Inzerce
Inzerce

Máte nadbytek mateřského mléka? Pomozte prostřednictvím mléčných bank miminkům s nedostatkem!

Mléko v roli zachránce životů

Mateřské mléko, podobně jako krev, patří k těm vzácným tekutinám, které dovedou pomoci zachránit lidské životy. Platí to dnes stejně jako před téměř sto lety, kdy se v Kanadě předčasně narodila paterčata - holčičky. Jejich porodník tehdy prohlásil památnou větu: „Šanci přežít mají jen tehdy, pokud budou mít inkubátory a mateřské mléko.“ A tak se americké ženy rozhodly pomoci. Každou noc putovalo nočním vlakem čerstvě odstříkané mateřské mléko na ledu do Kanady. Dívky jím byly živeny téměř půl roku - a přežily. Nejen, že přežily, všechny se dožily dospělého věku. I dnes dokáže mateřské mléko se svými nedocenitelnými a nenahraditelnými složkami takto pomáhat. Jen ho musíme mít v mléčných bankách a sběrnách dostatek.

Jedinečnost mateřského mléka

Jedinečnost a nezastupitelnost mateřského mléka je nezpochybnitelná. Poskytuje dítěti nejen všechny potřebné živiny a obranné látky, ale je to taky jediná vhodná potrava pro dítě do jeho zhruba šesti měsíců života. Většina maminek má mateřského mléka pro své miminko dostatek, ale co dělat, když to tak není, nebo nemohou z nějakého důvodu kojit. Potom je tady přece na výběr z celé řady umělých náhražek mléka. Jenže to není stejné jako mateřské mléko, jen někdy nezbytné. 

Přirozená strava z mléčné banky

Občas se přihodí, že maminky mléka pro své miminko dostatek nemají. Některé z příběhů končí šťastně, maminka se postupně rozkojí, u jiných to bohužel možné není. Mnohdy právě tyto děti jako např. novorozenci s vysokým stupněm nezralosti a s porodní váhou pod 1000 g jsou nejpotřebnější. Aby i tato miminka mohla dostávat přirozenou stravu, existují mléčné banky, které od matek dárkyň sbírají mateřské mléko, laboratorně jej vyšetří a pasterizují, aby bylo následně podáno potřebným novorozencům. 

Dárkyní mateřského mléka se může stát každá zdravá žena s přebytky mateřského mléka, která:

  • 1. neužívá žádné léky
  • 2. která podstoupí povinná vstupní vyšetření
  • 3. nekojí/odsává déle než 6 měsíců

Mléko doma matka odstříkává a mrazí, poté je mléko 1x týdně přiváženo do Mléčné banky. Toto mléko je vyšetřeno, pasterizováno a uchováváno v mrazícím zařízení Mléčné banky, odkud je distribuováno buď na jednotlivá novorozenecká oddělení.

Mléko je pravidelně kontrolováno a vyšetřováno na přítomnost bakterií.

Ročně Mléčná banka přijme kolem 30 dárkyň mateřského mléka, některé byly dárkyněmi opakovaně. Průměrně se v Mléčné bance zpracuje 250 litrů mateřského mléka měsíčně

Inzerce

Mléčné banky v Čechách se potýkají s nedostatkem mateřského mléka

V Čechách je v současné době pouze několik mléčných bank a sběren, které se bohužel potýkají s nedostatkem mateřského mléka od dárkyň. Ať už je to malou informovaností, nezájmem veřejnosti nebo čímkoliv jiným. Rádi bychom tuto situaci změnili.

Právě proto zařazujeme úvodní informaci na naše stránky i se seznamem mléčných bank, kam maminky mohou své přebytky směřovat: 

Inzerce

Mléčná banka v Praze

Ústav pro péči o matku a dítě

Inzerce

Podolské nábřeží 156, Praha 4, 147 00

Vedoucí lékař: MUDr. Marcela Černá tel: 296 511 522 email: mlecna.kuchyn@upmd.eu

Inzerce

Mléčná banka v Českých Budějovicích

Neonatologické oddělení, Nemocnice České Budějovice a. s.,

B. Němcové 54, 37087 České Budějovice

Staniční sestra: Mgr. Lucie Schwarzová Sestra BMM: Markéta Tůmová tel.: 387 875 738, 387 875 733

Mléčná banka v Hradci Králové

Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice Hradec Králové

Sokolská tř. 581, 500 05 Hradec Králové

vedoucí Tkáňové ústředny: RNDr. PhMr. Lubomír Štěrba tel.: 495 833 750, 495 833 451 e-mail: mleko@fnhk.cz

Mléčná banka v Mostě

Jana Evangelisty Purkyně 270/5 434 64 Most Tel.: 478 032 160

Veronika Adamcová veronika.adamcova@kzcr.eu

Autor: Babyoline.cz s pomocí Medela a odborníky:

MUDr. Marcela Černá, lékařka oddělení neonatologie, Ústav pro péči o matku a dítě v Praze, zakladatelka první mléčné banky v ČR

MUDr. Milan Hanzl,PhD. primář neonatologického oddělení Perinatologického centra IP, Nemocnice České Budějovice Jak moc je důležitá

Ve spolupráci s mediálním partnerem rádia Kiss.

Inzertní sdělení

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Máte nadbytek mateřského mléka? Pomozte prostřednictvím mléčných bank miminkům s nedostatkem! - diskuze

  • Skoda,ze jsem to nevedela
    U me to je tedy bohuzel tou neinformovanosti. Mela jsem mleka pro tri deti. Neustale nabehy na zanet a tvrdnuti prsou. Kdybych to vedela,prispela bych rada a byly by to litry. Jak ted u Haní,tak u Honzika.
    Myšice   | 28.09.2018 21:28:46
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Kojeni

| p.mexican | 26.03.2020, 01:21

Dobry den
Se zenou mame 2 tydeni miminko. Od narozeni je problem s kojenim ( materske mleko). Za den treba jenom 50ml s odsavackou. Vime ze tam mleko je. Ptal jsem se tety ktera je porodni asistentkou ta my poradila dat teply hard a pak masaz a vymackavat. Zde jsme meli nejakou mistni lekarku ( taiwan) a ta ze pry ne teply hadr ale studeny a jeste davat na kozi listy hlavkoveho zeli. Prijde mi to jako nesmysl. Rekla ze tyden pujde to zase dobre no musim uznat ze tyden a pul malinko pres a nic ????. Muzete my prosim napsat klidne i na email co a jak to udelat aby zena mohla krmit materskym mlekem. Nebot i kdyz jsem tu cetl ze si dite zvykne a pak uz od matky nechce ale jenom z lahve nebot to je jednoduche a rychle nasyti. Ale ja si myslim diky tomu ze dcerce jsou teprve dna tydny tak se to da jeste zachranit.
Druha otazka je: myslite si ze je normalni kdyz dcerka vypije: 3:30am 80 (20 materske 60 umele mleko), 7:30am - 82, 11:30am - 85, 3:40 - 70, 7:30pm - 70 (20+50), 10:00pm - 60, 2:30am - 70 (20+50), 5:30 am - 30 ( umele mleko a tady je my to divne), 7:15am - 80.
Dekuji vam mnokrat za vse odpovedi.

Dobrý den. Laktace se může ještě rozběhnout, je třeba dítě pravidelně přikládat k obou prsou, pokud se nakojí málo a má hlad, lze dokrmit adaptovaným mlékem, doporučuje se injekční stříkačkou, nebo lžičkou. Ne láhví, to by se dítě mohlo odstavit.Je třeba dbát na kvalitní stravu matky  a dostatek tekutin.

Co se týká dávek dítěte, v období šetinedelí mohou být nepravidelné, celková denní dávka pro dítě je 150ml/kg/den.

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 26.03.2020, 16:04
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce