Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mateřská v případě kombinace zaměstnání a OSVČ otce

Dobrý den,

nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (z důvodu evidence na úřadu práce) a rádi bychom, aby tento příspěvek mohl pobírat manžel. Manžel je do 30.6.2021 OSVČ a od 1.7.2021 bude zaměstnanec (a OSVČ pozastaví). Porod očekáváme na přelomu ledna a února. Jaké podmínky musí manžel splnit, aby mohl pobírat mateřskou?

Nemůžeme dohledat, jak to je v případě kombinace OSVČ a zaměstnání.

Moc děkujeme,
Renata

Dobrý den,
Váš manžel může čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu. K datu nástupu na PPM musí splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky (tady je možné započítat nejen nové zaměstnání, ale i pojištění OSVČ, pokud se k dobrovolné účasti přihlásil). V době nástupu na PPM musí zároveň být zaměstnaný (pojištěný) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Ochranná lhůta je u muže maximálně 7 dní. Pokud by žádal jako OSVČ, musel by navíc splnit podmínku 180 dní dobrovolného nemocenského pojištění jako OSVČ za poslední rok před nástupem na PPM. Dále je potřeba, aby s Vámi manžel uzavřel písemnou dohodu, ve které bude uvedeno, od kterého dne bude o dítě pečovat a datum porodu. Váš podpis na dohodě musí být úředně ověřen - lze i přímo na OSSZ. Během čerpání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok uplatňuje.

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 23.06.2021, 12:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×