Inzerce
Inzerce
Inzerce

Čerpání dovolené a přechod na rodičovskou dovolenou

Dobrý den,
mám dotaz ohledně začátku čerpání rodičovského příspěvku. 24.12.2020 mi skončila mateřská dovolená, do 12.2.2021 čerpám řádnou dovolenou od svého zaměstnavatele. Když jsem byla na úřadě práce žádat o čerpání rodičovského příspěvku, pracovnicí mi bylo sděleno, že RD musím čerpat od 1.1.2021. Když jsem se ptala na vysvětlení, bylo mi řečeno, že čerpání dovolené a RD spolu nesouvisejí. Přijde mi to ale divné, protože do 12.2. budu v podstatě zaměstnanec, budu ze svojí výplaty odvádět zdravotní a sociální pojištění a současně budu na RD a pojištění za mě bude platit stát? Takhle se přeci pojištění bude odvádět dvakrát.
Chtěla jsem si nastavit čerpání RD po skončení dovolené, tj. od 13.2.2021. Bylo mi řečeno, že to takhle nejde.
Můžete mi prosím poradit případně mě odkázat na konkrétní paragraf v zákoně?
Děkuji mnohokrát, s pozdravem MS

Dobrý den,
rodičovská dovolená (RD) a rodičovský příspěvek (RP) jsou dvě rozdílné věci, nemusejí se překrývat, nesouvisí spolu. Rodičovskou dovolenou, tedy pracovní volno, řešíte se zaměstnavatelem a řídí se zákoníkem práce. Nastoupit na RD můžete až po vyčerpání dovolené (nemůžete čerpat dvě dovolené souběžně). Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, vyřizuje se na úřadě práce a řídí se zákonem o státní sociální podpoře. RP je možné čerpat od narození dítěte, ale platí omezení při souběhu s peněžitou pomocí v mateřství (PPM) v jednom měsíci (§ 30b odst. 3)). Pokud máte PPM za období 1. - 24. 12. vyšší než částku RP, kterou chcete volit, je možné čerpat RP nejdříve od ledna. Neznamená to však, že musíte začít čerpat od ledna. Čerpání rodičovského příspěvku je dobrovolné a záleží tedy na Vás od jakého měsíce o RP požádáte, žádat lze maximálně 3 měsíce zpětně. Můžete tedy požádat až od února, v takovém případě se standardně do žádosti píše první den v měsíci, jelikož se jedná o měsíční dávku. Souběh RP s (řádnou) dovolenou v zaměstnání ničemu nevadí. Pokud má státní pojištěnec příjmy ze zaměstnání, je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát i zaměstnanec (prostřednictvím zaměstnavatele), nemusí však dodržet minimální vyměřovací základ.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 14.01.2021, 09:15
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce