banner
dasulik 30. 01. 2018

Dobrý den. Mám skoro 8 měsíčního kluka. Stále ho kojím, ale už dáváme i příkrmy. Chci se zeptat, zda takhle je to dle Vás v pořádku? 7:00 - 7:30 hod. kojení, v 10 hod. 100 g přesnídávky bez cukru, 11:30 hod. 100 g příkrm od hippu, 13:00 hod. kojení, 15:30 - 16:00 hod. 100 g ovoce s rýží či ovocné příkrmy bez cukru od hippu nebo rýž. nemléčná kaše, 17:30 hod. kojení, 20:15 hod. kojení, 2:00 - 2:30 hod. kojení. Kojení 8- 10 min. + během dne jsem mu teď začla dávat kukuřičné křupky - ne moc . Pak se chci ještě zeptat: 1) od kdy vynechat kojení kolem oběda a dávat jen jídlo? 2) Od kdy by měl spát celou noc bez kojení? ( Někdy syna musím v noci budit na kojení) . 3) Už mu teď trochu dávám čaj po lžičkách, je to v pořádku? Kolik cca ml čaje doporučujete? A je vhodné zkusit pítko nejdřív silikonové a pak přejít na tvrdé? Nebude mi odmítat pak kojení? Vím, že je to moc dotazů.. Předem moc děkuji za odpovědi.

Odpověď odborníka:

V prvních měsících zavádění příkrmů děti nesní velké množství jídla. Učí se to a drtivá část jejich celkového příjmu tvoří mateřské mléko. Nadále se kojí.  PŘÍKkrmy se dítěti PŘIdávají, nemají za úkol snižovat počet kojení nebo zájem o kojení. Mnoho dětí se často kojí i v noci.

  • po skončení výlučného kojení bude mateřské mléko ještě mnoho měsíců hlavní součástí výživy dítěte.
  • při zavádění příkrmů je důležité neustále zabezpečovat dobré kojení
  • děti se často kojí i v noci - na kojení bych je nebudila v pravidelných intervalech jak píšete, ale kojení na druhé straně neodmítejte. Nějakou dobu to bude ještě trvat, než dítě prospí celou noc bez kojení. Kojení není jen o jídle, pomáhá dítěti jen například znovu usnout. (kolem 9 měsíce je to časté, souvisí to se skokovým  rozvojem mozku)

V otázkách zavádění příkrmů je chaos, doporučení bývají rozmanitá (např. krmení po 3 hodinách,...). Jedním z nesprávných předpokladů je, že účelem příkrmů je odstranit kojení (existuje nesprávná představa, že příkrmy kojení nahrazují). Naopak - příkrmy se ke kojení, které zůstává zachované ve stejném rozsahu, přidávají.  Normální je, že  se dítě kojí  klidně před příkrmem nebo po příkrmu.

Při příkrmech je důležité, aby to dítěti chutnalo, mělo z jídla radost (než přesné množství a druh snědeného jídla). Děti projevují zájem o skutečné jídlo, které jedí rodiče. Může jíst běžná zdravá rodinná jídla, o která projeví zájem. papat se bude učit v průběhu následujících měsíců. Vůbec není kam spěchat a znepokojovat se množstvím a načasováním jídla.  Ani pořadí zaváděných jídel není důležité (pokud pro to nemáte nějaký specifický důvod), mateřské mléko je sladké, proto mezi prvním jídly může být ovoce.

Sdílejte reakci

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Související články

Tohle batolecí mlíčko už nedáte z ruky! Velké potřeby malého bříška uspokojí Hami.

Tohle batolecí mlíčko už nedáte z ruky! Velké potřeby malého bříška uspokojí Hami.

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Ačkoliv jsou dětská bříška malá, jejich potřeby jsou velké – vyžadují mnohem větší přísun vitamínů, minerálů a živin než dospělý organismus. Základ správného růstu a vývoje proto začíná u vyvážené stravy.

Mohlo by vás zajímat

Zodpovězené dotazy

Celkem 5 495 zodpovězených dotazů

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Kojím dceru skoro 12 měsíců, jsem nyní v 7. týdnu. Mužu dál kojit nebo je to pro dítě nebezpečné? Někdo říká ano,někdo ne. Bohužel mě to už docela bolí, ale zase dcera je závislá a nedokážu přestat kojit ze dne na den. Mateřského mléka mám hodně. Děkuji Adéla

Dobrý den, bez obav můžete kojit. Kojení neohrozí vaše těhotenství. Bohužel se v okolí setkáte s nesprávnými informacemi, které vás budou od kojení odrazovat. Ale vy sama už nyní víte, že to nebude jen tak - jak naráz přestat? Co s mlékem, které mám v prsou? Co budu dávat dítěti místo mateřského mléka? Kojení není jen o jídle, dítě tím upokojuji, uspávám.... Takže kojte dále. Frekvence kojení už není tak častá, jaká byla, když jste přišla z porodnice domů, už dáváte příkrmy. A až se narodí miminko, často maminkykojí tandemově, tj. dají napít i staršímu dítěti. A bradavky na počátku těhotenství mohou být citlivé, ale to přejde. Opatrujte se.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak velký je problém, že můj syn si neumí odříhnout. Jsou mu 3 týdny a jestli si odříhl tak 3x, tak je to moc. Jenže už 3 noci nespím, protože mi od 18 hodin do 1 hodiny ráno stále pláče a má hlad. Pokaždé ho přiložím, on saje průměrně 10 minut a pak usne, poté ho zkusím ho dát odříhnout. Polohy pro odříhnutí měním a zkouším nové, ale po 10 minutách v jakékoliv poloze začne strašně plakat, mlátit sebou a nelze ho uklidnit. Stejně si neodříhne. A má zase hlad. Vždy po takovém večeru ho bolí břísko. Už nevím, jak mám postupovat. Poraďte prosím. Děkuju.

Dobrý den, já jako laktační poradkyně bych musela vidět celé jedno kojení, co chlapeček u prsu dělá, jak je přisátý, zda polyká mléko, jakou máte polohu, a pak teprve bych vám mohla pomoci. Takže rada je, že potřebujete kontakt s laktačním poradcem - buď za vámi přijede domů nebo vy se vypravíte za ním. Zjistěte si ale i cenu, kterou za poradenství je třeba uhradit. Seznam poradců je na internetu dostupný. Pro více info nabízím kontakt 728214430 - Kameníková.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky