Inzerce
Inzerce
Inzerce

Od léčení miminek sama k sobě..

Poprvé jsem se o kraniu dozvěděla od kamarádky, která začala tuto terapii studovat před lety v Praze v prvním ročníku tehdy otevřeném v České republice. Název kranioskrální terapie mi zněl poněkud exoticky a připomínal i něco spíše spojeného s náboženstvím nebo kostelem než ve skutečnosti s terapeutickým názvem. To že tuto metodu budu později studovat a zásadně ovlivní můj život jsem vůbec netušila.

Zajímaly mě alternativní směry medicíny

Již v dospívání mě už jako tehdejší studentku výtvarné školy začaly zajímat různé alternativní směry medicíny, východní filosofie, trendy ve zdravé výživě, terapeutické směry a psychologie. To také ovlivnilo že v rodině jsme měli určité problémy a já sama hledala hlubšší odpovědi na emocionální problémy což mě přivedlo později k józe a k meditaci. 

Inzerce

Léčivá síla lidského dotyku

Po škole jsem začala pracovat jako grafik v různých grafických agenturách a studiích, ale tato práce mi neposkytovala nějaké hlubšší uspokojení a tak jsem se o víkendech stále věnovala různým alternativním seminářům a bádáním o lidské duši. Mým koníčkem se také stal tanec, kdy jsem navštěvovala hodiny baletu, moderního tance a později kontaktní improvizace. A právě kontaktní improvizace mě blíže přivedla k poznání o léčivé síle lidského dotyku a naplnění sdílení kontaktu s druhým tělem.

Co ovlivnilo můj život

Později jsem odjela pracovat do Velké Británie a začala pracovat jako chůva s malými dětmi v Londýně, kdy jsem měla konečně prostor při práci navštěvovat školu a naučit se dobře jazyk. V této době jsem také potkala pár terapeutů a to právě kraniosakrální terapie, kteří zásadně ovlivnili můj život. Nějak vše ve mně konečně dozrálo k tomu, že jsem byla připravená konečně změnit kariéru a začít důkladně zkoumat lidské tělo.

Inzerce

Studium kraniosakrální terapie

V tomto zlomovém roce 2009 jsem se přihlásila asi do několika výcviků najednou a jedním z nich byl právě dvouletý výcvik kraniosakrální terapie v Londýně. Nějak má duše cítila, že je potřeba změny a dveře k uskutečnění toho všeho se najednou plně otevřely dokořán a vesmír tomuto rozhodnutí začal žehnat. 

Studium anatomie přímo v angličtině bez předchozího zdravotního vzdělání vůbec nebylo jednoduché a byla jsem moc ráda, že si anatomii mohu znovu zopokovat později. Během dvou let jsem si dodělala výcvik v kundalíni józe, anatomii, kraniosakrální terapii a thajské masáži. Později jsem si také v Praze dodělala kurz maséra ve zdravotnictví, lymfatickou masáž, reflexní terapii a další techniky. V loňském roce jsem také dokončila tříletý výcvik práce s traumatem somatické prožívání, která se věnuje hlavně práci s nervovým systémem. V kraniu jsem si dodělala dva posgraduální kurzy práce s maminkami a dětmi a porodem a měla možnost asistovat na mezinárodních konferencích a zahraničním lektorům.

Inzerce

Musím říci, že celé toto období bylo hluboce transformativní a všechny techniky a metody práce s lidským tělem mě obohatily, ale hlavně mi vytvořily také úplně novou síť kolegů, terapeutů, s kterými se dělíme o zkušenosti a vzájemně si pomáháme. Ale také s kontaktem s dalšími klienty se učím nové a nové, protože každý člověk je naprosto jedinečný.

Terapie u malých dětí je jiná než u dospělých

Inzerce

Nicméně terapie malých dětí je jiná než práce s dospělými, kteří mluví a dokáží slovně vyjádřit, co je bolí nebo trápí. Malé miminko vysílá signály a plně vnímá svět kolem sebe a je důležité se je naučit číst. Samozřejmě ale také hodně pobírá také ze své maminky a problém nastává když vznikají stresové situace třeba v těhotenství, u potratů, těžkých porodů, invazivních chirurgických zákroků, separace miminka v porodnicích apod. Když se tyto problémy nevyřeší, mohou se vléci třeba i celý život a jsou zapsány v buněčné paměti.

Fascinuje mě, jak je tento systém mezi matkou a dítětem dokonale propojený a také neomezená mateřská láska, která tu je a je jedním z nejsilnějších instinktů na světě. A je úžasné, že pokavad se tyto chyby a stresové faktory včas zpracují, dítě se může vyvíjet velmi dobře v dobrém a zdravém kontaktu s matkou. 

S jakými problémy tedy ke mně maminky chodí?

Většinou jsou to problémy se spánkem, neklidem, pláčem malých dětí, způsobených právě traumatickým porodem. Časté jsou i emoční problémy maminek, vyčerpání, nezpracované emoce, zlost nebo zklamání že porod nedopadl zrovna tak, jak si naplánovaly a bylo použito nejakého násilného lékařského zásahu, ať jsou to kleště, nastřižení, císař, nátlak na břicho, epidural a jiné chemické látky. Velmi časté jsou také problémy s oddělením miminka po porodu a přerušení bondingu nebo třeba i operace miminka. Také chodí svobodné maminky, které řeší emoční problémy s tatínkem, nebo kdy se otec nehlásí k dítěti. Přicházejí i s dětmi s pohybovými problémy kdy se dítě například nesedí nebo se nestaví.

Fyzické a emoční tělo

Na kraniosakrální terapii je úžasné že pracuje s fyzickým a emočním tělem zároveň a neodděluje psychiku od těla. Terapie je schopna podpořit fyzické problémy společně s těmi emočními vytvořením bezpečného místa, nasloucháním a dotykem. Dotyk je v této terapii naprosto základní a pilířem je naslouchání tělu. Skrze naslouchání terapeut může uvolnit bloky miminka v kraniální lebeční oblasti, způsobeném kompresí při průchodu porodním kanálem, napětí v páteři a může také pracovat se zažíváním miminka a s emocemi.

Většina případů vyžaduje kontinuální terapii a snahu alespoň párkrát na terapii dorazit, jelikož musíme navodit prvně osobní kontakt, probrat historii těhotenství, porodu a po porodu a poté se také může začít budovat důvěra mezi klientem a terapeutem.

Mojí srdcovou záležitostí jsou právě miminka, malé děti, otázky kolem porodu a vše spojené se zdravým rozvojem dítěte. Nějak cítím, že malým dětem chci pomáhat a že toto je moje cesta společně i s prací s dospělými.

Konkrétní příběh malé Kamilky

Kamilka se narodila císařským řezem po dvacetihodinovém porodu, který se bohužel nezdařil zvládnout přirozenou cestou. Byla jsem v narkóze, takže ji v podstatě dostala i Kamilka.

A jak to prý bývá u dětí rozených císařem pod narkózou, Kamilka stále jenom plakala a velmi málo spala (maximálně 12 hodin denně, což je na novorozence opravdu málo). Křičela každý den nonstop od pěti od odpoledne do půl třetí do rána. Když se v noci vzbudila, trvalo mi hodinu, než se mi jí podařilo znovu uspat. Zlobilo jí bříško, ale ještě něco dalšího, s čím jsem si nevěděla rady. Asi po měsíci a půl…to už jsem padala únavou a vyčerpáním… se to o trošku zlepšilo. Ale opravdu jen trošku. Kamča začala usínat okolo dvanácté v noci. Ale s křičením to bylo pořád hrozné. Prostě buď spinkala, nebo se kojila nebo křičela…téměř nikdy nebyla vzhůru, aniž by neplakala.

Pak jsem dostala kontakt na Lenku. Začali jsme s Kamilkou k Lence docházet na kranio. První hodinu docela dost plakala, ale už na té další byla o dost klidnější a nechala se od Lenky chovat. A zhruba po třech terapiích Kamilka najednou ze dne na den začala chodit večer spát okolo osmé hodiny večerní. Bylo to prostě báječný, konečně jsem si mohla odpočinout. Na terapie jsme chodili dál a pořád se to zlepšovalo. Teď je Kamilka půlroční miminko a je jako vyměněná. Už nám pláče jen, když je unavená, nebo má hlad. Taky spaní se upravilo. Asi to nebude nikdy spavé dítě, ale začala spát i přes den a noci už mě budí daleko méně než dřív. A hlavně když se probudí, tak během 15ti minut zase usne. Je na mě sice pořád ještě dost závislá a musím jí hodně chovat, ale už je to bez pláče, což je pro mě úžasná úleva. Asi by z toho časem vyrostla jako jiné děti, ale nevím, jestli bych se toho zlepšení dočkala se zdravým rozumem! :o) Díky Lence se Kamilce a vlastně i mě daří daleko lépe. Konečně si to mateřství můžu naplno užívat.

Lenka Kolárová (kranio sakrální terapeut)

Více informací naleznete na www.lecivy-dotek.cz
 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Kraniosakrální terapie: Od léčení miminek sama k sobě.. - diskuze

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce