Inzerce
Inzerce
Inzerce

Absence menstruace - hormonální substituční léčba

Menstruace | jima | 23.05.2023, 14:15

Dobrý den,
píši s dotazem ohledně absence menstruace po vysazení antikoncepce (brána od 15ti let do 27mi let v kuse). Nasazena v době, kdy jsem ještě ani nemenstruovala - první menstruace pro nabrání antikoncepce vyvolána injekcemi. Antikoncepce vysazena před 2 lety (momentálně mi je 29 let) a celé tyto dva roky po vysazení nemenstruuji (ani špinění, nic). Z rozboru krve zjištěno prý málo estrogenu, jinak vše v normě, i ultrazvuk. Můj gynekolog předepsal horm. substituční léčbu přípravky Estrofem a Utrogestan (léčba plánovaná na 3 mešíce - bez žádné pauzy v kuse 3 měsíce - vždy celkem je to 28 dnů: prvních 14 dnů 2mg estrofem denně -> dalších 14 dnů 1mg estrofem denně (soubežně ke konci s Utrogestanem - utrogestan posledních 12 dnů do těch dvacetiosmi po 3 tobolkách denně). Chci se zeptat, zda je to vhodně určená léčba? Dočetla jsem se, že nasazením progesteronových preparátů se sice cyklus zpravidelní/nahodí - zvenku nasazený progesteron urobí to, co má správně dělat vlastní progesteron po ovulaci, ale že tento postup v žádném případě nevede k ovulaci. Naopak nasazení progesteronu může přivodit stav, ve kterém budou potíže s ovulací trvat i do budoucna. A také, že nasazení progesteronových preparátů je možné až po potvrzené proběhlé ovulaci - když nemenstruuji - tím pádem neovuluji, je vhodné to nasadit kdykoliv tím pádem, jak mi bylo řečeno? Chtěla bych Vás poprosit o další názor a pohled na řešení této problematiky. Po třech měsících této léčby a následném vysazení by se to prý mělo/mohlo rozběhnout samo. Děti zatím neplánuji. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, po vysazení HAK může být občas problém zpátky přirozený cyklus nahodit. Léčba se odvíjí od mnoha faktorů, které nemohu takto prostřednictvím internetového poradenství zhodnotit. Pokud máte s léčbou nejasnosti, proberte nasazenou terapii s Vaším gynekologem/gynekoložkou, nechte si vše vysvětlit, povede to k hlubší důvěře ve Vašeho lékaře/lékařku.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 20.06.2023, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×