banner

Celkem výsledků pro tag/y "kojení, nemoc, těhotenství": 100

Dobrý den,jsem momentálně v 28. tt. Ze začátku těhotenství se mi mírně zvětšila prsa i prsní dvorce, ale kolem 20. tt jsem byla skoro tři týdny nemocná, prsa mi spíše splaskla a od té doby žádné změny nevnímám. Trochu mě znervózňuje, když čtu, že v této fázi by se už mělo tvořit kolostrum a podobně. Je třeba se tím znepokojovat? Děkuji, Jana

V žádném případě se neznepokojujte. Začátek těhotenství žena pozná nejdříve a často tak, že má citlivá prsa. Jde o hormonální změny. Mlezivo se začíná tvořit po 14. týdnu těhotenství, všem. Ke konci těhotenství někomu již mlezivo vytéká z prsu, někomu vůbec. Vy jste teprve ve 20. týdnu, užívejte si těhotenství, těšte se na miminko a laktaci budete řešit až při porodu a dále. V tuto chvíli neřešte mlezivo, nenechte se zneklidnit. 

Dobrý den, mám 4měsíčního syna, který má od narození problém se stoličkou. Má ji příliš hustou a bez rourky se nevykaká. Vidím na něm, že už chtěl jíst i jídlo, které před ním jím, tak chceme pomalu začít s příkrmy. Jde o to, že se všude vyskytuje mrkev, která způsobuje zácpu, toho se hrozně bojím, proto se ptám, jak začát nebo spíš čím jiným se dá začít? Můžu mrkev nahradit třeba dýní? Díky.

Dobrý den, začít přikrmovat  mrkví je zvyklostí v našich podmínkách, rozhodně není problém ji zaměnit za dýni. Stavící schopnost má tepelně zpracovaná mrkev, syrová působí spíše opačně. Proto mrkvovou šťávu - https://www.babyonline.cz/dite-od-a-do-z/vyziva-deti/prikrmy-od-4-mesice#mrkev - byste mohla použít bez obav.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #kojení #příkrmy

Dobrý den. Mám skoro 8 měsíčního kluka. Stále ho kojím, ale už dáváme i příkrmy. Chci se zeptat, zda takhle je to dle Vás v pořádku? 7:00 - 7:30 hod. kojení, v 10 hod. 100 g přesnídávky bez cukru, 11:30 hod. 100 g příkrm od hippu, 13:00 hod. kojení, 15:30 - 16:00 hod. 100 g ovoce s rýží či ovocné příkrmy bez cukru od hippu nebo rýž. nemléčná kaše, 17:30 hod. kojení, 20:15 hod. kojení, 2:00 - 2:30 hod. kojení. Kojení 8- 10 min. + během dne jsem mu teď začla dávat kukuřičné křupky - ne moc . Pak se chci ještě zeptat: 1) od kdy vynechat kojení kolem oběda a dávat jen jídlo? 2) Od kdy by měl spát celou noc bez kojení? ( Někdy syna musím v noci budit na kojení) . 3) Už mu teď trochu dávám čaj po lžičkách, je to v pořádku? Kolik cca ml čaje doporučujete? A je vhodné zkusit pítko nejdřív silikonové a pak přejít na tvrdé? Nebude mi odmítat pak kojení? Vím, že je to moc dotazů.. Předem moc děkuji za odpovědi.

V prvních měsících zavádění příkrmů děti nesní velké množství jídla. Učí se to a drtivá část jejich celkového příjmu tvoří mateřské mléko. Nadále se kojí.  PŘÍKkrmy se dítěti PŘIdávají, nemají za úkol snižovat počet kojení nebo zájem o kojení. Mnoho dětí se často kojí i v noci.

  • po skončení výlučného kojení bude mateřské mléko ještě mnoho měsíců hlavní součástí výživy dítěte.
  • při zavádění příkrmů je důležité neustále zabezpečovat dobré kojení
  • děti se často kojí i v noci - na kojení bych je nebudila v pravidelných intervalech jak píšete, ale kojení na druhé straně neodmítejte. Nějakou dobu to bude ještě trvat, než dítě prospí celou noc bez kojení. Kojení není jen o jídle, pomáhá dítěti jen například znovu usnout. (kolem 9 měsíce je to časté, souvisí to se skokovým  rozvojem mozku)

V otázkách zavádění příkrmů je chaos, doporučení bývají rozmanitá (např. krmení po 3 hodinách,...). Jedním z nesprávných předpokladů je, že účelem příkrmů je odstranit kojení (existuje nesprávná představa, že příkrmy kojení nahrazují). Naopak - příkrmy se ke kojení, které zůstává zachované ve stejném rozsahu, přidávají.  Normální je, že  se dítě kojí  klidně před příkrmem nebo po příkrmu.

Při příkrmech je důležité, aby to dítěti chutnalo, mělo z jídla radost (než přesné množství a druh snědeného jídla). Děti projevují zájem o skutečné jídlo, které jedí rodiče. Může jíst běžná zdravá rodinná jídla, o která projeví zájem. papat se bude učit v průběhu následujících měsíců. Vůbec není kam spěchat a znepokojovat se množstvím a načasováním jídla.  Ani pořadí zaváděných jídel není důležité (pokud pro to nemáte nějaký specifický důvod), mateřské mléko je sladké, proto mezi prvním jídly může být ovoce.

Dobrý den, dcera (17 měsíců) má již 3 měsíce kašovitou stolici normální barvy, bez infekčního zápachu. Jí většinou polévky k obědu, jogurt k snídani, přesnídávky ke svačině. Stále ji kojím, tuhou stravu moc nechce. Rostou jí stoličky a špičáky. V předešlých měsících tuhou stolici také moc neměla. Je možné obávat se nějakého onemocnění? Prospívá, je aktivní. Nic jí netrápí.

Je to v pořádku, kašovitá stolice u kojenců a batolat je běžná.

Dobrý den, chlapeček - 6 týdnů. Plně kojím. Poslední 2-3 dny nám malý často, chvíli po nakojení, pláče. S prdíkama problém nemáme. Většinou už do půl hodiny vystrkuje jazyk a vyžaduje prso. Když mu dám je spokojený. Napadlo mě, jestli mu moje mléko stačí a dnes jsme byli na 6ti týdenní kontrole a malý krásně prospívá (od porodnice přibral 1330g). Paní doktorka mi řekla, že mléko bude v pořádku, že hezky prospívá, že jen chce víc maminku. A že abych mu dala když si řekne třeba jen na žízeň. Tak mě napadlo, jestli má jen žízeň, jestli by mohl už nějaký dětský čaj, popřípadě jaký, jak často a kolik. Děkuji za odpověď

Stačí přidat na žízeň jen převařenou kojeneckou vodu. Ale asi to nebude žízní, asi opravdu ma Vaše miminko s Vámi větší pocit bezpečí. Někdy stačí pochovat, nebo přechodně nabídnout dudlík.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na krmení našeho třítýdenního chlapečka. Bohužel se nám nepodařilo kojit a malý je od porodnice na Nutrilonu profutura. Dáváme mu 1x denně laktobacilky 5 kapek a do každé lahvičky espumissan 7 kapiček. Krásně nám prdí. Problém je v tom, že kaká s každým krmením a někdy i mezi. Krmíme dle jeho potřeby.. Někdy po 2 hodinách, někdy po 3 hodinách. V noci necháváme spát do probuzení. Vypije jak kdy.. někdy 50 ml.. někdy 90 - 100 ml. Na váze přibívá hezky. Týdně cca 210 g. Ale není divné, že kaká takto často?? Nemáme uvažovat o jiném mlíčku? Kaká tak 8-10x denně.. Někdy vic, někdy se jedná jen o uprdnutí. Přes den je klidný, ale v noci bývá neklidný a budí se a tlačí a bručí.. Moc děkuji za odpověď.

Tak častá stolice u kojenců do 3-4 měsíců je normální, jakmile ve 4 měsících dostane příkrmy, stolice se stabilizuje.