Inzerce
Inzerce
Inzerce

Svátek sv. Valentýna

Ještě před 20 lety by nás nenapadlo 14. února cokoliv slavit, pokud bychom se nejmenovali zrovna Valentýn. Dnes již snad všichni ví, že datum 14. února patří svátku zamilovaných.
Jinak jméno Valentýn je latinského původu od slova valere – zdravý, zdravím kypící.

Historie tradice oslav

Tradice oslavy Valentýna jako svátku všech zamilovaných se k nám po revoluci rozšířila z USA a Velké Británie, kde jej v této podobě slaví od 19. století.

A tak se stává už i v Česku, že si 14. února zamilovaní dávají drobné i větší dárky, květiny a hlavně přáníčka tzv. Valentýnky. Typická je červená barva, srdíčka, postavička bůžka lásky Amora a romantické veršíky.

Připomeňme, že i tato tradice se postupně vyvíjela. Její současná verze je kombinací křesťanských a pohanských oslav.

Inzerce

Z historie se ke svátku sv. Valentýna váže následující:
V dobách starého Řecka připadal svátek na 15. února jako oslava svazku mezi bohem Diem a Herou. Ve Starém Římě zase jako oslava vlčice, která vychovala Romula a Rema.
Tradice oslavy se rozšířila nejdříve v Anglii, díky románu G. Chocera – Ptačí sněm, který romanticky popisoval vztah a svatbu Richarda II. a Anny (dcery Karla IV.) v roce 1382.

Ve Viktoriánských dobách se k tomuto dni posílaly anonymní kartičky, protože lidé milovali tajemno a překvapení obklopující obdržení anonymní „Valentýnky“.

Obsahovaly např. text:
Roses are red
Violets are blue
Sugar is sweet
And so are you…

V překladu:
Růže jsou rudé,
fialky modré,
cukr je sladký,
tak jako Ty …

Inzerce

A kdo byl Svatý Valentýn?

Datu 14. února odpovídají 3 muži se jménem Valentýn a tady jsou jejich příběhy:

Příběh první: Valentýn z Říma byl kněz (křesťan), kterému se podařilo „vymodlit“ zázrak v podobě navrácení zraku slepé dceři tehdejšího prefekta. Valentýn se nelíbil císaři Klaudiovi II., který jej nechal nejprve sledovat, a poté, co Valentýn vymodlil zázrak, asi v roce 269 n.l. popravit.

Druhý Valentýn z Terni se stal biskupem okolo roku 197 n.l. Císař Klaudius II. tehdy zakázal svatby, protože potřeboval více svobodných mužů ve svém vojsku (svobodný muž byl lepším vojákem). Biskup Valentýn toho však nedbal a dál tajně oddával milenecké páry. Když se císař toto dozvěděl, nechal jej popravit.
Veškeré doklady o jejich životech jsou staré a nepřesné. Některé zdroje dokonce spojují tyto dva Valentýny v jednu osobu, každopádně na jejich umučení nebylo nic romantického.

Inzerce

Příběh třetí pojednává o Valentýnovi, umučeném s početnou skupinou svých příznivců 14. února v Africe. Více o něm není známo.

V dnešní době 14. února svátek slaví všichni zamilovaní, nezávisle na věku. V některých zemích, např. v USA (zde se tento svátek slaví až od 19. století) má výrazně komerční charakter a obchodníci všeho druhu toho zdatně využívají. Množství zakoupených přání mohou konkurovat pouze Vánoce.

Inzerce

U nás se stále polemizuje o tom, zda slavit svátky přejaté ze zahraničí, když máme dost krásných a vlastních.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, více lásky určitě nikdy nebude na škodu, ať již ji projevíte 14. února či v jiný den nebo nepřetržitě po celý rok.

Jak pravil klasik: „Bez lásky nelze nic dělat.“ Saint-Exupéry
Z dostupných zdrojů zpracovala Věra Tautová.

Jak tráví Valentýna holky z BOL?

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zajímavé články oddílu Svátek sv. Valentýna

Valentýnský speciál

Valentýnský speciál

Ptali jsme se našich dětí, jak mají rády maminku/tatínka/sourozence.... A jaké byly jejich originální odpovědi?

Celý článek »

Valentýnské dárečky

Valentýnské dárečky

Valentýna jsme na BOLu oslavili tím, že jsme si pro radost zasílali drobné dárečky.

Celý článek »

Komerční sdělení
Komerční sdělení

Svátek sv. Valentýna - diskuze

  • Tak ti dva první Valentýnové byli užiteční a rozhodně nezemřeli romanticky nebo nějak, tak je divné, že se tento den oslavuje srdíčky...   My Valentýna téměř neslavíme. Vždy dostanu nějakou drobnost, většinou něco sladkého, ale pokud se tak stane jiný den v roce, potěší to o to víc, protože to není napsané v kalendáři...   Ale jinak to nezavrhuji, lásky není nikdy dost  
    hanyx   | 19.02.2008 14:46:08
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

PP v mateřství

| Lululai | 27.01.2021, 09:52

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13.9.2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně přijali do školky, hledám si proto zaměstnání a zároveň jsem zjistila, že jsem podruhé těhotná. Nastup na mateřskou v ochranné lhůtě nestihnu, vychází na červenec 2021. Předpokládám, že jedinou možností, kdy bych mohla mít nárok na PPM, je nyní nastoupit do práce. Chtěla bych se zeptat za jakých podmínek bych měla nárok na PPM. Jak dlouho před nástupem na mateřskou musím mít pracovní smlouvu uzavřenou? Je určena nějaká lhůta, nebo teoreticky stačí i několik dní před nástupem na mateřskou? Pokud bych uzavřela DPP nebo DPČ, a odměna by byla stanovena například na 12tis. Kč měsíčně, měla bych nárok alespoň na mateřskou v takové výši, jaká je v případě minimální mzdy, nebo jak se v takovém případě mateřská vypočítává? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
pokud jste otěhotněla až po skončení pracovního poměru, nejste nyní v ochranné lhůtě. Abyste měla nárok na PPM, musela byste nastoupit do zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění a pracovat v něm do nástupu na PPM nebo alespoň tak dlouho, aby Vám následně vyšel nástup na PPM v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Není dána minimální doba, po kterou by muselo zaměstnání trvat před nástupem na PPM. Případná ochranná lhůta by byla tak dlouhá, jako toto nové zaměstnání, které by skončilo v těhotenství (maximum je 180 dní). Ochranná lhůta neplyne z DPP a ze zaměstnání malého rozsahu (DPČ často mívá charakter zaměstnání malého rozsahu). Pro nárok z DPP nebo ze zaměstnání malého rozsahu, musí toto zaměstnání stále trvat v době nástupu na PPM a musíte být účastna nemocenského pojištění z tohoto zaměstnání v měsíci nástupu na PPM nebo alespoň ve třech bezprostředně předcházejících měsících. U těchto zaměstnání jste nemocensky pojištěná pouze v měsíci, kdy dosáhnete hranice výdělku pro odvod pojistného (u DPP se odvádí od výdělku vyššího než 10 tis. Kč, u DPČ od 3500 Kč). Výše PPM se počítá z Vašeho skutečného výdělku, případně z pravděpodobného příjmu, pokud bylo zaměstnání krátké. Minimální mzda do toho nijak nevstupuje.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 27.01.2021, 18:42
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce