banner

Celkem výsledků pro tag/y "dětský lékař": 100

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, Má 3měsíční dcera, plně kojená má asi týden hlen ve stolici. Bylo toho vždy málo, ale dnes měla celou plenu hlenovou a i trochu krve v pleně. Druhé kakání měla úplně vodové a ke konci kakala pěnovitě. Stolice je o trošku tmavší než bývala. Včera jsem malou držela a přes její bříško jsem měla ruku. Natahovala jsem se pro sklenici a ta mi vyklouzla. Snažila jsem se ji zachytit, ale aby mi malá nevypadla, tak jsem ji nevědomky máčkla tou rukou asi silněji na bříško. Celý večer jsem ti to vyčítala, ale říkala jsem si, že se jí nemohlo nic stát. A najednou ráno ve stolici malinko krve. Nemohla jsem ji způsobit nějaké vnitřní zranění máčknutím na bříško? Nebo už jsem opravdu blázen? Od té doby, co se malá narodila, tak všechno hrozně řeším a mám pouze negativní myšlenky ohledně ní. Už si občas říkám, že to nezvládnu, že jsem špatná máma. Mohla jsem ji tedy nějak ublížit máčknutím? Neplakala, nic. Jen mě ráno zarazilo malinko krve v plence. Nebo je to normální? Omlouvám se za tak dlouhou zprávu a moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, příměs hlenu ve stolici u zdravého, dobře prospívajícího a kojeného dítěte je běžná, zvláště v tomto horkém letním období, kdy má každý kojenec větší potřebu tekutin. Ovšem příměs krve, zvláště pokud se objeví i na pleně, už normální není. Samozřejmě je nutné posoudit i celkový stav dítěte, zda není zvýšené neklidné, plačtivé nebo nápadně klidnější, proto doporučuji navštívit ošetřujícího dětského lékaře, který dítě zná a určí postup vyšetření. 

Určitě nejste špatná matka, ale zřejmě máte první dítě, proto ještě nemáte dost zkušeností a každá odchylka Vás vyvede z rovnováhy, to je zcela běžné. Neúmyslným zmáčknutím bříška jste dítěti určitě ublížit nemohla.

Dobrý den, :) mám novorozeně, holčičku, které je dneska 7 dnů. Kojím v pořádku, v porodnici jsem se musela každé 3 hodiny probouzet, abych jí nakojila. V noci spala v postýlce, všechno v pořádku. :)) Když mě nedávno poslali domů, tak jsem zkusila kojit v leže, včera a dneska přes noc vleže a ve dne v sedě klasika. Včera i dnes jsem usnula u nočního kojení, ale ne do slova. Včera jsem to zkusila poprvé kojit vleže, malá se přisála, kdy potřebovala a já jsem mohla v klidu ležet. Dneska přes noc to bylo jiný, když jsem jí naposled kojila vsedě 0:00 h a potom ve 3 ráno, malá mi usnula u prsu jako vždy, dala jsem jí do postýlky a ona se vzbudila a začala brečet, tak jsem jí vzala do náruče a přestala, když jsem jí uspala a dala jsem jí znovu do postýlky, tak opět začala brečet. Šla jsem si s ní lehnout do postele, sála mlíčko, potom usnula, prso jsem zandala a dala jsem jí do postýlky, ale ona se probudila a začala brečet, tak jsem to několikrát zkoušela, ale ona nevydržela v postýlce, tak jsem s ní dneska přes noc spala v posteli a ona spokojeně usnula vedle mě. Když jsem jí teď šla odnést do postýlky, usnula a spinká. Přes noc mi tohle udělala a bojím se, že si na to zvykla z toho jednoho dnu, co jsem zkusila kojit vleže, jak jsem to zkoušela a teď to chce pořád ;O. Poraďte mi prosím, chci, aby jsem jí nakojila přes noc v sedě, potom aby spala v postýlce. Děkuju za odpověď předem.

Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, kolik dítě váží a zda porod a další období probíhalo bez komplikací. Jde totiž o to, že i novorozenci je třeba nastavit určitý denní i noční režim. Jestliže během dne kojíte zhruba po 3 hodinách, tak v noci by mělo stačit jen jedno kojení, za předpokladu, že máte dostatek mléka. Pokud se dítě budí častěji, není to vždy hladem, ale vyžaduje prostě utišení maminky. Kojenec by měl spát ve vlastní postýlce a k utišení mnohdy stačí pohlazení, tiché promlouvání, případně lze podat  pár lžiček kojenecké vody nebo dětského neslazeného čaje (zvláště v tomto horkém letním období). Jestliže ale podlehnete, může se Vám stát, že budete mít dítě v posteli trvale. Vše o těchto problémech najdete v kapitolách o režimu kojence a kojení, navíc Vás čekají častější kontroly v poradně u ošetřujícího pediatra, který Vás jistě poučí o vhodném postupu.

Molusky
avatar Marr 07. 08. 2017

Dobrý den,5 letá dcerka se potýká již 1,5 roku s moluskami. Některé jí hnisají a udělají se z nich stroupky, které se sami zahojí. Posilujeme imunitu hlívou ústřičnou, biopronem, homeopatiky, koupeme v tužebníku, potíráme Infectodellem a zanícené Imazolem. Po zhojení se na kůži tvoří takové malé dírečky. Četla jsem toho mnoho a i názory od lékařů jsou různé. Seškrabování, propichování, vymačkávání - některý lékař, že je to nutné, některý nám zase tvrdí opak, že se to spíše šíří mnohem více a máme jen posilovat imunitu. Nakažlivost v kolektivu a v bazénu - do školky dcerka chodí, protože ani nemáme jinou možnost, prý můžeme. Teď přes léto se párkrát vykoupala u sousedů v bazéně, tak jsem se kvůli tomu ptala lékařky, zda jsme tím ohrozili ostatní a bylo mi řečeno, že pravděpodobnost nákazy je nízká, pokud to nemá rozškrábané a nic nepropichujeme apod., že je infekční jen ta tekutina uvnitř toho pupínku. V cizině se to prý vůbec neřeší a dítě žije plnohodnotný život a chodí do veřejných bazénů zcela normálně. Dost se ale dočítám, že právě bazény jsou největším šiřitelem tohoto onemocnění. Tak nevím a prosím o Váš názor. Dost mně to teď trápí kvůli sousedům a také to, zda-li ty malé dírečky po moluskách se ztratí nebo zůstanou doživotně, jestli to nechat samo vyhnisat nebo raději seškrábnout. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, bohužel, s molusky je to většinou neustálý boj, jde totiž o virovou nákazu, která se velmi dobře šíří v bazénech, ale k ošetřování, prevenci i následné léčbě opakovaného výskytu by se měl vyjádřit kožní specialista.

Hubenost
avatar Weberka 05. 08. 2017

Nemůžu se propracovat nikde, spíše čtu, že se to stává, k odpovědi, zda výška a váha dítěte (6 let), chlapce 117 a 18 kg je v normě. Děkuji.

Dobrý den, k Vašemu dotazu ohledně výšky a váhy Vašeho chlapce jen tolik: každé dítě je jiné, má jiné genetické předpoklady, jinou fyzickou konstituci, některé je větší jedlík, jiné jí méně, některé je vybíravé a jiné ne. Důležité je, aby chlapec dostával pestrou stravu (sladkosti a jiné pochutiny do jídelníčku nepatří) a dostatek vhodné pohybové aktivity. V žádném případě neporovnávejte váhu a výšku dítěte s jeho vrstevníky. Údaje v tabulkách jsou pouze orientační, podstatné je, jak se chlapec projevuje, zda není unavený, dobře spí, zda není často nemocný, zda jeho celkový vývoj posoudil ošetřující pediatr jako normální. Ono se vše v průběhu dalšího vývoje může úplně změnit, což se běžně stává. V případě pochybností se obraťte na svého ošetřujícího pediatra.

Dobrý den, paní doktorko,synovi je 33 měsíců. V posledních několika dnech prodělává a léčí se na zánět močového měchýře. V té samé době jsem si všimla, že kroutí zápěstími a jeho levé zápěstí a ručička jsou často zkroucené jako u obrny. Nejedná se o chvilkovou věc, ale třeba i když odpočívá atd. Syn "normalně" mluví, snaží se spojovat 4-5 slov, ve školce pro mladší mi řekli, že se umí pěkně vyjadřovat a má velkou slovní zásobu. S motorikou problém neměl, sám si zapíná oblečení, botičky nazouvá a zapíná od 18 měsíců. Jinými slovy v motorice s prstíky je šikovný. Je živý, rád si hraje, směje se atd. A nezdá se mi na něm nic nenormalního. Může se jednat o souvislost s infekcí močového měchýře nebo mám zajít na neurologii? Může jít o nějakou nemoc?Moc děkuji za informaci.

Určitě vyhledejte neurologa.

Noční krmení
avatar DH 01. 08. 2017

Dobrý den, dcera bude mít za týden rok, můj dotaz se týká krmení přes noc. Manželka nekojí od třetího měsíce, dcera v jídle není vybíravá, je jedlík. Na večer po koupání dáváme mléko (myšleno ten prášek, co se míchá s horkou vodu - dávkování dle návodu), do toho přidáme na zasycení trochu dětské kaše, plnou lahvičku 250 ml, malá většinou vypije do dna. Spát chodí v 19-19.30Někdy spí celou noc, ale poslední týdny se budí mezi 1-3 hodinu ráno, pláče a má hlad. Přebalíme tedy a dáme láhev mléka.Manželka mě zaskočila, když včera řekla, že by si malá neměla zvykat na noční jídlo, aby si nevytvořila návyk na krmení v noci, po pár minutách breku jsem to nevydržel a oponoval, že je to nesmysl, když má mimino hlad, ať se nají. Dcera je zdravá, prospívá a neřekl bych, že je "cvalík"Prosím tedy o radu, zda je normální, že si v noci řekne o jídlo a zda má žena pravdu, že si vytvoří návyk, kterého se budeme těžko zbavovat.děkujiDH

Maminka dítěte má pravdu, noční krmení u Vašeho dítěte není vhodné. Pokud se dítě v noci budí a evidentně má hlad, je třeba upravit denní jídelníček. V tomto věkovém období by dítě mělo být krmeno převážně lžičkou celý den, samozřejmě i večeře má být sytější (vše najdete v příslušné kapitole), mléko je možné podat ještě po večeři v přiměřeném množství, ale v noci při neklidu dítěte (zvláště v horkých letních dnech) lze podat pouze několik lžiček čaje či kojenecké vody. 

Dobrý den, mám 2 letého syna. Už 14 dní má suchý kašel, ale jen v noci, přes den vůbec nekašle a po obědě chodí spát a taky nekašle. Vždycky to začne kolem 1 nebo 2 nebo 4 hodiny ráno. Má suchý kašel který trvá 15 minut někdy i dýl, potom je slyšet i že kašle vlhce. Bydlíme ve starém domě, máme nahoře podkroví ze sadrokartonu. Dřív jsme spali dole. Od podzimu loňského roku spíme nahoře. Teplotu nemá, nachlazen taky není.Děkuji za Vaši odpověď.Alice Zvěřinová

Dobrý den, problém s kašlem Vašeho chlapečka může mít různé příčiny. Jednak může jít projev alergie na peří, roztoče či plísně – bydlíte ve starém domě - dále z Vašeho popisu nevyplývá, zda v domácnosti nemáte nějaká zvířata, nový nábytek, koberce apod. Častou příčinou nočního kašle může být i porucha činnosti zažívacího ústrojí, kdy se natrávený obsah žaludku vrací ve spánku do jícnu a tak se mohou i drobné částečky dostat do dýchacích cest, což se projevuje právě v noci úporným dráždivým kašlem. Ale to vše včetně stravovacího režimu musí posoudit ošetřující pediatr, na něhož se s problémem obraťte.

Dobrý den, mám dotaz. Můj syn strašně pokašlává. Byla jsem s ním u mého doktora a i na pohotovosti. Řekli mi, že je to reflux, ale nechce se mi tomu věřit. Už nekojím, je mu teď 6 měsíců. Dávám mu antirefluxní mléko i sirup. Poradili mi, že mu mám dávat co nejméně mléka a přejít na hustší stravu. Mléko má tedy jen v noci, ale strašně kašle a vůbec nezvrací. Ani když má klasické mléko, ublinkne si, jen když se přejí a to jen trošku. Kašle i v noci, ale v krku nic nemá a při poslechu prý také dobrý. Bojím se, aby neměl do budoucna třeba něco s hrdlem, když tak kašle?Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Trnkova

Dobrý den, Váš lékař i lékař na pohotovosti mají pravdu, může jít skutečně o reflux. Dítě by v 6-ti měsících již mělo dostávat smíšenou stravu, mléko by mělo dostávat jen ráno, večer by mělo dostat také některou z dostupných kaší, v noci je naprosto nevhodné mléko podávat. Vše o jídelníčku 6-ti měsíčního dítěte se dozvíte na našich stránkách věnovaných výživě. Váš ošetřující dětský lékař Vás jistě o problémech s výživou poučil.

Dobrý den, mám na Vás dotaz nebo spíše radu. Mám týdenní miminko a chtěla bych se poradit, když se miminko probudí, mám prvně přebalit a pak nakojit nebo naopak? Co doporučujete? Trpíme na koliky a je to dost náročné. V noci, když se chudáček svíjí v bolestech, tak nevím, co mu lépe pomůže, jak mu mám ulevit? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, týdenní miminko potřebuje jednu noční dávku mléka, takže když se probudí, nejprve ho přebalte a pak nakojte. Jestliže ho trápí koliky a situace se nelepší po masírování bříška, jemném cvičení a polohování, zkuste použít kapky Espumisan, případně se poraďte s ošetřujícím pediatrem o použití probiotik.

Dobrý den,mám víc jak 2,5 letou holčičku,narozená v lednu. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Moje dcera krásně chodí zhruba od 2 let na nočník a také na záchod, co se týče čůrání je hrozně moc šikovná. Ale nevím si rady s kakáním. Od malička nechce kakat do nočníku, do záchodu. Zkusili jsme snad už všechno, přemlouvání a odměny, povzbuzování..čtení pohádek na záchodě, nic nezabírá, nechce tam sedět..klidně to během dne zadržuje. Chtěla bych jí už v noci odplenkovat, jenže ona si vždycky počká na večer na plínku a přijde mi, že i ve spánku se potom až vykaká. Co jsem tak vypozorovala, tak jde ve spánku na všechny čtyři a začne tlačit. Před 3 měsíci trošku trpěla na zácpu, ale vše jsme vyřešili. Čokoládu nedáváme vůbec a ani nic, co by to zhoršovalo, kupuji probiotika a vlákninu, která nám moc pomohla. Kakání má zcela bezbolestné, když se podívám do plínky, nemá ani moc tuhý bobečky. Vždycky večer přijde a ze spaní mi přijde říct o novou plínku. Nevím, jestli jí tu plínku mohu sebrat a prostě večer vystihnout okamžik, kdy bude kakat a zkusit jí dát na ten nočník dát..Jenže se bojím, že jí způsobím trauma a pak následnou zácpu a nebo že se opravdu nevykaká vůbec. Myslela jsem, že kdyby se třeba vykakala do pyžamka a zjistila by to, že by jí to třeba vadilo..a příští noc už by to bylo lepší a šla by třeba dobrovolně na nočník. Chodí kakat každou noc, pravidelně. Na žádnou bolest zadečku, bříška si nestěžuje. Vůbec nevím, jak na to..za chvíli půjde do školky a já jí nechci nějak způsobit trauma...ale zase to nechci zanedbat a nic nedělat. Budu moc vděčná za každou radu. Moc děkuji. Katka

Dobrý den, problém s používáním nočníku je docela běžný u malých dětí. Jde většinou o psychický problém a jeho vyřešení vyžaduje hodně trpělivosti a důslednosti, a to od všech členů rodiny. Používání vlákniny a probiotik je naprosto v pořádku, píšete také, že zácpu nemá, zbývá tedy jediné – radikálně vynechat pleny i s rizikem, že se vyprázdní do pyžama. Prostě jí pleny nedávejte a když se holčička bude pleny dožadovat, tak jí musíte říct, že už žádná není. Opakovaně vysvětlujte, že na kakání je nočník a ona nakonec podlehne, ale nesmíte ustoupit. Snažte se navodit vyprazdňovací reflex ráno po snídani, případně po obědě, samozřejmě s pochvalou. Podobný režim je totiž i v kolektivním zařízení, navíc letní měsíce jsou optimální k odvykání plen, nehrozí prochlazení. 

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je nornalní, že můj syn v roce a půl skloňuje (oslovuje nás Mámo, táto, dědo...říká, že něco je Táty, mámy, dědy...) a rozlišuje už množné a jednotné číslo - mámo bundy (říká, když ukazuje na věšák plný bund) a mámo bunda, když si nese tu svou bundu.. Má také širokou slovní zásobu oproti svým vrstevníkům. Mluví téměř neustále,i sám si něco pořád brebentí. Četla jsem, že to může být příznak Aspergerova syndromu. Dá se to tak brzy poznat? Je také dost neposlušný, zvýšený hlas ho nijak nerozhodí a plácání po rukou nebo zadku se směje....

Dobrý den, Vaše dítě je příliš malé na to, aby se mohla stanovit diagnóza Aspergerova syndromu. Jestliže se u Vašeho chlapce dobře rozvíjí řeč, dokáže se při hraní soustředit a při tom si stále něco brebentí, jestliže se Vašemu napomenutí spíše směje, neznamená to ještě nějakou poruchu vývoje. Je samozřejmě důležité ho sledovat, měl by mít pravidelný režim včetně spánku, stravování a hraní, a když ho napomínáte nebo něčemu novému učíte, tak musíte být důslední, aby pochopil, že to myslíte vážně (v rodině musí postupovat oba rodiče stejně, jestliže jeden rodič něco promine a druhý napomene, tak je to špatně. A to se týká i prarodičů). Pokud u Vás uvidí jen náznak úsměvu, budete s výchovou v koncích. Děti dokáži velmi dobře odhadnout reakci rodiče, jsou velmi dobří pozorovatelé a podle toho také reagují. Navíc při preventivní prohlídce v 18. měsíci věku dostanete u ošetřujícího lékaře  k vyplnění dotazník, který se týká poruch vývoje a lékař jej pak vyhodnotí a navrhne případně další postup.

Klíště
avatar AnetaNova 15. 08. 2017

Dobrý den. Chtela bych se zeptat. Asi to bude hloupy dotaz,ale od te doby,co se mi narodila dcerka,resim same kraviny,vymyslim si svoje zavery a mam strasne bujnou fantazii. Mam o ni hrozny strach a uz jsem uplne vycerpana a porad se stresuju. S manzelem se porad hadame a vsichni mi rikaji,ze sem blazen. Uz si tak i pripadam. Ale mam takovy strach,ze to proste jinak nejde. Dnes jsme byli s manzelem na prochazce a ja si vsimla nejakyho cernyho broucka. Tak sem mu rekla,at ho sunda,jenze on misto toho aby ho odcvrnknul,tak vzal prst a rozetrel mi ho na kocaru. Nejak sem to neresila. A az pak doma sem si rekla,ze to mohlo byt kliste a uz mam ty svoje zavery. Manzel ho vlastne rozetrel a pak sahal na dudlika,na rucicky a mala j si je pak olizovala. Doma vlastne sahal skoro na vsechno a ja se ted bojim,ze mi vsude po byte roznesl nejakou infekci z klistete a ja na neco sahnu a pak pujdu za malou a ona dostane nejakou nemoc. Na kocar se ted bojim sahnout a doma taky se vseho stitim. Jsem uplne zoufala. Mohla by se mala nakazit,kdyz na neco sahnu na co sahal manzel a ja pak na malou? Je to vubec mozne? Mam uplne depku,snazim se tady vsechno vystrikat savem a vse utrit ale co kdyz na neco zapomenu? Vlastne sahal i na kliku na vratkach a na dverich a na to uz sem taky sahla a pak na malou. Je mozna nakaza boreliozy nebo encefalitidy timto zpusobem? Nebo uz sem se fakt zblaznila? Omlouvam se za tak dlouhy dotaz,ale nejak zkracene to napsat neslo. Dekuju moc za odpoved.

Klíště nejde rozetřít, pokud je malé, je velice tvrdé, pokud je nasáto, tak by nedrželo na kočárku, bylo by těžké. Tak se nestresujte, byl to neškodný brouček.