Dobrý den, mám syna narozeného v listopadu 2016, proběhlo u něj očkování na hexavakcinu ve dnech 9.2.,21.3.,26.04 2017 teď podle nového zákona pro rok 2018 se čtvrtá dávka podává jen u nedonošených dětí, což syn není. Potřebuji vědět,zda je potřeba doočkovat další dávku hexavakciny ve 20.měsících, případně že ano, kdy nejpozději se to může odsunout. Jde i o to, že syn ještě není naočkovaný vakcínou Priorix, rostou mu zuby a má vyrážku po těle a já ho nechci nechat teď očkovat, ale až se mu to ztratí. Podle nového zákona se může v rozmezí 15-18.měsíců a to by znamenalo, že nejpozději by to mohlo být někdy v květnu. Doktorka chce naočkovat i přes vyrážku, aby ji to pak pasovalo s tou hexavakcínou. A na hexavakcínu nemá jinou odpoveď jen tu, že jedeme podle starého schématu, což opakuje pořád dokola. Zajimalo by mě tedy jestli je ta čtvrtá dávka povinná a proč,nebo teď ta vakcinace 2+1 se očkuje, nějakou jinou dávkou, než máme my ?( Infanrix), a jaký tam má být odestup od Priorix vakcíny, pokud se rozhodneme ještě chvíli počkat. Paní doktorka chce mit jen splněno a moc ji nezajíma stav dítěte. Vzhledem k tomu, že moje první dítě mělo velmi vážnou reakci v 15.měsících na vakcínu Priorix, kdy mě ji přeočkovali s rýmou a tvrdili, že to vůbec nevadí, nechci podobné peklo zažívat znovu a ráda bych názor nezávislého odborníka. Děkuji.
Odpověď odborníka:

Dobrý den,
pokud byl rozestup mezi první a druhou dávkou menší než 2 měsíce, což je i váš případ dle platného očkovacího schématu v loňském roce, musí se použít schéma 3+1. Všechny děti, které vloni obdrželi první tři základní dávky musí letos dostat ještě přeočkování. Ať už se v prvním roce aplikují dvě nebo tři dávky, posilující dávka v druhém roce života musí být aplikována vždy.
SPC vakcíny Infanrix-Hexa uvádí: Přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování a nejlépe před dovršením věku 18 měsíců.
V každém případě by se měla aplikovat do druhých narozenin.
Ne každá vyrážka je kontraindikací vakcinace, takto na dálku to však není možné posoudit bez toho, abych znal detaily.
Vakcínu Priorix je vhodné aplikovat do 18 měsíců, pokud by však existovala kontraindikace, kterou konstatuje praktický lékař pro děti a dorost, je možné aplikovat první dávku i později. Musí to však mít medicínské opodstatnění. Po hexavakcíně se nemá očkovat jiná vakcína 2 týdny, po Priorixu min. 1 měsíc.
Od letošního roku se děti nově očkují vakcínou Hexacima, avšak ty, které v minulosti zahájily vakcinaci Infanrixem hexa vy měly mít možnost dokončit své schéma stejnou vakcínou. Jinak bude Infanrix-hexa rezervovaná pro nedonošené děti.
Pro akci je nutné přihlášení
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků
Související články

Jakou vakcínu zvolit proti pneumokokům?
Mohlo by vás zajímat
Zodpovězené dotazy
Celkem 5 495 zodpovězených dotazů
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně létání s novorozenci. S partnerkou (která je v 5. měsíci) momentálně žijeme v Kanadě, ale je možné, že zhruba měsíc a půl po porodu se budeme muset stěhovat zpět do Česka. Mohl byste mi pane docente poskytnou Váš odborný názor na to, jaká jsou rizika pro dítě, které v té době ještě nebude očkované? Děkuji, Dr. Rýček
Vážený pane doktore, cesta tak malého dítěte letadlem skutečně není moc vhodná – ať už se jedná o změny tlaků na palubě letadla, vyšší míru radiace anebo – a to zejména – riziko infekčních nákaz, především těch přenášených vzdušnou cestou, kterých jsou desítky. Tento druh infekčních nemocí se přenáší bezkontaktně na vzdálenost několika metrů a v každém letadle se nachází poměrně dost jejich nosičů, někteří dokonce bezpříznakoví, přesto však infekční. Z tohoto hlediska považuji cestu partnerky ve třetím trimestru za vhodnější variantu, stejně jako let alespoň po prvních dávkách doporučených vakcín pro kojence. Měsíc a půl po porodu je z lékařského hlediska skutečně moc brzy. Chápu však, že nemusí být ve Vašich možnostech zařídit to jinak pokud chcete být u porodu a Vaše povinnosti Vám dřívější let do Evropy nedovolí. V takovém případě zůstává jen držet pěsti, aby vše dobře dopadlo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den ,chci se zeptat, po jaké době od první dávky očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) může dítě nastoupit do školky? Děkuji.
Dobrý den, pokud Vám jde o formální důvody, imunita po očkování nastupuje obvykle za 2-3 týdny. Po 14 dnech by už s akceptací dítěte do kolektivního zařízení neměl být problém. Pokud Vás zajímají odborné důvody, dítě po očkování touto živou vakcínou nepředstavuje pro své okolí infekční hrozbu, žádná absence ve školce kvůli aplikaci vakcíny proto není nutná.
Pro akci je nutné přihlášení