Inzerce
Inzerce
Inzerce

Je LUXUS mít dítě?

Aneb co zvážit před jeho početím, o čem přemýšlet před jeho narozením?

Vzpomínáte si na známý gag z Básníků? Ten o první dovolené v Jugoslávii, prvním dítěti, druhé dovolené, druhém dítěti, pak samých pozitivech a sociálních jistotách? Také se tomu dodnes smějete? Já také a občas si tropím legraci z manžela, že mi toho plánovače někdy trochu připomíná. Ale na druhé straně jsem ráda za to, že mě občas z těch oblak stáhne na zem, nemusí to ovšem dělat tak často J, jsem ráda, že vyvažuje můj bezbřehý optimizmus realizmem a ironií.

Teď zpátky k plánování. Jak je to u vás? Plánujete? Úplně vše? Plánujete děti? Plánujte, i když, kdyby všechny děti byly plánované, lidstvo již dávno vymře. A proč? Myslím, že spousta dvojic si uvědomuje, že děti jsou kromě radostí také starosti. Zvláště pak budoucí tatínci, kteří se neradi vzdávají svého klidu, pohodlí, výsadního postavení, volného nakládání s časem i prostředky. Ano je to skutečně tak.

Inzerce

V této chvíli jste se jistě rozdělili na dvě nesmiřitelné skupiny. Jedna, že dítě a krásu rodičovství nic nemůže převážit a ta druhá, co si myslí, že nejen tatínci dělají správně, že zvažují. Pravdu máte všichni. Kdo jednou okusil krásu rodičovství, zvláště my maminky, již nikdy by nechtěl žít bez dětí. Na druhé straně je správné, že si člověk klade a zodpovídá před založením rodiny spoustu otázek, protože je lepší nepočít, než dítěti připravit smutné dětství.

Určitě se duševně i finančně na dítě připravte, ale zase to s tou přípravou nepřehánějte přespříliš. To byste také mohli dojít do situace, že nebudete „zcela“ připraveni ani v 60ti. Na rodičovství je krásné i řešení různých nepředložeností, nově vzniklých rolí a situací, na které se upřímně řečeno připravit nelze. Poté co ad hoc něco, byť improvizovaně, zvládnete, jsou vám mimo jiné odměnou pocity radosti a pýchy, což zvýší nejen vaše rodičovské sebevědomí.

Inzerce

Co je potřeba si uvědomit, zodpovědět?

Určitě si zodpovězte otázku, zda dítě skutečně chcete, zda mu budete věnovat s radostí svůj volný čas, zda nejen čas, ale i finance a zejména pozornost a lásku budete ochotni přesunout směrem k dítěti.

Inzerce

1. Máte v sobě dostatek citu, lásky a schopnosti je projevit? Dítě nemá pouze fyzické potřeby, není to pouze o jídle, nakupování oblečků a plen, ale také o uspokojení psychických potřeb dítěte. Tj. být v každém vývojovém období schopen s tímto vývojem držet krok, přemýšlet o potřebách dítěte, přemýšlet o vhodném nasměrování dítěte pro život.

2. Umíte zlepšit svou trpělivost a ochotu přemýšlet o jiných? Co je pro některé rodiče zvláště náročné, je najít si ani ne tak čas, ale spíše překonat vlastní pohodlí a přemýšlet o dítěti a trpělivě organizovat jeho aktivity. Přitom je to velice zábavná a do budoucna i pro vás velice užitečná věc.

Inzerce
 • Budete-li „každou minutu“ dítě nenásilně k něčemu vést a něčemu učit, záhy zjistíte, že je vám v mnoha aktivitách rovnocenným partnerem. V 5ti letech s vámi absolvuje hodinovou jízdu na kolech městem na oslavu narozenin, v 6ti letech s vámi zvládá lyžařský den, co zvládá?, na konci ještě nemá dost, tak jej samotného necháte jezdit ještě půl hodiny na vleku.
 • Za zvláště důležité pokládám vedení k samostatnosti, to se vám později skutečně tisíckrát vrátí. Budujte tedy v sobě trpělivost, snažte se dítěti nechat prostor si, co je v jeho silách udělat samo, i když to bude trvat 3x tolik času. Ano, je jednodušší rychle dítě svléci, než téměř přijít o nervy pohledem na to, co dělá se svými věcmi, je jednodušší objednat 2letému dítěti nápoj než je nechat komunikovat s číšníkem. Ale je krásné, když vidíte, že 5leté dítě samo iniciuje, že si z hřiště odběhne do restaurace pro pití, připraví si i s sebou peníze, pak si nápoj skutečně samo koupí a přijde i s ním zpátky na hřiště.

3. Počítáte s tím, že čas, který jste trávili nezávisle s přáteli a svými zájmy či mnohdy i „proflákali“, vám nyní zaplní péče o dítě? Pokud nejste ochotni o dítě pečovat s nadšením, a jeho pořízení berete jako módní trend či nutnou fázi ve svém životě, pak vězte, že takovýto přístup bude štvát nejen vás, ale „otrávíte“ tím celou rodinnou atmosféru. Osobně mám zkušenost, že maminka je ten nejefektivnější pracovník, protože má svůj denní čas rozpočítaný téměř na minutyJ. S dítětem člověk skutečně zjistí, jak si toho času dříve nevážil a co všechno mohl stihnout.

4. Jste ochotni vzdát se nutnosti mít mezi prvními veškeré záležitosti dle módních trendů? Možná jste „natolik za vodou“, že si s tím nemusíte lámat hlavu, ale ve většině domácností po narození dětí začíná velké přemýšlení o zbytných a nezbytných věcech a mnohem efektivnější využívání financí. Vzpomínám si na dobu, kdy jedno z mých dětí vypilo během noci přes litr tekutin, jakmile se pomočilo, vyžadovalo okamžité přebalení a naše 24hodinová spotřeba plen se vyšplhala na 18 ks, takže jedno balení nám vydrželo 3-4 dny L.

5. Uvědomujete si, že občas budete muset zvládat rodičovsky náročné situace? Budete např. umět dítěti přiznat chybu? Počítejte s tím, že občas vás potomek řádně vytočí, vy situaci neukočírujete, reagujete neadekvátně. Není potřeba trpět následnými těžkými výčitkami, pocitem vlastní neschopnosti zvládat situaci, což nadále ovlivní vaši náladu a fungování v rodině. Věřte, že tyto situace jsou zcela běžné ve všech domácnostech. Zde je pouze na místě se umět dítěti omluvit a vysvětlit, proč k tomu došlo. Omluva dítěti rozhodně není projevem slabosti, ale naopak jednáním vysoce vyzrálé a silné osobnosti, která ví, že její rodičovská autorita tím určitě neutrpí, právě naopak. Zkuste se také z těchto situací poučit a snažit se jim předcházet.

6. Pro ženy: Jste ochotny slevit ze svých nároků na domácnost, příp. o některé práce požádat jiné, kterým za to zaplatíte (najdou-li se na to prostředky)? Ještě stále u nás přetrvává názor, že žena na mateřské dovolené, protože je přece doma?!, musí vše perfektně zvládat. Určitě nepodlehněte výše zmíněnému názoru a již před mateřskou si vytvořte vlastní představu, co všechno byste k péči o dítě chtěla zvládnout a jak vše doma zorganizovat, co komu svěřit. Je logické, pokud na mateřské máte celý den rozplánovaný do poslední minuty a chcete začít např. spolupracovat na částečný úvazek se svým předchozím zaměstnavatelem nebo se zdokonalit v nějaké cizí řeči, musíte v této době zaangažovat někoho jiného, příp. na někoho jiného přesunout běžný úklid, nákup apod. Když už to budete plánovat, zkuste vyjmout vždy činnost, která vás nejméně baví nebo která je nejméně závislá na vaší osobě. Osobně si raději najdu šikovnou paní na úklid a získám tak čas pro své děti a manžela. Čím méně máte času, tím více přemýšlejte o prioritách a těm se věnujte. Ve svém okolí mám kamarádky a příbuzné, které bazírují na perfektním úklidu domácnosti, včetně zarovnaných knížek, neustále uklizených hraček apod. (samy však přiznávají, že díky tomu již nestíhají nic jiného). A to je přece škoda. Život může být tak krásný…

Vaše Jana Martincová

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Je LUXUS mít dítě? - diskuze

 • Vědět co je důležité
  Moje kamarádka nechtěla dítě, dokavaď nebude mít dost peněz. To podle ní znamená: Barák ,auto(radši dvě), našetřeno cca 500 000. Spočítaly jsme , že se k tomu dostane tak v 35-38 letech. Kamarádka před rokem otěhotněla a zjistila, že nepotřebuje kočárek z nové kolekce za 25000, ale stačí jí model předloňský za 4000, že mimi nepotřebuje vše z katalogů hraček, stačí mu plíny z Tesca a oblečky ze sekáče jsou super!!! Bydlí s mužem ve 2+1 v paneláku, počítají pomalu každou korunu... do roka chtějí další mimi a šťastnější rodinu aby pohledal 
  Sisqi   | 16.04.2008 08:23:21 | Reakcí: 2, poslední: 16.04.2008 21:34:10
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Vědět co je důležité
     krásný názorový obrat 
   Calamity J.   | 16.04.2008 09:19:49
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Vědět co je důležité
   Měli jsme to trochu podobně,akorát chybička se vloudila..
   Jsme s manželem 14 let spolu(manželi 8 let) no a pořád jsme si taky říkali...až budeme mít vlastní bydlení,až budeme mít víc peněz,až budeme mít auto.....a těch až až bylo děsně moc..Až jsme si jednou sedli a řekli jsme si,že jsme spolu tolik let a nikdy se nic nějak extra nezměnilo,tak vlastně nač čekáme???No,tak jsme se rozhodli nečekat,a jakoby natruc nám nebylo přáno hned ale až za několik let marného snažení se nám narodil Fífí po IVF..A pak jsme MUSELI někde vzít na IVF a teď na to všechno spojené s mimi...a pak jak jsou ta životní rozhodnutí zajímavé...         
   rhfenda   | 16.04.2008 21:34:10
   Reagovat | URL příspěvku
 • Neplánované
  Když jsme se s manželem seznámili děti jsme neřešili.Já je dle doktora mít nemohla(a 13let měl pravdu),manžel je nechtěl.Jaký šok když jsem po pul roce známosti zjistila že jsem těhotná.Fakt je že zatímco já váhala,Ladˇa to neřešil.Dítě bude a zvládnem i svatbu.Takže jsem se ve 3 měsíci vdávala(moje matka má z tý svatby noční můry prý ještě ted)a začali jsme řešit zaopatření budoucího mimi.Povedlo se a nám se narodil krásný kluk(no která matka by tvrdila že má ošklivé dítě,že?).  To jsme ovšem netušili že přes prognozu doktorú typu"je zázrak že to dítě máte bez léčby atd"a přes antikoncepci"pro vás je zbytečná,budte ráda že máte dítě už se to asi nepodaří"zdárně otěhotním ještě než budou Jiříkovi 3 měsíce.Takže ted čekáme druhý,snad to dobře dopadne a věříme že je dokážem zajistit obě.A obě děti ač neplánovaný jsou vítaný a budem je mít moc rádi.Ale je ta příroda potvora,co?   
  Val.J35   | 19.09.2007 07:25:07 | Reakcí: 2, poslední: 07.10.2007 21:18:40
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Neplánované
   Tak to je síla. A pak věř doktorům   Hlavně, že jste to "vydejchali". Přeju hodně a hodně radostí - i když neplánovaných.
   tautička   | 19.09.2007 22:06:30
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Neplánované
    Tak tomu se rika zazrak prirody:))) Anebo tak blbost doktora;) Muzes si vybrat. Kazdopadne ta dve krasna miminka vyvazi oboji 
    Venilie   | 07.10.2007 21:18:40
    Reagovat | URL příspěvku
 • plánované
  Pro první dítě jsme se rozhodli,když mi bylo 19 a ještě jsme nebyli manželé.Pak jsme se vzali,ale pořád jsem nemohla otěhotnět,když se to pak povedlo,byli jsme moc šťastní,ale netrvalo to dlouho,bohužel na jedné prohlídce se zjistilo,že plod odumřel.Hodně mě to vzalo,našla jsem si novou práci,ale pořád jsem si přála zkusit to znovu.Do půl roku jsem opět otěhotněla,těhotenství bylo rizikové,brala jsem tablety na udržení a v říjnu 04 se nám narodil zdravý chlapeček.O dalším dítěti jsem uvažovala až budu mít tak kolem 30-ti,ale minulé vánoce jsem jaksi začala toužit po dalším dítěti,s manželem jsme se dohodli,že tomu od nového roku necháme volný průběh a do dvou měsíců jsem otěhotněla,teď jsem ve 20tt a vypadá to na dalšího chlapečka  Máme velkou radost 
  Silvinka   | 18.07.2007 09:19:55 | Reakcí: 2, poslední: 26.10.2007 20:42:43
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: plánované
   Silvi, blahopřeji, ať Ti vše takhle vychází  
   Calamity J.   | 15.08.2007 16:46:45
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: plánované
   Jako bych četla svůj vlastní příběh a dnes máme dvě holčičky 5 a 1 rok a je to to nekrásnější , co máme.
   aja.peta   | 26.10.2007 20:42:43
   Reagovat | URL příspěvku
 • Plánované rodičovství aneb jak to bylo u nás...
  Musím to vzít od začátku. Po škole jsem se vdala a s mužem jsme se rozhodli bydlet na chalupě mých rodičů. Můj muž je místní a já děvče z města. Začátky byly tak trochu jako z knihy B.McDonnaldové Vejce a já....
  Nastoupili jsme oba do práce - já jako učitelka. Miminko jsem chtěla už tehdy, ale domluvili jsme se, že počkáme 2 roky, abych měla nějakou praxi. A protože jsem opravdu mimi chtěla, otěhotněla jsem přesně podle mých výpočtů tak, abych ty 2 roky praxe měla. Naštěstí bylo vše bez problémů, takže moji žáci sledovali růst bříška (ze začátku byli vykulení). Mateřskou dovolenou jsem řádně nastoupila 1.7.2004. Kája se narodil 26.8.
  Pak jsem se rozhodla, že ideální rozestup mezi dětmi by mohl být 2 roky. Martin se tedy narodil 10.8.2006. těch 14 dní je snad v limitu, ne?
  Vždycky jsem chtěla 4 děti, ale vzhledem k 2 císařským řezům to asi nepůjde. Takže 3. děcko zatím nemám úplně přesně naplánované, ale ráda bych tak za 8 let. Doufám, že tyto stránky tu s námi budou, abych měla komu dát vědět, zda se nám to vyplnilo.
  Držte nám palce. Ať žije plánované rodičovství!
  tautička   | 13.07.2007 20:12:26 | Reakcí: 4, poslední: 26.11.2007 21:37:35
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Plánované rodičovství aneb jak to bylo u nás...
          
   Calamity J.   | 16.07.2007 11:35:17
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Plánované rodičovství aneb jak to bylo u nás...
    vdávala jsem se 1998 syn se nám narodil 2002 byl takový vymodlené miminko určitě jsem miminko chtěla po 2 letech eště jedno ale bohužel roky utíkali a já druhé miminko ne a ne podstoupila jsem umělé oplodneni 26 října 2007 a dnes čekám miminko nemužu říct jestli je dítě luxus ale bez dětí to nejde mojeho syna 5 let si moc vychutnávám a hraji jsem ráda že ho máme ted se všichni těšíme na dalšího člena
    milan   | 22.11.2007 17:37:05
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Plánované rodičovství aneb jak to bylo u nás...
     Ahoj,u me to bylo presne naopak.Prvni mimi ne a ne, takze doslo na IVF. Nastesti se zdaril prvni pokus a ted mam krasnyho 3-letyho kluka. Kdyz jsme se rozhodli mit druhe dite (prvni porod byl cisarem, tak jsme na doporuceni gynekologu cekali rok a pul), tak jsem si myslela, ze to bude jako u toho prvniho. Jake bylo ale nase mile prekvapeni, kdyz jsem po trech mesicich "pokusu" zjistila, ze jsem tehotna. A nyni mam doma krasnou 9-mesicni holcicku. Deti mam od sebe presne na den o 27 mesicu, je to docela zahul, aspon v tech prvnich mesicich, ale jsem stastna a spokojena mamina, ze to tak dopadlo.
     ZdenkaStep   | 26.11.2007 21:37:35
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Plánované rodičovství aneb jak to bylo u nás...
   No panejo to je fakt jak od Betty MacDonaldove:)) Tak kdy nas obstastnis nejakou literou?;)
   Venilie   | 07.10.2007 21:20:30
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý večer mela bych dotaz. Ve čtvrtek jsem byla u gynekologa a zjistil mi myom o velikosti 5 cm a trochu zvětšenou delohu . Nemám děti a chtěla bych založit rodinu co se dá proti tomu dělat? Je naka možnost abych mohla otehotnet děkuji za odpověď Jana

Dobrý den,

myomy mohou i nemusí tvořit překážku v těhotenství. Záleží nejen na velikosti, ale i jejich lokalizaci atd. Více musíte daný problém řešit s Vaším gynekologem, takto se to zhodnotit nedá.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 26.02.2024, 09:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×