Inzerce
Inzerce
Inzerce

Přechod z RD na MD s druhým dítětem

Mateřská a rodičovská dovolená | RH | 02.12.2020, 23:01

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu s následujícím dotazem.
V současné době jsem na RD a čerpám i rodičovský příspěvek do 31.3 2021. Jelikož jsem podruhé těhotná, tak budu navazovat na další MD (smlouvu v zaměstnání mám na dobu neurčitou). Rodičovská dovolená u zaměstnavatele je nahlášena do 5.4.2021 s tím, že od 6.4. 2021 budu začínat plynule čerpat MD dle termínu porodu, a tedy i PPM.
Co se bude dít v mezidobí od 1.4 - 4.4.2021 - nebudu již pobírat RP, ale hlášenou RD u zaměstnavatele budu mít.
1) Vzniká mi povinnost zaplatit sama zdravotní a sociální pojištění a ohlášení na pojišťovnu, nebo kdo ho platí?
2) Může mě zaměstnavatel v tomto mezidobí propustit?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,
dočerpáním rodičovského příspěvku se pro Vás nic nemění. Stále budete na rodičovské dovolené do 5. 4. Na mateřské i rodičovské dovolené jste státním pojištěncem z hlediska zdravotního pojištění. Oznamovací povinnost za Vás plní zaměstnavatel. Sociální pojištění také nemusíte hradit, osobní péče o dítě do 4 let se započítává jako náhradní doba pojištění na důchod a dokládá se až k žádosti o důchod. V době mateřské a rodičovské dovolené jste v ochranné době, ve které Vám zaměstnavatel nemůže (až na výjimky) dát výpověď. Výjimkou je například rušení zaměstnavatele nebo jeho části. Ochrannou dobou ale není doba čerpání (řádné) dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 03.12.2020, 10:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce