky a měli byste počítat s řadou kompromisů. Třeba s menším rozlišením displeje, horším fotoaparátem nebo nižším výkonem. Základní funkce a běžnou práci s internetem ale obstojně zvládne většina telefonů. I méně náročným uživatelům však doporučujeme vyhnout se nejlacinějším přístrojům za pár tisíc, a ušetřit si tak  mnoho frustrujících chvil. Při volbě nového telefonu se Vám bude hodit test zpracovaný časopisem dTest, ve kterém bylo testováno a hodnoceno celkem 34 chytrých telefonů.

1. Neduhy smartphonů: nízká kapacita, chybějící kompas či zahřívání

  • Pozor na telefony s kapacitou pouhé 4 GB. Vzhledem k tomu, že část prostoru zabírá operační systém, vám leckdy zůstane k dispozici méně než polovina deklarované paměti. Objemnější aplikace vám tak mohou být zcela zapovězeny. Do modelů Alcatel OneTouch Pop C9, Huawei Ascend Y550, LG F60 a Sony Xperia E3 se nám vzhledem k nedostatku místa nepodařilo nainstalovat například populární hru FIFA 2015.
  • Některé levnější chytré telefony nemají kompas, čímž poněkud trpí pohodlnost používání map a snadnost navigace. V aktuálním výběru jde o Acer Liquid Z200, Alcatel OneTouch Pop C9, HTC Desire 320 a 620, Microsoft Lumia 535 a Samsung Galaxy Ace 4. Ne každý přístroj má rovněž gyroskop sloužící k přesnějšímu určení jeho orientace a pohybu (podrobné specifikace každého telefonu najdete na www.dtest.cz/mobily).
  • Řada smartphonů se při delším používání náročných aplikací (jako Google Earth) nebo hraní her více zahřívá. Zatímco u některých to funkcionalitu přímo neovlivňuje, u jiných jsme na jistá omezení narazili. Například LG G Flex 2 při zahřívání automaticky redukuje jas displeje, u Samsung Galaxy S6 a S6 Edge zase může občas docházet k vypnutí blesku nebo videokamery. Podobnými problémy trpí i Sony Xperia Z3 a Z3 Compact, například při natáčení v rozlišení 4K, kdy byl po zhruba 10 minutách záznam samovolně zastaven. Nejvíce se pak zahříval nejtenčí telefon ve výběru Kazam Tornado 348, který se při výpočetně náročných aktivitách dokonce kompletně vypínal.

2. Levné versus dražší modely

Ukázkovým příkladem nekvalitního telefonu je nejlevnější model v našem výběru Acer Liquid Z200. Za necelé dva tisíce získáte pomalý přístroj s hůře čitelným a poněkud nespolehlivým dotykovým displejem, mizerným fotoaparátem či krátkou výdrží baterie. Chybějící podpora vysokorychlostní sítě LTE není u levnějších mobilů neobvyklá, Z200 ale nemá ani blesk, ani většinu senzorů jako kompas, snímač okolního osvětlení nebo gyroskop. Problematická je pak i nízká kapacita vnitřní paměti.

I když si odmyslíme ty nejlevnější modely, zůstává nabídka stále velmi široká. Velký počet dostupných telefonů nicméně vede k tomu, že mnohé z nich jsou do jisté míry zaměnitelné. To není nutně negativum, člověk má alespoň větší šanci vybrat si přesně podle svých možností a požadavků. Faktem ovšem zůstává, že výrazněji z řady vyčnívá jen menšina mobilů. Za originalitu se přitom platí, a zda kvůli ní sáhnete hlouběji do kapsy, záleží jen na vašich osobních preferencích. Žádný v posledním půlroce otestovaný přístroj nepřináší tak zásadní inovace, že byste bez nich nemohli žít. Právě těm nejzajímavějším modelům a jejich přednostem i neduhům se budeme v následujícím textu věnovat.

Inzerce

3. Samsung, vládce Androidů

V celkovém srovnání svou vedoucí pozici opět potvrdil Samsung, jehož přístroje okupují hned pět předních příček aktuální tabulky. Vítězný Samsung Galaxy Note 4 dosáhl stejně jako jeho předchůdce nebo loňský Galaxy S5 na velmi dobré celkové hodnocení. Předehnal tak i nový vlajkový model Galaxy S6 či poslední telefony Apple iPhone 6 a 6 Plus.

Note 4 už na první pohled uchvátí velice kvalitním displejem s úhlopříčkou 14,4 centimetru, vysokým rozlišením a výborným kontrastem. K jeho přednostem patří rovněž jeden z nejlepších fotoaparátů na mobilním trhu, který díky optické stabilizaci obrazu poměrně slušně fotí i při slabším světle. Velmi dobře také natáčí video, a to i v ultravysokém rozlišení 4K. Poháněn je výkonným čtyřjádrovým procesorem a potěší i relativně dlouhou provozní dobou či vysokou citlivostí antény. Třešničkou je pak pero schované v těle přístroje, které možnosti práce s telefonem dále rozšiřuje. Úprava fotografií či textu je s ním přesnější a umožňuje také pohodlné ruční psaní poznámek nebo kreslení.

Telefony s velkými displeji jako Note 4 nebo iPhone 6 Plus jsou v posledních letech velmi oblíbené, pochopitelně však nebudou vyhovovat každému. Mnoha uživatelům mohou připadat příliš neskladné a při telefonování hůře padnou do ruky. Při surfování je však ohromná úhlopříčka nespornou výhodou a klady rozměrného displeje se projeví také při hraní her, sledování videa, navigování i dalších činnostech.

Inzerce

4. Selfie od HTC a prohnutý LG

Telefonem s certifikací vodotěsnosti je HTC Desire Eye, který zkoušku absolvoval bez problémů. HTC však vybočuje i díky něčemu jinému. Jeho fotoaparát nad displejem je vybaven autofokusem i bleskem a má rozlišení 13 megapixelů. Přítomnost druhého fotoaparátu na přední straně není v dnešní době nic zvláštního, Desire Eye je ovšem prvním přístrojem, u kterého je stejně kvalitní jako ten hlavní. Pokud rádi fotíte autoportréty, třeba vás právě tato vlastnost přiměje ke koupi. Kvalita snímků nicméně za nejlepšími smartphony trochu zaostává. Jako mnoho dalších má HTC problémy při focení za slabého osvětlení a ucházející snímky pořizuje jen za dobrého světla.

Další kuriozitu představuje LG G Flex 2, druhá verze telefonu s prohnutým displejem. Přínos neobvyklé konstrukce však zůstává sporný, byť telefonu dodává na originálním vzhledu. Nevýhodou zakřiveného displeje jsou poměrně rušivé odrazy, které se na něm za určitých podmínek tvoří, například na slunci nebo v interiéru se zdroji jasného světla. Na silném světle může být problematická rovněž automatická redukce jasu displeje při delším používání náročných aplikací. Stejně jako první verze má i G Flex 2 samoopravovací zadní kryt. To v praxi znamená, že jemnější škrábance se samy zacelí, nicméně silnější zůstanou.

5. Yotaphone 2 se dvěma displeji

Na závěr jsme si nechali asi nejkurióznější model z aktuálního výběru. Řeč je o druhé verzi telefonu Yotaphone se dvěma displeji. Kromě klasického barevného najdeme na zadní straně přístroje ještě druhý, černobílý displej na bázi elektronického inkoustu. Výhodou této technologie známé ze čteček elektronických knih je velice nízká spotřeba. Displej zobrazuje obsah i bez přívodu energie, tu potřebuje jen na překreslení obrazu. Telefon tak může stále ukazovat například počasí, čas nebo efektní tapetu, aniž by hrozilo brzké vybití baterie.

Ve skutečnosti je možné přístroj používat jen pomocí černobílého displeje, oproti první verzi (viz dTest 11/2014) je totiž konečně dotykový. To významně zlepšuje jeho využitelnost a usnadňuje obsluhu, byť je pochopitelně třeba počítat s omezeními danými technologií elektronického inkoustu (pomalejší obnova obrazu nebo chybějící podsvícení). Naopak kladem jsou vlastnosti připomínající papír, díky čemuž je čtení delších textů pro oči příjemnější než na zářící barevné obrazovce.

Inzerce

6. Výsledky testů u 5 vybraných telefonů 

  Samsung Galaxy Note 4 Sony Xperia Z3 LG G Flex 2 Samsung Galaxy A3 Nokia Lumia 830
Průměrná cena (Kč)  18410  15210   16000  8340  8380
Hodnocení kvality  velmi dobře 80%  dobře 76%  dobře 75%  dobře 73%  dobře 72%
Telefon  velmi dobře 80%  dobře 70%  dobře 70%  dobře 76%  dobře 72%
baterie / citlivost anény / paměť  + / ++ / ++  o / + / +  + /+ / ++  + / ++ / ++  + / ++ / ++
výbava a připojení / integrovaný reproduktor  ++ / o  ++ / +  ++ / o  ++ / o  ++/ o
Obsluha  velmi dobře 85%  velmi dobře 81%   dobře 78%  dobře 77%  dobře 74%
displej / dotykový displej  ++ / ++  ++ / ++  + / ++  + / ++  + / ++
běžné použití / zadávání textu  ++ / ++  ++ / +  ++ / ++   ++ / ++  + / +
odolnost vůči pádu / poškrábání / zmoknutí  ++ / ++ / ++  o / o / ++  + / ++ / ++  + / o / +  + / ++ / ++
dílenské zpracování / mobilita  + / o  + / o  ++ / o  ++ / o  ++ / o
Hovory a SMS   dobře 74%  dobře 78%  velmi dobře 85%  velmi dobře 81%  dobře 73%
kvalita / obsluha hovorů / SMS  + / + / ++  + / + / ++  + / ++ / ++ + / ++ / ++  + / o / ++
Fotoaparát  dobře 72%  dobře 63%  dobře 60%   uspokojivě 48%  uspokojivě 53%
kvalita snímku / celková rychlost  + / ++  o / +  o / ++  - / ++  o / o
obsluha / možnosti  + / +  + / ++  + / +  o / +  + / +
Videokamera velmi dobře 81%  dobře 75%  dobře 73%  uspokojivě 52%  dobře 78%
Hudební přehrávač velmi dobře 84%  dobře 78%  velmi dobře 83%  velmi dobře 84%  velmi dobře 82% 
Internet a email velmi dobře 89%  velmi dobře 87%  velmi dobře 86%  velmi dobře 82%  dobře 77%
rychlost přenosu dat / deaktivace připojení   ++ / ++  ++ / ++  ++ / ++  ++ / ++  ++ / +
obsluha / možnosti prohlížeče  ++ / o  ++ / o  ++ / o  ++ / o  + / o
e-mail   ++  ++  ++  ++  ++
Navigace dobře 70%  dobře 74%  uspokojivě 56%  uspokojivě 53%  dobře 72%
Synchronizace a zálohování dobře 76 %  dobře 68%  dobře 72%  dobře 76%  dobře 64%
Technické údaje a vybavení          
operační systém  Android 4.4.4  Android 4.4.4  Android 5.0.1  Android 4.4.4  Win.Phone 8.1
úhlopříčka displeje (palce/cm)  5,7 / 14,4  5,2 / 13,1  5,5 / 13,9  4,5 / 11,5  5 / 12,6
rozšíření displeje (pixel)  1440 x 2560  1080 x 1920  1080 x 1920   540 x 960  720 x 1280
rozměry (mm)  153 x 80 x 10  146 x 72 x 7,5  149 x 76 x 10  130 x 67 x 8  140 x 71 x 10 
hmotnost (g)  176  153  153  110  151
interní pamět: deklarovaná /využitelná (GB)  32 / 24,6  16 / 11,5  16 / 8,9  16 / 11,5  16 / 14,5
podpora paměť. karet / výměnná baterie  ano / ano   ano / ne  ano / ne   ano / ne   ano / ano 
podpora sítě LTE / 4K video / NFC  ano / ano / ano  ano / ano / ano   ano / ano / ano  ano / ne / ano   ano / ne / ano 
fotoaparát: megapixely / blesk / stabilizace   16 / ano / ano  20,7 / ano / ano   13 / ano / ano   8 / ano / ne   9,3 / ano / ano
provozní doba nepřetržitý hovor v síti GSM / 3G (h)  20,1 / 20  23 / 17  21,7 / 22,4  12,5 / 8,3   16,5 / 20
internet / navigace (h)1 / nabíjení (min)  6,4 / 4,5 / 100  4,2 / 3,9 / 210  4,9 / 3,8 / 105  7,1 / 3,6 / 150  4,8 / 3,5 / 165
SAR specifická míra absorpce (W/kg)2  0,382  0,712  0,471  0,554  0,59

Pozn.: ++ = velmi dobře (100 - 80%), + = dobře (79 - 60%), o = uspokojivě (59 - 40%), - = dostatečně (39 - 20%), -- = nedostatečně (19 - 0%)

Některá hodnocení mohou být limitována. Při shodném hodnocení kvality pořadí podle abecedy.

1) v síti 3G, hodnoty pro síť LTE viz detailní výpis hodnocení a parametrů na www.dtest.cz/mobily

Inzerce

2) Hodnota specifické míry absorpce vyjadřuje množství energie absorbované živou tkání vystavenou radiofrekvenčním polím. Evropské normy požadují, aby nebyla překročena hranice 2 W/kg vztažených na objem tkáně o hmotnosti 10 gramů. Limit byl stanoven nazhruba 50krát nižší hodnotu, než při které prokazatelně dochází k nepříznivým efektům.

Výsledky všech 34 testovaných telefonů značek Samsung, Sony, HTC, LG, Motorola, Huawei, Blackberry, Yota Devices, Nokia, Acer, Kazam, Alcatel, Microsoft Lumia naleznete na: https://www.dtest.cz/clanek-4405/test-chytrych-telefonu-2015

Podrobnější informace a nákupního poradce naleznete na www.dtest.cz nebo v časopisu dTEST.

Zdroj: Časopis pro spotřebitele dTest

Redakčně upraveno.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Telefony, tablety - diskuze

Poradna

Dobrý den, dceři je 5,5 měsíce a stále spinká ve vaku Swaddle me, kde má ručičky na hrudníku. Vadí vázání v tomto věku? Druhý dotaz se týká uspávání, usíná mi v náručí. Kdy je vhodné “učit” usínání v postýlce? Určitě nejsem zastánce vyplakávání.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je dítě ve vaku klidné, můžete ponechat, postupně bych doporučila uspávání v postýlce.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.01.2022, 16:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×