Už nějaký čas se zabývám otázkou, jak splnit jednu z rolí, které máme a to roli matky. Jak vychovat dítě a přitom zůstat sama sebou.
Většina žen má v sobě programy posloužit dětem, firmě, kamarádkám, rodičům, zvládnout s dětmi úkoly, navařit, uklidit, odskočit si zacvičit s výčitkami svědomí, že jsem mezi tím mohla či měla … ještě být večer připravena k vášnivému milování. A to bez ohledu na věk, počet dětí, profesi apod. Jenže takto funguje stroj, nikoliv člověk, a také jen omezenou dobu.
Když nám dítě dává najevo, že tlačíme, zvedáme hlas či stále trváme na svém, je vhodné rychle mapovat svoje nitro. Základem výchovy je vlastní příklad, důslednost, pravidelnost v plnění úkolů, ale vše by mělo probíhat v pohodě. Cokoliv můžeme a máme zvládnout s láskou. Jemně, ale pevně.
Někdy se člověk snaží a stejně je podroben kritice. Ale vždyť není žádná škola maminek!!! Učíme se doslova za pochodu, někdy metodou pokus – omyl. A pokud v závěru uznám, že dnes se mi to úplně nepodařilo, tak si to přiznám a omluvím se. Žádný učený z nebe nespadl.
A mohu dítěti povyprávět, v čem jsem vyrostla já a že to tak třeba pro něj nechci a hledám cesty, jak jinak, lépe, a to pro všechny strany.
Rodiče a tatínkové jako naši kritici
Nejčastějšími kritiky našeho mateřství bývají tatínkové. Většina z nich po návratu ze zaměstnání usedá k večeři, televizi či počítači. Ti velmi šikovní občas vykoupou dítě či si s ním chvíli pohrají. U školáků s větší či menší trpělivostí dohlédnou na psaní úkolů. Toť vše.
Dalším kritikem jsou rodiče. Ano, mají zkušenosti, ale z doby, kdy byla práce jistá, většina lidí žila v páru, o víkendu se vyráželo škodovkou na chatu či k babičce. Tato generace se jen obtížně vcítí do toho, kdy chodíte ode dveří ke dveřím třeba po mateřské dovolené a stále slyšíte ne, ne….od firem, v nichž hledáte další pracovní uplatnění.
Pokud řešíme situaci, jak skloubit práci a péči o dítě, je třeba zmapovat, kdo mi může v začátku pomoci a následně se na to v nitru nastavit. Tímto mám na mysli zejména skupinu žen – samoživitelek.
Protože pracuji i s nezaměstnanými, vím, jaké limity mají uloženy v mysli a čím si to, co si v nitru přejí, blokují.
Vše je o tom, že co zaseji, sklidím. Pokud cítím, že to zvládnu a najdou se i lidé, kteří mi pomohou, dříve či později se tak stane.
Důležitá je sebedůvěra a víra ve splnění toho, co si přeji. A také věřit dětem a těm, kteří mi s nimi či s domácností pomáhají. Ale to už je jiné téma…
Nezapomínejme, že jsme hlavně ženy!
Vážím si všech prarodičů i tatínků, ale většina zátěže a povinností je na nás, ženách. A je důležité si uvědomit, že jsem v první řadě ŽENA, teprve potom manželka, matka, milenka, účetní či ředitelka.
A žena je srdcem každého domova.
V poslední době se učím hledat moudra v pohádkách a příbězích. A vzpomněla jsem si na "českou klasiku" Dáma na kolejích. Co je vlastně podstatou toho příběhu: Sledovali jste jej pozorně? Vždyť Marie plnila přesně to, co žádala tehdejší společnost - práce, školka, domácnost, manžel...ale nějak v tom všem zapomněla na sebe. Na to, že se narodila jako holčička a budoucí žena. A Probuzení nastalo v době, kdy ji život ukázal nevěru manžela. A ona zaujala ten správný postoj - postavila se sama za sebe. Ano, vyzvedla veškeré úspory, ale měla takovou vnitřní sílu, že by to zvládla i jinak.
A co se stalo?
Najednou si jí jako ženy všiml manžel, kolegové v práci, byla příkladem pro ostatní ženy a viděli ji i jiní muži. Proč? Protože se konečně viděla ona sama!!!!!!
A to je cesta ze začarovaného kruhu. Pokud uvidím sebe sama, svoje tělo, nitro, své potřeby a budu to respektovat, nastane změna. Najednou to začnou dělat i lidé kolem včetně dětí. Ano, postupně, více či méně, ale začnou.
A matka je pro děti příkladem, jak respektovat v životě sebe sama, jít s respektem do vztahů, práce. A o tom to celé je.:-)
Nikdo není dokonalý
Proto doporučuji uvolnit dávné touhy být dokonalá, neboť to dnes hravě plní komerce, která nám to denně předkládá.
Buďme samy sebou, uvolňujme atmosféru a děti budou spokojené. Dovolme si občas jen tak „být“ a dovolme to i dětem. I ony to potřebují jako sůl.
Děti touží být respektovány, učme se jim naslouchat, ptejme se, proč určitou situaci či osobu vnímají zrovna tak. Zda je to něco, co slyšely doma, ve škole či je to jejich pohled na svět.
Dnešní děti jsou opravdu trochu jiné, mají silnou intuici, zajímavé vhledy do situací a udělat si čas na společné "bytí spolu" stojí za to. Uvidíte, stačí i pár minut.
A až budeme někdy samy se sebou bádat nad tím, zda jsme „dobré matky“ a zda i ty naše děti jsou „dobré“, vzpomeňme si, že nejkrásnější slovo na světě je MÁMA.
Následující článek:
Je LUXUS mít dítě?
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.