Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jména dětí narozených v roce 2011

Katalog křestních jmen podle PhDr. Miloslavy Knappové, CSc. s původem, významem, svátky, domácími podobami jména.

Zajímá Vás, jak se jmenují dnešní miminka a jestli dnešní rodiče dávají přednost tradičním tuzemským jménům, nebo raději těm exoticky znějícím? Český statistický úřad zpracoval data za rok 2011 a my jsme se na ně podívali...

Dívčí jména

V roce 2011 vymysleli rodiče svým dcerám 1 317 různých jmen. S opravdu minimální náskokem zvítězila Eliška před druhou v pořadí Terezou. Odstup na dalších místech byl už mnohem výraznější. Loňské třetí místo obhájila Adéla, na čtvrté se posunula Natálie.Pouze tři jména se umístila v první desítce jak mezi narozenými děvčaty, tak i jejich matkami: Kateřina, Lucie a Veronika. Zcela naopak je tomu u Elišky, Adély a Karolíny. U děvčat jsou na prvních místech, ale mezi matkami se tato jména v první padesátce vůbec nevyskytují. Extrémem je Natálie, čtvrté nejoblíbenější dívčí jméno roku 2011, která je až ve druhé stovce jmen mezi matkami.

Kromě těch nejoblíbenějších a nejobvyklejších jmen byl rok 2011 velice bohatý i na nepříliš častá jména v našich krajích. Výběr je velký, z cizích můžeme uvést například jména Arleta, Arya, Azjargal, Binderiya, Colette, Destiny, Enerel, Eunika, Inessa, Khuslen, Qi, Sakurako, Samira, Shanti, Tarja nebo Zixuan. Za zmínku rozhodně stojí i Artemis, Salome, Šeherezáda nebo Lujza a Nensi.
Podobně pestrý a zajímavý je i výběr jmen z domácích luhů a hájů: Adina, Babeta, Dorka, Doubravka, Filipa, Háta, Jakuba, Jenovéfa, Lukrécie, Madla, Malvína, Petronela, Roberta, Roňa, Rozárka, Rudolfína, Serafína, Vojtěška, Voršila, Zorka, Žakelína nebo Želmíra.
Mimo jednoslovných jmen vymysleli rodiče dívkám téměř 1 900 různých kombinací jmen, většinou dvouslovných. I mezi nimi lze nalézt zajímavé, například Adelina Anatolijivna, Amálie Anděla, Anežka Perchta, Bea Octavie nebo Lesana Luna.

Inzerce

Jména chlapců

Rodiče dali svým synům v roce 2011 celkem 1 130 různých jmen. Nejoblíbenějším chlapeckým jménem byl Jakub, následovaný Janem a Tomášem.Na rozdíl od dívek je předávání jména z otce na syna opravdu velice časté. Čtyři z pěti Zdeňků, Milanů a Miroslavů se může pochlubit tím, že mají stejné jméno jako jejich otec. Mezi často děděná jména patří také Jaroslav (68,9 %), Roman (67,3 %), Jiří (66,2 %) nebo Karel (64,2 %).

Také u chlapeckých jmen se v roce 2011 objevilo mnoho zajímavých zahraničních jmen, například Armando, Béla, Dex, Dionýz, Illarion, Klavdij, Krunoslav, Leonidas, Lion, Massimo, Mateo, Maximus, Ozzy, Rafael, Ruben, Samson, Timur nebo Yusuf. K těmto jménům můžeme přidat ještě několik opravdu cizokrajných jmen: Bumjargal, Dulguun, Erkhes, Gandash, Rayan, Soyombo nebo Temuulen.
Mezi domácími jmény se vloni objevilo dost kandidátů, které by byla škoda nezmínit: Alfons, Barnabáš, Bivoj, Borek, Čestmír, Dobroslav, Drahomír, Elemír, Evžen, Felicián, Heřman, Horymír, Janek, Jožka, Kilián, Lucián, Lumír, Medard, Mikeš, Mořic, Slavoj, Valerián, Vavřinec, Velen, Vojen, Zachariáš nebo Zbyšek.

Téměř dvou tisícům potomkům dali jejich rodiče do vínku dvě a více jmen a byly mezi nimi například tyto: Nikita Izzy, Franc Josef, Ludwig Wolfgang, Sunny Kája nebo Šimon Želmír.

Text byl převzat z webových stránek Českého statistického úřadu. V článku Jména dětí narozených v roce 2011 se mimo jiné dočtete, jak se jmenovali rodiče dětí narozených v loňském roce, nebo také žebříček 100 nejčastějších jmen pro chlapce i dívky.

Autory textu jsou:

Ing. Tomáš Chrámecký
Odbor vnější komunikace
Tel.: 274 052 765
GSM: 737 280 892
E-mail: tomas.chramecky@czso.cz

Inzerce

Ing. Eva Kortanová
Odbor informačních služeb
Tel.: 485 238 806
E-mail: eva.kortanova@czso.cz

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jména dětí narozených v roce 2011 - diskuze

 • NICOLAS......máme doma Mikuláše každý den
  2011 se nám narodil syn Nicolas. Je to řecké jméno. Jeho význam je Od jména Nikola = vítěz nad lidem. Má svátek 20.11., líbila se mi ta shoda čísel, význam jména, ale hlavně to, že dle pohádek v Anglii nosí dětem dárky Nicolas namísto Mikuláše. Je to nádherný příběh, ve kterém má Nicolas i sestru Adélu. Tu máme taky, je starší od Nicolase o 8 let a 1 den. Jeho oblíbenou maskou na karneval je vánoční skřítek, něco na tom výběru jména asi je      
  martarozarka   | 02.01.2019 11:00:09
  Reagovat | URL příspěvku
 • 1.3.2011 se nám narodila vnučka Samanta
  Samanta
  Význam: odvozené ze jména Samuel
  Původ: hebrejský, anglické jméno
  Svátek: jelikož je odvozené od Samuela, slaví svátek 1.9.
  říkáme jí: Sam, Samík, Sami, Saminka, když zlobí - Samina :-))
  Nositelek těchto jmen už je u nás asi přes 250? Škoda jen, že ještě toto jméno není v kalendáři:-((
  cehan   | 01.09.2017 08:16:18
  Reagovat | URL příspěvku
 • já mám doma sice tuctová jména, ale jedinečné děti :-) začalo to Janem před 16 lety, okolí čekalo třetího Vladimíra a já to prolomila. pak se narodil Matěj a teď nezbylo než přidat tradičníholčičí jméno a kluci vybrali Elišku.
  Lendrunka   | 24.11.2012 11:57:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • 02.11.2011 VALERIE
  dcera má bezva zapamatovatelný datum narození 02.11.2011 a dali jsme jí jméno Valerie - a dle mě je to to nejkrásnější jméno na světě:-)!!! ps:každý rodič si hájí to svoje,že:-)
  veruskaber   | 22.11.2012 22:24:11
  Reagovat | URL příspěvku
 • sunny Kája je nejvíc....
  aenka   | 22.11.2012 22:09:48
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tak to my jsme dali 9.5.2011 dle přání přítele originální jméno pro našeho synka. Kaj   V ČR jsou pouze tři. Náš syn, můj přítel a jeho otec. Uvidíme, zda pak bude i čtvrtá generace pokračovat v tomto jméně.
  B.E.R.U.S   | 22.11.2012 00:49:40
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zvlášť tak neobvyklá jména mě dostala. U některých se mi vybaví film, u jiných auto či historická postava. Ale proti gustu žádný dišputát.
  Já mám všechny holky v první 50tce 
  tygřímáma   | 21.11.2012 18:05:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • Obě děti v první desítce  
  luciasek84   | 21.11.2012 16:30:51 | Reakcí: 2, poslední: 23.11.2012 23:23:05
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Sunny Kája - není to náhodou syn od Věrky    , ...ale ten není ročník 2011
  Calamity J.   | 21.11.2012 13:32:35 | Reakcí: 2, poslední: 21.11.2012 15:25:43
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, mám dvouletou dceru a řešíme tisíckrát omýlaný nočník. Postavila si hlavu, že prostě na nočník, ani na záchod čůrat nebude. Při bezplenkové metodě se prostě někam schová a udělá jakoukoli potřebu do kalhot, či kalhotek. Většinou zahlásí až je vše vykonáno. Já mám pocit, že bych to měla nechat na ní, až sama řekne předem a bude chtít čůrat, či kakat na nočníkk, nebo na záchod sama. Bohužel bydlíme dvougeneračně a dcerka musí neustále poslouchat od svých prarodičů: ´´Máš chodit na nočník, a fuj fuj styď se, taková velká a má plínu.´´ a tak podobně. Myslíte, že toto může být důvod, proč se tak zablokovala? Pokud mi potvrdíte, že na tom něco je, ráda jim to totiž zatrhnu.
Díky a srdečně zdravím.
Martina.

Dobrý den, nervový systém každého dítěte vyzrává individuálně a právě připravenost pro ovládání vyměšování je věc zralosti nervového systému, s inteligencí dítěte ani s nějakým vývojovým opožďováním nesouvisí. Na dceru proto netlačte, nejlepší by v této vámi popisované situaci asi bylo nácvik na nočník úplně přerušit, nechat jí pleny a vyčkat buď na její signály, nebo cca třeba po měsíci vysazování na nočník opět vyzkoušet. Jinak platí, že připravené dítě se konání potřeby na nočník či některé děti raději na záchod naučí v průběhu cca jednoho týdne. Nepřiměřený nátlak na dítě, které ještě není připraveno ovládat vyměšovací ústrojí může vést k jeho neurotizaci či případně blokaci nácviku a přinášet právě opačný efekt, než kterého chceme docílit. To že dcerka hlásí po vykonání potřeby je již předstupeň úspěchu, začíná si uvědomovat, že potřebu vykonává, jen ji ještě nedokáže účinně ovládat. Přeji hodně trpělivosti při nácviku chození na nočník a také při vyjednávání s prarodiči. Mgr. Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 16:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce