Menstruace

Položit dotaz

Menstruace

| Jerab84677 | dnes, 19:08

Dobrý den.Zhruba před dvěma měsíci jsem otěhotněla. Podstoupila jsem potrat požitím potratove pilulky Mifegyn. Před 17ti dny, v první den menstruace, jsem po konzultaci s mým gynekologem začala brát svoji první hormonální antikoncepci Tanielle (předtím jsem nikdy žádnou hormonální antikoncepci nebrala). Od prvního dne, kdy jsem si vzala první tabletku HA krvácím, tudíž už skoro měsíc. Na předchozí dotaz jste mi jiz odpověděla, že je to možné, této může být jeden z nežádoucích ucinku. Po požití potratové pilulky jsem byla na kontrolním ultrazvuku, který dopadl dobre podle mého gynekologa v poradku. Dobiram teď prvni platicko s tabletkami, posledni Radek, při kterých se má menstruace dostavit a myslím, že se dostavila i s menstruačního bolestmi. I přesto mám obavy, že jsem mohla otěhotnět, tak se chci zeptat, zda je to možné, protože jsme s přítelem měli pohlavní styk, samozřejmě jsme si dávali pozor a jak už jsem zmiňovala, HA beru sice jen měsíc, ale pravidelně.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.

Hormonální porucha

| PavlaOL | 21.04.2017, 08:58

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, co vše může být příčinou ztráty menstruace? S vyloučením změny životního stylu, náhlého zhubnutí, stresu, změny práce, problematických vztahů, antikoncepce (nikdy jsem ji nebrala) fyziologických změn (vše mám v pořádku, včetně štítné žlázy, žádné cysty apod.)... Je možné, že se někdy menstruace ztratí jen tak bezdůvodně? Mám teď na půl roku předepsaný orgametril, můžu doufat, že se mi tímto lékem cyklus zase spraví? Moc děkuji!

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.

Menstruace

| Tynulle22 | 21.04.2017, 07:25

Dobrý den, než jsem začala brát antikoncepci, byla různá. Buď jsem ji měla silnou a dlouhou nebo vůbec. Začala jsem brát antikoncepci a vše se srovnalo.Teď jsem ji vysadila, protože s přítelem chceme miminko a menstruace se nedostavila a ani nejsem těhotná. Co mám dělat? Děkuji.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.04.2017, 12:40

Menstruace

| oliv66 | 20.04.2017, 19:45

Takže tvrdíte, že můžu být v klidu, když jsem měla už 2x od toho období menstruaci? Díky za odpověď na popichování v podřišku, jelikož už jsem sama nevěděla. Momentálně mám 2 týdny před další menstruací. Četla jsem něco na internetu ohledně děložního hrdla, který jsem nikdy nezkoumala až nyní, když jsem byla vystresovaná a stále byl dole.

Lékař na tento dotaz prozatím neodpověděl.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.04.2017, 12:43

Píchání v podbřišku

| oliv66 | 19.04.2017, 13:04

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mě může píchat po menstruaci v podbříšku, anebo zda to může být vlastně aji stresem, ve kterém jsem. Napíši to celé ve zkratce, měla jsem hrát s přítelem - nespali jsme spolu, neměla jsem všeobecně pohlavní styk, ale měl penis v pochvě tak max. 2 cm, ale neudělal se do mě. Udělal se až později, když jsem ho dokončila rukou mimo, byl se umýt, aji se utřel, leželi jsme chvíli potom vedle sebe a on si se mnou hrát prstani (2 prsty, ale po 2. článek max, na to si dává pozor, protože mi nechce přetrhnout takto blánu). Druhý den jsem dostala mykózu, kterou jsem měla celkem dlouho, asi 3 týdny. Byla jsem u gynekologa a pro jistotu koupila testy. Udělala jsem si 3 a vyšly mi negativně, dostala jsem aji menstruaci. Po menstruaci jsem byla na kontrole, už jsem neměla mykózu a dělali mi vaginální ultrazvuk. Psala jsem tu aji příspěvek a většina žen byla udivená, že mi to dělal přes pochvu, když jsem neměla pohlavní styk. To mě vystrašilo, protože nevím o tom, že jsem přišla o blánu a nevěděla jsem, co si mám myslet, že když ji tam mám či viděl všechno a pod. A nyní 2. měsíc a dostala jsem taky menstruaci, jen nevím, předtím jsem si pročítala mnoho věci na internetu o předejakulační tekutině a různě a všechno mě to vystrašilo, tak proto mám divné otázky, vím o tom. Proto jsem se ptala, zda může nyní po menstruaci píchatv podbřišku anebo je to ze stresu, ve kterém jsem. Běžně mě píchá před menstruací a během ní ne, tak to bylo až nyní. Skončila mi menstruace a hned mě začal píchat a teď nevím, zda jsem si já všechno vsugerovala do hlavy nebo jak. A ještě ohledně těch hrátek, před 4 týdny jsem byla na gastru na preventivní prohlídce a dělali mi aji krevní odběr, jak se dělá. Vyšel dobrý a ohledně toho mě jen zajímalo, zda by se tam něco ukázalo.

Dobrý den, pokud jste dostala již několikrát od té doby menstruaci a na gynekologii byl také nález v pořádku - čili bez těhotenství, pak se nemusíte obávat. Navíc jste měla i negativní těhotenské testy, jak píšete. Píchat v podbřišku vás může během celého měsíce, před menstruací i po ní. Co se týče vyšteření na gastroenterologii - nevím, jaké krevní testy vám dělali (to byste musela blíže upřesnit), ale pochybuji, že by součástí bylo i vyšetření těhotenského homornu a z ničeho jiného se těhotenství poznat nedá. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.04.2017, 16:36

Dobrý den. Zhruba před dvěma měsíci jsem otěhotněla. Podstoupila jsem potrat požitím potratove pilulky Mifegyn. Před 17ti dny, v první den menstruace, jsem po konzultaci s mým gynekologem začala brát svoji první hormonální antikoncepci Tanielle (předtím jsem nikdy žádnou hormonální antikoncepci nebrala). Krvácení ale stále trvá. Chci se zeptat, zda je to možné?

Dobrý den, pokud je vyloučeno pokračování těhotenství po užití potratové pilulky (měla byste absovovat 14 dní po požití kontrolní ultrazvuk), pak je to zřejmě jen jeden z nežádoucích učinků, které se někdy při začátku užívání hormonální antikoncepce objevují. Pokud by ale krvácení nepřestávalo či bylo silné, pak bude nejlepší se domluvit s vaším gynekologem na dalším postupu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 17.04.2017, 05:58

Zpoždění menstruace

| Sasanka 33 | 15.04.2017, 18:41

Dobrý den, po vysazení hormonální antikoncepce, což je cca 9 měsíců, jsem měla menstruaci každý měsíc ve správný týden,až teď poslední 2 se opozdily o týden, takže poslední jsem dostala 8. března, další se správně měla dostavit 29.3. nebo o týden později 5.4., ale nedostala jsem ji, proto jsem si 8.4. a pak 14.4.udělala těhotenský test, ale oba byly negativní. Dnes 15.4. jsem ráno začala krvácet a občas mě pobolívá břicho. Může se jednat o menses,a nebo i přes negativní test o začínající těhotenství?Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, pokud jste poslední menstruaci měla 8.3., pak další menstruace (pokud předpokládáme 28-denní cyklus) by měla přijít kolem 5.4. a ne 29.3. Pokud jste začala krvácet 15.4., pak se může jednat pouze o opožděnou menstruaci, ale těhotenství se samozřejmě nedá vyloučit. Test by po 10ti denním zpoždění měl být pozitivní, ale jistota to také není. Pokud budete nyní krvácet intenzitou menses, pak se pravděpodobně o menses jedná, ale můžete zopakovat test za pár dní, pokud chcete mít jistotu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 17.04.2017, 06:03

Častá menstruace

| Henriettka | 14.04.2017, 14:09

DObrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu být těhotná, pokud jsem brala od 15ti let antikoncepci do nějakých 21 let (doposud), měla jsem 3 měsíční pauzu, takže jsem vysadila. Nicméně jsem začala brát znovu, ale první platíčko jsem celé nedobrala, počkala jsem na menstruaci a pak začla znovu. Případ minulý týden: měla jsem menstruaci 3 dny, začla brát antikoncepci, ale menstruace pokračovala. Mezitím jsem měla s přítelem přerušovanou soulož. Menses skončila a já si řekla, že už prášky nechci, že bychom chtěli miminko. 12. 4. jsme spolu spali a pokoušeli se oo tom, ale druhý den mi začla zase menstruace. Co to znamená? Mohu být třeba nechtěně těhotná z minulého týdne, z té přerušované? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, váš dotaz je poněkud zmatený a nevím tedy, zda jsem vše dobře pochopila. Menstruovat jste zřejmě začala, protože jste přerušila užívání antikoncepce. Pokud ukončite předčasně užívání hormonální antikoncepci, většinou se dostaví krvácení ze spádu hromonů. Těhotenství se však nedá vyloučit, obzvlášt, pokud užíváte pilulky takto nekoordinovaně. Vaše tělo má pravděpodobně ve vašem schématu pekný zmatek a účinek může být zásadně snížen. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 17.04.2017, 06:11

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli změna délky krvácení může mít vliv na dobu, kdy přijde následující menstruace? Vždy mívám krvácení 6 dní a za -+ den a 29 dní přijde další. Tentokrát jsem měla menstruaci 7-8 dní a mám 3 dny zpoždění, tak jestli to může mít na to vliv? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, délka krvácení na délku cyklu vliv nemívá. Pokud máte zpoždění a mohla byste být těhotná, udělejte si těhotenský test.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 12.04.2017, 08:24

Dobrý den,
když jsem vzala tabletu PO první den menstruace, nastane v dalším cyklu ovulace?
Děkuji, Jana

Dobrý den, to opravdu netuším, může a nemusí. Stejně, jako tomu je v cyklu bez tabletek.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 11.04.2017, 16:15

Opožděná menstruace

| hustovamirka | 10.04.2017, 11:01

Dobrý den,
od té doby, co jsem vysadila antikoncepci, mám neustálé problémy s menstruací. Není pravidelná, takže často nevím, kdy s ní počítat. Přibylo bolestí apod. Od vysazení už uběhlo 10 měsíců.
Poslední menstruaci jsem měla 9. března (2017) a dnes je 10. 4. a menstruace nikde. Přitom jsem měla už předmenstruační bolesti (dokonce silnější než obvykle - bolest břicha, velká podrážděnost apod.) Včera mě už bolelo tak břicho, že jsem myslela, že si ani nestoupnu ze židle.
Myslíte, že bych si měla zajít ke gynekoložce např. pro injekci na vyvolání menstruace? Že ji např. "přenáším"?
PS: Je mi 20 let.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Moc to pro mě znamená.

Dobrý den, pokud máte v podstatě zpožení 3 dny a je vyloučeno těhotenství, pak to ještě nic neznamená. Cyklus 28 dní +- týden je ještě považován za normu. takže pokud je vyloučeno těhotenství a budete bez potíží, pak bych klidně s vyvoláním nestruace počkala. Pokud ale máte zhoršující se bolesti břicha, pak můžete mít např. cystu na vaječníku, která je i důvodem opožděné menstruace a v tom případě ke gynekologovi zajděte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 12.04.2017, 08:19

Menstruace a postinor

| Kristýna17 | 07.04.2017, 15:13

Dobrý den, mám dotaz, s přítelem se nám stala nehoda při sexu. Pojistili jsme si to tabletkou po, ale ráda bych se zeptala, čekám menstruaci každým dnem, bude na to mít prášek nějaký vliv? Např. zpoždění menstruace, síla krvácení či jí nemusím vůbec dostat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, cituji odstavec z příbalového letáku, který jste si jistě před užitím pečlivě prostudovala..

Menstruace může být jiná. Většina žen má normální menstruaci v obvyklém čase, ale některé mají menstruaci později nebo dříve než normálně. Můžete mít také nepravidelné krvácení nebo špinění během dalšího menstručního cyklu. Pokud se menstruace o více než 5 dní opozdí nebo je neobvykle slabá nebo neobvykle silná, kontaktujte neprodleně svého lékaře.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 09.04.2017, 18:49

Posunutí cyklu

| Jackie666 | 02.04.2017, 19:05

Dobrý den, poslední dva měsíce mi začíná menstruace o 3 dny dřív. Je to normální? Jsem hodně ve stresu a cvičím. Má to nějaký vliv? Byla jsem na ultrazvuku a paní doktorka řekla, že těhotná nejsem.

Dobrý den, cyklus 28 dní +- týden je stále ještě považován za normu. Takže posunutí o 3 dny nic neznamená.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 03.04.2017, 08:17

Dobrý den,
po dvou letech jsem na měsíc, kvůli pročištění těla, vynechala antikoncepci. Po cca 2 týdnech se ukázal hnědý výtok, tak jsem hned nasadila antikoncepci, tento výtok po 1 dni zmizel (potom jsem ji přestala brát), teď se mi znovu ukázal tento výtok i s trochou krve, tak jsem znovu nasadila antikoncepci, výtok i krev taky zmizeli cca po dvou dnech. Mohla to být menstruace a já už jsem chráněná, nebo jak mám tuto situaci řešit?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, jednodenní slabé špinění bych za menstruaci asi nepovažovala..Takže ještě týden po začátku užívání platíčka se raději chraňte ještě jiným způsobem. Jinak vysazení antikoncepce na měsíc po dvou letech užívání tělo nijak nepročistí, nemá to prakticky žádný význam, akorát si rozhodíte hormonální hladiny. Nejlépe je užívat antikoncepci pravidelně či vysadit natrvalo. Měsíc rozhodně nemá význam.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 30.03.2017, 07:23

Dobrý den. Zítra (středa) mám jít na vypalování genitálnich bradavíc dusíkem a bylo mi řečeno, že dostanu lokálně anestetikum, na lokální znecitlivění. Ve čtvrtek očekávám menstruaci, proto se chci zeptat, jestli muže mít anestetikum vliv na menstruaci, jestli se může zpozdit, být slabší nebo něco, aby jsem se pak zbytečně nevylekala. Děkuji.

Dobrý den, lokální anestetikum na menstruaci vliv nemá.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 01.04.2017, 13:32

Nepravidelná mestruace

| kozatko | 24.03.2017, 19:02

Dobrý den, chtěla bych Vás porosit o radu. Je mi 15 let a menstruaci mám od 13 let. Někdy jí mám pravidelnou, jindy mi to vynechá i měsíc. V rodině máme hormonální problémy, nemůže to být tedy tím? Každý den dost fyzicky pracuji a je pravda, že jsem často dost unavená a bolí mě celé tělo a pak jsem dost slabá. Dny, kdy to mám dostat, mě hrozně bolí břicho, záda, prostě jako bych to měla mít, ale nešpiním... Nedávno jsem i prodělala boreliozu a brala jsem 3 týdny antibiotika. Hodnoty mám menší, ale to už mám napořád. Ke gynekoložce půjdu, ale až v 16, hrozně se bojím a stydím, už tak se stydím chodit před lidmi v plavkách a co teprve u gynekologa.. Chtěla jsem se Vás zeptat, jestli to nemůže mít spojitost s některými tyto věcmi? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, cyklus může být nepravidelný až 2 roky od první menstruace. Takže pokud nekrvácíte příliš silně či příliš často, nemusíte se tím příliš zneklidňovat. Později jsou tyto potíže nejčastěji způsobeny hormonální nerovnováhou, ale důvodem není výskyt těchto potíží v rodině. Takové problémy nevznikají na dědičném podkladu. Nepravidelnost menstruace může samozřejmě souviset i s velkým fyzickým vypětím - vrcholový sport, namáhavá práce, atd. Takže ve Vašem případě může být kromě věku důvodem i toto.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 26.03.2017, 12:50

Dobrý den, paní doktorku. Chci se zeptat, před 2 měsíci jsem vysadila antikoncepci. Poslední menstruace přišla 23.2.2017 a trvala až do 28. Měli jsme pak s přítelem několik nechráněných styků. Menstruace se dostavila až dnes, ale barva je až tmavě hnědá a velice slabá. Chci se zeptat, zda to může být příznak těhotenství. V příloze zasílám foto menstruačního kalendáře. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud se menstruace dostavila dnes, je to v podstatě v termínu. Cyklus 28 dní +-7 je stále ok. Takže těhotná být můžete, nicméně pokud je menstruace normální intenzity, pravděpodobné to není. Pokud ale menstruace bude mít netypický průbeh, pak si raději udělejte těhotenský test.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.03.2017, 16:20

Rozhozený cyklus

| kachna0011 | 20.03.2017, 15:27

Dobrý den,
před 3 týdny jsem měla zánět močových cest, brala jsem na to Biseptol 7 dní. Asi o týden později se mi nejspíš z antibiotik rozjela vaginální mykóza. Menstruaci jsem měla dostat 13.3., ale dostala jsem ji až 18.3., ale oproti normálu hodně slabou, dnes je to 3. den a už mi to příjde jen jako špinění, ale bolesti normální jako při mensturaci. Pro jistotu jsem si dělala i 3 těhotenské testy, jeden z toho dnes a všechny jsou negativní, ale těhotenství není pravděpodobné, sex jsem měla pouze 2krát a s kondomem. Navíc nyní jsem začala brát svou první antikoncepci od toho 18. 3., tak jestli to nemůže být i s tím spojené. Těhotná bych být vážně neměla, tak jestli za to můžou ty antibiotika? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, toto zpoždění bych příliš neřešila . Cyklus 28 dní +- týden je stále považován za normu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.03.2017, 05:59

Dobrý den, mám takový problém, antikoncepci jsem vysadila na konci listopadu. Menstruaci jsem měla rozházenou a teď se mi vůbec nedostavila, pořád špiním, někdy i přes den ji mám, ale hodně slabě max 5 kapek. Test jsem si dělala 7 dní po opoždění a byl negativní.Teď mám již 16 dní zpoždění a pořád nic. Bolí mě v podbřišku a často mi je špatně, myslíte, že bych mohla být těhotná? Zatím děkuji za odpověď, nashledanou. Doležalová

Dobrý den, pokud máte i nadále zpoždění, pak test zopakujte raději ještě jednout. Pokud bude negativní opět, pak je těhotenství vysoce nepravděpodobné a pobolívání v podbřišku pak bude zřejmě signálem nadcházející menstruace. Pokud by se potíže zhoršily, navštivte gynekologa.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.03.2017, 07:13

Dobrý den, naposledy při braní antikoncepce jsem ve čtvrtek 2.3 zapomněla vzít tabletu (beru v 18:00), tu jsem vzala až v pátek 3.3 po 17 hodinách, poté jsem brala normálně dál. V pondělí 6.3 jsem měla brát poslední 21. prášek z plata, ale skrze zranění ruky jsem si ho už nevzala, poté menstruace přišla ve středu 8.3 a z nečekaných událostí jsem to potřebovala urychlit, tak jsem už v pátek 10.3. začala brát nové plato. V sobotu a neděli jsem měla pohlavní styk s ukončením dovnitř.. Nyní včera 13.3. jsem začala krvácet cca 3 hodiny, pak to přešlo a dnes to opět začlo, slaběji a po 4 hodinách přešlo.. Chtěla bych se zeptat, zda je možné, že díky zapomenutému prášku a vzití ho by mohlo spustit ovulaci a případně možné otěhotnění?! Antikoncepci beru skrze to, že se mi dělají cysty ze žlutého tělíska, a už mám za sebou pár operací včetně dvou hodin samovolných potratů. Tak zda je možné otěhotnění, nebo krvácení je rozhozené tím, jak jsem nezodpovědně brala prášky? Můj gynekolog mě obeznámil tím, ať počkám do příštího týdne, zda se to nezlepší.. Ale z mé strany mám obavy a ráda bych věděla názor jineho doktora. Dekuji.

Dobrý den, pokud je zpoždění užití tablety více než 12 hodin, pak selhání antikoncepční metody může nastat. Ale ve Vašem případě je nepravidelné krvácení spíše způsobeno rozhozením režimu braní tablet.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.03.2017, 13:03

Dobrý den, mám takový problém. Minulý týden v úterý 28. 2. jsem dobrala platíčko antikoncepce Menyan a rovnou najela na další, bez pauzy (poprvé). Od pátku 3.3. jsem začala slaboučce špinit, ovšem přešlo to do normální menstruce během 4 dnů, během braní antikoncepce. S přítelem jsem v té době spala, je možné, že bych byla popř. těhotná?
V úterý 7. 2. jsem pro jistotu vysadila na týden a nyní už jenom slabě špiním.
Děkuji za odpověď,
Ivča

Dobrý den, nepravidelné krvácení bude ve Vašem případě způsobeno spíše navázáním nového platíčka na předchozí bez provedené pauzy. U nízkodávkové antikoncepce některé pacientky takto krvácí, cyklus se díky nízkým hladinám hormonů neudrží.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.03.2017, 13:04

Dobrý den, je mi 18 let a menstruaci jsem měla pravidelně asi po 24 dnech od 12 let než jsem začala brát antikoncepci, antikoncepci jsem začala brát v 16,letech, brala jsem ji rok a poté vysadila (v září 2016 jsem vysadila). Menstruace přišla po 22 , další měsíc po 16, další po 26 dnech. Poté mi měsíc vynechala, takže jsem šla asi po měsíci a něco na ultrazvuk a poté mě doktorka poslala na agolutin. Po agolutinu přišla asi do čtyř dnů. Celkový cyklus byl teda 61 dnů. No a nyni je to opět 34 dní a menstruace nikde. Těhotná být nemohu. Myslíte, že to stále může být z antikoncepce, když jsem to dostala poté 3x? Vždy jsem měla menstruaci pravidelnou. Na další injekci se mi nechce, myslím, že tím se mi cyklus nesrovná. Nevím, zda mám čekat, než se objeví sama, nedoporučila byste mi nějaký přípravek z lékárny bez předpisu? Životosprávu mám stále stejnou. Děkuji za odpověď!

Dobrý den, antikoncepce na nepravidelnou menstruaci vliv již pravděpodobně nemá. Může se jednat o hormonální nerovnováhu, ale mělo by se vše časem srovnat. Pokud nechcete momontálně otěhotnět, pak klidně nechte menstruaci svému osudu. Pokud budete mít cyklus delší, ničemu to nevadí. Rozhodně nemusíte každý měsíc vyvolávat krvácení Agolutinem - to se beztak jedná jen o pseudomenstruaci (krvácení ze spádu hormonů).

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 14.03.2017, 07:41

Zánět a menstruace

| eliza1 | 08.03.2017, 08:04

Dobrý den. Byla jsem u své gynekoložky na preventivní prohlídce a testy mi vyšly negativní, ale zánět děložního hrdla vyšel ano. Tak mi gynekožka předepsala macmirorr. Dostala jsem menstruaci zase po dvou týdnech, ale teď je taková, že když sedím na wc, tak cítím, jak ze mě krev kapká už třetí den. Můžete mi poradit, co dělat? Nemůžu se gynekoložce dovolat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud nekrvácíte intenzitou cca 10-15 vložek za den, není to nic dramatického a nijak Vás to neohrožuje. Ještě tedy do konce týdne klidně vyčkejte a pokud by se situace nezměnila, pak gynekologa vyhledejte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 08.03.2017, 08:23

Dřívější menstruace

| Jackie666 | 07.03.2017, 17:03

Dobrý den, dostala jsem menstruaci o 3 dny dříve, než by měla být. Beru přírodní tablety s estrogenem, styk byl s kondomem. Menstruace je velmi slabá zatím. Je nějaká šance, že jsem těhotná? Děkuji.

Dobrý den, pokud je to jen slabé špinění, pak se nemusí jednat o menstruaci a těhotná být můžete. Ale pokud byl styk s kondomem, pak se zřejmě bude jednat jen o menstruaci, která přišla o 3 dny dříve, což je stále v mezích normy.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 08.03.2017, 08:09

Absence menstruace

| Nanule | 07.03.2017, 11:45

Dobrý den. Je mi 16 (téměř 17) let, svou první menstruaci jsem měla v 15 letech. Byla silná a trvala cca týden. Od té doby jsem ji už však nedostala. Když už to bylo rok, zašla jsem k lékaři – dostávala jsem různé vyvolávací injekce, prášky, .. nic mi nepomáhalo, maximálně se dostavilo velmi slabé špinění. Poté mi byla doporučena antikoncepce. Po té jsem to konečně dostala. Mám teď menstruaci s antikoncepcí sice krátkou, ale pravidelnou. Můj gynekolog mi k tomu ale příliš neřekl. Jen že se mi netvoří sliznice a že bez antikoncepce menstruovat nebudu. Prosím vás, jak se tento problém nazývá? Nikde o tom nemohu nic zjistit. Bojím se o budoucí komplikace. Mohlo by to nějak ohrozit těhotenství? Budu moct v budoucnu normálně otěhotnět, když bez HA nemám menstruaci? Děkuji moc, jsem zoufalá

Dobrý den, to, že nemenstruujete, může mít samozřejmě více důvodů, ovšem obávám se, že nasazení antikoncepce nic moc neřeší. Krvácení při užívání antikoncepce je vlastně pseudomenstruace. Nedochází přitom k ovulaci (té antikoncepce zabranuje) a v podstatě se vyruší osa mozková hypofýza - vaječník. Většinou sliznice neroste z nedostatku estrogenu, které je nutno do těla dodat, toto lze ale jen užíváním samotných estrogenů či někdy kombinací s gestageny, ale ne ve formě antikoncepce. Tou se nic nevyřeší a pokud se vysadí, menstruovat pravděpodobně opět nebudete. Zkuste se tedy se svym gynekologem domluvit na jiné hormonální terapii či dalším vyšetření.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 08.03.2017, 08:15

Dobrý den, mám dotaz ohledně negativního testu, nikdy se mi nestalo, aby jsem neměla menstruaci 10 dní a ještě aby se mi dělalo špatně, ale když jsem si udělala test, byl negativní. Co od toho můžu očekávat?

Dobrý den, zpoždění menstruace může mít spoustu důvodů - cysta na vaječníku, hormonální nerovnováha, stres, nemoc. Pokud ale není zpoždění několik měsíců a neplánujete těhotenství, pak počkejte. Většinou se menstruace sama upraví.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 07.03.2017, 06:57

Dobrý den, obracím se na vás s velkým problémem. Už tři roky hledám správnou antikoncepci. Vyzkoušela jsem už 4 druhy a stále mám stejný problém. Mám menstruaci, kdy nemám mít. Nikdy se nestalo, že bych to nedostala, ba naopak. Menstruaci dostanu třeba už 10. den cyklu. Občas jsem si vzala tabletky Norethisteron, které menstruaci zastavily, ale za 5 dní zase menstruace přišla. Menstruace skončila, až když se dostavila ta pravá menstruace, kterou jsem měla dostat původně a skončila s ní. Tento měsíc jsem byla u doktorky a vysadila mi antikoncepci. Menstruace mi skončila v pátek. Dnes je neděle a já to opět dostala. Už mi to opravdu bere energii a už nemůžu. Můj sexuální život je na bodu mrazu, protože mám neustále menstruaci. Všechna vyšetření na gynekologii mám v pořádku, tak proč se to děje? Přijde mi, že ani doktorka neví, co mi je. Tohle přece nejde, abych měla menstruaci nonstop.
Věk:18 (první měsíčky v jedenácti letech)
Poslední druh antikoncepce: Trilegor

Dobrý den, samozřejmě jsem Vaše výsledky ani Váš ultrazvuk neviděla, takže těžko sestavit diagnózu. Někdy je to těžké, antikoncepce se dlouho hledá, někomu prostě pilulky nevyhovují. Možná by stálo za to zkusit antikoncepci úplně vysadit a vyzkoušet, jak bude menstruační cyklus vypadat bez ní nebo zkusit hormonální nitroděložní tělísko Jaydess pro ženy, které ještě nerodily.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 08.03.2017, 08:17

Dobrý den,
netrpím výtokem, ani zarudnutím, svěděním, či pálením, ale pokud se dostaví menstruace, pálí mě vyloženě pouze menstruační krev. Bohužel jsem na internetu nenašla informace k tomuto tématu. Děkuji Vám předem za Váš názor.

Dobrý den, ještě jsem se s takovým problémem osobně nesetkala, nicméně nemožné to není. Menstruační krev se na vzduchu velice rychle rozkládá a obzvlášť pokud používáte menstruační vložky, může tato kombinace způsobit svědění či pálení. Měňte hygienické pomůcky a dodržujte přísnou hygienu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 05.03.2017, 14:07

Dobrý den, včera jsem měla svou 13. tabletku z platíčka a po pohlavním styku toho večera se mi dostavila mestruce. Ještě mi zbývá 8 tabletek a nevím, čím to je, že jsem to dostala. Tabletky jsem brala pravidelně a žádnou nevynechala. Užívám ji už 8 měsíců, je to má první HA. Už víckrát se mi krvácení dostavilo dřív, nebo později, nebo trvalo i déle, když už jsem začala brát další platíčko. Co mám dělat dál? Jde krvácení nějak zastavit?

Dobrý den, talbleky užívejte dále dle schématu, určitě nevysazujte. Pokud se to stalo již v minulosti, že jste začala krvácet či špinit dříve, možná je pro Vás tato antikoncepce nevyhovující. Pravděpodobně je slabá a neudrží cyklus. Poraďte se o změně se svým gynekologem.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 27.02.2017, 06:41

Nedostavení menstruace

| liduskaaa | 25.02.2017, 03:01

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné, že od října pracuji pouze na nočních směnách a od té doby se mi taky nedostavila menstruace. Už dříve, když jsme měla převážně noční směny, mi menstruace stopla cca na dva roky. Mohou ty noční s tím mít souvislost?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, zpoždění menstruace může být samozřejmě způsobeno i nočními směnami. Je nutné především vyloučit těhotenství. Pokud nejste těhotná, bylo by také dobré navštívit gynekologa, který vyloučí jiné příčiny - cysta atd.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 26.02.2017, 15:57

Dobrý den, jsem už opravdu zoufalá a moc by mi pomohla Vaše rada. Je mi 17 let a mám 3 roky přítele Davida. První sex s Davidem byl pro mě zároveň sex, kdy mi protrhl blánu. 15.2. jsme se rozhodli pro první sex po silné menstruaci. Než přišel na řadu sex, navzájem jsme se uspokojovali ústy. Když mi ale přejel jazykem přes klitoris, ucítila jsem strašnou bolest. Po uspokojování jsme přešli na sex. Když mi dal penis do vagíny, ucítila jsem tu stejnou bolest, jako při uspokojování. A to bolest jakou jsem měla i při protržení blány. Mohu mít ještě ne úplně protrženou blánu, když za 3 roky co jsme spolu, jsme měli sex cca 55 ? Co mám dělat, když o tom přítel ví, ale stejně mě každý večer uspokojuje? Předem moc děkuji za odpověď, Adriana.

Dobrý den, pokud máte pravidelně pohlavní styk a bolest se objevila nyní po tak dlouhé době, pak to jstě s panenskou blánou nesouvisí, Pokud máte tedy tyto nově vzniklé potíže, navštivte gynekologa, který Vás důkladně vyšetří. Já Vám takto po mailu těžko poradím.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.02.2017, 07:38

Nepravidelná menstruace

| vertigo | 17.02.2017, 22:33

Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se poradila. Je mi 41 let, 3 děti, antikoncepci neberu, cyklus býval vždy pravidelný. Na přelomu listopadu a prosince jsem 2 dny po skončení menstruace začala špinit, paní doktorka na ultrazvuku zjistila několik cyst na vaječníku, nasadila Norethisteron 2x1 na 10 dní. Po dobrání po 3 dnech přišla menstruace a i další menstruační cyklus proběhl normálně (po 27 dnech). Pak však po 12 dnech přišla další menstruace, opět nasazen Norethisteron na 10 dní, krvácení ustálo. Po vysazení opět menstruace, po ní kontrola - dle ultrazvuku vše v pořádku. Paní doktorka navrhuje buď trvalé braní Norethisteronu nebo nasazení antikoncepce. V úvahu přichází i Mirena, ale výhledově (cca 3 měsíce) mě čeká konizace čípku (cytologie v pořádku, ale čípek prý pohledově nevypadá dobře), tak prý tělíško by šlo až po konizaci. Přiznám se, že se mi nechce ani do anitkoncepce, ani brát déle Norethisteron (přibrala jsem již 6 kilo, necítím se po něm úplně dobře). Mohla byste mi napsat, prosím, Váš názor? Moc děkuji, Hana

Dobrý den, myslím, že ve Vašem případě nepravidelného krvácení s ohledem na Váš věk a to, že již máte 3 děti, je Mirena dobrá volba (až po konizaci samozřejmě). Je to určitě pohodlnější varianta než užívat denně antikoncepci a zároveň se i minimalizuje menstruační krvácení.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.02.2017, 07:41

Dobrý den,
děkuji moc za předchozí odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli se dá alespoň trošku řídit ovulační kalkulačkou zde na stránkách http://www.babyonline.cz, když vím např. kdy byla poslední menstruace. Děkuji moc a hezký den, Lenka

Dobrý den, ovulační kalkulačkou se samozřejmě řídit dá, ale v případě, že máte pravidelnou menstruaci a menstruační cyklus trvá 28 dní. Jen pak je možno předpokládat, že ovulace nastává 14. den cyklu. Pokud je menstruační cyklus delší, pak nastává ovulace většinou později.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.02.2017, 07:07

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co mám dělat, když jsem dostala menstruaci dřív při užívání antikoncepce - zůstaly mi ještě 3 tabletky. Nevím teda, zda je to jenom špinění, ale pocity mám jako při menstruaci. Včera jsem myslela, že je to jen nějaký hnědý výtok. Dnes druhý den mám hnědý výtok a k tomu aji trochu krve. Jenže momentálně se léčím na zápal močových cest, může to krvácení nějak souviset s těmi močovými cestami? Mám pokračovat nadále v užívání antikoncepce? Když by to případně byla opravdu menstruace, jak to potom mám řešit po 7 denní pauze?

Dobrý den, antikoncepci užívejte dle návodu bez ohledu na špinění či krvácení. Menstruace nemusí vždy nastat přesně v sedmidenní pauze. Tabletky doberte a po sedmidenní pauze opět nasaďte. Vaše onemocnění močových cest může mít na nepravidelné krvácení vliv, takže se ničeho neděste.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.02.2017, 07:13

Menstruace po revizi

| Majdus | 08.02.2017, 15:39

Dobrý den,
6.12. jsem podstoupila revizi po zamlkém těhotenství v 8. týdnu. 6.1. jsem začala silně tmavě špinit - to trvalo tak dva dny - jako menstruace to moc nevypadalo - žádná čerstvá krev. Po 14 dnech čekání mi doktorka píchla Agolutin pro vyvolání. Po týdnu však jen krátké a slabé špinění. Nyní na začátku února mi nasadila Estrofem 1-28 a Utrogestan 14-28 s tím, že prý vzali při revizi příliš mnoho sliznice a ta nedorůstá (dle ultazvuku, který dělala 14.1. i 1.2.). Slyšela jsem ale už od známé, že její doktorka jí řekla, že menstruace klidně může proběhnout po revizi jen jako silné špinění. Bojím se teď -pokud to tak je, abych si naopak cyklus díky hormonům nerozhodila. Dnes opět silně špiním - což je v termínu další očekávané menstruace. Co si o tom myslíte?

Dobrý den, pokud máte dle ultrazvuku nízkou sliznici, pak je logické, že menstruace probíhá jen formou špinění - nemá se při ní moc co odlučovat (sliznice je nízká). Hormonální terapie, kterou lékařka nasadila je tedy správná, cyklus si určitě nerozhodíte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 09.02.2017, 17:57

Sraženiny

| Luccy1 | 08.02.2017, 14:09

Dobrý den, mám dotaz, před 7 týdny jsem samovolně potratila, před 4 dny jsem dostala menstruaci, dva dny jsem tekla hodně a teď dva dny, když se utřu, tak tam mám nepravidelně sraženiny a nevím, co to znamená. Děkuji za radu.

Dobrý den, zřejmě se nejedná o nic nestandartního. Menstruace (obzvláště po delší pauze) může probíhat formou silnějšího krvácení se sraženinami.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 09.02.2017, 17:57

Dobrý den, před týdnem mi skončila menstruace, kterou mívám přesně, protože beru antikoncepci. Minulý rok v únoru jsem porodila a začala brát hned antikoncepci a celou menstruaci mám jak hodinky. Jenže před týdnem mi skončila a teďka jsem začala znova krvácet. Je mi to divný, že hned takhle po týdnu. Je fakt že za poslední dva měsíce jsem nějaký ten prášek zapomněla, protože jsme se stěhovali. Mám trochu strach, abych snad nebyla těhotná, protože někdo mi říkal, že je to možný.

Dobrý den, pokud jste zapomněla občas užít tabletku, pak se samozřejmě může stát, že otěhotníte. To je ve všech příbalových letácích napsáno. S tím velmi pravděpodobně souvisí i nepravidelné krvácení. Pokud zapomenete užít tabletku, vyrovnaná hormonální hladina poklesne a spustí se velmi často s různým odstupem krvácení či špinění.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 05.02.2017, 15:56

Dobrý den,
bude mi 42 let a tři měsíce mi vynechala menstruace, dle lékařky příznaky premenopauzy nebo perimenopauzy. Teď si nejsem jistá, těhotná nejsem, objevovalo se noční pocení a proto mi lékařka nasadila antikoncepci Sidreta, při které menstruace samozřejmě je, hormony brát nechci, tak prosím, je u mě jiná možnost než hormony brát?
Děkuji, Petra Baitlová

Dobrý den, bylo by dobré odebrat hormony, abyste vědela, jak jste na tom stran menopauzy. Pokud by se opravdu jednalo o premenopauzu, bylo by to na hodmonech již znát. Menstruace jako taková (krvácení) k ničemu důležitá není, takže kvůli tomu jistě hormony brát nemusíte. Nicméně pokud by se ukázalo, že se jedná o premenopauzu s příznaky (noční pocení atd.), byla by vhodná substituce hormony, abyste později neměla osteoporózu a jiné potíže spojené s menopauzou. Existují však i jiné hormonální preparáty než antikoncepce.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 31.01.2017, 08:39

Dobrý den, potřebuji poradit. Vzala jsem si Escallpelle 4.1. a o 3 dny na to jsem začala krvácet, krvácení trvalo asi 3 dny a bylo slabší. Teď jsem měla dostat menstruaci 25.1., ale už mám 5 dní zpoždění. Včera jsem měla aji mírné bolesti v podřišku, ale přestaly. Nemám bolesti prs jak jsem normálně zvyklá, když očekávám menstruaci. Můžu se zeptat, zda je to normální, nebo mám zajít k lékaři? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, nepravidelné krvácení je jeden z nejčastějších nežádoucích účinků postkoitální antikoncepce, jak je napsáno v příbalovém letáku. Do 3 týdnů po užití je doporučeno navštívit gynekologa v každém případě.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 30.01.2017, 13:19

Častá menstruace

| anonym1979 | 29.01.2017, 12:34

Dobrý den, potřebuji radu ohledně mojí dcery. První menzes dostala 7.1.2017 a trvala 5 dní, druhá přišla 29.1. Chci se zeptat, jestli je to v pořádku? Jestli může menzes přijít tak brzy po té první? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, je to normální. Menstruace může být nepravidelná až 2 roky. Není to nic nenormálního. Jen platí pravidlo, že nesmí být příliš silná a příliš často, aby dívka nebyla ohrožena anémií.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 29.01.2017, 18:41
Inzerce

Doporučujeme si přečíst

Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví

Více informací »

www.zdravedospivani.cz

 

Jsem těhotná?

| NikyN | 28.01.2017, 16:23

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na můj problém. Nedávno jsem s přítelem měla styk, samozřejmě s kondomem. Vše proběhlo hladce, jenže pak jsem zjistila, že na prostěradle byl flek. Byl takový fialovo-narůžovělý. Nedávno jsem byla u své gynekoložky na předepsání antikoncepce a zároveň jsem se ptala na svůj problém, paní doktorka mi řekla, že by vše mělo být OK. Avšak bych během pár dnů měla dostat menstruaci, kterou mám pravidelnou, jenže mě nebolí prsa, která mě bolí pokaždé. Podle přítele kondom prasklý nebyl. Je možné, že jsem těhotná? Děkuji za brzkou odpověď. Nikol

Dobrý den, pokud si nejste vědoma, že by vyloženě kondom prasknul, pak by měl plnit svoji funkci a těhotná byste být neměla. Navíc ještě nemáte ani zpoždění menstruace, tudíž jsou obavy neoprávněné.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 29.01.2017, 18:44
Inzerce

Doporučujeme si přečíst

Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví

Více informací »

www.zdravedospivani.cz

 

Dobrý den,
začala jsem krvácet o týden dříve, ikdyž normálně mívám menses v termínu či o 2-3 dny později. Silně mě už 3 dny bolí v podbříšku a dva dny silně krvácím, co hodinu musím měnit normal tampon. Myslíte, že by mohlo jít o samovolný potrat nebo jen nezvykle silnou a dřívější menstruaci? Děkuji.

Dobrý den, to samozřejmě nedokážu takto posoudit. Může se jednat i o samovolný potrat v začátku gravidity i o silnou menstruaci. Musela byste navštívit lékaře, aby Vám udělal ultrazvuk a popř. v případě nejasností odebrat krev, aby stav posoudil.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 29.01.2017, 18:48

Samovolný poševní výtok

| janca9898 | 27.01.2017, 16:22

Dobrý den,
mám dotaz ohledně poševního výtoku. Už tak cca týden mi uniká z pochvy samovolně výtok, bez ohledu na to, kde pravě jsem, nebo co dělám. Například jen jedu metrem a cítím jak mi z pochvy uniká a pak přijdu domů a mám promáčené kalhoty. Stává se mi to furt častěji a častěji. Dnes snad celý den. Potřebovala bych co nejdříve poradit, proč se něco takového najednou děje.
Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, může to být známka zánětu, ale taky to může být projev hormonálních změn během cyklu. Navštivte gynekoloka, aby Vás vyšetřil a eventuelně zánět zaléčil.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 28.01.2017, 11:29

Dlouhá menstruace

| Klamo | 27.01.2017, 08:08

Dobrý den, jsem 12 měsíců po porodu. Doteď celkem často kojím. Asi 9 měsíců mám zase pravidelnou menstruaci. Poslední 2 cykly ale trvá 10-11 dní (4 dny špinění/slabé krvácení, 2-3 dny silnější a další 4 dny slabounké). Před porodem trvala menstruace 5 dní, po porodu obvykle 7, ale teď už se mi to zdá dost. Hormonální antikoncepci neberu a ani jsem nechtěla, rádi bychom v brké době znovu otěhotněli. Je to normální, nebo se mám obávat? Žádné jiné obtíže nemám. Čím by to mohlo být způsobené? Předem děkuji za odpověď. K.

Dobrý den, toto nepravidelné delší krvácení může být způsobeno hormonální nerovnováhou, na kterou může mít vliv i kojení. Těžko toto bez vyšetření posoudit. Možná se vše časem opět srovná, někdy to chce čas. Pokud ale chcete problém řešit ihned, navštivte svého lékaře.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 27.01.2017, 15:07

Špinění po menstruaci

| kajuska17 | 25.01.2017, 18:10

Dobrý večer, jsem po kyretáži, v sobotu mi skončila první menstruace a od té doby mám ještě výtok řidší - takový normální, ale je ještě trochu zabarvený do hněda, ale ne moc. Je to v pořádku? Děkuji.

Dobrý den, může to tak být. Pokud nekrvácíte silně, určitě se ničeho neobávejte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 26.01.2017, 09:39

Dobrý den,
dotaz píšu sem, neboť gynekologická poradna má neustále vyčerpaný limit a už jsem na pokraji šílenství. Potřebuji se zkrátka ujistit. Je mi 20 let a již rok a půl beru antikoncepci Yosefinne, dosud bez výraznějších obtíží. Za celou tu dobu jsem si prášky asi jen dvakrát přesunula o 4 dny dříve (tedy o všechny placebo prášky, nevyhovovala mi menstruace v daném termínu a v přiloženém letáčku bylo potvrzeno, že se takto může jednou za čas menstruace přeskočit). Beru prášky s přesností a pravidelně (každý den ve stejnou hodinu), nikdy jsem si jej nezapomněla vzít. Mám ale nějaké vážné osobní problémy, poslední měsíce jsem v silném stresu, váha mi klesla pod hranici BMI, mám tedy lehkou podvýživu. Poslední 2 měsíce se menstruace nedostavila, během dalších čtyř dnů jsem začala poslední den pouze špinit. Je možné, že jsem i přes tak svědomité braní prášků mohla otěhotnět? Nebo mám tento stav přikládat nakřáplé psychice a nízké váze? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud pilulky berete pravidelně, pak je těhotenství velmi nepravděpodobné a vynechání menstruace či změna intenzity je pravděpodobně na vrub poklesu hmotnosti a stresu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.01.2017, 10:31

Zpoždění menstruace

| janesska | 23.01.2017, 14:42

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc, která mě trápí. Mívám pravidelný menstruační cyklus - 28 dní. Poslední menstruaci jsem měla 24.12.2016, další jsem měla dostat 20.1.2017. Menstruace nedorazila a nemám ani žádné náznaky. S přítelem jsme se za celý měsíc milovali 3x. Den po menstruacii, 6.1.2017 a 14.1.2017. Chci podotknout, že přítel vyvrcholil mimo mě. 6.1. 2017 jsme se milovali, ale 2x po sobě. Dneska mám nenormálně nafouknuté břicho. Všimla jsem si, že přibližně na 16. den od začátku cyklu jsem 1 den krvácela. Bylo to velmi slabé a hned to přestalo. Žádné jiné příznkay nemám. Žádné závratě, bolesti, bolesti prs, žádné chutě - nechutě, prostě nic. Minulá menstruace byla silná. Před měsícem jsem byla nachlazená. V polovině cyklu jsem zvykládá slabě krvácet 2-3dny, vždy to přešlo a menstruace přišla. Možná při předposlední bylo zpoždění také nějaké 3 dny. Mám dost stredu. Poslední týden bylo hodně nervů. Také jsem se pohybovala venku v nízkých teplotách, ne protože bych chtěla, ale protože jsem musela. A další co bych chtěla podotknout, že jsem si už dneska dělala aji těhotenský test a ten vyšel negativní. Vlastně jsem s tím aji trochu počítala, protože jsem si vzpomněla, že přítel nikdy nevyvrcholil do mě, akorát ten jeden den to bylo 2x po sobě - jak jsem byla informovaná, není to velká pravděpodobnosti. Mám velký strach o moje zdraví. K doktorovi se rychle nedostanu, nejsem totiž ani doma. Cítím pobolívání v podbřišku, jako kdybych měla menstruaci dostat. Jsem velmi znepokojená a nervózní, co to může být. Nakolik moje menstruace byla stále pravidelná - až na poslední 2 (jedna se zpozdila, druhá byla velmi silná). Prosím Vás o názor, co to může být? Mám se strachovat? Dítě popravdě neplánujeme, proto to nikdy ve mě neskončilo. Mohu být těhotná, aji když vyšel negativní těhotenský test a nemám žádné příznaky? Může to být z prochladnutí? Stresu? Prosím aspoň o informativní odpověď, než se dostanu domů. Bojím se o zdraví, že by to mohla být aji cysta a nebo tak. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, pokud je těhotenský test negativní, těhotenství je nepravděpodobné. Zpoždění může mít spoustu důvodů - stres, nachlazení, cysta na vaječníku, úbytek hmotnosti atd. Pokud by se menstruace delší dobu nedostavila, navštivte lékaře, jak budete moci. O nic urgentního se ale pravděpodobně nejedná.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.01.2017, 16:28

Kus tkáně visící z pochvy

| alove | 21.01.2017, 17:39

Dobrý den, s prvním dnem menstruace jsem začala brát svou první antikoncepci. Dosud jsme s přítelem praktikovali nechráněný sex. Menstruace mi přišla přesně na den, ale není tak silná jako vždy, mám jí 3. den, dnes téměř jako bych jí měla 5. den, jen takové slabounké krvácení, ale bolest v podbříšku a stejné příznaky jako vždy, a zrovna během menstruace ze včera na dnešek jsme měli zase sex. Tentokrát už ale beru antikoncepci, jenže jsem dnes po tom sexu zpozorovala kus tkáně, jakoby delší válcovitý útvar o průměru 3 mm visící z pochvy, co to může být? Není to příznak potratu nebo těhotenství? Děkuji.

Dobrý den, během menstruace se vylučuje z dělohy sliznice. Většinou pouze v podobě krevních sraženin, ale může se někdy odlučovat i v kusech a vy pak vidíte kousky sliznice. Není to nic neobvyklého. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.01.2017, 15:58
Inzerce

Doporučujeme si přečíst

Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví

Více informací »

www.zdravedospivani.cz

 

Krvavý výtok

| market999 | 21.01.2017, 13:18

Dobrý den, již jsem sem psala problém o možném těhotenství. Nyní je to již 42. den cyklu a menstruace stále nikde. Chci se zeptat, asi před 5 dny ze mě vyšel takový napůl krvavý hled při utírání na WC. Další den už asi jen 1 mm takového hlenu. Jinak mám výtok bílý, břicho nebolí. O co se jedná? Poslala jsem fotku. Děkuji.

Dobrý den, může to být předzvětst menstruace, ale take nemusí. V pochvě se stále nachází nějaký sekret - výtok, hlen. Vše záleží na hormonálních hladinách. Nemá smysl to do detailu studovat. Pokud je vyloučeno těhotenství a chcete řešit absenci své menstruace, zajděte k lékaři.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.01.2017, 15:55

Komplikace při menstruaci

| LenkaVo | 21.01.2017, 13:02

Dobrý den, dostala jsem to o týden dříve (13.) A první tři dny jsem půl dne krvácela, půl dne ne. Od 16. mám strašně silnou menstruaci, která trvá doteď + jsou v krvi kousky sliznice asi 3 cm velké. Je možné, že jsem byla těhotná a potratila?

Dobrý den, s menstruačním krvácením se odlučuje děložní sliznice, která je někdy mezi tmavou krví patrná - to jsou pravděpodobně ty kusy tkáně, které popisujete. O zbytky po potratu se ale také samozřejmě může jednat. Pokud by tedy silné krvácení pokračovalo, navštivte gynekologa.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 26.01.2017, 20:14

Dobrý den, začala jsem brát tento měsíc hormonální antikoncepci. V neděli mi skončila menstruace a od středy mám slabé krvácení (takový krvavý výtok). Může to být příčina hormonální antikoncepce? A nebo by jsem se měla obrátit na lékaře. Za odpověď děkuji.

Dobrý den, ano, může to být způsobeno začátkem užívání hormonální antikoncepce - je to jeden z častých nežádoucích účinků a časem by nepravidelné krvácení nebo špinění mělo vymizet.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.01.2017, 16:01

Kontrola po kyretáži

| kajuska17 | 20.01.2017, 08:44

Dobrý den, jsem po kyretáži a po první menstruaci mám jít na kontrolu. Dnes mi menstruce končí, mám poslední den. Mohu jít na tu kontrolu v pondělí? Stačí když bude mezitím pauza od krvácení 2 dny? Děkuji.

Dobrý den, ano, můžete jít i za pár dní. Odstup od menstruace nehraje žádnou roli.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.01.2017, 08:55

Dobrý den,
mám obavy. Užívám přes půl roku antikoncepci Dienille. Stávalo se mi, že když jsem zapomněla v jeden den prášek, za dva dny na to mě začalo pobolívat břicho a začala jsem špinit (takový hnědočervený hlen). A menstruace kolikrát taky tak vypadala. Teď před Vánocemi jsem brala prášky 24 dní místo 21. 24. 12. se mi dostavila menstruace v podobě toho hlenu. V lednu jsem jeden prášek zapomněla a zase začala špinit. Vysadila jsem antikoncepci dobráním balíčku a čekala až se dostaví menstruace a místo toho jsem pouze jeden den špinila, a to ne moc. Mám se bát, že bych mohla být těhotná? Děkuji.

Dobrý den, to, že začnete špinit, pokud tabletku zapomenete užít nebo nevezmete včas, je zcela normální. Hladina hormonů se náhle sníží a tělo může reagovat špiněním či krvácením. Spousta žen při antikoncepci v době pauzy špiní či krvácí jen slabě - to také není nic neobvyklého. Takže nad vším, co popisujete, bych se nijak nepozastavovala. Pokud tabletku zapomenete vzít včas či nevezmete vůbec, pak samozřejmě otěhotnět můžete. Pokud tomu tak bylo, pak raději proveďte těhotenský test.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.01.2017, 09:01

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na pár věcí. Mám zpožděnou menstruaci. Naposledy jsem jí měla koncem listopadu. V prosinci to bylo spíš jako výtok s krví. Ale moc málo krve. Při sexu už delší dobou trpím pálením. Dokonce i partnera to pálí při orálním sexu. Byla jsem s tím v pondělí 16. 1. 2017 u gynekologa. Ten mi k mýmu dotazu ani moc neodpovědel a spíš se zabýval tím, že mám ragády. Že prý mi to způsobil přítel, protože (cituju): nevydržel a strčil mi ho tam. Přitom my na sado-maso nejsme, :-) u vagíny cítim i sucho. Při sexu mi občas trvá než navlhnu. Předtím se mi to nestávalo. Myslíte, že by to mohlo být nějakou bakterií? K doktori jít znova nechci. Řekl mi, že to mám celé čisté a nikde problém nevidí. Děkuju za odpověď.

Dobrý den, existují různé preparáty na suchost poševních sliznic - k obnově sliznice. Některé jsou bez předpisu, některé s obsahem estrogenu na lékařský předpis - vzneste dotaz v lékárně. Toto může být důvodem Vašich potíží, ale nemusí. Jelikož jsem Vás nevyšetřovala, nedokáži se k tomu blíže vyjádřit. Zpoždění menstruace s tím ale pravděpodobně nesouvisí.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.01.2017, 16:06

Dobrý den, paní doktorko. Mám celkem zapeklitý dotaz, snad mi poradíte. Ovulaci jsem měla 12. den cyklu, pohlavní styl jsme s partnerem měli 16. den cyklu bez partnerova vyvrcholení. 26. den cyklu (12. 1.) jsem začala špinit. Menstruace se dostavila 13. 1. Dnes je 17. 1. a já stále jen špiním (je to spíše růžový výtok), i když jen trošičku. Těhotenský test jsem nezkooušela, nepředpokládám, že by byl pozitivní. Můj cyklus trvá zpravidla 27 dnů, ovulace pravidelně 11. - 13. den cyklu (potvrzené ovulační testy- jasné obě čárky), menstruace trvá 5 dní. V prosinci byla menstruace normální, ale tři cykly předchozí (září, říjen, listopad) byla menstruace velmi slabá a zvláštní (cca 2 dny špinění, 2 dny slabé krvácení, 1 den slabé špinění). Do září vše v pořádku, snažili jsme se s partnerem o miminko, ale po 8 měsících jsme se rozhodli nechat to na přírodě, bez kontrolovaného snažení. Ovulační testy jsem prováděla spíše pro kontrolu, že ovulace probíhala. Jinak jsem se nehlídala. Moje otázka tedy zní: čím může být způsobeno špinění a nedostavení se menstruace? Ve stresu nejsem, antikoncepci neberu a žádné léky (ani na nachlazení) neužívám, žádný pokled nebo vzestup váhy. Je mi 30 let, děti již mám a u žádného nebyli komplikace ani s otěhotněním, ani během těhotenství. S partnerem se případnému dalšímu miminku nebráníme. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, i špinění či slabé krvácení může být považováno za menstruaci - ta může mít různý průběh. Těhotenský test by tak brzy pozitivní nebyl, takže jej proveďte až tak 10-14 dní po pohlavním styku, pokud chcete mít jistotu. Jinak ovulační testy nejsou zcela stoprocentní, nelze na ně uplně spoléhat. To, zda folikuly rostou a ovulace probíhá lze lépe odhadnout z ultrazvuku provedeného kolem 12. - 14. dne cyklu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 18.01.2017, 12:30

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Je to již něco přes 7 měsíců, co užívám antikoncepci MYWY 0,02mg/3mg a už po druhé během jejího užívání se mi stalo, že jsem dostala menstruaci zhruba v druhém týdnu užívání platíčka (pokud je to nesrozumitelné, teoreticky... první týden menstruace během braní placeba, pak týden klid a poté opět menstruace). Bohužel se nejedná o žádné špinění či něco podobného. Zkoušela jsem se již dopátrat nějaké informace, ale bohužel jsem k tomuto nikde nic nedohledala. Je možné, jelikož jsem byla v minulém týdnu vystavena velkým stresem a užívala léky na bolest, že mé tělo na to takto negativně reaguje? Děkuji.

Dobrý den, ano, důvodem nepravidelného krvácení při antikoncepci může být stres, obzvlášt pokud toto krvácení není přítomno v každém cyklu. Pokud by se ale opakovalo další měsíce, pak je důvodem možná i to, že Vám daný preparát nevyhovuje a bude potřeba jej změnit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 17.01.2017, 10:02

Pomalý rozjezd menstruace

| Afima | 13.01.2017, 11:51

Dobrý den, několik cyklů za sebou se mi rozjíždí menstruace velmi pozvolna. Prvních 4 - 5 dnů se jedná o špinění, popř. lehké krvácení a další dva dny se jedná o velmi silnou menstruaci, někdy si musím měnit tampon i co půl hodiny. Po sedmi až osmi dnech menstruace ustane a další se dostaví v termínu (cyklus trvá cca 25 dní). V posledním roce jsem cíleně po změně životního stylu zhubla 25 kg. Může to s tím mít souvislost? Děkuji.

Dobrý den, velký ubytek na váze samozřejmě může mít na průbeh menstruačního cyklu velký vliv. Je to způsobeno nerovnováhou hormonálních hladin, jak tomu bude pravděpodobně i ve Vašem případě. Nejlepší bude navštívit gynekologa, aby Vám cyklus upravil.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 14.01.2017, 10:57

Dobrý den, mám cca o pět dní zpožděný cyklus, mívala jsem ho víceméně pravidelně, i když je fakt, že v některé měsíce mi poskočil třeba o týden. HA neberu a nikdy jsem nebrala a těhotná 100% nejsem. V posledním měsíci jsem lehce navýšila sportovní aktivitu (ale nic náročného) a byla jsem pár dní trošku nemocná (nic vážného), kromě toho jsem více méně (často jsem ale zapomínala) brala železo v tabletkách (doporučili mi v nemocnici, kde mě nepustili darovat krev). Je možné, že by to železo mělo na cyklus vliv? Nedělám žádné závěry, pět dní je nic a příští týden jsem objednaná k lékaři, ale chci se alespoň informovat.
Moc děkuij za odpověď.

Dobrý den, 5 dní opravdu nic neznamená. Za normální délku cyklu se považuje 28 - 35 dní, takže jste stále v limitu. Sportovní aktivitou to být může, ale rozhodně to nyní nevyžaduje žádné zásadní řešení.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.01.2017, 16:07

Opožděná menstruace

| Palomita | 10.01.2017, 10:38

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ještě i Vás, včera jsem byla u pana doktora - gynekologa. Skrz to, že mám pokaždé zmeškání menstruace, poslední měsíčky jsem měla 5. 12. 2016 a 9. 12. 2016 mi skončily. Ten den jsem měla nechráněný sex a za týden opět byl nechráněný. Těhotenské testy jsem jsi dělala 3x a byli negativní, včera u doktora na ultrazvuku nebylo taky nic vidět a řekl, že kdybych byla těhotná, byla bych ve 4. týdnu těhotenství a že by to už bylo vidět. Tak mně nechal píchnout injekci na vyvolání měsíčku. Chci se zeptat na Váš názor. Jsem stále nervózní a ještě k tomu mám silný zánět močových cest. Prosím o Vaši rychlou odpověď. Děkuji Vám.

Dobrý den, pokud jste si těhotenské testy dělala někdy v tomto období a nechráněné pohlavní styky měla v první polovině prosince, pak kdybyste byla těhotná, už by byly jistě pozitivní. Pokud nejsou, pak je těhotenství nepravděpodobné.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 11.01.2017, 08:02

Menstruace po 14 dnech

| veroju | 08.01.2017, 21:32

Dobrý večer, paní doktorko, chtěla bych se zeptat. Je to 14 -16 dní co mě skončila menstruace a nyní jsem začla opět špinit. Před tím jsem mívala menses.Pravidelný,vždy tak o jeden nebo dva dny dříve nebo později. Akorat teď už tak po čtvrté jsem ji měla docela slabou. Tři dny špinění, 1-2 dny krvácení a pak zase 2-3 dny špinění.Teď mě bolela prsa a všechny příznaky k menses .Ale zatím taky jenom špinim. Na podzim jsem měla problém se zvětšeným děložním čípkem a byla i na nějakých podrobnějších stěrech, které prý nedopadly nejlépe, ale ani tak, aby se s tím něco muselo dělat. Může to mít s čípkem nějakou souvislost? Taky sem tam mívám problém s kvasinkami. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, vaše potíže mohou mít souvislost s děložním čípkem. Bohužel pojem " zvětšený čípek a horší stěry" je tak nekonkrétní, že se k tomu nelze vyjádřit. Může se samozřejmě jednat i o běžnou nepravidelnost menstruačního cyklu. Bude nejlepší navštívit vzhledem k předchozím výsledkům cytologie gynekologa.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 10.01.2017, 11:50

Pravidelnost menstruace

| Palomita | 08.01.2017, 17:47

Dobrý večer, mám jeden dotaz. V prosinci jsem měla začátkem měsíce menstruaci, ale nemohu jsi přesně vzpomenout, kdy mi začala, jen vím, že skončila 9.12.016. Pohlavní styk jsem měla ten den nechráněný a další den to samé. Do toho jsem měla zánět močových cest a brala jsem antibiotika. Ptala jsem se mého gynekologa, jestli mužů byt těhotná, ten odpověděl že ne, že jsem byla prý neplodná. Dělala jsem si těhotenský test už po třetí, vyšel negativní. Jsem po interrupci, už je to 4 měsíce a měsíčky mám nepravidelné, ale za tu dobu jsem měla teď pohlavní styk. Jsem stále furt nervózní, mám i nějaké problémy v rodině. Je možné, že to muže i tohle ovlivnit? Test jsem jsi dělala včera a byl negativní. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, stres i nějaké onemocnění (ve Vašem případě infekce močových cest) může ovlivnit pravidelnost menstruace. Pokud jsou testy negativní, těhotenství je nepravděpodobné.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 10.01.2017, 11:53

Zánět - krvavý výtok

| Natulka2281 | 07.01.2017, 22:06

Dobrý večer, prosím Vás, mám problém, jedná se o občasný krvavý výtok, který se ale zopakoval jenom dvakrát a po prve to bylo před 3 dny, dnes už po 2. A ještě častější močení. Po piti urologického čaje to ustoupilo, ale mám strach. Stydím se někam jet za lékařem. Děkuju za odpověď.

Dobrý den, Vaše potíže mohou souviset se zánětem močových cest, ale může se jednat o zánět gynekologického původu. Pokud potíže ustupují, pak není nutné navštěvovat lékaře. Pokud by se potíže opakovaly, navštivte gynekologa. Přes mail nelze nic vyřešit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 10.01.2017, 11:56

Pokles dělohy

| Nemakovapanenka | 05.01.2017, 21:12

Dobrý den, pěkně prosím o radu, mohla bych se prosím zeptat, jaké jsou projevy poklesu dělohy? Mám po 3 porodech ve velice krátké době, poslední dny docela silné bolesti břicha, převážně přes den, mám pocit jako kdyby mi poklesla děloha, popíšu to tak, že jako kdyby mě v oblasti břicha něco táhlo dolů. Kromě toho mám bolesti v zádech a výtok se svědením, další problém je udržení moči, mám problém ji udržet. Prosím o radu. Děkuji. Marie

Dobrý den, vaše potíže poukazují spíše na to, že by se mohlo jednat i o zánět močových cest. Může se samozřejmě jednat i o pokles dělohy - to musí zhodnotit Váš gynekolog, ale tyto potíže bývají většinou dlouhodobé, postupně se horšící a nevznikají takto náhle. Navíc výtok a svědění tomu také příliš nenapovídají. Návštěva gynekologa bude ale nejlepší cestou.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 10.01.2017, 11:58

Dobrý den, chci se jen zeptat už tu píšu po několikáté, zpožděná MS. Psala jsem Vám, že ještě před měsícem jsem měla nechráněný styk bez antikoncepce, po 2dnech po styku jsem dostala MS. Dělala jsem si do měsíce tak 4 testy, a byli negativní.. Tu antikoncepci jsem brala týden, protože se mi začaly klepat ruce a po vysazeni jsem měla 5 dní silně MS, na ultrazvuku to bylo čistý, říkala paní doktorka. Dnes měla přijít MS a nepřišla, paní doktorka mi před měsícem řekla, že příště mám přijít až se nedostaví MS, jelikož od minulého měsíce jsem nemela žádný pohlavní styk, tak bych potřebovala poradit, abych zbytečně nebyla v depresích. Těhotenství asi mužů vyloučit tedy, ale mám nafouklé břicho. Vlastně před měsícem jsem to dostala 2x, jednou hodně slabě po tom styku a po vysazeni antikoncepce jsem to měla fakt hodně. Takže nevíte, čím pak to bude? Moc děkuju za odpověď!

Dobrý den, bude lepší, když nepravidelnost cyklu budete řešit osobně se svým gynekologem. Ten vás vyšetří a jistě poradí a vysvětlí, čím toto může být způsobeno. Pokud jste neměla pohlavní styk, pak těhotenství je vyloučeno a samotná nepravidelná menstruace může být způsobena spoustou faktorů - hormonální dysbalabce, stres, oslabená iminuta. Pravděpodobně se ale o nic vážného nejedná.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 02.01.2017, 06:38

Hnědý výtok

| Nia221@seznam.cz | 29.12.2016, 15:59

Dobrý den, paní doktorko, mám menší problém, dělala jsem si testy nejmíň 4 do měsíce a negativní, na ultrazvuku taky nic nebylo, ale mám hnědý výtok. Z čeho by to mohlo mít? Menstruaci bych měla teď dostat, děkuji za odpověď.

Dobrý den, zřejmě se jedná o špinění mezi menstruačními cykly. Toto špinění může mít spoustu příčin - zánět, hormonální dysbalance, cysta na vaječníku, onemocnění děložního čípku. Proto bude nejlepší, když navštívíte svého gynekologa, aby Vás vyšetřil a příčinu určil.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.01.2017, 16:08

Dlouhá menstruace

| Ekadlec | 26.12.2016, 19:59

Dobrý den, paní doktorko. Chtěla bych se s Vámi poradit ohledně jednoho problémů. Menstruaci jsem dostala, tak jak jsem měla, možná jen o 1 nebo 2 dny dřív. Ale 4 dny bylo takové lehké špinění, potom začala normálni menstruace, ale byla hodně slabá. Mívám opravdu silné krvácení, ale tohle bylo velmi slabé. Trvalo to tak 3 dny, a pak začalo zase slabé špinění. A pak se mi menstruace zase rozběhla, ale teď už normálně jak ji mívám. Silné krvácení, ale trvá mi už 15. den a nevypadá, že by to mělo přestat, tak jsem se chtěla zeptat, o co se jedná, protože mám docela strach a teď přes svátky moje gynekoložka neordinuje, tak jsem chtěla zkusit aspoň tohle.. Moc děkuji za odpověď.. :)

Dobrý den, udělejte si těhotenský test, abyste vyloučila těhotenství. Pokud bude test negativní, může se jednat o hormonální poruchu. Někdy je nutné krvácení zastavit hormonálními tabletkmi, ale ty jsou na recept a jejich užití musí naordinovat gynekolog. Pokud by krvácení bylo stále hodně silně (10-15 vložek denně), pak můžete navštívit pohotovost, jinak navštivte gynekologa po svátcích.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 28.12.2016, 10:03

Dobrý den, chci se zeptat, jsem 15 měsíců po porodu a menstruaci jsem dostala hned 2 měsíce po porodu. Stále kojím. Dosud byla mestruace pravidelná, každý měsíc. Tenhle měsic se mi menstruace ještě nedostavila. Zpoždění už 10 dní. S manželem máme vždy chráněný styk prezervativem. Zkoušela jsem dělat těhotensky test, ale 3 testy byly vždy negativní. Mám strach, další dítě plánujeme až za 3 roky. Mohu otěhotnět ? Nebo to je při kojení normalná, že se takhle mestruace může vynechat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, menstruace při kojení je velice nevyzpytatelná. Nemá žádná pravidla, nelze se na nic spoléhat. Kojení není antikoncepce, to ale určitě víte. Pokud jsou testy negativní, pak je těhotenství nepravděpodobné.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 26.12.2016, 16:59

Dobrý den, mám následující dotaz. Je mi 19 let a po dvou letech jsem vysadila hormonální antikoncepci. Nechtěla jsem si nadále huntovat zdraví. Menstruace se po vysazení nedostavila a již je to týden od plánovaného dne začátku menstruace a stále nic a ani to na to nevypadá. Těhotná nejsem, dělala jsme si už 3 těhotenské testy a všechny jsou negativní. Navíc se s přítelem chráníme kondomem a přerušovaným stykem. Zajímalo by mě, jestli mám jít ke svému gynekologovi a nebo zatím počkat. Je mi jasné, že se hormony potřebují dát dohromady, ale je to velmi nepříjemné. Především ta starost o to, abych nebyla těhotná. Co mi poradíte na tuto situaci? Nějaké osvědčené typy, bylinky, cokoliv. A kdy mám už navštívit svého gynekologa? Děkuji za brzkou odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Dobrý den, menstruace po vysazení antikoncepce bývá někdy velmi nepravidelná - menstruace se nemusí dostavit několik měsíců. Určitě můžete klidně 3 měsíce počkat, zda se stav sám neupraví. To, že nemenstruujete, samo o sobě nic neznamená. V bylinkách se nevyznám, to vám bohužel neporadím. Co se týče stresu z otěhotnění, tak to bohužel musíte zvážit, jak toto řešit. Pokud neužíváte antikoncepci, tak možnost tu vždy je.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 26.12.2016, 16:59

Vynechání menstruace

| pepulaa | 20.12.2016, 09:06

Dobrý den, mám již 14 dní opožděný menses, za normálních okolností je to max. týden, nyní po týdenním zpoždění jeden den pouze špinění a velice lehké krvácení. Lze to brát za proběhlou menstruaci? Dělala jsem si dva různé těhu testy - oba negativní. Lze tedy vyloučit těhotenství, nebo lepší se obrátit na lékaře? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, i pouhé špinění či lehké krvácení může být považováno za menstruaci. Ta nemusí mít vždy stejný charakter. Pokud jsou testy, které jste si dělala po týdnu zpožděné menstrace negativní, těhotenství je málo pravděpodobné. Pokud ale chcete mít jistotu, test ještě za pár dní zopakujte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 26.12.2016, 16:57

Menstruace a Utrogestan

| veruncik | 18.12.2016, 14:44

Jen se zeptám, ten utrogestan beru 1 den po ovulaci 12 dní a ten jsem zas vysadila, no beru ho skoro rok, ale MS ještě nic. Už je to týden, přesto furt nic, předtím jsem to měla přesně na den někdy i dřív.

Dobrý den, platí předchozí odpověd. Nevím, co víc dodat.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 18.12.2016, 19:50

Zpoždění menstruace

| veruncik | 17.12.2016, 21:58

Dobrý den, chci se zeptat. Mám už týden zpoždění a test mně ukazuje negativní, do toho beru utrogestan, takže jsem zpoždění od té doby neměla. Ale je mně furt na zvracení. :-/ Tak jestli bych mohla být těhotná nebo ne? Děkuju předem za odpověď.

Dobrý den, nevím, zda užíváte Utrogestan dlouhodobě a i v těchto dnech, protože i jeho užívání samo o sobě může menstruaci blokovat do doby, než se Utrogestan vysadí. Pokud běžně užíváte Utrogestan v druhé fázi menstruačního cyklu a na konci cyklu vysazujete, pak by ke zpoždění docházet nemělo. Ale z různých důvodů může. Pokud máte test negativní více než 2 týdny po oplozující souloži, pak je těhotenství nepravděpodobné, ale test můžete za pár dní ještě pro jistotu zopakovat.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 18.12.2016, 13:21

Menstruace po 14 dnech

| uzivatel | 15.12.2016, 10:32

Dobrý den, v březnu jsem vysadila antikoncepci a od té doby mám nepravidelnou menstruaci. Má gynekoložka mi řekla, ať to nechám srovnat přirozenou cestou. Poslední 3 měsíce mám menstruaci po 10-14 dnech. Chtěla bych se zeptat, zda jsou nějaké prášky na srovnání menstruace nebo mám stále čekat, zda se to srovná samo? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, mělo by se to časem srovnat samo, důležité je, abyste nekrvácela příliš často (např. 3 týdny z měsíce) nebo příliš silně (více než 10 vložek denně). Pokud by ke srovnání nedošlo, pak je možné srovnat menstruaci hormonálními tabletami, které se většinou užívají v druhé polovině cyklu, nemají však antikoncepční účinek.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.12.2016, 13:26

Dobrý den, mám opožděnou menstruaci již 14 dní. Normálně mívám menstruaci pravidelnou, téměř na den, antikoncepci neberu. Jsem nyní 2 měsíce v zahraničí a nedávno jsem zde změnila práci, takže vím, že opoždění může být způsobeno těmito změnami. Ale moje první menstruace zde v zahraničí byla v pořádku a načas. K opožděné menstruaci mi je po každém jídle celkem nevolno a mám nafouklé břicho, přijde mi, že přes břicho jsem za tyto poslední dva týdny docela přibrala a přitom jím stejně možná míň. Mám pořád slabé bolesti jako před menstruací, ale to trvá již 3 týdny. Jelikož jsem v zahraničí, je pro mne problém jít k doktorovi na prohlídku. Jsou tyto stavy normální? Těhotenský test jsem si dělala - negativní. Děkuji

Dobrý den, opoždění menstruace může být opravdu vyvoláno změnou prostředí a podvědomám stresem, i když první menstruace byla načas. Navíc pokud jste těhotenství vyloučila testem. Tělo někdy reaguje s opožděním. Příznaky, které pozorujete - nafouklé břicho, atd. je zřejmě dáno hormonálními hladinami, které jsou opožděnou menstruací nevyrovnané. Poté, co menses přijde, by se mělo vše upravit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.12.2016, 08:58

Špinění mimo menstruaci

| Ejminka23 | 14.12.2016, 19:12

Dobrý den, už 4 menstruace po sobě vždy po 3-4dnech po skončení ms, začnu na 2dny špinit. A antikoncepci neberu, o mimi se nesnažíme. Nevíte, co by to mohlo být?

Dobrý den, špinění mimo menstruaci je většinou dáno nedostatkem hormonů v první či druhé polovině menstruačního cyklu (záleží na tom, kdy ke špinění dochází). Nejedná se většinou o nic vážného, ale bude rozumné navštívit gynekologa osobně.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 15.12.2016, 08:57

Krvácení mimo periodu

| Baby on line | 12.12.2016, 11:08

Dobrý den, je mi 30 let a od 16 do 27 jsem byla uživatelkou antikoncepce (např. LOGEST). Minulý rok jsem začala mít problémy s krvácením mimo periodu. Zpočátku jsem to přikládala stresu, ale protože se stav zhoršoval (malinko jsem krvácela non stop), moje doktorka vyslovila podezření na endometriózu.
Po konzultaci s několika jinými gynekology (nebyl žádný nález) jsem se rozhodla nejít na operaci, ale začít brát antikoncepci - miminko ještě rok neplánuji. Dostala jsem kombinovanou hormonální antikoncepci. Přestala jsem zcela krvácet mimo periodu a i bolesti během menstruace byly mírnější. Bohužel se přidaly vedlejší účinky - přibírání na váze, praskání žilek na nohou a otoky nohou. Lékařka mi předepsala Detralex a používala jsem speciální krémy na otoky nohou, ale bohužel bez jakéhokoliv zlepšení. Proto mi doktorka předepsala antikoncepci vhodnou pro ženy s problémy se žílami - Asumate. Problémy se žílami opravdu ustoupily, již nemám žádné otoky ani pocit těžkých nohou. Minulé pondělí (27.6.) jsem načala druhé platíčko, menstruace mi ještě trvala do úterý. Již v neděli (3.7.) jsem začala malinko krvácet a tento stav trvá do teď. Moje doktorka má bohužel dovolenou a nemá vypsaný zástup a já zítra odjíždím na dovolenou k moři. Existuje nějaká možnost jak krvácení zastavit, nebo se musím se stavem smířit? Jak se správně chovat u moře? Chápu, že ideálně by bylo zajít k doktorce, ale nevím kam. Děkuji.

Dobrý den, pokud je krvácení slabé, pak vyčkejte, nelze jej nyní v průběhu užívání nijak zastavit. U moře se chovejte standardně, menstruace nebo slabé krvácení ničemu nevadí. Koupání ve slané vodě se také neobávejte. Každopádně nepřestávejte v užívání platíčka.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 12.12.2016, 10:11

Menstruace po potratu

| Baby on line | 12.12.2016, 11:07

Dobrý den, mám tříletého chlapečka, před 29 dny jsem v šestém týdnu těhotenství samovolně potratila, byl to můj první potrat. Na vyčištění jsem nebyla (zbyly ve mně 4 mm), to už se podle mé gynekoložky nemusí. Před potratem býval můj menstruační cyklus 24 dnů. Může být něco v nepořádku nebo mám ještě vyčkat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, menstruace po potratu a to i samovolném, se může o pár týdnů zpozdit. Tak ještě určitě třeba 2 týdny počkejte. Pokud by se nedostavila, tak raději zajděte na kontrolní ultrazvuk.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 12.12.2016, 10:11

Dobrý den, potřebovala bych radu. Mám 9,5 letou dceru trpící těžkou formou autismu a se středně těžkou mentální retardací. Dcerce výrazně narostla prsa a přibylo i ochlupení. Začala už mít i výtok. Chci se zeptat, jestli je vhodné menstruaci zastavit a jestli jsou i jiné možnosti než injekční. Co se týká veškeré hygieny, není se dcera schopna o sebe postarat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, menstruaci nelze zcela zastavit. Tělo potřebuje hormony, takže např. navodit umělý přechod je zcela nevhodné. V těchto případech se buď volí tabletková hormonální terapie, která menstruaci zeslabí a přesně načasuje, nebo injekční preparáty, kterých je také více typů. Jakmile se menstruace dostaví, konzultujte poté s gynekologem, nejlépe dětským.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 12.12.2016, 10:11

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně velice silného nočního pocení během menstruace. Tento problém se objevil až po porodu (porod proběhl před 17ti měsíci). Nekojím již 7 měsíců. Pocení se vyskytuje i přes to, že jsem začala užívat HA (Triregol 21+7 - užívala jsem ji i před otěhotněním). Má gynekoložka mi poradila brát antikoncepci bez přestávky, abych se pocení vyhla, což se mi ale nezdá jako řešení příčiny, pouze vyhýbání se problému. Nevím, jestli s tím nemůže souviset i slábnutí menstruace (je mi teprve 27 let). Prosím Vás tedy o radu, jak postupovat, případně kam se s problémem obrátit. Všude jsem četla, že je to hormonální nerovnováhou, ale nevím, jak se dá řešit. Moc děkuji za radu.

Dobrý den, noční pocení může být opravdu způsobeno hormonální nerovnováhou, obzvlášť pokud se vyskytuje v souvislosti s menstruací. Pokud by se vyskytovalo i v jiné době, může to být příznak jiných onemocnění. Vhodné by bylo odebrat hormonální profil, což Vám může zajistit Váš gynekolog a pokud by se změny v hormonálních hladinách potvrdily, pak se dají určitě řešit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 12.12.2016, 10:12

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Měla jsem neobvyklou menstruaci. První den jen růžový výtok, druhý den silný hnědý výtok, třetí a čtvrtý den jsem krvácela a další dny zase špinění (do neděle). V pondělí jsem si dělala těhotenský test a byl tam slabý duch. Teď mě bolí břicho a píchá v podbřišku. I záda mě bolí jako při menstruaci. Zpozorovala jsem, že pokud si zmáčknu bradavku, vytéká mi z ní něco bílého jako mléko. Myslíte, že se může jednat o těhotenské příznaky? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, že otěhotníte, je možné vždy, pokud máte nechráněný pohlavní styk. Na začátku gravidity některé ženy mohou krvácet, takže těhotenství možné je. Na druhou stranu i slabě pozitivní těhotenský test nemusí znamenat těhotenství. Může být pozitivní např. i při cystě na vaječníku. Pokud si tedy nejste jistá, navštivte gynekologa.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 12.12.2016, 10:14

Bolesti v podbřišku

| svetlo1 | 11.12.2016, 07:46

Dobrý den, chtěla bych od Vás radu. Před měsícem jsem měla nechráněný sex, hned jak se to stalo, vzala jsem si tabletku po. Ještě ten samý měsíc jsem dostala menstruaci, u lékaře byl ultrazvuk i odběry negativní. Mám bolesti v podřišku až v kříži, lékař mi řekl, že mám zvětšený vaječník. Nevím, z čeho ty bolesti mohou být. Budu ráda za Vaši odpověď.

Dobrý den, pobolívání v podbřišku může mít různé důvody, ale nepravděpodobnější ve Vašem případě je reakce po užití tabletky po. Může se samozřejmě jednat i o zánět, ale těhotenství je téměř vyloučeno vzhledem k tomu, že jste užila pilulku a poté dostala menstruaci. Pobolívání v podbřišku může značit i příchod další menstruace.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 11.12.2016, 13:58

Krvácení mimo cyklus

| Galeko | 09.12.2016, 15:59

Dobrý den, je mi 21 let. Beru pravidelně antikoncepci Belanette. Vždy jsem měla pravidelný cyklus. Tento měsíc jsem začala mírně krvácet týden před očekávaným příchodem menstruace. Probíhá mírná bolest, stejná jako předmenstruační bolesti. Začala jsem poslední měsíc často cvičit, mohlo by to mít spojitost? Je nutné navštívit lékaře? Moc děkuji.

Dobrý den, pokud se krvácení samo zastavilo, lékaře nutně nemusíte vyhledávat. Někdy se toto stát může. Důvodem muže být oslabená imunita, stres, ale i nadměrné cvičení. Mělo by se to spontánně upravit. Takže vytrvejte a uvidíte, zda se bude situace opakovat příští měsíc. Pokud ano, lékaře navštivte.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.01.2017, 16:09

Dobrý den, měla jsem problém po sexu (tekl mi takový hnědý výtok). Doktorka mi na to předepsala prášky Macmiror s tím, že je to jen slabší zánět a cévka u čípku, která při dotyku krvácí. Třetí den od doby, když jsem začala brát prášky, mi ale zase ten výtok začal téct (hnědá krev, jako mám při menstruaci - beru antikoncepci Jeanine). Může to být něco vážnějšího? Ten večer jsem pila alkohol, ale nevím, jestli by to na to mohlo mít vliv. Děkuji za radu.

Dobrý den, krvácení či špinění po pohlavním styku určitě nemá nic společného s pitím alkoholu. Může se opravdu jednat o kontaktní krvácení z cévky na děložním čípku, někdy může ke špinění docházet i při zánětu. Pokud by ale ke krvácení docházelo i po přeléčení zánětu, bylo i asi vhodné podrobnější vyšetření čípku pod mikroskopem, tzv. kolposkopie.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 09.12.2016, 14:46

Dobrý den, tento měsíc jsem měla angínu a brala antibiotika, den před očekávanou menstruací jsem spala s přítelem, měli jsme ochranu, ale ta praskla, on ho vytáhl těsně před tím, než vyvrcholil. Menstruaci jsem měla dostat 5.12, většinou to mám pravidelný, ale menstruace pořád nikde, dole jsem od našeho sexu poměrně suchá, chtěla bych se zeptat, jestli má cenu si koupit ella one nebo jestli mužů byt klidná, když jsme měli sex před očekávanou menstruací, jestli se menstruace nemohla opozdit kvůli nemoci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, menstruace může mít zpoždění vlivem nemoci a otěhotnění den před menstruací je málo pravděpodobné. Nicméně Vaše menstruace se stále nedostavila a tudíž nevíte, kdy ovulace nastala (ta se mohla zpozdit stejně jako menstruace), takže pokud samozřejmě chcete mít jistotu, užijte pilulku po.
MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 08.12.2016, 09:05

Nepravidelná menstruace

| Hana.gog | 08.12.2016, 00:10

Dobrý večer. Mám na Vás dotaz, týká se to mé menstruace za poslední tři měsíce mám nepravidelný cyklus, nějak jsem to nebrala vážně, jen teď za měsíc a půl už mám menstruaci počtvrté, je to prakticky pět až šest dnů menstruace. Po týdnu ji mám zase, je mně 43 let. Mám docela strach, asi to úplně normální není, čím to může být? Mohla by jste mně odpovědět, jaké jsou příčiny tak častého krvácení? Děkuji moc za odpověd.

Dobrý den, toto téma není příliš vhodné do online poradny. Nepravidelná menstruace může být způsobena mnoha vlivy a rozhodně byste toto měla řešit osobně se svým lékařem. Mezi časté důvody patří hormonální dysbalance, vysoká sliznice děložní vlivem nedostatku gestagenu v druhé polovině cyklu, chronický zánět, myomy atd atd. V neposlední řadě se může jednat i o předčasný přechod. Je ale v takovém případě nejlepší navštívit gynekologa, který Vás vyšetří a určí příčinu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:09

Krvácení mimo cyklus

| Camelie1411 | 06.12.2016, 23:47

Dobrý den paní doktorko, ráda bych znala Váš názor na mou situaci. V květnu 2016 jsem vysadila po 10ti letech antikoncepci. V pubertě jsem ji měla nepravidelnou, ale vždy se dostavila. S přítelem se nyní snažíme o miminko. Bohužel se mé tělo těžko vyrovnává s vysazením, menstruaci mám dost nepravidelnou, někdy 35, 30 i 50ti denni cyklus. Když už se menstruace dostaví, je docela silná a trvá 7dní. Poslední dva měsíce jsem začala špinit uprostřed cyklu. Proto mi doktorka předepsala Utrogestan. Dle jejich pokynů jsem jej začla zavádět 10.den cyklu. Menstruaci jsem měla 17.11., takže Utrogestan jsem začla brát 26.11. Od 3.12. jsem začala špinit a nyní mám slabé krvácení, i když Utrogestan stále beru. Snažím se zachovat chladnou hlavu, že tělo potřebuje čas, chtěla bych se ale zeptat, zdali to je ještě "normální" a nemám panikařit. Na úpravu cyklu se snažím brát taky kapky Gynex. Netuším, jestli v tomto případě vůbec ovuluji. Čím by špinění/krvácení mohlo být způsobeno? Pobolívání v podbřišku trochu cítím. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den, na potíže vašeho typu se velmi špatně píší rady po mailu. Pokud jste brala 10 let antikoncepci a začla ji brát v době, kdy jste měla ještě nepravidelný cyklus a v tom případě velmi pravděpodobně anovulační, pak vaše situace není neobvyklá. Pokud se antikoncepcí zasáhne do nevyzrálé hormonální osy, která se na 10 let v podstatě utlumí, po vysazení tabletek se navracíte tam, kde jste před 10 lety začala. Je tedy velmi pravděpodobné, že cykly nejsou ovulační, pokud je menstruace nepravidelná a špiníte mmimo cyklus. Utrogestan či jiná gestagenní podpora je správný postup, ale možná to bude chtít delší dobu, než se cyklus upraví. To, zda máte ovulační cyklus lze nejlépe poznat dle ultrazvuku, který se provede cca 12. den cyklu (na vaječníku by měl být vidět alespoň jeden dominantní folikul). Pokud se cyklus nepodaří pomocí gestagenu užívaných v druhé polovině cyklu upravit, pak je potřeba udělat další vyšetření, ale to už je na vašem gynykologovi.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:22

Dobrý den paní doktorko.
Můj problém začal po vysazení hormonální antikoncepce injekcemi. Vysadila jsem ji před 4 měsíci. První měsíc bylo vše v normálu, ale pak se dostavila menstruace a už mě neopustila. Mám to už 3 měsíce v kuse (maximálně jeden den jsem byla bez ní). Nejdříve jsem to připisovala stresu z maturity a přijetím na VŠ, ale už dva měsíce jsem v klidu a žádná změna. Moje doktorka mi stroze sdělila: ,,To se stává. To přejde samo. To je z toho, jak jste hubená."" Je pravda, že mám lehkou podváhu. Každopádně je to zničující a já jsem zoufalá. Proto se obracím na vás. Kdybyste měla nějakou radu, budu nadšená. Jak říkám, s mou lékařkou už jsem se radila a je mi trapné ptát se jinde. Bojím se stejné odpovědi. Ještě bych zdůraznila, že žiji zdravě, nepiji, jsem mladá a nikdy jsem neměla podobný problém). Moc děkuji za odpověď!

Dobrý den, příliš nerozumím tomu, co přesně jste myslela první větou. Zda jste užívala antikoncepci v podobě injekcí? Pokud ano, může se stát, že po vysazení je cyklus velmi nepravidelný a vaše váha tomu asi nepomáhá, ale pokud krvácíte takto dlouho v kuse, bylo by určitě dobré to řešit. Je potřeba udělat ultrazvuk a zjistit tak výšku sliznice a eventuálně hormonálně (ovšem ne hormonální antikoncepcí) menstruaci upravit. Toto ale musíte řešit osobně s gynekologem.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:18

Látkové vložky

| eliskaavavrova | 02.12.2016, 14:15

Dobrý den, paní doktorko. Chtěla bych se Vás zeptat na Váš názor ohledně látkových vložek. Mně ty obyčejné nevyhovují, mám po nich velké opruzeniny a také mě tíží jejich dopad na životní prostředí. Bohužel moje maminka (jsem nezletilá) tento názor se mnou nesdílí a včera jsme se kvůli tomu pěkně pohádaly. Chtěla bych tedy vědět, jestli je používání těchto vložek zdravotně závadné a proč. Samozřejmě bych je prala a dbala na jejich hygienu. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, látkové vložky, pokud budete dodržovat důkladnou hygienu, závadné určitě nejsou. Je to o tom, co kdo preferuje. Praní vložek a vůbec celé nakládání s nimi ve většině žen vyvolává nevoli a značí určitou nepohodlnost, ale pokud Vám budou vyhovovat, pak asi není námitek.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:18

Dobý den, chtěla bych se zeptat, je možné otěhotnět první den menstruace? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, možné to je, jen pravděpodobnost je velice nízká.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:18

Nepravidelná menstruace

| Kikiva | 22.11.2016, 11:54

Dobrý den, před 2 lety jsem vysadila antikoncepci. Menstruaci jsem měla vždy pravidelně +- 1,2 dny, dřív nebo později. Poslední měsíc mám ale problémy. Poprvé jsem dostala menstruaci o týden dřív, potom jsem měla týden pauzu a po týdnu jsem opět dostala menstruaci, která trvala 6 dní a krvácení bylo silné. Pak týden pauza a teď mám opět stejný problém, dneska jsem dostala zase silnou menstruaci. Chtěla bych se poradit, co to může být a co s tím dělat. Těhotenský test jsem si dělala a vyšel negativní. Děkuji.

Dobrý den, nepravidelná menstruace může mít více důvodu - stres, cysta, hormonální nerovnováha těhotenství. Ale v tomto případě je nejlepší navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:20

Menstruace po porodu

| Terka12 | 19.11.2016, 15:33

Dobrý den, jsem 3 měsíce po porodu. Nekojím, menstruaci jsem dostala 4.11. Ten den jsem nasadila hormonální antikoncepci katya od toho dne stále krvácím, chvilkama to vypadá, že by to mělo končit, ale nekončí. Chtěla bych se zeptat, zda je to normální nebo mám zajít k lékaři? Děkuji za odpověď.

Pokud již krvácíte 14 dní intenzitou menstruace, pak raději zajděte k lékaři. Nebo můžete při užívání tabletek ještě vydržet - někdy může být krvácení nepravidelné tak krátkou dobu po porodu a může se upravit, ale alespoň testem vylučte těhotenství.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:23

Dobry den, zkusím to říci nějak stručně, mám totiž strašný stach a na gynekologii jdu až za týden, tak se chci trochu nějak uklidnit. Naposled jsem měla menstruaci koncem září, kterou mi vyvolala paní doktorka vyvolávací injekcí. Teď jsem to opet nedostala, jen v době termínu jsem měla hnědo/černé co si. Těhotná snad nebudu (toho se nejvíce bojím), dělala jsem si 4x těhotenský test s velkými odstupy a pokaždé negativně. Ještě před týdnem mi po sexu začlo strašně bolet v levém podbřišku jakoby až k pupíku, byla jsem na gynekologii a tam mi byly napsány čipky macmimor do pochvy na noc, protože mám zánět. Tak už je beru 5. den a bolest v podbřišku skoro už není. (Takze bolest z toho?) Ale hrozně mě znepokujuje, že jsem to pořád nedostala. Už druhý měsíc prostě! Ale testy negativní. A asi i vsugerovávám nevolnosti. Četla jsem, že to může být cysta? Děkuju za odpověď.

Dobrý den, absence menstruace může být způsobena i cystou, což ale Váš lékař jistě vyloučí ultrazvukem na další kontrole. I kdyby se cysta prokázala, většinou po nějaké době zase zmizí, takže žádná tragédie to jistě není. Vynechání menstruace ale může být zpusobeno i zánětem, stresem, atd... Pokud máte opakovaně negativní testy, pak je těhotenství nepravděpodobné.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 24.01.2017, 16:11

Dobry vecer, chcela by som sa opytat na zopar nejasnosti a budem rada ak mi poradite. Zijem v zahranici par mesiacov a odvtedy ako som sem prisla mam stale nejake problemy. Teraz sa to tyka gynekologickych problemov. V stredu 9.11.2016 som mala s partnerom pohlavny styk a strasne ma pri tom zacalo boliet brucho (krce, ako mavam pri menstruaci). Zistila som ze mam hnedy vytok, potom po case ma brucho prestalo boliet, ale odvtedy sa bolest vracia a tak isto aj obcastne krvacanie alebo vytok. Beriem antikoncepciu ( Karhleight) a teraz neviem co mam robit. Trva mi to stale a neviem ci mam tabletky brat alebo si mam davat tie ktore mam pri menstruaci, alebo ich uplne vysadit nakolko beriem antikoncepciu hlavne koli tomu ze mi byvalo na zvracanie prve dni pri menstrauaci. Menstruaciu som mala povodne dostat az 20.11 a uz minuly mesiac som ju dostala necakane o 3 dni skor. PROSIM PORADTE nakolko nemam ziadne skusenosti pretoze mam len 19 rokov a s mojim slovenskym gynekologom sa nemam ako spojit. Voperd moc dakujem.

Dobrý den, v první řadě bych asi vyloučila těhotenství - udělejte si těhotenský test. Pokud bude negativní, může se jednat o nějaý zánět nebo např. cystu, která mohla prasknout a zpusobit nepravidelné krvácení mimo cyklus s následným špiněním. Toto vše ale těžko posoudit po mailu, takže pokud by potíže přetrvávaly, zajděte alespon na ultrazvuk. Antikoncepční tabletky zatím berte podle návodu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:23

Dobrý den, jsem půl roku po porodu akutním císařským řezem. Plně kojím a menstrauci jsem ještě neměla. Asi 2 týdny mě bolí v podbřišku podobně, jako při menstruaci. Je to běžné? Děkuji

Dobrý den, muže to být příznak blížící se menstruace - ta může přijít i pokud kojíte..Nic závažného by to být nemělo, pokud by se ale bolesti zhoršovaly, zajdete raději k lékaři na vyšetření.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:24

Zdravím. Jsem tři měsíce po porodu. Po skončení šestinedělí jsem dostala menstruaci. Ta trvala 6 dnů. Požádala jsem lékařku o antikoncepci a ona mi napsala omisson. První pilulku jsem si vzala při prvním dnů další menstruace. Dnes jsem snědla 15. pilulku a stále silně menstruuji. Je to normální?

Dobrý den, krvácení po šestinedělí může mít jiný charakter i při antikoncepci, pokud máte teprve první balení, ale pokud by krvácení přetrvávalo, bylo by dobré ukázat se na gynekologii, aby Vám lékařka alespoň udělala kontrolní UZ, zda není jiná příčina krvácení. Jinak v braní antikonpce pokračujte zatím podle návodu.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:24

Utrogestan

| Bambolinaa | 12.11.2016, 23:13

Dobry večer, celý život jsem měla problémy s menstruací (je mi 25 let a menstruace se nedostavovala), nevím, zda je to tím, že mám nadváhu, nicménš brala jsem HA 5 let a před rokem jsem vysadila. Menstruaci nemám, byla jsem 2x na vyvolávací injekci a brala jsem 3 měsice agnucaston, protože do sebe nechci cpát léky. Nicméně nezabralo to. Doktorka mi řekla, že mám nízkou hladinu nějakého hormonu, kvůli kterému tu menstruaci nemám (naopak mám víc ochlupení, akné na bradě atd.) a bude mi muset nasadit hormony, když přírodní léčba nezabírá. Dala mi Utrogestan (1-0-1), ale četla jsem, že to má špatné vedlejší účinky - únava, přibírání, což vážně nepotřebuji, motání hlavy. Navíc cpat do sebe hormony se mi docela příčí. Dítě chceme tak za 2-3 roky. Proto se ptám, není to zbytečné teď brát a nechat to tak jak to je, buď se mi menstruace někdy dostaví nebo ne. Je nějaký jiný způsob, přírodní, nebo mi nic jiného nezbývá? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, na to asi nelze úplně jednoduše odpovědět. Nevím, hladinu kterého hormonu máte sníženou (sama nevíte). Pokud byste měla nedostatek estrogenu, tak v tom případě je nutné je do těla dodávat, protože mají vliv i na jiné věci než menstruační cyklus (nedostatek způsobuje osteoporózu atd.). Menstruační cyklus a ovulace jako taková samozřejmě není každý měsíc důležitá, pokud nechcete bezprostředně otěhotnět. Lze ale očekávat, že byste mohla mít do budoucna problémy s otěhotněním. Možná by stálo za to pokusit se zhubnout, to by mohlo zásadně potíže ovlivnit.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:24

Krvaceni mimo menstruaci

| Ivana98 | 11.11.2016, 13:41

Dobry den,
v roce 2015 jsem byla hospitalizována v nemocnici a poté operována pro cystu ovarila. Od té doby mám prášky - Visanne 2 mg. Od 19. 10. 2016 krvácím, nejdřív jsem si myslela, že je to normalní menstruace. Podle toho, co jsem si přečetla na internetu je možné, že bych mohla mít rakovinu?
Předem děkuji za odpověď.
Ivana Kořínková

Dobrý den, s rakovinou gynekologického původu určitě krvácení nesouvisí. Rakovinu - ať již vaječníku, dělohy či čípku by museli lékaři odhalit při vyšetřování před operací i během ní. Spíše je krvácení způsobeno léky Vissane. Poraďte se o jejich dalším užívání s lékařem, který léky předepsal.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:24

Dlouhá menstruace po revizi

| Theeaaa | 10.11.2016, 20:48

Dobrý den,
9.9. jsem byla na revizi dělohy po zamlklém těhotenství, 31.10. jsem dostala menstruaci a zároveň začala brát antikoncepci, menstruace trvá stále, tedy dnes 11. den (nejedná se pouze o špinění), je to v pořádku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, na to těžko odpovědět. Dutina děložní se po revizi může delší dobu pročištovat a děloha se zbavuje ještě zbylých krevních sraženin atd., takže krvácení může trvat déle, ale pokud je to stále v intenzitě menstruace, bylo by nejlepší zajít k lékaři, který provede kontrolní ultrazvuk, zda v děloze nezůstaly zbytky plodového vejce.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:16

Odebrání vaječníků

| AnitaA | 05.11.2016, 20:32

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Je mi 24 let, od 4. třídy mám menstruaci a od mých 14 let jsem již několikrát měla cysty na vaječníkách, dělali mi už 4krát laparoskopii, levý vaječník už chtěli odebrat, ale nakonec to vzhledem k věku neudělali, ten je prý už ale tak poničený, že je stejně nefunkční, trápí mě pořád velké bolesti podbřišku, strašně silné bolesti při menstruaci, taky endometrioza, při poslední laparoskopii jsem měla srůsty až na střevech. Už jsem unavená z věčného kapání algifenu a zobání brufenu, který už stejně nezabírá. Chtěla bych odebrat vaječníky a mít klid. Co si o tom myslíte? Jaký by to na mě mělo dopad? Co by mě potom čekalo? Já už nevidím jiné řešení, věřím že toto by mi pomohlo. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, endometrioza je velice komplexní problém a těžko vám na dálku poradit, co a jak, pokud podrobně neznám vaši ananmnézu - předchozí léčbu a průběh. Pokud žádná hormonální terapie není uspěšná a ani opakované operace, pak samozřejmě někdy příjdou na řadu radikální operace, kdy se odebírají vaječníky, děloha a někdy i část poškozeného střeva atd. Ale toto se musí velmi pečlivě zvažovat a individualizovat. Pokud jste navíc takto mladá a nemáte děti, pak je toto řešení velmi radikální. Vaše vaječníky mužou být již velmi poškozeny a nemusí fungovat ve smyslu produkce kvalitních vajíček (to je velmi pravděpodobné), na druhé straně stále plní svoji hormonální funkci. Pokud vám je odeberou, budete vlastně v umělém přechodu. Bylo by asi dobré se poradit s odporníkem na endometriozu. Nevím, odkud pocházíte, jaké velké centrum pro léčbu endometriozy máte poblíž bydliště. Ale toto bych viděla jako první krok.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:13

Nepřetržitá menstruace

| Stepanka2205 | 26.10.2016, 10:21

Dobrý den,
prosím o pomoc a radu. V červenci jsem užívala 7 dní tabletky orgametril na oddálení cyklu, kvůli dovolené u moři. Po vysazení se menstruace dostavila tak jak měla. Jenže od té doby menstruuji neustále, maximálně s několikadenní pauzou. Moje doktorka to řešila po měsíci tak, že mi nasadila ty samé prášky (orgametril) na 10 dní. Jenže to nepomohlo. Je to již více než 3 měsíce, moje gynekoložka mě odmítla objednat, protože se prý jedná o banalitu. Momentálně menstruuji již 14 dní úplně v kuse bez pauzy (předtím jsem měla cca 2 dny pauzu).
Prosím o radu.
Jsem diabetička, těhotenství nepotvrzené.
Děkuji.

Dobrý den, pokud krvácíte tak dlouhou dobu, bylo by určitě dobré udělat ultrazvuk, kde se ukáže, jak je vysoká sliznice, z čehož se dá následně usoudit, jak dlouho se dá ještě krvácení předpokládat. Samozřejmě je rozdíl, pokud krvácíte slabou intenzitou či silnou (10 a více vložek denně). Ultrazvuk by zjistil i např. cystu na vaječníku, která může také nepravidelné krvácení způsobit. Možnosti léčby jsou potom ruzné - záleží, co se zjistí na ulrazvuku apod. - hormonální léčba, kyretáž.. Ale toto vše musíte řešit přímo někde v ambulanci.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:14

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Mám obvykle pravidelnou menstruaci cca po 30 dnech. Nyní se u mě objevilo krvácení již 12. den cyklu a trvá již 11 dní. Zpočátku se jednalo pouze o špinění, které ale dnes zesílilo v krvácení. Trochu mě také pobolívá v podbřišku. Gynekologa jsem navštívila 5. den špinění udělal ultrazvuk a vše je podle něj v pořádku a jedná se pravděpodobně o ovulační krvácení. Nicméně mne znepokojuje délka krvácení. Jsem rok po císařském řezu. Myslíte, že mám gynekologa znovu navštívit nebo počkat po skončení dalšího cyklu? Může se jednat o něco vážného, co by ultrazvuk neukázal? Děkuji za radu.

Dobrý den, krvácení uprostřed menstruačního cyklu může být považováno za ovulační, ale to by rozhodně nemělo trvat 11 dní. Může se jednat o nějakou hormonální nevyrovnanost - někdy se to tak stává. Pokud je vyloučeno těhotenství, pak bych asi počkala - krvácení zřejmě zanedlouho ustane, pokud není silné a uvidíte, jak bude vypadat další cyklus. Nic vážného by to být ale nemělo.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:14

Problém

| Aanninka4444 | 24.10.2016, 19:36

Dobrý den, mám takový problém a chtěla bych znát váš názor. 18.-23.9. jsem měla normálně menstruaci, ale ze 27. na 28. 9. v noci jsem měla pohlavní nechráněný sex, bez vyvrcholení, ale nebyla jsem si jistá, tak jsem užila 28. 9. večer Postinor. Ale 4. 10. jsem začala lehce krvácet a trvalo to do 8. 10., tak jsem se dozvěděla, že to bývá po užití Postinoru, ale ted čekám furt na měsíčky a nic... Jsem ted nemocná, měla jsem angínu a mám zánět močových cest... Myslíte, že se měsíčky dostaví? Je to krvácení mimo cyklus vážně kvůli Postinoru? Trochu se bojím, jestli jsem od něj něco nechytla nebo tak, nebo jestli je možnost těhotenství.... Děkuji.

Dobrý den, krvácení pár dní po užití Postinoru bývá vcelku normální. Poté by se do měsíce měly dostavit normální měsíčky. Pokud máte obavy, že byste mohla být těhotná, pak si udělejte test, který by v případě gravidity po styku z 27. 9. 2016 byl jistě pozitivní.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:12

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u holek (14 - 15 let) normální hodně silná a především bolestivá menstruace?
Pokaždé když to dostanu, tak mám opravdu strašné křeče a nepomáhá ani prášek. Někdy je to tak bolestivé, že se i rozbrečím. Je tedy normální taková bolest? A pokud ne, co to může znamenat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, bolestmi v prvních dnech menstruace trpí spousta dívek a tento problém většinou těhotenstvím a následným porodem ustane. Do té doby jsou opravdu nejlepší anagetika, která je ale nejlepší začít užívat již preventivně 24 - 48 hod před očekávanou menstruací. Tehdy mají největší efekt. Pokud by ani toto nezabralo, pak si najděte gynekologa, který vás vyšetří a poradí, co dál.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:11

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Je mi 17 let a s přítelem nám praskla ochrana. Bylo to 2. 10. a hned druhý den jsme jeli koupit "pilulku poslední záchrany" (Escapelle). Přesně týden po požití pilulky jsem dostala menstruaci (o 14 dní dříve než obvykle). Po skončení menstruace jsem měla dva dny slabé špinění a den na to jsem opět dostala menstruaci v plné síle. Před požití pilulky po jsem měla menstruaci pravidelnou. Je se mnou něco špatně nebo jsou to jen nežádoucí účinky a tělo se z toho snaží "vzpamatovat"? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, přesně tak, jeden z častých nežádoucích účinků postkoitální antikoncepce, kam se Escapelle řadí, je nepravidelné krvácení, které se časem upraví, ale prvních několik týdnů můžete opravdu krvácet nepravidelně. Takže není třeba se děsit. Každopádně tyto informace jsou napsány i v příbalovém letáku, který byste si měla přečíst, než začnete užívat jakýkoliv medikament.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:11

Nitroděložní tělísko

| ttadd | 16.10.2016, 12:34

Dobrý den, chci se zeptat, v pátek mi bylo po 5 letech vyndáno nitroděložní tělísko a už třetí mám hnědý výtok bez zápachu. Chci se zeptat, zda je to pořádku.

Dobrý den, hnědý výtok může být špinění po vytažení tělíska, nijak se tím nemusíte znepokojovat. O infekci se pravděpodobně nejedná.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.12.2016, 13:25

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně gynekologického problému. Den před menstruací jsem měla pohlavní styk, kdy došlo k "ejakulaci do pochvy". Nyní mám již dva dny zpoždění. Mám jinak zavedené nitroděložní tělísko - to malé, pro ženy, které ještě nerodily. Chtěla bych se zeptat, je zde nějaká pravděpodobnost otěhotnění den před menstruací a s tělískem? Mockrát děkuji za odpověď, Markéta

Nitroděložní tělísko brání otěhotnění po celou dobu zavedení bez ohledu na menstruační krvácení.
MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 19.10.2016, 18:49
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce