Afektivní záchvaty (respirační afektivní křeče)
Jak vypadá afektivní záchvat?
Nejčastěji se objevují koncem prvního roku a kolem druhého roku života dítěte. Jsou vždy vázány na provokační moment, kterým může být strach, leknutí, výbuch zlosti, bolestivý podnět nebo výchovné usměrňování, které se dítěti nelíbí. Začínají obvykle výkřikem nebo lítostivým silným pláčem, který zabrání správnému nadechnutí. Dítě zmodrá v obličeji, obrací oči v sloup, současně se v obličeji i na končetinách objeví svalové záškuby a následuje na krátkou dobu ztráta vědomí. Výjimečně se dítě pomočí nebo pokálí. Častou příčinou, ale ne vždy, je nesprávně vedená výchova, záchvaty se objevují vždy ve dne při bdění z pláče.
Co dělat?
Jako léčba se doporučuje usměrnit dýchání již na začátku křiku či pláče, např. odvést pozornost na sfouknutí svíčky nebo hned pobízet k nadechnutí poklepáváním na záda.
Pokud je dítě emočně více dráždivé a stavy se často opakují, poraďte se s ošetřujícím dětským lékařem.
Afektivní záchvaty se většinou po třetím roce života již neobjevují.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
Předchozí článek:

Ambulantní jednodenní dětská chirurgie
Následující článek:

Zuby
Poradna
Dobry den, jsem cca v 7tt, těhotenství mám zatím potvrzeno pouze těhotenských testem, který jsem 2x opakovala. Vždy pozitivní. V úterý jsem objednaná k doktorovi. Jeden den zpět jsem začala špinit, dneska je to jako bych dostala menstruaci a mám také silnou bolest podbřišku. Můžu se jednat o samovolný potrat? Děkuji
Dobrý den,
bohužel ano, může se jednat o počínající potrat, ale bez vyšetření se více říct nedá.

Pro akci je nutné přihlášení