banner

Celkem výsledků pro tag/y "kojení, mléko": 100

Dobrý den, roční dcera, kterou stále kojím, nechce se mlíka vzdát, za což jsem ráda, ale mám problém. Je to dva týdny, co jí vylezly horní zoubky, myslela jsem, že tím bolest při kojení skončí, ale bohužel ne. Nehraje si při kojení a ani nijak nekouše, ale i přes to mám bradavky nateklé, popraskání a kojím opravdu se slzami v očích. Je na to nějaký účinný krém nebo něco jiného? Velice nerada bych přestala kojit. Poradila byste mi prosím?

V tomto případě, co popisujete, doporučuji kontakt s laktační poradkyní. Bude pak doporučeno ošetření určitá mast, gentianová violeť). Nevím, odkud jste, ale nabízím domluvu na tel 728 214 430. Je třeba bradavku vidět, nelze poradit a pomoci tímto způsobem (emailem). 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Zda můžu začít cvičit? Mám měsíčního chlapečka, který je plně kojený. Děkuji za Vaší odpověď.

Zcela jistě můžete začít cvičit. Jsou doporučené cviky v období šestinedělí, kdy se postupně posiluje pánevní dno. 

A při cvičení, kdy budete postupně zvyšovat zátěž, můžete dále úspěšně kojit. A rozhodně se nemusíte v žádném případě obávat, že byste mohla přijít "o mléko" nebo že by se vám vlivem cvičení "mléko nějak změnilo". Tyto informace patří mezi mýty, které stále přetrvávají. Jedná se o nesprávné informace. Takže kojte a cvičte, a budete šťastnější a v pohodě, vy i miminko.

Dobrý večer, prosím o radu v případě hysterického pláče při kojení mé 3,5měsíční dcery. Narodila se předčasně v 35tt+5 a byli jsme 2tydny na neonatologickém oddělení. Porod byl spontání a přirozený bez zásahu (10hodin). Mléka jsem měla více než dost a kojila přez kloboučky, se kterými jsme odjeli i domu. Kojím plně celou dobu a v posledním týdnu se snažím kojit bez kloboučků. Kojení s kloboučkem trvalo někdy i 1,5 hodiny než vypila patřičnou dávku. Bez kloboučku trvá kojení jen 20-30minut, ale v posledních dnech malá začala asi 5minut po přisátí hystericky plakat a utišení trvá klidně i 15minut. Poté skusíme znovu přiložit ale po přisátí se to celé opakuje. Kojení se tak prodlužuje, nehledně na to, že je dcera uplakaná, vysílená a já psychicky KO. Noční kojení je bez kloboučku v pohodě bez pláče, ale přez den to trvá. Kojím 4x až 5x za den. Malou nebudím na kojení budí se sama, někdy spí i 4hodiny. V noci vypije i 140ml přez den pak od 80-110ml na jedno kojení. Zajímalo by mě, zda problém hysterického pláče může způsobovat vysazení kloboučků nebo je to jen věkem období, které je třeba překonat nebo co dělat pro to, aby jsme kojili v klidu a bez pláče a utěšování? Moc děkuji za radu.

Dobrý den, doporučuji co nejdříve kontakt s laktační poradkyní, která přijde k vám domů, nebo vy přijedete za ní. Je nutné vidět celé jedno kojení, v jaké poloze jste vy i miminko, jaké je přisátí dítěte a jak pije. Je možné, že miminko reaguje na snížený tok mléka a celý váš problém by byl vyřešen, pokud by se podnikly kroky, které by zajistily  zvýšení tvorby mléka. Myslím si, že toto je příčina vašeho momentálního problému.

Průjem
avatar azrael 18. 12. 2017

Dobrý den, paní doktorko. Mám tento dotaz. Mého ročního syna trápí průjem. Mysleli jsme si, že je průjem spojený s růstem zoubků, bohužel jsme ho dostali celá rodina :-) Synovi jsme podávali lék Diosmektit + Enterol a navíc na doporučení dětské lékařky i speciální mléko Nutrilon při intoleranci laktózy. Samozřejmě jsem vařila dietní jídla. Průjem odezněl zhruba po 6 dnech. Když jsem chtěla synovi opět zařadit do výživy pokračovací mléko Hami, které jsme byli doposud zvyklí bez problémů používat, začal mít opět průjem. Máme ještě vyčkat a nadále používat po nějaký čas speciální mléko při intoleranci laktózy nebo ho přidávat do běžné dávky obyčejného mléka Hami, aby si syn zase postupně zvykal na obyčejné mléko Hami?? Synovi jsem nyní začala podávat laktobacily. Nevím, jak rychle se upraví zažívání dítěte po průjmovém onemocnění, třeba je ještě brzo panikařit nebo se již jedná o nesnášenlivost na laktózu? Děkuji Vám za odpověď.

Ponechejte ještě týden Nutrilon při intoleranci laktosy, lactobacily stav upraví, ty ponechejte poté ještě 14 dní.

Dobrý den,ve 4. týdnu šestinedělí mi byl zjištěn při stěru z pochvy výskyt bakterie E. COLI i přes přísnou hygienu. Z důvodu kojení a toho, že kromě zápachu z pochvy nemám žádné jné potíže (pálení, svědění, výtok) jsme po diskuzi s gynekologem antibiotika nenasadili. Je nějaká jiná alternativa léčby, popřípadě antibiotika, které neublíží miminku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, E. coli je běžným patogenem vyskytujícím se v pochvě. Pokud tedy nemáte žádné potíže, pak bych neléčila antibiotiky, ani ničím jiným.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je bezpečné při kojení užívat homeopatika Boiron ignatia amara, případně alespoň Sedatif PC. Děkuji

Jsem laktační poradce a dokážu doporučit homeopatika při nedostatečná tvorbě mléka, u poraněných bradavek, u retence mateřského mléka nebo u počínajícího zánětu prsu. Váš dotaz ohledně Boiron ignatia amara nebo Sedatif PC bych spíše směřovala na lékaře - homeopata. Doporučuji oslovit Mudr. Evu Kettmannovou  (www.hla-homeopatie.cz; www.svethomeopatie.cz)

Kojení
avatar AnetaNova 31. 08. 2017

Dobrý den. Mam dceru 3 měsíce a 2týdny. Byla plne kojena,ale meli jsme problem se stolici. Byla zelena a 2x se objevily flicky krve. Pan doktor nam rekl,ze je to hladova stolice,a doporucil mi,at davam i mleko. Zacala jsem tedy davat 2x denne Nutrilon. Ted to budou 2 tydny. V poledne a vecer. Vetsinou vypije 180 ml. A ted muj problem. Kdyz kojim, tak mala hrozne zvraci. A po mleku vubec nic. Nenuzu mit nejake spatne mleko? Nebo mala jen napolyka hodne vzduchu? Samozrejme bych rada kojila jen se chci zeptat,zda muzu mit mleko,ktere by maly nejak vadilo,ze zvraci? Dekuji

Zelená stolice už neznamená to, že by dítě mělo hladovět, jak se tradovalo dříve. Někdy to tak je, záleží i na tom, co jste snědla. A pokud se tam přechodně objevil flíček krve, též to vůbec nic špatného nemusí  znamenat. A nyní k vašemu dotazu, píšete, že byste ráda nadále kojila. Doporučuji postupně snižovat velké množství dokrmu, který jste začala dávat 2x denně 180ml, a postupně navyšovat tvorbu mateřského mléka (budete kojit častěji, kojit v noci, tvorbu podpoříte např. homeopatiky, kojícíi čaji). Může být více důvodů, proč dítě zvrací. Ale rozhodně bych nehledala vinu v mateřském mléce, to je velice dobře stravitelné, správně složené, dítě se ho nemůže přepít. Opak je u umělého mléka.

Dobrý den. Máme 8 týdenního syna a přítelkyně má od začátku nedostatek mléka, respektive na začátku to bylo na hraně dostatku, později už nestačilo. Vyzkoušeli jsme na rady laktační poradkyně všechno možné od odsávání po kojení, přes čaje s jestřabinou, masáže prsou, homeopatika H5 (nebo jak se to přesně jmenuje) až po úpravy stravy apod. Striktně jsme vážili a bral si okolo 50g s obou prsou (každé po 25g). Někdy třeba 70g, jindy jen 20g a víc prostě nešlo a denní dávku cca 550ml jsme nebyli schopni dosáhnout. Pak se produkce, na základě rad laktační poradkyně (skvělá paní) MÍRNĚ zvýšila, ale bez dokrmu se už prostě neobejdeme - u kontroly v 5. týdnu nebyl naprosto žádný přírůstek a miminko jelo "na rezervu", 14dní nemělo vůbec stolici a byl co hodinu vzhůru s křikem. Nejprve jsme trochu dokrmovali po každém kojení a nyní jsme změnili strategii. Dáváme mu 2-3x denně (podle toho co navážíme po kojení) plnou dávku umělé (cca 140ml) a jinak kojíme. Malý je spokojený, přibírá a pravidelně kaká. Prso zatím neodmítá, jednak proto, že kojíme s kloboučkem (bez něj ani za zlaté prase, od začátku), takže silikon jak silikon a druhak proto, že máme spec. láhev od medely, která by měla zajistit udržení sacího reflexu. Po kojení ještě moje doodsává (cca 20 - 30min po) co zbylo a to mu dáme před dalším dokrmem)O co mi ale jde... Je mi jasné, že dřív nebo později začne prso odmítat (i když už 3 týdny jedeme oboje a nemá problém) a tak mě napadlo, zda by mohla fungovat strategie, kdy přítelkyně bude fungovat jen na el. odsávačce a toto mléko mu budeme dávat společně s dokrmem (buď míchat dohromady, nebo nejprve mateřské, pak umělku - imho asi lepší varianta...?). Co jsem četl, tak produkce by neměla mizet tím, že miminko nahradí odsávačka a jakým způsobem to do sebe malý dostane je snad taky jedno...Takže zda máme v rukávu strategii, která by mohla fungovat i dejme tomu do 1 roku dítěte, nebo je to dle Vás utopie. Ideální to samozřejmě není, ale i když do sebe dostane 3-4dl mateřského denně, tak mu to bude ku prospěchu, pokud by to takto šlo...Díky moc za odpověď a omlouvám se za rozsah...

Hned na začátku musím vaši přítelkyni pochválit, kojí, odsává, váží dítě, dokrmuje - klobouk dolů, moc času na nic dalšího asi nezbývá. A dělat toto rok, jak píšete ....

Přečetla jsem si váš dotaz a zareaguji až na závěr, kdy píšete "o co vám tedy vlastně jde".

Aby to bylo srozumitelné, uvedu vždy vaši větu a okomentuji. 

Píšete "Je mi jasné, že dřív nebo později začne prso odmítat (i když už 3 týdny jedeme oboje a nemá problém) -  pokud budete nadále kojit s kloboučky, tak budete mít zřejmě pravdu, statistiky ukazují, že kojení tímto způsobem netrvá dlouho. Ale vůbec to tak být nemusí, kdybyste postupně začali zkoušet klobouček odbourávat, postupně, alespoň se o to pokoušet..

Je fain, že máte svoji laktační poradkyni, měli byste zapracovat na technikách na zvýšení produkce mléka v prsu a postupné mírné snižování množství podávaného dokrmu. Též není dobré každé kojení dítě vážit.

Elektrické odsávačky  - velice záleží na odsávačce, na tom, aby byla suchá membrána, správný nástavec a tah. Podle toho se odvíjí to, kolik mléka se z prsu odsaje. Někdy nic moc.Může tam být nebezpečí otoku dvorce a poranění bradavky. Někdy je mnohem šetrnější a lepší odstříkat dávku rukou.  Samozřejmě záleží na zručnosti a na množství, které potřebujeme. Velká otázka je už ta, proč odstříkávat, když dítě je přece schopné si dávku z prsu vypít samo. Nejedná se o 2 kg novorozence.

"Produkce by neměla mizet tím, že miminko nahradí odsávačka a jakým způsobem to do sebe malý dostane je snad taky jedno"..- s tímto rozhodně nemohu souhlasit. O odsávačce jsem již psala. A kojení je víc než přijímání mléka, je to kontaktu s matkou, o uklidňování, usínání. Není to jen o jídle.

 Také se omlouvám za rozsah - ale vidím 2 řešení. Buď ještě ve spolupráci s laktační poradkyní zapracujete na zvýšení tvorby mléka v prsu, postupně budete zkoušet odstraňovat klobouček, nebudete vážit, nebudete odstříkávat, snížíte postupně množství podávaných dokrmů, kdy se zároveň zvýší produkce mléka. Je to o velké trpělivosti, dobrém laktačním poradci, který vaší paní prakticky pomůže a  na  tom, jak moc je pro vás kojení důležité a chcete jej zachovat.

Nebo budete dělat to co nyní děláte,  záleží na vaší paní, jak dlouho to, co jste popisoval vydrží . Ale pokud by dítě dostávalo vedle zvyšujícího se množství umělého mléka ještě trochu odstříkaného mateřského, bude to pro něj určitě jen dobře.

Dobrý den, můj syn (dnes dokončený 9.týden) má od narození problém se stolici. Sám se nedokáže vykakat, takže musím pomáhat rourkou nebo glycerinovými čípky. Už jsme vyzkoušeli 5 různých mlék. Je od narození jen na UM. Prvních 6 týdnů plakal, většinou jen chvilku večer, což sem neřešila, ale po šestinedělí se to dost zhoršilo a pláče i v průběhu dne a je na něm vidět, že ho bolí bříško. Na ultrazvuku jsme byli a tam nic nezjistili. Chtěla bych vědět, jestli to je normální nebo jestli to může být jiný problém. Je celkem neklidný poslední 2 týdny. Narozen 40+2, normální porod. Děkuji Brzobohatá Martina

Přidejte lactobacily k jeho věku, jsou volně prodejné v lékárně, je nutný přísun tekutin - dodejte převařenou kojeneckou vodu, nebo kojenecký čaj.

Dobrý den, mám holčičko 6 týdnů a už od začátku bojujeme s krmením (je na umělém mléku). Problém je v tom, že i 60 ml dokáže pít i půl hodiny, někdy mléko odmítá úplně, jindy zas pije krásně a vypije i 90 za pár minut, ale pak zas několik dní jí musim nutit, vyzkoušela jsem změnit mléko i lahev a výsledek pořád stejný :-( naštěstí zatím přibíra krásně, propuštěcí váha 2 580 a teď v šesti týdnech 3 920g (narozená o měsíc dřive), čím to může být způsobeno? Jak jí donutit sát a pít více? Děkuji.

Stav se postupně upraví, menší děti předčasně narozené bývají dříve unavené, nabízejte častěji menší dávky.

Dobrý den, moje měsíc a půl stara dcerka dostala bebu pro nedonošence, kterou dostávala v prvních třech plechovkách a potom jsem přehlédla záměnu mléka a omylem dostávala teď už taky tři plechovky beba comfort 2. Neuškodila jsem ji tím nějak, popřípadě co dělat? Děkuji.

Zkonzultujte s vaším pediatrem, adaptované mléko č. 2 je pro děti od 6. měsíce.

Dobry den, prosím vás můžeme používat kapičky espumisan do jídla a mezi jídly dávat kapičky babycalm a odvar z kmínu? Děkuji.

Určitě můžete podat tak, jak popisujete. Zkuste a uvidíte, zda to pomůže a bude to fungovat. Jen odvar z kmínu? To určitě myslíte tak, že to budete pít vy sama? Miminku bych to nedávala. 

Dobrý den,jsem momentálně v 28. tt. Ze začátku těhotenství se mi mírně zvětšila prsa i prsní dvorce, ale kolem 20. tt jsem byla skoro tři týdny nemocná, prsa mi spíše splaskla a od té doby žádné změny nevnímám. Trochu mě znervózňuje, když čtu, že v této fázi by se už mělo tvořit kolostrum a podobně. Je třeba se tím znepokojovat? Děkuji, Jana

V žádném případě se neznepokojujte. Začátek těhotenství žena pozná nejdříve a často tak, že má citlivá prsa. Jde o hormonální změny. Mlezivo se začíná tvořit po 14. týdnu těhotenství, všem. Ke konci těhotenství někomu již mlezivo vytéká z prsu, někomu vůbec. Vy jste teprve ve 20. týdnu, užívejte si těhotenství, těšte se na miminko a laktaci budete řešit až při porodu a dále. V tuto chvíli neřešte mlezivo, nenechte se zneklidnit. 

Dobrý den, mám 4měsíčního syna, který má od narození problém se stoličkou. Má ji příliš hustou a bez rourky se nevykaká. Vidím na něm, že už chtěl jíst i jídlo, které před ním jím, tak chceme pomalu začít s příkrmy. Jde o to, že se všude vyskytuje mrkev, která způsobuje zácpu, toho se hrozně bojím, proto se ptám, jak začát nebo spíš čím jiným se dá začít? Můžu mrkev nahradit třeba dýní? Díky.

Dobrý den, začít přikrmovat  mrkví je zvyklostí v našich podmínkách, rozhodně není problém ji zaměnit za dýni. Stavící schopnost má tepelně zpracovaná mrkev, syrová působí spíše opačně. Proto mrkvovou šťávu - https://www.babyonline.cz/dite-od-a-do-z/vyziva-deti/prikrmy-od-4-mesice#mrkev - byste mohla použít bez obav.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #kojení #příkrmy

Dobrý den. Mám skoro 8 měsíčního kluka. Stále ho kojím, ale už dáváme i příkrmy. Chci se zeptat, zda takhle je to dle Vás v pořádku? 7:00 - 7:30 hod. kojení, v 10 hod. 100 g přesnídávky bez cukru, 11:30 hod. 100 g příkrm od hippu, 13:00 hod. kojení, 15:30 - 16:00 hod. 100 g ovoce s rýží či ovocné příkrmy bez cukru od hippu nebo rýž. nemléčná kaše, 17:30 hod. kojení, 20:15 hod. kojení, 2:00 - 2:30 hod. kojení. Kojení 8- 10 min. + během dne jsem mu teď začla dávat kukuřičné křupky - ne moc . Pak se chci ještě zeptat: 1) od kdy vynechat kojení kolem oběda a dávat jen jídlo? 2) Od kdy by měl spát celou noc bez kojení? ( Někdy syna musím v noci budit na kojení) . 3) Už mu teď trochu dávám čaj po lžičkách, je to v pořádku? Kolik cca ml čaje doporučujete? A je vhodné zkusit pítko nejdřív silikonové a pak přejít na tvrdé? Nebude mi odmítat pak kojení? Vím, že je to moc dotazů.. Předem moc děkuji za odpovědi.

V prvních měsících zavádění příkrmů děti nesní velké množství jídla. Učí se to a drtivá část jejich celkového příjmu tvoří mateřské mléko. Nadále se kojí.  PŘÍKkrmy se dítěti PŘIdávají, nemají za úkol snižovat počet kojení nebo zájem o kojení. Mnoho dětí se často kojí i v noci.

  • po skončení výlučného kojení bude mateřské mléko ještě mnoho měsíců hlavní součástí výživy dítěte.
  • při zavádění příkrmů je důležité neustále zabezpečovat dobré kojení
  • děti se často kojí i v noci - na kojení bych je nebudila v pravidelných intervalech jak píšete, ale kojení na druhé straně neodmítejte. Nějakou dobu to bude ještě trvat, než dítě prospí celou noc bez kojení. Kojení není jen o jídle, pomáhá dítěti jen například znovu usnout. (kolem 9 měsíce je to časté, souvisí to se skokovým  rozvojem mozku)

V otázkách zavádění příkrmů je chaos, doporučení bývají rozmanitá (např. krmení po 3 hodinách,...). Jedním z nesprávných předpokladů je, že účelem příkrmů je odstranit kojení (existuje nesprávná představa, že příkrmy kojení nahrazují). Naopak - příkrmy se ke kojení, které zůstává zachované ve stejném rozsahu, přidávají.  Normální je, že  se dítě kojí  klidně před příkrmem nebo po příkrmu.

Při příkrmech je důležité, aby to dítěti chutnalo, mělo z jídla radost (než přesné množství a druh snědeného jídla). Děti projevují zájem o skutečné jídlo, které jedí rodiče. Může jíst běžná zdravá rodinná jídla, o která projeví zájem. papat se bude učit v průběhu následujících měsíců. Vůbec není kam spěchat a znepokojovat se množstvím a načasováním jídla.  Ani pořadí zaváděných jídel není důležité (pokud pro to nemáte nějaký specifický důvod), mateřské mléko je sladké, proto mezi prvním jídly může být ovoce.

Dobrý den, dcera (17 měsíců) má již 3 měsíce kašovitou stolici normální barvy, bez infekčního zápachu. Jí většinou polévky k obědu, jogurt k snídani, přesnídávky ke svačině. Stále ji kojím, tuhou stravu moc nechce. Rostou jí stoličky a špičáky. V předešlých měsících tuhou stolici také moc neměla. Je možné obávat se nějakého onemocnění? Prospívá, je aktivní. Nic jí netrápí.

Je to v pořádku, kašovitá stolice u kojenců a batolat je běžná.

Dobrý den, chlapeček - 6 týdnů. Plně kojím. Poslední 2-3 dny nám malý často, chvíli po nakojení, pláče. S prdíkama problém nemáme. Většinou už do půl hodiny vystrkuje jazyk a vyžaduje prso. Když mu dám je spokojený. Napadlo mě, jestli mu moje mléko stačí a dnes jsme byli na 6ti týdenní kontrole a malý krásně prospívá (od porodnice přibral 1330g). Paní doktorka mi řekla, že mléko bude v pořádku, že hezky prospívá, že jen chce víc maminku. A že abych mu dala když si řekne třeba jen na žízeň. Tak mě napadlo, jestli má jen žízeň, jestli by mohl už nějaký dětský čaj, popřípadě jaký, jak často a kolik. Děkuji za odpověď

Stačí přidat na žízeň jen převařenou kojeneckou vodu. Ale asi to nebude žízní, asi opravdu ma Vaše miminko s Vámi větší pocit bezpečí. Někdy stačí pochovat, nebo přechodně nabídnout dudlík.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na krmení našeho třítýdenního chlapečka. Bohužel se nám nepodařilo kojit a malý je od porodnice na Nutrilonu profutura. Dáváme mu 1x denně laktobacilky 5 kapek a do každé lahvičky espumissan 7 kapiček. Krásně nám prdí. Problém je v tom, že kaká s každým krmením a někdy i mezi. Krmíme dle jeho potřeby.. Někdy po 2 hodinách, někdy po 3 hodinách. V noci necháváme spát do probuzení. Vypije jak kdy.. někdy 50 ml.. někdy 90 - 100 ml. Na váze přibívá hezky. Týdně cca 210 g. Ale není divné, že kaká takto často?? Nemáme uvažovat o jiném mlíčku? Kaká tak 8-10x denně.. Někdy vic, někdy se jedná jen o uprdnutí. Přes den je klidný, ale v noci bývá neklidný a budí se a tlačí a bručí.. Moc děkuji za odpověď.

Tak častá stolice u kojenců do 3-4 měsíců je normální, jakmile ve 4 měsících dostane příkrmy, stolice se stabilizuje.