banner

Aneb co zvážit před jeho početím, o čem přemýšlet před jeho narozením?

Vzpomínáte si na známý gag z Básníků? Ten o první dovolené v Jugoslávii, prvním dítěti, druhé dovolené, druhém dítěti, pak samých pozitivech a sociálních jistotách? Také se tomu dodnes smějete? Já také a občas si tropím legraci z manžela, že mi toho plánovače někdy trochu připomíná. Ale na druhé straně jsem ráda za to, že mě občas z těch oblak stáhne na zem, nemusí to ovšem dělat tak často J, jsem ráda, že vyvažuje můj bezbřehý optimizmus realizmem a ironií.

Teď zpátky k plánování. Jak je to u vás? Plánujete? Úplně vše? Plánujete děti? Plánujte, i když, kdyby všechny děti byly plánované, lidstvo již dávno vymře. A proč? Myslím, že spousta dvojic si uvědomuje, že děti jsou kromě radostí také starosti. Zvláště pak budoucí tatínci, kteří se neradi vzdávají svého klidu, pohodlí, výsadního postavení, volného nakládání s časem i prostředky. Ano je to skutečně tak.

V této chvíli jste se jistě rozdělili na dvě nesmiřitelné skupiny. Jedna, že dítě a krásu rodičovství nic nemůže převážit a ta druhá, co si myslí, že nejen tatínci dělají správně, že zvažují. Pravdu máte všichni. Kdo jednou okusil krásu rodičovství, zvláště my maminky, již nikdy by nechtěl žít bez dětí. Na druhé straně je správné, že si člověk klade a zodpovídá před založením rodiny spoustu otázek, protože je lepší nepočít, než dítěti připravit smutné dětství.

Určitě se duševně i finančně na dítě připravte, ale zase to s tou přípravou nepřehánějte přespříliš. To byste také mohli dojít do situace, že nebudete „zcela“ připraveni ani v 60ti. Na rodičovství je krásné i řešení různých nepředložeností, nově vzniklých rolí a situací, na které se upřímně řečeno připravit nelze. Poté co ad hoc něco, byť improvizovaně, zvládnete, jsou vám mimo jiné odměnou pocity radosti a pýchy, což zvýší nejen vaše rodičovské sebevědomí.

Co je potřeba si uvědomit, zodpovědět?

Určitě si zodpovězte otázku, zda dítě skutečně chcete, zda mu budete věnovat s radostí svůj volný čas, zda nejen čas, ale i finance a zejména pozornost a lásku budete ochotni přesunout směrem k dítěti.

1. Máte v sobě dostatek citu, lásky a schopnosti je projevit? Dítě nemá pouze fyzické potřeby, není to pouze o jídle, nakupování oblečků a plen, ale také o uspokojení psychických potřeb dítěte. Tj. být v každém vývojovém období schopen s tímto vývojem držet krok, přemýšlet o potřebách dítěte, přemýšlet o vhodném nasměrování dítěte pro život.

2. Umíte zlepšit svou trpělivost a ochotu přemýšlet o jiných? Co je pro některé rodiče zvláště náročné, je najít si ani ne tak čas, ale spíše překonat vlastní pohodlí a přemýšlet o dítěti a trpělivě organizovat jeho aktivity. Přitom je to velice zábavná a do budoucna i pro vás velice užitečná věc.

  • Budete-li „každou minutu“ dítě nenásilně k něčemu vést a něčemu učit, záhy zjistíte, že je vám v mnoha aktivitách rovnocenným partnerem. V 5ti letech s vámi absolvuje hodinovou jízdu na kolech městem na oslavu narozenin, v 6ti letech s vámi zvládá lyžařský den, co zvládá?, na konci ještě nemá dost, tak jej samotného necháte jezdit ještě půl hodiny na vleku.
  • Za zvláště důležité pokládám vedení k samostatnosti, to se vám později skutečně tisíckrát vrátí. Budujte tedy v sobě trpělivost, snažte se dítěti nechat prostor si, co je v jeho silách udělat samo, i když to bude trvat 3x tolik času. Ano, je jednodušší rychle dítě svléci, než téměř přijít o nervy pohledem na to, co dělá se svými věcmi, je jednodušší objednat 2letému dítěti nápoj než je nechat komunikovat s číšníkem. Ale je krásné, když vidíte, že 5leté dítě samo iniciuje, že si z hřiště odběhne do restaurace pro pití, připraví si i s sebou peníze, pak si nápoj skutečně samo koupí a přijde i s ním zpátky na hřiště.

3. Počítáte s tím, že čas, který jste trávili nezávisle s přáteli a svými zájmy či mnohdy i „proflákali“, vám nyní zaplní péče o dítě? Pokud nejste ochotni o dítě pečovat s nadšením, a jeho pořízení berete jako módní trend či nutnou fázi ve svém životě, pak vězte, že takovýto přístup bude štvát nejen vás, ale „otrávíte“ tím celou rodinnou atmosféru. Osobně mám zkušenost, že maminka je ten nejefektivnější pracovník, protože má svůj denní čas rozpočítaný téměř na minutyJ. S dítětem člověk skutečně zjistí, jak si toho času dříve nevážil a co všechno mohl stihnout.

4. Jste ochotni vzdát se nutnosti mít mezi prvními veškeré záležitosti dle módních trendů? Možná jste „natolik za vodou“, že si s tím nemusíte lámat hlavu, ale ve většině domácností po narození dětí začíná velké přemýšlení o zbytných a nezbytných věcech a mnohem efektivnější využívání financí. Vzpomínám si na dobu, kdy jedno z mých dětí vypilo během noci přes litr tekutin, jakmile se pomočilo, vyžadovalo okamžité přebalení a naše 24hodinová spotřeba plen se vyšplhala na 18 ks, takže jedno balení nám vydrželo 3-4 dny L.

5. Uvědomujete si, že občas budete muset zvládat rodičovsky náročné situace? Budete např. umět dítěti přiznat chybu? Počítejte s tím, že občas vás potomek řádně vytočí, vy situaci neukočírujete, reagujete neadekvátně. Není potřeba trpět následnými těžkými výčitkami, pocitem vlastní neschopnosti zvládat situaci, což nadále ovlivní vaši náladu a fungování v rodině. Věřte, že tyto situace jsou zcela běžné ve všech domácnostech. Zde je pouze na místě se umět dítěti omluvit a vysvětlit, proč k tomu došlo. Omluva dítěti rozhodně není projevem slabosti, ale naopak jednáním vysoce vyzrálé a silné osobnosti, která ví, že její rodičovská autorita tím určitě neutrpí, právě naopak. Zkuste se také z těchto situací poučit a snažit se jim předcházet.

6. Pro ženy: Jste ochotny slevit ze svých nároků na domácnost, příp. o některé práce požádat jiné, kterým za to zaplatíte (najdou-li se na to prostředky)? Ještě stále u nás přetrvává názor, že žena na mateřské dovolené, protože je přece doma?!, musí vše perfektně zvládat. Určitě nepodlehněte výše zmíněnému názoru a již před mateřskou si vytvořte vlastní představu, co všechno byste k péči o dítě chtěla zvládnout a jak vše doma zorganizovat, co komu svěřit. Je logické, pokud na mateřské máte celý den rozplánovaný do poslední minuty a chcete začít např. spolupracovat na částečný úvazek se svým předchozím zaměstnavatelem nebo se zdokonalit v nějaké cizí řeči, musíte v této době zaangažovat někoho jiného, příp. na někoho jiného přesunout běžný úklid, nákup apod. Když už to budete plánovat, zkuste vyjmout vždy činnost, která vás nejméně baví nebo která je nejméně závislá na vaší osobě. Osobně si raději najdu šikovnou paní na úklid a získám tak čas pro své děti a manžela. Čím méně máte času, tím více přemýšlejte o prioritách a těm se věnujte. Ve svém okolí mám kamarádky a příbuzné, které bazírují na perfektním úklidu domácnosti, včetně zarovnaných knížek, neustále uklizených hraček apod. (samy však přiznávají, že díky tomu již nestíhají nic jiného). A to je přece škoda. Život může být tak krásný…

Vaše Jana Martincová

Sdílejte stránku

Následující článek:

Aktivní i po porodu

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč