Inzerce
Inzerce
Inzerce

Máte nadbytek mateřského mléka? Pomozte prostřednictvím mléčných bank miminkům s nedostatkem!

Mléko v roli zachránce životů

Mateřské mléko, podobně jako krev, patří k těm vzácným tekutinám, které dovedou pomoci zachránit lidské životy. Platí to dnes stejně jako před téměř sto lety, kdy se v Kanadě předčasně narodila paterčata - holčičky. Jejich porodník tehdy prohlásil památnou větu: „Šanci přežít mají jen tehdy, pokud budou mít inkubátory a mateřské mléko.“ A tak se americké ženy rozhodly pomoci. Každou noc putovalo nočním vlakem čerstvě odstříkané mateřské mléko na ledu do Kanady. Dívky jím byly živeny téměř půl roku - a přežily. Nejen, že přežily, všechny se dožily dospělého věku. I dnes dokáže mateřské mléko se svými nedocenitelnými a nenahraditelnými složkami takto pomáhat. Jen ho musíme mít v mléčných bankách a sběrnách dostatek.

Jedinečnost mateřského mléka

Jedinečnost a nezastupitelnost mateřského mléka je nezpochybnitelná. Poskytuje dítěti nejen všechny potřebné živiny a obranné látky, ale je to taky jediná vhodná potrava pro dítě do jeho zhruba šesti měsíců života. Většina maminek má mateřského mléka pro své miminko dostatek, ale co dělat, když to tak není, nebo nemohou z nějakého důvodu kojit. Potom je tady přece na výběr z celé řady umělých náhražek mléka. Jenže to není stejné jako mateřské mléko, jen někdy nezbytné. 

Inzerce

Přirozená strava z mléčné banky

Občas se přihodí, že maminky mléka pro své miminko dostatek nemají. Některé z příběhů končí šťastně, maminka se postupně rozkojí, u jiných to bohužel možné není. Mnohdy právě tyto děti jako např. novorozenci s vysokým stupněm nezralosti a s porodní váhou pod 1000 g jsou nejpotřebnější. Aby i tato miminka mohla dostávat přirozenou stravu, existují mléčné banky, které od matek dárkyň sbírají mateřské mléko, laboratorně jej vyšetří a pasterizují, aby bylo následně podáno potřebným novorozencům. 

Dárkyní mateřského mléka se může stát každá zdravá žena s přebytky mateřského mléka, která:

  • 1. neužívá žádné léky
  • 2. která podstoupí povinná vstupní vyšetření
  • 3. nekojí/odsává déle než 6 měsíců

Mléko doma matka odstříkává a mrazí, poté je mléko 1x týdně přiváženo do Mléčné banky. Toto mléko je vyšetřeno, pasterizováno a uchováváno v mrazícím zařízení Mléčné banky, odkud je distribuováno buď na jednotlivá novorozenecká oddělení.

Inzerce

Mléko je pravidelně kontrolováno a vyšetřováno na přítomnost bakterií.

Ročně Mléčná banka přijme kolem 30 dárkyň mateřského mléka, některé byly dárkyněmi opakovaně. Průměrně se v Mléčné bance zpracuje 250 litrů mateřského mléka měsíčně

Inzerce

Mléčné banky v Čechách se potýkají s nedostatkem mateřského mléka

V Čechách je v současné době pouze několik mléčných bank a sběren, které se bohužel potýkají s nedostatkem mateřského mléka od dárkyň. Ať už je to malou informovaností, nezájmem veřejnosti nebo čímkoliv jiným. Rádi bychom tuto situaci změnili.

Inzerce

Právě proto zařazujeme úvodní informaci na naše stránky i se seznamem mléčných bank, kam maminky mohou své přebytky směřovat: 

Mléčná banka v Praze

Ústav pro péči o matku a dítě

Podolské nábřeží 156, Praha 4, 147 00

Vedoucí lékař: MUDr. Marcela Černá tel: 296 511 522 email: mlecna.kuchyn@upmd.eu

Mléčná banka v Českých Budějovicích

Neonatologické oddělení, Nemocnice České Budějovice a. s.,

B. Němcové 54, 37087 České Budějovice

Staniční sestra: Mgr. Lucie Schwarzová Sestra BMM: Markéta Tůmová tel.: 387 875 738, 387 875 733

Mléčná banka v Hradci Králové

Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice Hradec Králové

Sokolská tř. 581, 500 05 Hradec Králové

vedoucí Tkáňové ústředny: RNDr. PhMr. Lubomír Štěrba tel.: 495 833 750, 495 833 451 e-mail: mleko@fnhk.cz

Mléčná banka v Mostě

Jana Evangelisty Purkyně 270/5 434 64 Most Tel.: 478 032 160

Veronika Adamcová veronika.adamcova@kzcr.eu

Autor: Babyoline.cz s pomocí Medela a odborníky:

MUDr. Marcela Černá, lékařka oddělení neonatologie, Ústav pro péči o matku a dítě v Praze, zakladatelka první mléčné banky v ČR

MUDr. Milan Hanzl,PhD. primář neonatologického oddělení Perinatologického centra IP, Nemocnice České Budějovice Jak moc je důležitá

Ve spolupráci s mediálním partnerem rádia Kiss.

Inzertní sdělení

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Máte nadbytek mateřského mléka? Pomozte prostřednictvím mléčných bank miminkům s nedostatkem! - diskuze

  • Skoda,ze jsem to nevedela
    U me to je tedy bohuzel tou neinformovanosti. Mela jsem mleka pro tri deti. Neustale nabehy na zanet a tvrdnuti prsou. Kdybych to vedela,prispela bych rada a byly by to litry. Jak ted u Haní,tak u Honzika.
    Myšice   | 28.09.2018 21:28:46
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, paní doktorko.

Obracím se na Vás s prosbou o vyjasnění informací ohledně začátku příkrmů.
Máme 4měsíčního Vojtíška a na stránce BOL: https://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-strava
se píše dle nejnovějších poznatků:
"Proto je doporučeno výlučné kojení bez výživových přídavků pro první 4 měsíce, NEJDÉLE do 6 měsíců života. Navazovat má zavádění pestré nemléčné stravy v období tzv. imunologického okna (tj. optimální období pro setkání s...", ale dále se píše:
"Příkrm lze podávat po ukončení 4. měsíce věku kojencům živeným náhradním mlékem nebo kojencům živeným kombinací mateřského a náhradního mléka a plně kojeným od UKONČENÉHO 6. měsíce věku."

Zdá se mi, že si to odporuje. U plně kojených tedy stále platí od ukončeného 6. měsíce? Přitom v první mnou uvedené větě se zmiňujete o něčem jiném.

A ještě jeden navazující dotaz. V sekci 6. Schéma celodenní smíšené stravy 4.-6. měsíc je jídelníček složen tak, že už se s kojením prakticky nepočítá, jen ráno a večer. Přijde mi, že se tak urychleně akorát přijde o laktaci. Zkraje jsme o kojení dost bojovali, jsem šťastná, že mám plně kojené miminko, tak se mi dost příčí už od 4 měsíců dělat vše pro to, aby to tak zase nebylo.

Děkuji za odpověď.

Laďka

Dobrý den, děkuji za upozornění, ta zmiňovaná část je opravdu matoucí, měla být už dávno opravena tak, jak je řečeno v samém úvodu článku o tzv. imunologickém oknu mezi 4. a 6. měsícem.

Takže pro ujasnění: v tomto období nejde o příkrmy, ale ochutnávku různých potravin v malém množství (denně stačí 1 čajová lžička), což není příkrm. S tím se začíná jak je popsáno dále – u plně kojených dětí po 6. měsíci věku, u uměle živených nebo dětí střídavě kojených a krmených umělou výživou po 4.měsíci věku.

Kolegyni upozorním na opravu příslušné statě. S pozdravem Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 17.02.2020, 09:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce