Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak se ze záliby stane vášeň

Pečení dortů

Zhruba před rokem se stalo pečení dortů mou zálibou, dnes už můžu říct, že je to má vášeň. Když se stane, že mám 14 dní od pečení a zdobení pauzu, začínám být krapet nervózní a alespoň si představuji, jaký bych mohla vytvořit v budoucnu. Je to legrační, ještě před pár lety jsem si sama sebe v roli cukrářky opravdu neuměla představit. Pro rodinu a kamarádky jsem pekla běžně, ale spíš takovou klasiku, zákusečky, bábovky, buchty. 
To, že jsem se dopracovala k tomu, že si teď mé dorty lidé i objednávají , je vlastně tak trochu zásluha mé tety, která nám kvůli své velké vytíženosti oznámila, že narozeninové dorty už nám péct nebude. Všichni jsme to samozřejmě vzali v pohodě, jen mě docela mrzelo, že mám malé děti a veselé dorty s postavičkami jim budu muset začít objednávat.

Pečení dortů

 

Ani nevím, jak to přišlo, ale často jsem sedávala ve volných chvilkách u počítače a začala jsem zjišťovat, jak složité to zdobení vlastně je. Když jsem si rozklikla pár prvních návodů, měla jsem pocit, že něco takového nemůžu nikdy zvládnout. Každopádně jsem se ale nakonec odhodlala koupit si pro začátek pár „udělátek“, abych s něčím jednodušším mohla začít.

Pečení dortů

Když se teď dívám na jeden ze svých prvních pokusů, na dvoupatrový dort pro mé rodiče k 25. výročí svatby, divím se, že mi ho tak chválili.

Inzerce

Pečení dortů

Ale v té době jsem byla šťastná jako blecha, že se mi vůbec něco takového povedlo. Měla jsem touhu zdokonalit se mnohem víc a tak jsem vždy po výplatě rychle objednala další pomůcky a těšila se na ně jako malá. Když mi přišla první sada zdobících kostic, až jsem se zarazila, jestli takové věci vůbec budu schopna na něco použít. Dnes si zdobení bez nich nedokážu představit. Sbírka se postupně rozšiřovala a já se mohla pouštět i do náročnějších projektů. Lojza i děti si mou novou zálibu ze začátku moc pochvalovali, rádi dojedli zbytky krému nebo kousek piškotu, teď už většinou sladké nechtějí ani vidět.

Inzerce

Ze začátku jsem dělala dorty jen pro nejbližší rodinu a kamarádky. Neskutečně mě pokaždé potěšila slova chvály, i když dorty samozřejmě nebyly perfektní a velkou radost mi dělal i fakt, že všem moc chutnají.

Pečení dortů

 

Málokdo dnes má rád těžké máslové krémy a tak se snažím dělat dorty, kde je hodně ovoce a jako náplň volím různě ochucené šlehačky nebo krémy s jogurtem a tvarohem atd.

Pečení dortů

Pečení dortů

Pečení dortů

Po nějakém čase, hlavně, když jsem své dorty začala vystavovat i na internetu, začali se mi ozývat i bývalí spolužáci, které jsem roky neviděla, jestli peču i na zakázku. Přiznám se, že ze začátku se mi do toho moc nechtělo, bála jsem se té velké zodpovědnosti, že kdykoliv můžu něco totálně zkazit, ale ťuk ťuk, zatím se žádná katastrofa nekonala.

Pečení dortů

 

Když jsem přijala první nabídku, udělat dort za peníze, měla jsem vážně nahnáno a na dortu pracovala snad celý den. Opravdu od rána do večera. Je pravda, že když jsem začínala, nazdobit dort mi trvalo i víc jak 6 hodin. Dnes je ta doba o mnoho kratší a hlavně si dokážu čas lépe rozvrhnout. Ráno rychle upeču korpus, za hodinku naplním a když dort tuhne, tak už začínám pracovat na postavičkách, zvířátkách a ostatních věcech, které se dají na dort položit později.

Pečení dortů

Momentálně jsem schopná mít dort ve dvě hodiny odpoledne hotový. S pečením začínám obvykle kolem osmi ráno. Tím pádem už jsem byla schopna zvládnout i dvě zakázky na jeden den. Ale zpátky k tomu pečení na zakázku. Myslela jsem si, že už se mi moc lidí neozve, ale chyba lávky. Najednou jsem měla pomalu na každý měsíc minimálně dva dorty a neumím ani popsat ty báječné pocity, které mě pokaždé zaplavily, když někdo zavolal, že chce dort ode mě.

Pečení dortů
Nejvíc jich je samozřejmě narozeninových a pro děti, ale ty dělám ze všeho nejraději, protože se při nich můžu opravdu vyřádit. Trošku mě mrzí, a často se to stává, že dotyčný/á chce navlas stejný dort, který už jsem jednou dělala a já tak vlastně jen kopíruji sama sebe, například dort s autíčky k filmu Cars jsem dělala už 3x, ale chápu, že zákazníkům do toho mluvit moc nemůžu.

Pečení dortů

Moc ráda tvaruji zvířátka a jiné postavičky, u autíček či červeného traktůrku už jsem se ale řádně zapotila.

Pečení dortů


Zatím ale největší výzva byly dorty svatební, jelikož se jednalo v obou případech o mé blízké kamarádky, nedokázala jsem říct NE, ale už týden před samotným pečením jsem byla nervózní a strašně jsem se bála, že jim dorty zkazím a přeci jen, ve svatební den by mělo být vše perfektní, včetně dortu.

Pečení dortů

 

Pečení dortů

Nakonec jsem se s nimi myslím poprala a obě nevěsty byly spokojené a i ostatní hosté je moc chválili. Jeden nevěstin tatínek mi dokonce řekl, že bych si měla otevřít cukrárnu, prý je mého talentu pro tak málo lidí škoda. Och, jak ten mě potěšil…

Pečení dortů

Pečení dortů

Pečení dortů

Vím, že mé dorty ještě nejsou takové, jaké bych si je přála mít, ale rozhodně jsem za ten rok ušla kus cesty, upekla vážně hodně dortů, nevyhýbala jsem se ani hambatému dortíku na rozlučku se svobodou, potěšila jsem spoustu lidí, mohla se dívat do jejich rozzářených očí při předávání a opravdu mě tenhle můj koníček baví čím dál víc.

Pečení dortů

Legrační je, že mi z počátku dost lidí, včetně maminky, říkalo, že po pátém dortu už toho budu mít až po krk a přestanu, ale všem pochybovačům jsem rozhodně vytřela zrak, protože peču a zdobím dál a jen do konce roku už mám v kalendáři dalších 9 teček a určitě ještě další přibudou. Věřím, že dál budu překonávat sama sebe, propracuji se i k 3D dortům, naučím se další spoustu technik a kdoví, třeba si tu cukrárnu jednou opravdu otevřu.

Pečení dortů

Pečení dortů

Pečení dortů

 

Evi, prozradíš nám nějaký svůj oblíbený recept?

S korpusem je to složitější, je to podle vajec a velikosti dortu,ale tak budu brát v potaz menší dortík. :-) Zhruba kolem těch 26-28 cm průměr.

5 vajec - na každé vejce 40 g hladké mouky a 40 g cukr krupice a 1 lžíže oleje, takže

 • 5 vajíček
 • 200 g hladké mouky
 • 200 g cukru
 • 5 lžic oleje.

Bílky vyšleháme s cukrem do tuha, potom po jednom přidáváme žloutky a lžíce oleje, zašleháme a potom opatrně vmícháme prosátou mouku. Vložíme do vymazané dortové formy a pečeme na přibližně 170 stupňů. Pokud peču kakaový korpus, zhruba 20-30 dkg mouky nahradím kakaem.

Náplň s lesním ovocem

ingredience: 500-800 g ovoce (lesní směs, maliny, ostružiny, borůvky, jahody)
1 jogurt s příchutí lesního ovoce
1 plnotučný tvaroh ve vaničce
2x 250 g smetany ke šlehání
1x vanilkový cukr
cukr moučka (dle potřeby a chuti)
1 želatinový ztužovač

Na korpus potřený jemně marmeládou si naskládáme ovoce a připravíme si náplň. Dvě smetany ke šlehání vyšleháme společně s vanilkovým cukrem, v druhé misce vyšleháme jogurt + tvaroh + cukr moučka. Opatrně vmícháme ušlehané šlehačky. V menší misce si ve 100 ml vlažné vody metličkou rozmícháme želatinový ztužovač a vmícháme do náplně, kterou pak už můžeme překrýt ovoce.

Další Eviččiny dorty najdete zde.

Vyprávění Evulika25 zpracovala Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Pečení dortů - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Nádherná práce!
  Moc pěkné dortíky.   Kamarádka taky peče.
  zdeni20   | 29.03.2017 18:19:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Úžasné!
  Dobrý den, vaše práce je naprosto fantastická, klobouk dolů! Já jsem se o něco podobného také několikrát pokoušela, ale výsledky nebyly nic moc. Teď uvažuji, že bych si koupila alespoň tyhle šablony http://www.utc.cz/cs/sablona-na-zdobeni-dortu20cm4designyplast/343875p/, nicméně mám obavy, že s mojí šikovností bude i tohle pro mě moc. Dívala jsem se, že máte docela dost vybavení a pomůcek na pečení, nemáte tedy zkušenost i s těmito, nebo podobnými, pomůckami? Jaký je výsledný efekt? Pamatuji si, že když jsem byla malá, moje maminka používala takové ty plastikové šablony, ale výsledný efekt nebyl až tak oslňující :-(
  Předem díky za odpověď vám, či komukoliv dalšímu :-)
  Kamča
  Kamakl   | 12.05.2014 15:15:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nádhera :))
  Evi teda jsi borka..já bych na tohle byla mamlas a patlal..  Udělám tak maximálně nějaký řez na plech :)))
  Queen222   | 20.09.2013 21:38:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • Úchvatné, Evi jsi profík!
  Něco tak krásného jsem v životě neviděla     
  Calamity J.   | 20.09.2013 09:12:56 | Reakcí: 1, poslední: 20.09.2013 14:56:07
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Evi, obdivuju tvou trpělivost a tvořivost      já osobně moc nejsem na ty dětské barevné (ale děti samo ano:), hrozně se mi ale líbí ten svatební s růžema, vypadá fakt luxusně! moc držím pěsti, ať ti nadšení vydrží a třeba se tím jednou bezva živíš 
  Bea-Matyas   | 20.09.2013 08:54:51 | Reakcí: 2, poslední: 20.09.2013 17:50:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce