Afektivní záchvaty u dětí (respirační afektivní křeče)

  1. Jak vypadá afektivní záchvat?
  2. Co dělat?

1. Jak vypadá afektivní záchvat?

Nejčastěji se objevují koncem prvního roku a kolem druhého roku života dítěte. Jsou vždy vázány na provokační moment, kterým může být strach, leknutí, výbuch zlosti, bolestivý podnět nebo výchovné usměrňování, které se dítěti nelíbí. Začínají obvykle výkřikem nebo lítostivým silným pláčem, který zabrání správnému nadechnutí. Dítě zmodrá v obličeji, obrací oči v sloup, současně se v obličeji i na končetinách objeví svalové záškuby a následuje na krátkou dobu ztráta vědomí. Výjimečně se dítě pomočí nebo pokálí. Častou příčinou, ale ne vždy, je nesprávně vedená výchova, záchvaty se objevují vždy ve dne při bdění z pláče.

2. Co dělat?

  • Jako léčba se doporučuje usměrnit dýchání již na začátku křiku či pláče, např. odvést pozornost na sfouknutí svíčky nebo hned pobízet k nadechnutí poklepáváním na záda.
  • Pokud je dítě emočně více dráždivé a stavy se často opakují, poraďte se s ošetřujícím dětským lékařem.

Afektivní záchvaty se většinou po třetím roce života již neobjevují.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Afektivní záchvaty (respirační afektivní křeče) - diskuze

Poradna

Bulka v prsu miminka

| monreve | 05.03.2018, 09:41

Dobrý den, paní doktorko. Mám půlroční dcerku. Všimla jsem si, že má vpáčenou bradavku a pod ní na pohmat bouličku, jakoby zduřelou žlázu. Má to již několik měsíců, nevím však, zda od narození. Ptala jsem se dětské lékařky, ta se na prso podívala, neprohmatala jej, a prý to nic nebude. Včera mi však přišlo, že je zduření větší. Měla bych raději opět zajít k lékaři? Žádný sekret z prsa neteče. Děkuji.
S pozdravem,
Iva.

Zduřelá mléčná žlázka u kojenců může být důsledkem hormonů z mateřského mléka, nejedná se o nic vážného, doporučuje se jen sledovat, pokud by se zvětšovala, doporučuje se ultrazvukové vyšetření, nebo endokrinologické vyšetření.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 05.03.2018, 12:29
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce