Vegetariántví: ANO či NE?

Rozhovor pro SOS spotřebitele www.spotrebitele.info

Vegani v rámci své filozofie odmítají potraviny s živočišnými složkami, nejedí tedy žádné maso, mléko, vejce, živočišné tuky. Ale je tento postoj správný? Často takto stravují i své děti. Může dojít k poškození zdraví a třeba i nevratnému poškození zdraví v rámci takového stravování?

O rozhovor jsme požádali praktickou lékařku MUDr. Jarmilu Halovou a dětskou lékařku MUDr. Květoslavu Ludvíkovskou z www.babyonline.cz.

Nejprve odpovídá MUDr. Halová:

1. Nejvíce otazníků je kolem vitaminu B12. Zde někteří vegani přistupují k jeho suplementaci. K dostání jsou veganské doplňky stravy. Mnoho veganů však jakékoli doplňování odmítá. Je to správné?

Vitamin B12 je nezbytný pro množení buněk zejména pro náležitou krvetvorbu a činnost nervového systému, ale jeho nedostatek se dotýká všech orgánů s obnovou buněk. Působí v součinnosti s kyselinou listovou. Člověk jej může získat pouze z živočišné potravy.V rostlinné potravě není vitamin obsažen. K jeho vstřebání je potřebná neporušená sekrece žaludeční šťávy . Při nedostatku tohoto vitaminu či při poruchách žaludeční sekrece se po vyčerpání zásob vitaminu v játrech rozvíjí perniciózní /zhoubná/ anémie spojená s nervovými příznaky.

2. S běžnými léky je spojena vivisekce. Vegani se tedy vyhýbají lékům /ať už se jedná o běžný Paralen nebo antibiotika/. Jak se tito lidé mají léčit a jaký přístup a léky jsou jim poskytnuty v nemocnicích?

Vivisekce je původně pojem odkazující na chirurgický zákrok na živém zvířeti nejčastěji za účelem experimentu. Nesprávně je nyní chápán jako jakýkoliv experiment na zvířeti /nebo člověku/, bez ohledu na to, jedná-li se o chirurgický zákrok nebo ne. Důsledně brané veganství v užším slova smyslu také odmítá používání výrobků z kůže, či vlny, nebo kosmetiky testované na zvířatech či živočišné složky obsahující.

Co se týká medikamentózní léčby, hitem dnešní doby je spíše nadužívání léků.Je zcela jistě pravda, že některé běžné choroby např. virové infekce horních cest dýchacích,lze vyléčit i bez léků. Naopak těžší bakteriální infekce bez léčby antibiotiky vyléčit nelze.Odmítání léčby za každou cenu je zcela chybné.
Pacient, který nesouhlasí s léčbou, která je mu nabídnuta, by měl být vždy seznámen s možnými riziky a důsledky svého rozhodnutí a podepsat negativní reverz.

3. Může vegetarián přejit zcela bez problémů na normální stravu nebo se přechodem musí začínat pozvolna?

Zcela jistě je lépe začínat pomaleji a postupně zařazovat nové složky potravy.

4. Dožívají se vegani vyššího věku? Jsou méně nemocní? Trpí tito lidé civilizačními chorobami?

Je pravda, že omezení příjmu nasycených tuků ve prospěch rostlinné stravy může snížit riziko vzniku některých onemocnění /vysokého krevního tlaku,aterosklerózy, infarktu myokardu, obezity či vznik některých druhů nádorů – např. karcinom tlustého střeva/.

V laické veřejnosti je dnes rozšířen názor, že živočišné bílkoviny jsou zdraví škodlivé. Argumentuje se asociacemi mezi konzumem masa a výskytem civilizačních chorob. Je třeba však brát v úvahu, že souběžně s konzumací masa roste i přívod nasycených tuků a cholesterolu i celkového přívodu tuku. Nelze tedy říci, že by snížení výskytu civilizačních chorob u veganů bylo důsledkem veganství jako takového, jde o příznivý efekt racionální výživy,která je obecně doporučována /snížení obsahu nasycených tuků ve prospěch nenasycených, snížení obsahu cholesterolu, snížení energetické hodnoty stravy, snížení příjmu jednoduchých cukrů ve prospěch vlákniny…/. Naopak strava zcela postrádající živočišné produkty, může vést k nedostatku esenciálních aminokyselin /viz výše/, minerálů nebo vitaminů, vyskytují se avitaminózy, chudokrevnost, nervové poruchy, podvýživa, osteoporóza, snížení imunity. Z hlediska racionální výživy je žádoucí požívat smíšenou stravu, obsahující různé zdroje bílkovin.

5. Jaké jsou vaše zkušenosti s vegany?

Osobně mám jen pár zkušeností. Řádně vyvážená vegetariánská strava, zvláště pokud dovoluje příjem některých živočišných produktů /laktovegetarián/ obvykle problémy u dospělých nezpůsobuje. Veganskou stravu nedoporučuji. Dospělý pacient se rozhoduje sám za sebe, měl by však být seznámen s možnými riziky. Mnohem těžší je úkol pediatrů, kteří mají v lékařské péči dítě, za které již rozhodli rodiče.

6. Doporučujete veganství jako životní filozofii?

Nedoporučuji.

7. Musí rodič vegan uposlechnout lékaře, pokud lékař naordinuje nemocným dětem antibiotika? Jak se pak taková situace řeší?

Na tuto otázku odpovídá MUDr. Květa Ludvíkovská z www.babyonline.cz

Pokud vím, tak vegani odmítají konzumovat jakékoli živočišné produkty. Není mi známo, že by odmítali v případě nutnosti léčení svého dítěte antibiotiky (ale nejsem dostatečně erudovaná v této problematice). Nevím, jak by postupovali jiní kolegové v případě, že by léčení svého dítěte rodiče odmítli. Mohu jen říci, jak bych postupovala já, i když jsem se za celou dobu své praxe s podobným případem nesetkala. Slušně, ale důrazně bych jim popsala zdravotní stav jejich dítěte a vysvětlila bych jim, proč je nutno antibiotika dát a jaké komplikace mohou nastat, když léčení odmítnou. Pokud by i přesto odmítli, nechala bych si rodiči podepsat záznam do dokumentace a dítě i s rodiči bych poslala k hospitalizaci, což bych osobně telefonicky domluvila s vysvětlením celé situace.

Otázky kladl Jan Mišurec, DiS. tiskový mluvčí SOS spotřebitele www.spotrebitele.info

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Vegetariántví: ANO či NE? - diskuze

 • vege
  kazdeho rozhodnuti.. ktere je nutne akceptovat. Jedine co je zapotrebi je pak doplnovat vitaminy z jinych zdroju. Doporucuju eshop.farmax.cz - odbornik na zdravou vyziv vam poradi, navi je mozno kupovat pripravky za skvele ceny a ted i monost vyhrat dovolenou na Kypr:o)))
  johankat   | 21.07.2010 22:18:56
  Reagovat | URL příspěvku
 • vegan / vegetarian - rozdil
  Jen se chci zapojit s mou vlastni zkusenosti od manzela:-) Je vegetarian ( NE VEGAN). Je to tedy tak ze neji pouze maso - tedy nic co ma tvar, jak on rika, takze ani ryby. Mleko,vejce a vsechno ostatni ji rad a bez problemu.
  Vegetarianem se stal na zakladne vlastniho rozhodnuti pred 14 lety a je naprosto zdravy, nic mu nechybi.Jen musi myslet na dostatecne doplnovani stravy.
  Ted uz by se pri ochutnani masa pozvracel - prvnich asi 6 mesicu vegetarianstvi se mu pry po masu styskao , ale pak si zvykl a ted mu zdaleka nechybi.
  Ohledne nasi dcery samozrejme nebude rozhodovat ani jeden z nas e stylu bude/nebude vegetarian.
  Ani ja ale nejsem zastance masa kazdy den, tak to budeme asi brat s rozumem.
  janney   | 22.04.2009 00:38:38
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce