Inzerce
Inzerce
Inzerce

Prodleva mezi mateřskou a rodičovskou

Dobrý den, od 13.9.2019 do 26.3.2020 čerpám mateřskou dovolenou. Se zaměstnavatelem, kde mám smlouvu na neurčito, jsme se dohodli na čerpání rodičovské od 27.3.2020 do 31.12.2021. Na Úřadu práce mi paní ale škrtla nástup na rodičovskou od 1.4.2020 do 31.12.2021. Je to takto v pořádku? Myslela jsem, že lze čerpat rodičovskou i na dny a lépe bez přerušení. Děkuji za odpověď H. M.

Dobrý den,

rodičovská dovolená (volno v zaměstnání) a rodičovský příspěvek (finanční dávka od ÚP) se vzájemně nemusí překrývat. Pokud v březnu budete ještě čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) za 26 dní, náležel by Vám rodičovský příspěvek za březen jen v případě, že by zvolená částka příspěvku byla vyšší než PPM za těch 26 dní, pak by Vám Úřad práce doplatil rozdíl mezi dávkami do výše zvoleného rodičovského příspěvku. Pokud však máte PPM vyšší, rodičovský příspěvek by za březen nenáležel. Pravděpodobně z toho důvodu Vám úřednice přepsala začátek čerpání až na duben. Rodičovskou dovolenou máte v zaměstnání nahlášenou tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou, což je v pořádku. Případně máte nárok mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou vyčerpat ještě řádnou dovolenou. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce a vzniká při ní nárok na dovolenou. Případné čerpání řádné dovolené nemá vliv na výplatu rodičovského příspěvku.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.02.2020, 14:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce