Inzerce
Inzerce
Inzerce

Pomoc státu pro nemocné a jejich rodiny v boji s rakovinou

Jistě jste v diskuzním klubu zaznamenaly, že jedné z BOLek onemocněla maminka rakovinou. Bára (Voraba) se rozhodla s námi o tento příběh podělit, ukázat nám, jak těžké je dočkat se pomoci od státu v době, kdy je situace pro rodinu velmi obtížná a to nejen psychicky, což už samo o sobě je skličující, ale i finančně.

Jak onemocnění začalo?

Moje mamka se rok léčila s bolestí zad a trnutí zápěstí. Jeden večer si šla lehnout a druhý den ráno se probudila s boulí na dásni. Asi 3 dny před tím jí bolely dásně, tak to přičítala tomu. Po vyšetření u zubaře byla odeslána na onkologické vyšetření do Bohunic, kde se 17. 10. 2011 dozvěděla diagnózu: nádor čelisti.

Od té doby začal kolotoč s různými vyšetřeními

Nakonec po domluvě s lékařem nastoupila 8. 11. 2011 na operaci. Na sále strávila dlouhých 6 hodin. Podařilo se nádor jí odstranit a maminku čekala další léčba.
V lednu nastoupila na onkologické oddělení, kde ji čekalo zavedení pegu (zavedení hadičky přes břišní stěnu do žaludku). Pak absolvovala ozařování a chemoterapii. Chemoterapii snášela velice špatně, tak ji měla jen 2x a během toho mamku ozařovali. Ozařování, kterých mělo být celkem 40, ukončila kvůli popáleninám a bolestem u 36.

Vypadalo to, že mamka nad rakovinou zvítězila

V dubnu po posledních odběrech nám byla oznámena dobrá zpráva a to, že je mamka zdravá.
Mamku čekalo doléčování a učení se znova pít a jíst pusou. Tvář se ale přece jen hojila pomalu a mamka dělala slabé pokroky s brčkem a mluvením. Na návštěvu do nemocnice jsme jí s holkami nosily kytky a fotky. Seděla jsem u postele, mamka psala a já mluvila. Návštěvy trvaly většinou 10 minut, občas maximálně půl hodiny. Maminka se velice rychle unavila. V té době jsem plánovala svatbu a ona mi pomáhala s některými záležitostmi.

Bolesti se vrátily a kontrolní vyšetření odhalilo návrat rakoviny

Na konci května začala mamka trpět bolestí a byla víc unavená. Celý červen se táhl ve znamení velkých výkyvů mamčin nálad a zdravotního stavu. Taťka pořád odbíhal z práce domů a chodil ji kontrolovat, jestli si dává léky a jídlo. Na začátku července šla mamka na kontrolní vyšetření a 10.7. nám bylo oznámeno, že je rakovina zpět a opět roste nádor v čelisti.

Mamka se rozhodla, že i tak bude znovu bojovat a domlouvaly se chemoterapie. S každým člověkem to ale zamává a tak i na psychiku mamky to sedlo a řešila to pomocí léků, kterých si dávala víc než měla předepsáno. Z toho nám pak začala bláznit a někdy měla i stavy, kdy nevěděla, co dělá a vše se začalo zhoršovat. Jednou si třeba utrhla kus hadičky z pegu, ten potom rozdělala a do konce hadičky, který měla v břiše si nacpala jehlu. To s ní doma byla zrovna sestra a snažila se jehlu vytáhnout a peg dát dohromady. Je to neuvěřitelný tlak, když to vidíte. Z hadičky vám vytéká strava, nemůžete v klidu vytáhnout jehlu a navíc, když člověk neví, jak se to skládá, tak je to síla. Kromě toho mamka některé ze součástek zahodila. Míša (sestra) volala tenkrát na pomoc taťkovi, aby přijel. Nakonec se jim to podařilo dát dohromady a mamku uložili do postele, dali jí léky a byl klid.

Krátce po narozeninách měla mamka silný zánět a byl nutný převoz do nemocnice

Na konci července mamka oslavila své 53. narozeniny, ale její stav byl dost špatný. Prodělala první chemoterapii, kterou naštěstí snesla dobře. Na začátku srpna musel taťka volat rychlou, protože se mamka dusila a měla velice špatný tlak. V nemocnici nám řekli, že má silný zánět a nevypadá to dobře. Nasadili jí antibiotika, výživu a glukózu. V nemocnici ležela 10 dní.

Není žádná naděje na uzdravení, léčba je zastavena

Po dalších vyšetřeních se zjistilo, že mamka nemá šanci na uzdravení a veškerá léčba se zastavuje, rakovina nastoupila v ještě větší síle než poprvé. Obvolávala se rodina, aby se přišla s mamkou rozloučit. Doktoři dávali mamce měsíc, maximálně tři. Pokaždé jsem se u ní na návštěvě držela a nebrečela, pak ale přišla jedna návštěva, kdy mě chytla za ruku a tak jinak se podívala. V očích měla smířlivý pohled, co mi říkal „jo, holka, je to naprd, ale je to koloběh života a člověk s tím nic neudělá“. Pohladila mě a objala a já začala strašně řvát, ale úplně šíleně a jen jsem říkala, že mě to strašně mrzí, že nevím, co mám dělat a že to bez ní nezvládnu. Že je mi líto, že nebyla na mé svatbě. Bylo mi líto, že to nakonec dopadlo tak špatně. Plakaly jsme obě, držely se a utěšovaly se navzájem. Bylo to poprvé za celou dobu, co jsem ji viděla brečet. Ještě večer jsem si hodně pobrečela u manžela v náručí.

Propuštění do domácího léčení

Za týden ji propustili domů do domácího léčení. Tím skončila jako onkologický pacient a léčba se ukončila. Dostala pana doktora Slámu, který je odborníkem na bolest. Převzala si ji také paní doktorka Petříčková, která má pod sebou sestry, které docházejí za pacienty domů.

Táta přestal chodit do práce, aby se mohl o maminku starat

Mamka je doma a taťka přestává chodit do práce a zůstává s ní doma, aby se o ní staral. Můj otec je neuvěřitelně silný chlap. V roce 2008 měl těžkou autonehodu, kdy mu přední sedadlo rozdrtilo nohy. Prodělal dlouhodobou a náročnou léčbu, kdy se dokázal po roce postavit na nohy bez berlí. Následky mu ale zůstaly. Kulhá, protože má jednu nohu o 3 cm kratší. V nohách má železa a šrouby. Občas vzal nějakou tu fušku a začal si vyřizovat invalidní důchod. Jenže tenkrát měl bohužel smůlu na špatnou sociální pracovnici a nedopadlo to s důchodem dobře.

Vyřizování přídavku na péči, shánění léků

Ještě když byla mamka v nemocnici, poslala paní doktorka Petříčková 15.8. žádost na sociálku o přídavek na péči. Mamka byla předána své praktické lékařce. Tady nastává kámen úrazu. Matčina doktorka je velice neochotná paní. Jakékoli zdravotní změny jsme tedy řešili s paní doktorkou Petříčkovou, která posílala léky pro mamku. Taťka každé pondělí volá panu doktoru Slámovi, hlásí mamčiny změny a on podle toho posílá léky proti bolesti. Zvyšuje třeba dávky morfia, dávky léků na psychiku, na spánek. V říjnu 25.10. mamce praskla céva, čímž došlo k velkému krvácení a mamku odvezla rychlá. Dostala transfúzi a léky, za 3 hodiny ji dovezli domů promrzlou. Mamka na to onemocněla, je nachlazená a s paní doktorkou Petříčkovou se řeší léčba, odpoledne sestra už nese antibiotika a léky na vysokou teplotu.

Pro srovnání uvedu, jak „rychle“ pracuje praktická lékařka

Mamka potřebuje speciální masti. Kelímek stojí 900 korun a je tam 500 g. Mamka ho má tak na 14 dní. Desinfekční roztok 1l stojí 1000 Kč, obvazové čtverce 300 Kč - má balení na 5 dní. Potřebuje také obvazy a spoustu dalšího materiálu. A to vše platil taťka sám, protože mu to mamčina lékařka odmítla psát. Od září na ni tlačil taťka, doktorka Petříčková, sestry z pečovatelského... a přesto paní doktorka nic nepsala.

Nakonec nám 5. listopadu ruply nervy a na radu mé kamarádky jsme zavolali na mamčinu zdravotní pojišťovnu a řešili to přes ni a lékařskou komoru. Vzhledem k tomu, že otec je bez příjmů a je doma vlastně zadarmo, dovedete si jistě představit, jak jsou na tom rodiče finančně špatně. Bohužel dluží i peníze za 1,5 nájmu.
K paní doktorce jsem tedy zašla sama osobně ve středu 7. 11. a po dlouhých dohadech jsem od ní dostala recepty téměř na vše. Jen na dvě věci ne – zrovna ty jsou ale pro mamku dost důležité. I tak jsem ale jela domů jakž takž spokojená. Problém ovšem nastal hned druhý den, kdy mi volala sestra, že jí věci v lékárně nechtějí vydat, protože to nemělo být psané na receptech, ale na žádankách. A tak nám další 4 věci schází.

Inzerce

Ve čtvrtek 8. 11. jsem už viděla rudě. Jednak to byl rok od máminy operace, kdy jí odstranili nádor a za druhé už jsem toho měla za ty poslední dva měsíce opravdu dost. Volala jsem tedy opět kamarádce, zda by mi mohla poradit, jak postupovat dál. Do telefonu jsem se jí rozbrečela jako malé děcko. Nakonec jsem šla k paní doktorce Kakrdové znova a odešla jsem s potřebnými žádankami. V lékárně mi vydali jen tři věci, protože na ten roztok musíme mít ještě podpis revizní doktorky, který ale paní doktorka Kakrdová za 2 měsíce nevyřídila.

9. 11. jedu opět k paní Kakrdové pro uhlíkové gázy, které vyřídila teprve 8. 11., ačkoliv jsme o ně žádali již před dvěma měsíci. Musím zajet na Žlutý kopec do lékárny pro ten roztok, který mi nakonec zařídila paní doktorka Petříčková.

Inzerce

A tímhle to nekončí.... ke slovu se dostává byrokracie

V půlce září jsme s taťkou byli na sociálce pro papíry na přídavek na péči a na bydlení. Seděli jsme tam přes 2 hodiny a když jsme měli jít na řadu, paní šla na oběd. Jen podotknu, že taťka měl už mamce v té době podávat léky a jídlo. Vlítla jsem do kanceláře a nakonec s papíry odešla domů. Patnáctého září to byl měsíc od podání žádosti na přídavek na péči na mamku a nikdo se neozval. Bylo nám řečeno, že je ještě brzy, ať to zkusíme na konci září. V půlce října jsem volala, jak to vypadá s přídavkem na mamku. Bylo mi řečeno, že je to už v řešení a mají málo pracovnic.

Taťka si zažádal o invalidní důchod, oběhal si potřebné papíry a poslalo se to k posudkové doktorce na posouzení. 19. 10. taťka volal opět na sociálku, tam mu to paní zvedla, položila sluchátko na stůl a bylo to vyřešené. Položil to a volal zpátky, už to bylo přepojené na spojovatelku. Pak jsem tam volala 25. 10., kdy mi bylo řečeno, že do konce října by k nám měl někdo dojít. Nikdo samozřejmě nedošel.

1. 11. jsem volala ombudsmanovi, tam mi dali telefon na krajského ředitele Přibyla. Tomu jsem zavolala a bylo mi řečeno, že to dá do pořádku a zavolá tam. V pondělí 5. 11. jsem opět volala na sociálku, kde jsem se dozvěděla, že je mamka už v databázi přerozdělování žadatelů pracovníků na sociálce a do konce listopadu by měl někdo dojít. ...Tak jsem se zeptala, jestli si z nás dělají srandu, protože měli dojít už na konci října a mamka na tom není dobře a otec je bez financí z čeho mají žít? „Je mi to líto, já s tím nic neudělám," bylo mi řečeno. „Zkuste si zavolat paní vedoucí Vrabcové a stěžujte si u ní." Paní Vrabcové volám od pondělí - dnes je pátek a telefon mi nezvedá a nezvedá.

Inzerce

Takže když to shrnu, kvůli přístupu ošetřující lékařky Kakrdové a bordelu na sociálce jsme se dostali do takové situace, že otec rozprodává věci, aby měli na žití a sestra, která žije u našich dělá 270-300 hodin měsíčně jen kvůli tomu, že má někdo čas a někomu se nechce dělat jeho práce.

Poděkování

Chtěla bych poděkovat svému TATÍNKOVI za jeho neuvěřitelnou obětavost a za všechno, co pro mamku dělá. Taťka s mamkou 1. 10. oslavili 35. rok manželství.
Jedno velké DĚKUJI patří také paní doktorce Petříčkové, která pomáhá víc než kdokoli jiný a velké DÍK patří sestrám Šárce Gotvaldové, Veronice Boháčové, Lucii Vyslužilové, Iloně Konvicové a Gabriele Jelínkové, které k mamce chodí 3x za den a starají se s láskou a citlivostí, k dané situaci tolik potřebnou. Jsou naprosto neuvěřitelné, kolik toho zvládají a jak drží i mého tatínka psychicky. Chtěla bych jim to jednou oplatit, protože jen děkovat nestačí. Všechny jsou opravdu neuvěřitelně pečlivé, důkladné, ochotné, starostlivé prostě super a já jim strašně moc děkuji za péči, kterou mamce denně poskytují.

Dnes ráno, 12. 11. 2012, maminka Voraby zemřela.
Rodině vyjadřujeme naši hlubokou soustrast.

Celá situace rodiny Voraby nás hluboce zasáhla. Od státu se bohužel pomoci, na kterou měli nárok, v pravý čas nedočkali. Rodině vznikly dluhy. Rádi bychom Báře alespoň symbolicky vyjádřili podporu, proto jsme ji požádali o sdělení čísla účtu pro nás i pro ty, kteří to cítí stejně:

Inzerce

201480506 / 0600

Na základě vyprávění Voraby zpracovala Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Pomoc státu pro nemocné a jejich rodiny v boji s rakovinou - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×