Přikládáme zajímavý rozhovor s maminkou, čtenářkou Babyonline, která se rozhodla podělit o příběh s darováním vajíček.
V kolika letech jsi byla poprvé vajíčka darovat?
Pokud si dobře pamatuji, při prvním darování mi bylo 19 let.
Je dárcovství věkově omezeno?
Ano, je věkově omezeno. Minimální hranice je 18 let a maximální se pohybuje okolo 35 let.
Proč ses rozhodla k darování vajíček?
K prvnímu darování mě vedla myšlenka určitě pomoc ostatním párům otěhotnět. Protože vím, jak to je těžké když někdo nemůže mít děťátko. Druhou věcí je samozřejmě finanční odměna, která člověku určitě udělá radost, někdy i pomůže, ale hlavně zaplatí například cesty na kliniku, kterých je na začátku více. Já to třeba měla přes 100 km. Dále také ty dny, co jsem jezdila na kliniku, jsem si musela brát volno v práci. Musíte si také aplikovat injekce do břicha, pro někoho to může být kompenzace i za to.
Plus jsem viděla i v tom, že zjistím, svůj zdravotní stav.
Co je třeba k darování?
Bylo třeba, abych brala antikoncepci, kvůli cyklu. Dále jsem absolvovala vyšetření na klinice, odběry krve, genetické testy, vyplnit bylo třeba spousty dotazníků. Při darování se nesmí kojit. O závislosti na alkoholu apod. ani nemluvím. Vím, že na některých klinikách je třeba i minimálně vzdělání s maturitou.
Jak probíhala stimulace?
Po všech odběrech a vyšetření jsem dostala domů injekce s hormony. Ty jsem si aplikovala každý den do břicha. Po pár dnech jsem jela na kontrolu toho, jak reaguji na stimulaci. Zda folikuly rostou či ne. Pokud ne, upraví se dávka. Pokud je vše v pořádku injekce jsem „dobrala”. A domluvili jsme termín odběru vajíček. Poslední dny před darováním jsem si tuším aplikovala injekce dvě. Dále se berou antibiotika. A zavádí se vnitřní globule pro úpravu pH prostředí tuším.
Jak probíhá odběr vajíček?
Na kliniku jsme jeli vždy už brzy ráno. Od půlnoci se nesmí jist, pít ani kouřit - to se mě ovšem netýká.
Po příjezdu na kliniku vyplním dotazník se souhlasem celkové anestézie. Je také nutnost na většině klinik mít s sebou doprovod. Se mnou vždy jezdí přítel. Sestřička mě pak odvede do takového mini pokojíčku. Ten má každá „pacientka” svůj, jsou to takové malé komůrky s postelí a židlí pro doprovod. Ovšem všude je to určitě jiné. Pak jsem byla odvedena na sál, kde mě uspali a lékaři provedli zákrok, kterým je samotný odběr vajíček.
Probrala jsem se pak vždy na pokoji. Matně si i pamatuji přesun ze sálu. Poležela jsem si asi 2 hodinky, vždy za mnou přišel přítel a je tam se mnou.
Poté jsem podepsala další papír, kde jsem seznámena s chováním pár dny po odběru. Jak se nejlépe stravovat, co dělat, kdyby mi bylo špatně apod. Na mé klinice jsem hned při odchodu obdržela kompenzaci.
Kolik Ti při každém odběru odebrali vajíček?
To nevím, není sdělováno. Každopádně vím, že optimální počet by mělo něco kolem 7-8 folikul z jednoho vaječníku.
Bylo Ti někdy při stimulaci nebo po odběru špatně?
Ne, opravdu nikdy jsem neměla žádný problém. Vše jsem vždy snášela naprosto v klidu. Též je to ale individuální. Slyšela jsem i o hyperstimulačním syndromu, o tom si doporučuji přečíst, s tím zkušenost nemám. Darovat jsem byla již 5x, snad si to pamatuji dobře.
Po 4 odběrech, jsem také v pořádku otěhotněla. Nyní se chystám na další darování.
Jsi nějak po tolika stimulacích sledována stran rizika estrogeně podmíněných nádorů? Prso, vaječníky apod.?
Sledována nijak nejsem. Každopádně chodím na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi.
Bolí aplikace injekcí?
Vůbec, aplikuje se do břicha do podkoží, ani to není skoro cítit. Jediný můj problém je, že si nedokážu dát injekci sama, vždy mi všechny aplikuje přítel. Při posledním darování, jsem dostala poprvé pera. Ta by měla být lepší a aplikaci usnadnit, ovšem nám více vyhovovala původní klasická injekce. Ale zvládli jsme i pero!
Nevadí Ti, že někde běhají potomci a ty o nich nevíš?
Nevadí, s tím do toho vlastně jdete. Vše víte předem. Ani si to nepřipouštím :-).
Nebála ses, zda po tolika odběrech budeš moci spontánně otěhotnět, že by tam již nebyla rezerva žádných vajíček?
Nebála. Při posledním (čtvrtém) darování před tím, než jsme věděli, že chceme rodinu, jsme to pečlivě zvážili i s lékaři na klinice. Ale četla jsem, že bezdětným je doporučováno darování 3 krát. Pak mít děti, a pokud je zájem, znovu darovat.
Děkujeme za rozhovor!
Předchozí článek:
Darování vajíček
Následující článek:
Když otec není otcem
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.