Inzerce
Inzerce
Inzerce

KOVOZOO – Místo plné recyklované inspirace

Slyšeli jste někdy o kovové zoo KOVOZOO? Je to oáza klidu, která vznikla v roce 2012 uprostřed rušné průmyslové zóny v zajímavém a netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Je to místo plné recyklované zábavy a inspirace, kde si každý z nás najde to své, ať už je to školkáček nebo senior.

Od 24. 7. do 30. 7. 2023 se můžete zapojit do soutěže o rodinnou vstupenku.

Inzerce

Cílem KOVOZOO je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné.

Hlavním tématem, jsou jako v každé zoo, zvířata. Ale ta v KOVOZOO jsou úplně jiná – můžete si je hladit, ochotně Vám zapózují při focení, neprovozují zimní spánek – jsou totiž kovová.

Inzerce

Kromě kovových zvířat mohou návštěvníci obdivovat nepřeberné množství exponátů průmyslové a hasičské techniky, secí a žací stroje, mlátičky obilí, fukary a jiné zemědělské stroje z dob našich prarodičů. Zkrátka věci, které z našeho života již vymizely, skončily by zřejmě na smetišti, ale místo toho jejich příběh pokračuje v KOVOZOO. Je to recyklace tak trochu jinak... inspirace z recyklace.

Zvířecí exponáty vytváří domácí kutilové, umělečtí kováři, zaměstnanci a ředitelé jednotlivých firem holdingu REC Group. Speciální místo, kde dochází k “rození”, léčení a regeneraci kovových zvířat, je porodnice KOVOZOO. Zde se setkávají tvůrci kovových zvířat (porodní asistenti) a společně se oddávají kreativnímu tvoření a vaření (svařování :-)), kdy výsledkem je vždy něco výjimečného…ať už nový přírůstek do KOVOZOO, tak okamžiky strávené společně s prima lidmi, jejichž srdce hoří pro stejnou věc a ruce se nebojí chopit se práce, ať už je to ředitel nebo dělník.

Inzerce

Co všechno v KOVOZOO uvidíte?

Sbíráme nápady a inspirace po celém světě a zde je realizujeme a umisťujeme na jednom místě. Máme rádi extravagantní věci, vtipné, originální, možná až skandální věci, rádi vytváříme nezvyklé až absurdní kompozice. Slučování věcí neslučitelných nás opravdu baví. Jsme jiní. My chceme být jiní. Pro někoho to možná může být až za hranicemi dobrého vkusu. Ale my si to užíváme. Co u nás mimo jiné uvidíte:

Kovová zvířata - KOVOZOO obývají zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového šrotu. Můžete pohlédnout do očí 2 tunovému nosorožci Norbertovi, vzhlédnout k 5metrové žirafě Safiře a jejímu mláděti Melmenovi, nechybí ani lví výběh či stádo slonů, krokodýli, mrož, velbloudi, opice, domácí zvířata a spoustu, spoustu dalších. Celkem je jich již více než 400. Co kus, to originál… některá zvířata překvapí svou propracovaností a dokonalostí, jiná kreativitou a velkou mírou vtipu a recese. Cílem je dosáhnout počtu 456 kusů, což je počet živých zvířat v nejmenší ZOO v ČR.

Inzerce

Maják ŠROTÍK - rozhledna maják ŠROTÍK je vidět ze širokého a dalekého okolí a naviguje návštěvníky do našeho areálu. Je jedním z hlavních symbolů KOVOSTEELu a celého holdingu REC Group. ŠROTÍK je maják suchozemský a pomáhá najít cestu všem, kteří plují ve světě recyklace a ekologické osvěty. Díky svému netradičnímu vzezření a nápadu vyniká ŠROTÍK mezi rozhlednami široko daleko. 

Loď NADĚJE - naváděna majákem ŠROTÍKEM, poklidně se v pomyslných vlnách kolíbá loď se jménem NADĚJE. Tak vzhůru na palubu! 

Letoun L-610 -  v areálu KOVOZOO u hlavní křižovatky „přistál“ dopravní letoun L-610. Letoun byl prvním prototypem, který byl před více než dvaceti lety na objednávku Sovětského svazu vyvinut v závodech LET Kunovice. Jedná se o největší dopravní letoun, který byl v ČSR zkonstruovaný a zároveň také první s přetlakovou kabinou a integrálními palivovými nádržemi. Poprvé vzlétl v roce 1988. Letoun je návštěvníkům přístupný i uvnitř a spolu s majákem a lodí je významnou uvítací dominantou návštěvníků města a orientačním bodem na mapě.

PORODNICE – je to objekt v areálu, prostor pro rození, léčení a regeneraci kovových zvířátek a „klubovna“, kreativna, ateliér, dílna, operační sál, kde působí členové týmu KOVOZOO (porodní asistenti) pod vedením kreativního šéfa, duchovního zakladatele KOVOZOO a primáře Porodnice – p. Bronislava Janečka. 

Vyhlídkové lávky - vyhlídkové lávky Vás provedou světem zpracování a recyklace odpadů a celé okolí budete mít jako na dlani. V současné době je plně v provozu 220 m vyhlídkových lávek, které vedou z KOVOZOO přes střechu porodnice a Kongresového centra až na střechu údržby společnosti KOVOSTEEL Recycling. 

STEELINKA - je to naše silniční mašinka, která Vás proveze areálem a umožní Vám nahlédnout do reálného provozu našich společností, kde probíhá recyklace odpadů. O letních prázdninách jezdí dle jízdního řádu. Po zbytek roku vozí zájemce o odborné exkurze a školáky, kteří se do areálu přijeli podívat, jaká je realita sběru, výkupu a zpracování odpadů.

MUZEUM VETERÁNŮ V KOVOZOO Staré Město - dlouhodobá vnitřní expozice historických aut a motorek. Jde o výstavu „veteránismu“, kde se snažíme ukázat veteránský svět takový jaký je, v celé své rozdílnosti, odlišnosti typů, stáří a modelů aut… proto je v naší expozici široký rozptyl aut co se jejich stáří týče – od začátku 20. století až po 70. léta. 

Strom života - Strom života nebo také strom přání. Je to kovová vrba narostlá do úctyhodných proporcí, její hmotnost je téměř 4 tuny, výška stromu 7 metrů, průměr koruny 7,5 metru. Na větve bylo použito neskutečných 1300 metrů řetězu. Celková doba výroby je téměř 600 člověkohodin. Na větve stromu budou moci návštěvníci KOVOZOO věšet zámky coby listy stromu a zanechají tak u nás svou stopu, kousek svého já, pevně přimknutého ke stromu života. Klíček od zámku pak symbolicky odhodí do bezedné studny, kde bude v bezpečí…

Gumoland a gumové bludiště – to je zábava s 2000 kusy pneumatik. Děti se vyřádí na pyramidách z pneumatik, dospělí si vyzkouší gumové bludiště. 

Hasičská a průmyslová technika, vozidla – desítky exponátů, které jsou dnes málokde k vidění. Hasičská auta, nákladní auta, bagry, buldozery, vozítka, pražská tramvaj atd…

Zemědělská technika – nespočet exponátů zemědělské techniky od pluhu, přes kombajny až po fukary na obilí, lisy na slámu, vyorávače brambor...

Kongresové centrum – jedna z původních budov bývalého staroměstského cukrovaru. Byla citlivým způsobem zrekonstruována v industriálním stylu. K úpravě komplexního designu byl přizván Ing. arch. Jan Konečný, který mj. navrhoval interiéry a expozice pro firmu Baťa v Torontu, Škoda Auto v Německu, pro firmu R. Jelínek Vizovice, IBM ČR a Francouzskou filharmonii v Paříži. Kongresové centrum je srdcem celého areálu, jednak poskytuje zázemí pro administrativní aparát firmy KOVOSTEEL, jednak zázemí pro návštěvníky KOVOZOO. 

KOVÁRNA - v KOVOZOO najdete nekonečně mnoho důkazů úcty k lidské práci, řemeslu a historii. V červnu 2021 přibyla další – kovárna a muzeum kovářského řemesla, kde vám představíme historii černého řemesla až po současnost. V kovárně nabízíme tzv. zážitkové kování, tedy aktivitu pro ty, které láká pohled do rozpálené výhně a touha dát kusu kovu ušlechtilý tvar. Nová kovárna dokonale propojuje svět inspirace a zábavy v KOVOZOO s reálným provozem odpadářských společností v průmyslové části areálu. 

Tak co, zní Vám to zajímavě? Tak přijeďte! KOVOZOO je otevřená celoročně a těší se na Vaši návštěvu. Více se dozvíte na webových stránkách www.kovozoo.cz.

Zpracováno podle podkladů dodaných KOVOZOO.

Další tipy na výlety najdete v kapitole Navštivte s dětmi.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zlínský kraj, Staré Město: KOVOZOO - Místo plné recyklované inspirace - diskuze

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×