Péče o zuby

Položit dotaz

Citlivé zuby při kojení

| wiwijana | 27.03.2018, 20:58

Dobrý den. Už od konce těhotenství mě trápí bolest zubů. Syn má teď 7 měsíců, kterého plně kojím, nedávno jsem začala s příkrmy, ale nesní toho moc. Trápí mě citlivé zuby. Během kojení mi zubař vyvrtal 3 kazy, které nebyly nikterak velké, ale zuby mě dost bolely. Nedávno po procházce, kdy foukal silný studený vítr mě začla bolet levá horní polovina čelisti. Bolest se stěhuje kolem očí a zasahuje rovněž do zubu. Ty zuby jsou hodně citlivé, hlavneěna studené nápoje, přitom můžu na nich normálně kousat. Nikdy předtím jsem takové problémy neměla, ale dle zubního lékaře mám velmi citlivé zuby. Můžou tyto problémy souviset s kojením a co byste mi doporučila na aktuální bolest? Děkuji

Dobrý den,

pokud máte chrup v pořádku (tzn. všechny kazy opravené), může se opravdu jednat o zvýšenou citlivost zubů. Do souvislosti s kojením bych ji nedávala, spíše zkonzultujte techniku čištění chrupu a Vámi používané pomůcky na čištění zubů i stravovací návyky s Vaším zubním lékařem či dentální hygienistkou.

S největší pravděpodobností došlo k odhalení krčků zubů a ty nyní reagují na chemické a tepelné (chladové) podněty. Rychlou úlevu by mělo přinést používání pasty na citlivé zuby, nejrychleji by měl působit Sensodyne Rapid Relief. Jinak dobrý je např. též zelený Elmex, nebo Meridol (ten působí i proti zánětu dásní), v lékárně lze pořídit fluoridový gel Elmex gelée, který je zároveň výbornou prevencí zubního kazu. Pokud by i nadále byly zuby citlivé, pak je možné ordinační ošetření citlivých zubních kčků.

V případě, že se bolesti objevují jen v jedné polovině obličeje, nebo vystřelují do okolí apod., či závisí na poloze hlavy (zhoršení při předklonu) doporučuji navštívit ORL lékaře k vyloučení zánětu čelistních dutin, eventuelně zánětu trojklanného nervu.

Držím palce, ať se vše co nejdříve vyřeší a můžete si s miminkem užívat krásného jara bez bolestí.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 11.04.2018, 09:25

Dobrý den,
je nebezpečná umrtvovací vlozžka do zubu před trháním nervů? Měla jsem ji tam týden. Moje zubařka ji zvolila jako šetrnější způsob před injekcí.
Jsou i ty léřivé vložky po čištění kanálku bezpečné?
Děkuji.

Dobrý den,

všechny materiály, které jsou schváleny pro použití ve stomatologii, jsou obecně považovány za bezpečné. Ani umrtvovací vložky, která se vloží dovnitř zubu a do krevního oběhu se prakticky nedostane (nebo případně jen v těžko měřitelném množství), se tedy bát nemusíte. Jako léčivá vložka se pak nejčastěji používá hydroxid vápenatý, který se rozkládá na vápenatý a hydroxidové ionty. Vysoká koncentrace působí opět pouze lokálně - v kořenovém systému zubu a těsné blízkosti kořenového hrotu. Navíc se tyto ionty v těle vyskytují přirozeně, takže ani zde není důvod k obavám. 

Přeji brzké doléčení zubu i klidné a pohodové těhotenství,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.03.2018, 09:26

Zoubky

| roni44 | 13.02.2018, 13:14

Dobrý den, syn má 3,5m a již od 2.měsíce se mu začaly prořezávat zoubky. Má trochu vylezlé špičky dvojek na obou stranách nahoře, na pohmat ostré. Na jedné straně jsem mu teď ovšem nahmatala ostrou špičku, kterou má ale jak kdyby nahoře nad zubem, až pod rtem. Je možné, že mu tam roste nějak špatně zoubek? Popř. dá se s tím v tuto chvíli něco dělat? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s největší pravděpodobností se jedná o předčasné prořezávání zoubků. Zoubek samozřejmě může prořezávat v místě, kde by normálně neměl, ale moc často to nebývá. Doporučuji navštívit praktického zubního lékaře, který synka vyšetří a případně zhotoví malý rentgenový snímek (v případě digitálního snímkování je dávka záření minimální, takže se nemusíte bát). Pokud se nejedná o přespočetný zoubek, který by bylo třeba odstranit, tak se u takto maličkých dětí "křivé" postavení zoubků neřeší. Případně zkuste synka vyfotit a fotku poslat, jestli bude stav lépe patrný.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.02.2018, 17:33

Bolest zubů bez nervů

| wiwijana | 27.01.2018, 07:48

Dobrý den. Před 3 lety mi byl endodonticky ošetřen zub. Sedmička levo dole. Zub je zaplněn bílou plombou. Před rokem mi byl dělán rtg a dle lékaře tam nebyl žádný váček. Na kontrole jsem byla teď v listopadu a lékaři jsem sdělila, že mě zub občas pobolívá. Ozve se tak jednou za 14 dní. Lékař říkal, že na zubu nevidí nic neobvyklého a objednal mě na polovinu března. Včera se zub opět ozval, není to velká bolest, ale vím ze své zkušenosti, že bolest byť nijak závratná vždy něco znamené. Myslíte, že můžu počkat do března?

Dobrý den, podle toho, jak Váš stav popisujete, myslím, že je možné do té poloviny března v klidu počkat. Pokud by se stav horšil - začala jste otékat, nebo byste musela užívat léky proti bolesti, pak určitě vyhledejte lékaře dříve. Držím palce, ať Vás to moc netrápí! MUDr. Irena Červená

 
MUDr. Irena Červená | Babyonline | 28.01.2018, 11:59

Dobrý den, dnes je třetí den po extrakci mojí osmičky. Operace proběhla bez komplikací, bolest byla pouze 1. den, která přestala po Nimesilu. Ale mám veliký otok, který je dnes už menší, ale přijde mi, že uvnitř úst poblíž rány mám trošku odřenou tvář a někdy to i bolí. Je to po tomto zákroku běžné?
Corsodyl na výplach úst beru ode dneška a vyplachuji jen opatrně, abych nenarušil tu krevní sraženinu.
Předem moc děkuji.

Dobrý den, podle popisu Vašeho stavu se zdá být vše v normě. Otok bývá 3. den největší, rána pobolívá řádově týden, nejsou-li komplikace. Pokud by se Váš stav nelepšil, nebo dokonce zhoršoval, doporučuji kontrolu u lékaře, který výkon provedl - ví nejlépe, jaký byl průběh a nejlépe tak zhodnotí, zda je stav přiměřený. Držím palce, ať jste co nejdřív v pořádku! MUDr. I. Červená

 
MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.01.2018, 07:14

Dobrý den, jsem ve 21 TT těhotenství a začal mě bolet strašně zub, tak jsem se chtěla zeptat, jestli si můžu vzít prášek, aby se bolest zklidnila. Děkuji vám za radu ..

Dobrý den, můžete si vzít paralen, ale každopádně doporučuji co nejdříve navštívit Vašeho zubního lékaře. Bez jeho zásahu se příčina nevyřeší. Držím palce, ať jste co nejdřív v pořádku. Dr. I. Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.01.2018, 15:24

Milgamma N při kojení

| Pluta | 16.03.2017, 19:46

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mohu užívat milgammu N při kojení. Jsem po extrakci osmičky a byl mi poškozen nerv, na který bych měla právě milgammu užívat. Kojím 3x denně (brzo ráno, odpoledne a večer).
Děkuji za Vaši odpověď.
P.P.

Dobrý den,

přípravek Milgamma N by se při kojení užívat neměl, ale je možné užívat přípravek Milgamma (bez "N"). Vzhledem k Vámi uváděné četnosti kojení předpokládám, že je Vaše děťátko nejspíš starší 6 měsíců, doporučuji tedy ještě konzultovat Vašeho pediatra, jestli by přeci jenom nepovolil Milgammu N. A pokud máte možnost, přimlouvala bych se v takovém případě za injekční formu, která je o něco účinnější.

Srdečně zdravím a přeji brzké uzdravení.

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 29.03.2017, 07:58

Rozlomený mrtvý zub

| Ivana79 | 11.01.2017, 14:44

Dobrý den, dnes se mi při jídle rozlomil na půl zub, šestka vlevo dole. Zub mám od roku 2007 mrtvý, je zaplombován. Zub mi nevypadl. Při dotyku se kýve. Jsem nyní ve 34. týdnu těhotenství, prosím o radu, jak postupovat dál se zubem a zda se dá ještě zachránit. Děkuji, Ivana

Dobrý den, pokud by byl zub rozlomený "šikovně", je v některých případech možné extrahovat (vytrhnout) jen jeho část a na ponechanou část zhotovit korunku. Na dálku - bez klinického a rentgenu vyšetření není možné Váš stav posoudit. Určitě se s důvěrou obraťte na Vašeho ošetřujícího stomatologa. Držím palce.

 
MUDr. Irena Červená | Babyonline | 16.01.2017, 07:35
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce