Inzerce
Inzerce
Inzerce

Máte nadbytek mateřského mléka? Pomozte prostřednictvím mléčných bank miminkům s nedostatkem!

Mléko v roli zachránce životů

Mateřské mléko, podobně jako krev, patří k těm vzácným tekutinám, které dovedou pomoci zachránit lidské životy. Platí to dnes stejně jako před téměř sto lety, kdy se v Kanadě předčasně narodila paterčata - holčičky. Jejich porodník tehdy prohlásil památnou větu: „Šanci přežít mají jen tehdy, pokud budou mít inkubátory a mateřské mléko.“ A tak se americké ženy rozhodly pomoci. Každou noc putovalo nočním vlakem čerstvě odstříkané mateřské mléko na ledu do Kanady. Dívky jím byly živeny téměř půl roku - a přežily. Nejen, že přežily, všechny se dožily dospělého věku. I dnes dokáže mateřské mléko se svými nedocenitelnými a nenahraditelnými složkami takto pomáhat. Jen ho musíme mít v mléčných bankách a sběrnách dostatek.

Jedinečnost mateřského mléka

Jedinečnost a nezastupitelnost mateřského mléka je nezpochybnitelná. Poskytuje dítěti nejen všechny potřebné živiny a obranné látky, ale je to taky jediná vhodná potrava pro dítě do jeho zhruba šesti měsíců života. Většina maminek má mateřského mléka pro své miminko dostatek, ale co dělat, když to tak není, nebo nemohou z nějakého důvodu kojit. Potom je tady přece na výběr z celé řady umělých náhražek mléka. Jenže to není stejné jako mateřské mléko, jen někdy nezbytné. 

Přirozená strava z mléčné banky

Občas se přihodí, že maminky mléka pro své miminko dostatek nemají. Některé z příběhů končí šťastně, maminka se postupně rozkojí, u jiných to bohužel možné není. Mnohdy právě tyto děti jako např. novorozenci s vysokým stupněm nezralosti a s porodní váhou pod 1000 g jsou nejpotřebnější. Aby i tato miminka mohla dostávat přirozenou stravu, existují mléčné banky, které od matek dárkyň sbírají mateřské mléko, laboratorně jej vyšetří a pasterizují, aby bylo následně podáno potřebným novorozencům. 

Dárkyní mateřského mléka se může stát každá zdravá žena s přebytky mateřského mléka, která:

  • 1. neužívá žádné léky
  • 2. která podstoupí povinná vstupní vyšetření
  • 3. nekojí/odsává déle než 6 měsíců

Mléko doma matka odstříkává a mrazí, poté je mléko 1x týdně přiváženo do Mléčné banky. Toto mléko je vyšetřeno, pasterizováno a uchováváno v mrazícím zařízení Mléčné banky, odkud je distribuováno buď na jednotlivá novorozenecká oddělení.

Mléko je pravidelně kontrolováno a vyšetřováno na přítomnost bakterií.

Ročně Mléčná banka přijme kolem 30 dárkyň mateřského mléka, některé byly dárkyněmi opakovaně. Průměrně se v Mléčné bance zpracuje 250 litrů mateřského mléka měsíčně

Mléčné banky v Čechách se potýkají s nedostatkem mateřského mléka

V Čechách je v současné době pouze několik mléčných bank a sběren, které se bohužel potýkají s nedostatkem mateřského mléka od dárkyň. Ať už je to malou informovaností, nezájmem veřejnosti nebo čímkoliv jiným. Rádi bychom tuto situaci změnili.

Právě proto zařazujeme úvodní informaci na naše stránky i se seznamem mléčných bank, kam maminky mohou své přebytky směřovat: 

Mléčná banka v Praze

Ústav pro péči o matku a dítě

Podolské nábřeží 156, Praha 4, 147 00

Vedoucí lékař: MUDr. Marcela Černá tel: 296 511 522 email: mlecna.kuchyn@upmd.eu

Mléčná banka v Českých Budějovicích

Neonatologické oddělení, Nemocnice České Budějovice a. s.,

B. Němcové 54, 37087 České Budějovice

Staniční sestra: Mgr. Lucie Schwarzová Sestra BMM: Markéta Tůmová tel.: 387 875 738, 387 875 733

Mléčná banka v Hradci Králové

Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice Hradec Králové

Sokolská tř. 581, 500 05 Hradec Králové

vedoucí Tkáňové ústředny: RNDr. PhMr. Lubomír Štěrba tel.: 495 833 750, 495 833 451 e-mail: mleko@fnhk.cz

Mléčná banka v Mostě

Jana Evangelisty Purkyně 270/5 434 64 Most Tel.: 478 032 160

Veronika Adamcová veronika.adamcova@kzcr.eu

Autor: Babyoline.cz s pomocí Medela a odborníky:

MUDr. Marcela Černá, lékařka oddělení neonatologie, Ústav pro péči o matku a dítě v Praze, zakladatelka první mléčné banky v ČR

MUDr. Milan Hanzl,PhD. primář neonatologického oddělení Perinatologického centra IP, Nemocnice České Budějovice Jak moc je důležitá

Ve spolupráci s mediálním partnerem rádia Kiss.

Inzertní sdělení

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Máte nadbytek mateřského mléka? Pomozte prostřednictvím mléčných bank miminkům s nedostatkem! - diskuze

  • Skoda,ze jsem to nevedela
    U me to je tedy bohuzel tou neinformovanosti. Mela jsem mleka pro tri deti. Neustale nabehy na zanet a tvrdnuti prsou. Kdybych to vedela,prispela bych rada a byly by to litry. Jak ted u Haní,tak u Honzika.
    Myšice   | 28.09.2018 21:28:46
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Reflux, koliky

| Amisek | 20.07.2019, 17:47

Dobrý den,
mám mesicni dceru. Problem s jidlem mame od sameho zacatku. Bohuzel se ji nepodarilo v porodnici prisat, velmi spatne jedla, sestricky v porodnici ji sotva zvladli nakrmit strikackou, spatne prospivala, pediatricka v porodnici nas posilala i k neurologovi,na sono mozku, saci reflex ma, ale uplne vzadu, hluboko v pusince, a jazyckem ma tendenci z pusinky dudlik i bradavku vystrkovat. Odstrikavala jsem mleko 14 dni, dokazala pit jen z dlouhe a uzke savicky . Pote jsem o mleko prisla a zacala byt krmena Nutrilonem 1, ten hrozne moc blinkala, byl zjisten reflux a zacali jsme zahustovat Nutritonem. Ten vsak zpusoboval silene zacpy a presli jsme na Sunar AR. Po 14 dnech uzivani nas zacaly trapit silene koliky. Problem je v tom, ze savicka musi mit vetsi dirku, aby vubec zvladala sat a aby zahustene mleko proteklo. Tim padem nasava hodne vzduchu. Zkousely jsme antikolikivou lahvicku, espumisan, baby calm, biogaiu,biopron, masirujeme brisko, cvicime, delame teple vanicky, pod dozorem pokladame na brisko, zkousime polohu na tygrika, pytlik se zrnucky na brisko, chovame, satkujeme, zkousime proste vsechno, ale nic nam nepomaha. Pribira velmi pomalu, cca 50g za tyden. Cele dny nespi, place i 6 hodin v kuse,je neutisitelna a sama vycerpana. Na chvili treba usne, ale behem 15 minut zase place. V noci se celkem uklidni, ale jakmile ji probudim na krmeni, hned po jidle propukne zase v sileny plac. Sousedka vedle nas uz nam nekorektne busi na zed a my nemuzeme malou nijak utisit. Muze tyto problemy zpusobovat UM, ktere momentalne mame ? Myslite, ze by resenim mohlo byt jine UM ? Bohuzel se nam navzajem vsechny tyto problemy narusuji. Pokud resime blinkani, zase prichazeji koliky a naopak. Je vubec nejake reseni tohoto problemu ? Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den. Zkuste vyměnit mléko - třeba Beba AR, Nutriton vysaďte,Espumisan a lactobacily ponechejte. Přidejte tekutiny - převařenou kojeneckou vodu, nebo fenyklový čaj. Problémy mohou být způsobené adaptovaným mlékem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.07.2019, 10:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce