Zodpovězené dotazy
Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????
Dobrý den,
pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.
Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.
Srdečně zdravím,
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, nevím jestli mi tady pomůžete ale už jsem zoufalá tak to zkusím. Jsem 32tyden těhotenství a dva dny mě trápí silná bolest zubů. U zubaře jsem byla ale bolest ani po zákroku neustává a už je to opravdu k zešílení. Za noc jsem měla 3x paralen a nic. Poradite mi zda si mohu vzít nějaký silnější lek?? Moc děkuji za váš čas. Nikola Fibigerová
Dobrý den,
vzhledem k těhotenství a již relativně vysoké dávce Paralenu s nulovým účinkem doporučuji spíše návštěvu stomatologa a vyřešení příčiny bolesti než další léky. Anestezie a případného rtg snímku u zubaře se bát nemusíte, Vašemu miminku neublíží. Bolest a tím vyvolaný stres je pro něj horší.
Bohužel nepíšete, co konkrétně se dělalo a co bylo/je příčinou Vašich potíží. Obecně proti zánětu pomáhají ledové obklady a zvýšená poloha hlavy (více polštářů na noc pod hlavu, nepředklánět se), je doporučený klidový režim. Avšak při zánětu zubní dřeně studené naopak bolest vyvolává.
Přeji Vám brzké odeznění bolesti a pohodový zbytek těhotenství,
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení
dobrý den, paní doktorko Červená,již 14 dní nejsem ve své kůži, pak ze dne na den přišly horečky, slabost, bolest hlavy, krku, uzlin, nateklé dásně, bolesti prořezávajících se osmiček a odhalily se mi zubní krčky+ spousta aftů, dásně začaly být prokrvené. Nejprve jsem vyrazila k obvodnímu lékaři, kde mi potvrdili angínu, tím pádem se musím vyléčit, než mohu přijít ke stomatologovi. i přes antibiotika se přidaly další potíže - nemohla jsem otevřít pusu, kousat, čelisti mi to nedovolily. po pár dnech užívání antibiotik se mi co se týče zubů ulevilo a z ničeho nic mi začala vytékat hustá krev zpod korunky. Žádný hnis, jen krev, na spoustu vyplivnutí. Již asi na třikrát během podvečera jsem opakovaně vyplivovala krev a zjistila, že při "odsání" krve z rány se zároveň objeví tekoucí krev z jiného zubu. Stává se to a odchází nějaké ložisko anebo je možné, vzhledem ke všem výše zmíněným potížím, může být krvácení i jiného vnitřního charakteru? děkuji za váš čas a odpověď, s pozdravem Cervenka
Dobrý den,
potíže, které popisujete, neodpovídají průběhu běžné bakteriální angíny. Je možný např. buď souběh s dalším onemocněním, nebo např. virový původ angíny, kdy viry způsobí i aftózní léze v dutině ústní. V každém případě bych doporučila novou konzultaci u Vašeho praktického lékaře a alespoň základní krevní vyšetření. Pokud tam bude vše v pořádku, tak po vyléčení angíny doporučuji řešit s Vaším stomatologem problém zubu s korunkou. Každopádně je důležité dbát na řádnou hygienu dutiny ústní - co nejměkčím kartáčkem, případně jednosvazkovým kartáčkem čistit chrup a na výplachy teď v akutní fázi používat několikrát denně roztok chlohexidinu, např. Parodontax Extra (nejlépe modrý, bez alkoholu).
Přeji brzké uzdravení a srdečně zdravím,
MUDr. I. Červená

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jazyku po obou dvou stranách na bocich jazyka se mě udělaly takové pupínky nebolí to mám to asi dlouho ale všimla jsem si toho až teď nevíte co to může být?Na zubní jdu až v červenci
Dobrý den,
bohužel bez bližšího popisu "pupínků" samotných, bližším údaji o jejich vzniku, době trvání, případných změnách apod., stejně tak bez znalosti údajů o Vašem celkovém zdravotním stavu (alergie, léky, projevy jinde na těle...) a klinického vyšetření (nebo aspoň fotografie), je škála možností, co by to mohlo být, natolik široká, že si vůbec netroufám soudit. A i odborník specializovaný na obtíže sliznic nemůže v mnoha případech vyslovit konečnou diagnózu bez histologického vyšetření dané léze. Pokud Vás pupínky jakkoli znepokojují, doporučuji kontaktovat aspoň elektronicky (se zasláním fotografie) Vašeho ošetřujícího stomatologa či praktického lékaře, kteří mají veškeré údaje o Vašem orálním i celkovém zdraví a užívaných lécích. Váš lékař by Vás v případě podezření na závažnější onemocnění odeslal např. na vyšetření krve, nebo specializované pracoviště.
Srdečně zdravím,
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení
Rychlá navigace
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků