Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nádherné vyšívání Jany A

Jak jsem se k vyšívání dostala

Moje maminka je šikovná na všechny ruční práce, pletla na nás, šila, háčkovala, vyšívala a vyšívá různými způsoby. Takže chyběl jen malinký krůček, abych se něco naučila i já. Jenomže když mě pobízela, abych se to naučila, tak já jsem samozřejmě nechtěla. První, kdo z nás dětí vyšíval, byl můj o 3 roky mladší brácha. Já si radši četla, ale jak šel čas, tak mě to začalo chytat. Na základní škole jsme se učili vyšívat a přišívat knoflíky, to jistě některé znáte.
Pak už brácha nevyšíval, ale zato já tomu přišla na chuť. Začala jsem vyšívat takové jednoduché obrázky. Ale ještě předtím mě začalo bavit obkreslování obrázků z tehdy oblíbeného časopisu Dorka nebo jiných časopisů, které moje babička odebírala, na čtverečkovaný papír.

Doopravdy vyšívat jsem začala na střední škole, někdo honil kluky a já doma seděla a vyšívala. Milovala jsem, když jsme jeli s našima na chalupu a s mamkou jsme seděly pod slunečníkem a vyšívaly. Také to byla ode mě vyčůranost, protože mě taťka honil, abych něco dělala, ale když viděl, že vyšívám, tak mě nechal být.

Inzerce

V téhle době jsem většinou vyšívala ubrusy, sice jsem nevěděla, jaký budu mít stůl, až se jednou vdám, ale mně to nevadilo a vyšívala jsem takovou universální velikost. Teď je mám v kuchyni. Také se mnou vyšívala moje kamarádka, když nás to chytlo, tak jsme u toho vydržely až do jedné hodiny v noci.Nynější obrázky, které vyšívám, jsem objevila až v roce 2006. Jedna má kolegyně z práce chtěla koupit časopis jménem Malování jehlou, byla tam taková krásná hlava tygra s mládětem, a já jsem ho samozřejmě musela mít. Tím to začalo. Pořídili jsme si internet, a když jsem viděla jejich stránky, tak jsem si musela pár obrázků objednat. Podařilo se mi do těchto obrázků zblbnout i mamku. Na rozdíl od mé kamarádky, která s vyšíváním skončila.
Samozřejmě, že moje vyšívání procházelo různým obdobím. Například při seznámení s manželem jsem ještě docela vyšívala, ale pak přišla stavba domu a téměř dva roky jsem nevyšila ani křížek.

Inzerce

Snad nejvíc jsem vyšívala, když jsem byla těhotná. Sice jsem do práce chodila téměř až do poslední chvíle, ale pak začalo být hodně velké teplo a zůstala jsem doma. Zchladit se v bazénu a pak jít domů vyšívat, to zní jako ráj. Pak se narodila Anička, myslela jsem si, že s vyšíváním bude konec, ale miminka ze začátku spí, a když jsme se spolu sžily, tak jsem začala mít náladu pokračovat.

Musím také objasnit, že mě vyšívání strašně baví a hodně se u toho odreaguji a uklidním.
Mateřská utekla jako voda, nastoupila jsem do práce, takže nynější vyšívání je jen o víkendech, když jde Anička odpoledne spát. Možná se divíte, že ještě spí, ale ona je ráno zvyklá brzy vstávat (ze školky), takže když spí do 6 hodin, tak to považuji za velký svátek. A večer jsem tak unavená, že chodím brzy spát.

InzerceNedávno jsem přebírala svoje vyšívání a objevila jsem tam prvního vyšitého papouška. Ovšem ten byl tak hrozný, že jsem ho vyhodila.

Kolik času a materiálu mi zabere obrázek

Tak to je samozřejmě různé, když mě vyšívání hodně baví, tak 2 hodiny odpoledne co spí Anička a někdy hodina večer (někdy i déle). Vyšívám především u televize. Když jsem se potřebovala hodně uklidnit, tak obrázek byl do měsíce hotový. Jen co jsem jeden dodělala, tak jsem si musela rozdělat nový.

Existuje látka panava a kanava, jedna má hodně velké mezery mezi osnovami a druhá ne, pro mě je lepší, když ty mezery jsou minimální. Není tak vidět, když se vyšívá celý obrázek. Já používám panavu, ale i ta má různé velikosti mezer. V látce jsou vodorovné a svislé pruhy a já vyšívám přes dva pruhy. Také jsem si vymyslela zlepšení, napočítám si na látce 10 křížků a udělám čáru, takže mám takovou velkou osnovu a nemusím složitě počítat a pak párat, když se spletu. Nejraději začínám vyšívat černou bavlnkou a vyšiji vše, co má být černé. Pak pokračuji takovou, jaká mi v dané chvíli vyhovuje.

Inzerce


Pro příklad, tenhle obrázek má 14 400 křížků a skládá se z 25 barev.


Látka je pěkně drahá, naposledy, když jsem jí kupovala, tak stála 180 Kč za metr. Vyšívám bavlnkami perlovkou, jedno klubíčko stojí kolem 15 Kč, ale je tam toho hodně a můžu to použít na jiný obrázek, takže mám docela slušnou zásobičku bavlnek. Takže si vyberu obrázek, přiřadím k němu bavlnky podle barev (odstíny nemusí úplně přesně odpovídat, čímž vzniká originální výšivka). Bavlnky lze objednat přímo k danému obrázku i s předtištěnou kanavou, ale je to velmi drahé. Já to tak nedělám. K vyšívání také používám železný bubínek o průměru 160 mm, existují větší i menší, ale mě vyhovuje tento. Dřevěný rám nepoužívám, protože se s ním špatně manipuluje. Po dokončení výšivky obrázek vyperu v ruce a vyžehlím, čímž je připraven na zarámování. Při rámování obrázků má hlavní slovo můj manžel. A vybrání jednoho rámečku u nás trvá třeba i 15 minut. A paní prodavačka s námi má hodně velkou trpělivost, protože jezdíme rámovat více obrázků najednou. Rámování obrázků provádíme ve sklenářství, čímž je každý obrázek svou velikostí originál.

Všechny obrázky jsem si dělala pro sebe, jak jednou obrázek vyšiji, tak předlohu odkládám. Už by mě to nebavilo vyšívat podruhé.  A také by mi nikdo tu práci nezaplatil. Někdo ze známých mi nabízel, že mi za jeden obrázek zaplatí 1000 Kč, nevím už, který to byl, ale musela jsem se začít smát. Jen zarámování stálo skoro půlku a kde je započtena práce, látka, bavlnky? Kdybych měla pro někoho vyšít obrázek, a i kdyby mi to slušně zaplatil, tak mě by to nebavilo.

Závěrem chci napsat, že vyšívání je o hodně velké trpělivosti a pro začátečnice mám takovou radu, radši začínejte s jednoduchými obrázky, protože ty větší by vás mohly odradit, a to by byla škoda.

Například tento ubrus velikosti 720 mm x 300 mm.

Jani,  Ty stíháš vyšívání s prací i péčí o dítě. Mohu se zeptat, jaká je náplň Tvé práce? Nejsou to určitě rukodělné činnosti, že? :-)
Pracuji jako kancelářská myš v bytovém družstvu, přesněji řečeno finanční referent a pracuji v pokladně.
V týdnu nestíhám vůbec nic, natož vyšívání, máme velký barák, zahradu i zahrádku, na které pěstuji zeleninu. Máme i zvířata, ale o ty se stará manžel. Takže, jak už jsem se zmínila nahoře, vyšívám o víkendu, když Anička v poledne spí. Všechny domácí práce, i ty venku, se mnou dělá Anička, když jí to baví. Je ale moc šikovná a dokáže si hrát i sama. Ale někdy je to pěkný rumec a proto potřebuji vyšívání. :-D

Děkujeme Janě A za její příběh a přejeme, ať jí jde vyšívání stále takto od ruky. Její obrázky jsou nádherné.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Nádherné vyšívání Jany A - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • moc krásné
  Jani, nádherné!!!! Přiznám se, že u nás doma to bylo podobně, vyšívala moje o šest let starší sestra, která vyšívá dodnes - i richelie, vypomůže i s vyšitím slováckých krojů, zdobí kraslice... Mě vždycky bavilo malovat, omalovávat, potom jsem v práci potkala novou kolegyni a ta je velmi zručná, vyšívá, šije, vyrábí různé dekorace, také má podobně jako vy a já dům, zahradu, zvířata a zvládá to. Narodila se mi holčička, bude mít 2,5 měsíce, do práce jsem chodila do poslední chvilinky a protože jsem tam byla neustále mezi lidmi, najednou je to velká změna. Mám doma ještě dva syny, 14 a 11 let.Mám chuť se pustit opět do ručních prací a vy jste pro mě velikánskou inspirací jak dobít energii, díky za Váš příspěvek. Ať se Vám daří a hodně pohodových chvil s Vašim krásným vyšíváním.
  Lendrunka   | 17.02.2011 09:48:51 | Reakcí: 3, poslední: 21.04.2011 09:08:18
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: moc krásné
   Ahoj, moc děkuji za slova chváli až se červenám. Už si začala vyšívat? Já už mám vybraný obrázek,teď jsem nevyšívala,protože se mi 1.3.narodila druhá dcera, ale už mě chytají roupy. Ale teď čekám na bavlnky,poprvé jsem si je objednala k obrázku.
   Jana A   | 20.04.2011 14:03:31
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: moc krásné
    Ahoj, gratuluji ke druhé dcerušce. Přeji Vám pěkné velikonoce a spoustu jarního sluníčka. Přiznám se, že jsem ještě nezačala, dala jsem do kupy dům, potřeboval razantní úklid s těmi mými chlapáky a užili jsme si týden v Jeseníku. Ale předlohu i bavlnky mám již připravené. Těším se, že si sednu venku a pustím se do toho, už máme jakýsi režim, tak to půjde, první čtyři měsíce byla malá opravdu hodně uplakaná.
    Lendrunka   | 21.04.2011 07:38:05
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: moc krásné
     ahoj děkuji za gratulaci a i Vám přeji moc krásné Velikonoce. Nezapomeň se pochlubit až budeš mít něco vyšito. Já mám okna umyta, zahrádka zkulturněna tak teď jen ty bavlnky a chviličku klidu. Ať se daří dílo.   
     Jana A   | 21.04.2011 09:08:18
     Reagovat | URL příspěvku
 • dyt to říkám Jani si moje krevní skupina,já večer když ukládám vyšíváni už se těším na druhý den kdy začnu zase nanovo a hlavně mě to taky odreaguje,si moc šikovná a ten Tygr je nádherný,takže zdravím pozdravem vyšívání ZDAR 
  Gigi   | 08.09.2010 10:32:08 | Reakcí: 1, poslední: 08.09.2010 11:01:08
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   vyšívání ZDAR ZDAR ZDAR, ty taky moc krásně vyšíváš. Večer už mi moc síly na vyšívání nezbývá, ale o víkendu to je moje a běda, když mě někdo vyruší. 
   Jana A   | 08.09.2010 11:01:08
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den. Syn byl na třetí dávce hexavakciny má 12 měsíců a od té doby už 6 dni je stále plačtivý. Nechce si moc hrát jen pláče a plazi se zámnou chce nosit stále. K ostatním členům rodiny je jen chvíli u nich jinak stále chce ke mě. Myslíte že to může být ztoho očkování reakce? Přejde to nebo zda není nemocný nějak. Jindy takový nebyl před očkováním normálně si hrál byl v pohodě nechtěl tolik se nosit. Ale tedkom furt a každý den pláč. Děkuji. Hezký den.

Dobrý den,

může to být souhra okolností, reakce po očkování je max. 2 dny, očkování mohlo vyprovokovat nějakou virózu, která nemá jiné příznaky, neprořezávají se nějaké zoubky?

Kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×