Adventní věnec - postup krok za krokem

Jestli si chcete zútulnit Váš dům či byt a připravit se na nadcházející adventní a vánoční svátky, budete k tomu určitě potřebovat adventní věnec.

Adventní věnec je tradiční ozdobu vánočních interiérů, tak proč si ho nevyrobit?

Co budeme potřebovat:

- korpus věnce (slaměný nebo polystyrénový)
- chvojí (nejlepší je z tisu nebo z túje, to neopadá, ale použít lze jakékoliv)
- lepící (tavnou) pistoli
- náplně do lepící (tavné) pistole
- zahradnické nůžky na větvičky
- nůžky
- vázací drát
- zelenou šicí nit
- 4x kovové kalíšky pod svíčky
- 4x svíčka
- stuhu, vánoční ozdoby, dekorace, skořici, pomerančovou kůru, šišky a jiné ...

Postup krok za krokem:

1. krok

Příprava korpusu věnce

Chvojí si nastříháme zahradnickými nůžkami na jednotlivé větývky o délce cca 15 cm. Dále si připravíme vázací drát a na dokončení zelenou šicí nit, která by měla mít podobnou barvu jako chvojí.

Drát si připevníme ke korpusu věnce.

Postupně na korpus klademe jednotlivé větvičky v hustých vrstvách, tak abychom pokryli celý korpus z vrchní strany a boků a nikde nevykukoval. Ze spodní strany větvičky být nemusí. Vrstvu ovineme vázacím drátem a pokaždé utáhneme. Snažíme se zakrýt předchozí smyčku z drátu. Není cílem na poprvé vázacím drátem vytvořit ideální tvar věnce, je nutné korpus dostatečně pokrýt chvojím a připevnit. Jakmile dokončíme omotávání vázacím drátem, uděláme na něm smyčku a zajistíme.

Nyní již korpus připomíná věnec z chvojí, ale ještě je potřeba ho „učesat“. Vezmeme si šicí nit, která by měla mít barvu podobnou chvojí, aby nebyla vidět a nerušila výsledný dojem. Nit přichytíme ke korpusu a postupně jí začneme korpus omotávat, hustěji než v případě vázacího drátu, nyní už musíme přichytit trčící větvičky a dát věnci výsledný tvar.

Věnec by měl působit souměrně a nikde by neměl vykukovat vázací drát.

2. krok

Na věnec připevníme kovové kalíšky na svíčky (některé mají bodce, ty zapíchneme do korpusu). Kalíšek přilepíme tavnou pistolí. Dbáme na to, aby byly kalíšky na svíčky rozmístěny souměrně.

Připravíme si čtyři mašle. Ze stuhy si ustřihneme čtyři stejné díly cca 30 cm a uvážeme z nich mašle.

Mašle opět připevníme tavnou pistolí pod kalíšky na svíčky. Ze zadní strany na uzlík dáme malé množství tavného lepidla a přitiskneme na věnec, několik vteřin přitlačíme.

3. krok

A nyní máme věnec připravený na finální zdobení. K tomu můžeme použít jakékoliv vánoční ozdoby, řetězy, sušené plody, skořici, šišky a jiné. Lze tvořit z toho, co najdete doma anebo můžete vyrazit na nákup do květinářství, ale i do hobbymarketů a řetězců jako je KIK, IKEA a jiné.

Před samotným zdobením byste si měli rozmyslet, jakou barvu bude Váš věnec mít. Já jsem se rozhodla pro vánoční nadčasovou klasiku červené a zlaté, ale kreativitě se meze nekladou. Vhodné je použít vánoční ozdoby, kterými budete zdobit Váš Vánoční stromeček, dekorace s ním pak bude krásně ladit.

Dekorační předměty na věnec opět připevňujeme tavnou pistolí, stačí použít malé množství lepidla. Pokud se stane, že přilepíte např. kouličku tam, kam jste nechtěli. Počkejte, až lepidlo vychladne (ať se nespálíte) a kouličku odtrhněte. Studené tavné lepidlo jde z dekorace sloupnout.

Tak a je hotovo. Podařilo se nám vytvořit nádherný adventní věnec, který voní jehličím, zútulní náš domov a zkrátí nám čekání na Vánoce.

A tady je výsledek ...

Ještě upozornění nakonec! Do tvoření můžeme zapojit děti, určitě je to bude bavit, ale nenechte je manipulovat s tavnou pistolí. Pistole je sama o sobě nahřátá a lepidlo je horké, mohlo by dojít ke zranění.

Přejeme krásné tvoření!

Připravila Tereza Myšková,

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Adventní věnec - postup krok za krokem - diskuze

 • Vánoce
  Určitě stojí za to si jej vyrobit
  kendyna   | 28.11.2017 08:40:43
  Reagovat | URL příspěvku
 • Krásná práce!
  Kdo nesehnal korpus z polystyrenu, může si udělat z novin, to se dělá u nás (většinou na hroby) a nebo z proutí :-) Mám ráda když je jehličí různé, takže já beru všechno co najdu,kousek od nás je květinářství a tam je můj ráj,ale na tůje zase musím do lesa,kam vyhazují odřezky zahrádkáři.A letos zdobíme vizovickým, co dělaly děti :-) a svíčkami z včelího vosku co taky dělaly děti, včetně Štěpánka.
  veru-beru   | 28.11.2011 15:41:58
  Reagovat | URL příspěvku
 • Je to moc hezke. Taky se ho chystam vyrobit. Dnes vyrazime na chvoji. Hezky advent vsem!
  Zuzka Kafka   | 27.11.2011 09:30:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • ten je krásný 
  zanlena   | 25.11.2011 22:42:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mít taky tak šikovné ruce :-D Jinak ta tavná pistole není nutnost. Lze to tam naaranžovat i bez s pomocí vázacího drátu.
  moninif   | 25.11.2011 16:58:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • To je krása.      
  nadule1   | 25.11.2011 12:05:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • moc se mi to líbí 
  danicka84   | 25.11.2011 10:23:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • moc pekne,diky,urco budu letos zase delat 
  Andrea81   | 25.11.2011 07:16:33
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.01.2019, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce