Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nárok na mateřskou?

Dobrý den, měla bych dotaz na konkrétní situaci. Byla jsem poslední 4 roky na mateřské resp. rodičovské dovolené, během které skončil můj pracovní poměr u bývalého zaměstnance (vypršela smlouva na dobu určitou). Nyní jsem od 1.5. zaměstnaná u nového zaměstnavatele - a v těchto dnech jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Termín porodu bych měla mít v půlce února 2020 - tedy nástup na mateřskou k 1.1.2020. Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že pracovní smlouva bude pokračovat až do mého nástupu na mateřskou, čili podmínka být v den nástupu na MD by byla splněna. Jde mi nicméně o podmínku podílet se alespoň 270 dní na nemocenském pojištění. Pokud dobře počítám, tak k 1.1.2020 budu zaměstnaná 245 dní. Předtím jsem byla na rodičovské dovolené - předpokládám, že se RD nechápe jako doba, kdy se podílím na nemocenském pojištění? Znamená to, že na mateřskou nebudu mít nárok? Nebo je možné na ni nastoupit později - po těch 270 dnech s tím, že mi bude o ten jeden měsíc pokrácena? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podmínku 270 dní nemocenského pojištění je potřeba splnit ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nejpozději k počátku šestého týdne před porodem. Nelze tedy posunout nástup na PPM a tím získat další dny pojištění. Do potřebných 270 dní se ale započítávají všechny doby pojištění v posledních 2 letech před nástupem na PPM. Záleží tedy, kdy skončil Váš předchozí pracovní poměr, jestli jeho část spadá do období daných 2 let, aby se mohla započítat do potřebných 270 dní. Doba na rodičovské dovolené při trvání pracovního poměru je dobou nemocenského pojištění. Pokud byste nárok na PPM neměla, můžete být v pracovní neschopnosti v souvislosti s porodem od počátku šestého týdne před porodem do konce šestinedělí. 

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.06.2019, 16:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce