Dobry den pani doktorko, Rada bych se zeptala na par informaci, ktere mi porad nejsou jasne ohledne prikrmu. Syn ma nyní 8 mesicu, mel exzem, ten uz ted nema. Zrejme alergie na nektere potraviny. Ty jsem postupne zavedla do jídelníčku u sebe, takze nereaguje ani na mleko ani na vejce atd. Rano synovi davam nemlecnou kasi s ovocem, v poledne zeleninu s masem a na odpoledni svacinu ovoce nebo zeleninu. Nechci mu davat zatim moc sacharidu, protoze kdyz jsem mela v me strave moc sacharidu ja, tak se ekzem horsil. Je to takto v poradku? Nebo mame pridat jeste jidlo? Ze zacatku hezky jedl, ted si s jidlem spis hraje. Davam mu kase ale i cele kousky do ruky. Jinak kojim na požádáni. Zkousela jsem davat kasi vecer, ale asi mu to nejak nevyhovuje, celou noc se prevaloval.Zajima me, zda synovi staci vapnik z mateřského mleka, kdyz mu nedavam mlecne kase?Jogurt staci podavat jednou tydne nebo pokud ho bude lepe tolerovat, tak i vickrat?Mohu diteti podavat celozrnne pecivo? Nejedna se o kupovane, ale doma pečené z bio celournne mouky. Nekde jsem narazila na odpoved, ze celozrnne pecivo se nema podavat z toho duvodu, ze v kupovanych výrobcích jsou otruby a ty mohou poškodit zažívací trakt ditete.A jeste jeden dotaz mimo tema vyzivy. Syn leze, sedi, je hodne aktivni. Ale přestal se přestacet na jednu stranu. Tu nemel oblíbenou celkove, ted se ale na tu stranu vubec neotoci. Zkousela jsem lákat hračkami, dat ho ke zdi, aby se nemohl otočit jen na oblíbenou stranu, ale proste se tam neotoci. Celkove se mu ted na zadech nelibi. Je hodne zabrany do objevovani sveta a bavi ho lézt a zkoumat vse okolo.Dekuji za odpovedi, Helena
Odpověď odborníka:

Dobrý den, do stravy bych doporučila přidat mléčné kaše - pokud nereaguje na mléko,které jíte vy, jogurt může denně,pokud ještě nedostal vejce, začněte se žloutkem 1xtýdně, poté přidejte i bílek 1xtýdně. Celozrné pečivo do 1 roku nepodávejte, ale nemusí jen bílé pečivo, i z tmavé mouky, chleba. Co se týká otáčení jen na 1 stranu - zkonzultujte se svým pediatrem, ev. rehabilitační vyšetření.
Pro akci je nutné přihlášení
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
20 %
14 hlasů
0 %
0 hlasů
9 %
6 hlasů
54 %
38 hlasů
17 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 70 unikátních návštěvníků
Související články

Maminka Lucie s dcerou díky lahvičce Zero Zero přešla plynule z kojení na příkrmy
Mohlo by vás zajímat
Zodpovězené dotazy
Celkem 5 503 zodpovězených dotazů
Dobrý den paní doktorko, synovi je 6 měsíců. Když měl 4,5 měsíce, začali jsme zkoušet příkrmy,které ze začátku krásně přijímal. Nyní již dva týdny odmítá zeleninový, masozeleninovy příkrm i ovoce. Sní maximálně 10 lžiček a někdy vůbec nic. Kaši a mateřské mléko přijímá. Prosím o radu, jak takovouto situaci řešit? Nabízet stále příkrm jako svačinky i oběd? Dát pár lžiček a dokojit? Děkuji za Váš čas.
Ano, nadále nabízejte příkrmy, často je to způsobeno prořezáváním zoubků.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám dotaz ohledně zavedení příkrmů, které nyní budu zavádět u svého 5.měsíčního syna. Na této stránce jsem se dočetla,že první ovoce např.jablko by se mělo zkusit zařadit až po maso-zeleninovém příkrmu, v jiné příručce zase radí zařadit první ovoce již po vyzkoušení první zeleniny a až pak začít s masem. Dále by mě zajímalo jestli na noc mohu zatím ponechat umělé mléko nebo už bych měla zkusit dát i kaši, případně odkdy ?Co byste doporučila vy?Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den. V příručkách najdete různá doporučení, osobně doporučuji napřed zeleninové příkrmy i s masem, a až potom ovocné příkrmy. Ovoce je sladké a chutná lépe a mnohé děti potom nechtejí jíst zeleninové příkrmy.
Kaši na noc můžete nasadit dle chuti dítěte, doporučuje se, pokud na noc nestačí mléko a dítě se často budí. Kaše je sytivější a děti po ni v noci lépe spí.

Pro akci je nutné přihlášení