Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak o sebe pečuje Věrka na venkově

Petra

Věrka

Věrce je 38 let, je vdaná, má 2 děti a bydlí na venkově. Při výšce 162 cm váží 59 kg.

Co všechno dělám – kompetence v domácnosti

Tohle je velmi záludná otázka! V mém případě se prolíná se „sportovními“ aktivitami i relaxem. Žijeme na venkově, takže domácnost není jen byt, kde dělám obvyklé činnosti. Součástí naší domácnosti jsou dva synové, jeden manžel, dva koně a ovce (v počtu tři až devět kusů podle aktuální situace). O zvířata se denně starám hlavně já, což obnáší krmení, napájení, vyčesávání, kydání hnoje, stavbu pastevních ohrad apod. Kromě toho budujeme rodinný dům, takže podle potřeby dělám po mocnou sílu – od naházení míchačky po silikonování koupelen. :)

Moje práce

Pracuji jako překladatelka odborných textů z angličtiny. Práce mě baví a je to velká výhoda pro mě a celou rodinu, protože pracuji doma a můžu si v případě potřeby den uzpůsobit tak, abych stihla další aktivity. Na druhou stranu se přiznám, že uzpůsobuji nerada, protože nejlépe se mi překládá dopoledne a co nestihnu v této době, většinou už do večera nezvládnu.

Klukům už je 13 a 11 let, jezdí do školy ráno sami a jen jednou až dvakrát týdně, když mají kroužky, je vyzvedávám. Dva dny v týdnu kluky vyzvedává táta. Dvakrát týdně se vrací ze školy až v šest hodin, což mi dost výrazně zvětšuje prostor pro činnosti, které se netočí kolem dětí.

Inzerce

Mohu si na sebe najít čas? Jak a kdy?

Prostě musím. Někdy si najdu chvíli po obědě, jindy večer. Nějaká základní péče o sebe sama je nezbytná a mám na ní ráda klid, takže jsem nejraději, když není doma ani manžel.

U čeho nejlépe zrelaxuji a jak jsem si to zařadila do životního stylu

Jednoznačně při spánku. Když jsem unavená, jdu se přes den prostě na půl hodinky natáhnout. Pomalu se mi blíží 40 a jsem unavenější než dřív, takže se snažím, abych denně spala 7 hodin. Tohle je u nás celkem problém, protože manžel je noční pták a stačí mu spát 5 hodin, ale můj biorytmus si to žádá jinak a je třeba mu naslouchat.

Také hrozně ráda čtu. Není moc kdy, takže čtu hlavně u jídla (když jím přes den sama).

Provozuji nějaký sport? Jaký?

Úplně pravidelně žádný sport neprovozuji, protože mám fyzických aktivit tolik, že mi obvykle nezbývá energie. S dětmi ale občas vyjedu na kole, zajdu si zahrát badminton nebo squash. Oblíbenou aktivitou je samozřejmě jízda na koni – jezdíme s manželem, děti moc zájem nejeví.

Jak jsem na tom se stravou?

Snažím se hlídat si váhu, protože nejsem typ, který umí držet diety, tak raději nepřibírám. Z jídelníčku jsem vyřadila sladkosti – jen občas si dám kousek nějaké domácí buchty. Razím to, že tělo si samo řekne nejlépe, co potřebuje. Stravuji se doma – jím mnou uvařená jídla – takže vařím podle své chuti, ačkoli je pravda, že obecně jíme dost masa. Vzhledem k neustálým fyzickým aktivitám mám ale po bezmasém jídle celý den hlad. Jím pravidelně, zhruba 5x denně. Akorát to pití piva bych asi měla trochu omezit. :-)

Jídelníček:

Inzerce

1. den 

Snídaně: 150 g bílého jogurtu se lžící marmelády a kukuřičnými lupínky

Inzerce

Svačina: banán

Oběd: polévka zeleninová, vepřová kýta na žampionech, porce masa s omáčkou 150 g, rýže

Inzerce

Svačina: meloun

Večeře: krajíc chleba s máslem a šunkou

2. den 

Snídaně: 175 g buchty s pudinkem

Svačina: rajče 1 ks

Oběd: polévka vývar z kostí, svíčková, porce masa 70 g, kynutý knedlík 1 kus

Svačina: jogurt bílý cca 150 g

Večeře: plátek uzeného masa cca 100 g, půl krajíce chleba

Co na jídelníček Věrky říká nutriční terapeutka Mgr. Jana Eliášová?

Mým úkolem je tentokrát zhodnotit jídelníček aktivní ženy, matky dvou dětí, jejíž váha dosahuje téměř ideální (nemám to slovo ráda v souvislosti s váhou) hodnoty. Pro snazší představu - BMI 22,5. Toto číslo je opravdu orientační. Důležité je, jak Věra popisuje svůj denní režim a co je psáno mezi řádky. Sama si vytvořila svůj režim, vzhledem ke svému životnímu stylu tak, aby její váha zůstávala stabilní. I přesto, že pravidelně neprovozuje sportovní činnosti, má velkou fyzickou aktivitu – energetický výdej. Tomu pak musí přizpůsobit svůj energetický příjem. Intuitivně správně hodnotí: „Vzhledem k neustálým fyzickým aktivitám mám ale po bezmasém jídle celý den hlad.”  Ano, je rozdíl, zda si dáme na talíř 100 g rajčete nebo 100 g vepřového masa. Abychom přijali stejné množství energie jako ve 100 g vepřového masa, museli bychom sníst 800 g rajčat. A to není tak jednoduché.

Věra také píše: „Pomalu se mí blíží 40 a jsem unavenější než dřív, takže se snažím, abych denně spala 7 hodin.”  Jedním z faktorů udržovat se v dobré kondici je i kvalitní stravování. Jíst v dostatečném množství a co nejkvalitněji. Jídelníček hodnotíme -  jak z pohledu kvantity tak kvality stravy. Pozor na vydatnost jednotlivých pokrmů/potravin, nemusí korespondovat se svým objemem. Největším nositelem energie je tuk. Obecně by se dalo napsat, že Věra by neměla jíst méně než 6000 kJ (a to pokud nemá vyšší energetický výdej). Ideálně kolem 8000 kJ.

Věra sepsala svůj jídelníček. I tyto 2 dny mohou odkrýt osobní stravovací model (ale přece jenom nám neukáže všechno). Přikládám jeho zhodnocení v číslech. 

Co si zaslouží v jídelníčku pochvalu:

  • Vytvořila si režim, který je v souladu k jejím životním stylem. 
  • Jí pravidelně (počet porcí vychází z jejího životního stylu).
  • Dává přednost potravinám v přirozené podobě. Jídlo připravuje sama. Při přípravě pokrmů preferujte základní a čerstvé potraviny. 

Na čem by bylo dobré zapracovat:

Jídelníček v této podobě obsahuje velmi nízké množství vlákniny (cca 10 g), vitamínů a minerálních látek, které mají mimo jiné vliv na naši vitalitu, resp. na naši únavu. Nezapomínejte, že mnoho potřebných látek, je obsaženo v rostlinných zdrojích (zelenina, ovoce, luštěniny, obiloviny).

  • Zvyšte příjem zeleniny a ovoce, převážně v syrovém stavu. 
  • Čerstvá sezónní zelenina by měla být první volbou a v množství až 500 g za den. 
  • Ke každému jídlu přidejte kousek zeleniny nebo ovoce.
  • Čerstvé a nutričně hodnotné potraviny je třeba zpracovávat co nejšetrněji, aby se zabránilo ztrátám látek tělu prospěšných. 
  • Změny (zvýšení) ve fyzické aktivitě je nutné promítnout i do jídelníčku.

Co společenský život, stíhám? Jak, jaký?

Společenský život je potřeba udržovat, zvlášť když jsem stále sama. Navštěvujeme se s kamarády, občas zajdeme s mužem jen tak na pivo, celá rodina pak na nějaký koncert, do kina, do divadla. Společenské akce se konají i tady v okolí, a ty téměř nikdy nevynecháme. A protože jsem akční a předsedkyně místního „holčičího“ spolku, tak když se déle nic neděje, nějakou akci si uspořádám.

Věrka

Věrce děkujeme, držíme palce, ať je stále tak akční a fit, a zasíláme ji poukaz v hodnotě 500 Kč na nákup v e-shopu www.prochytrehlavicky.cz nebo www.zdraveomlazeni.cz/eshop

Jana Martincová

Sponzorem Jak se maminky udržují FIT je:

Kávový peeling MARK scrub

Kávový MARK scrub je tělový a obličejový peeling, díky němuž bude vaše pokožka nejen důkladně zbavená odumřelých částeček a příjemně prokrvená, ale také hezky hydratovaná.

Kombinace čistě přírodních ingrediencí jako pečlivě vybraná káva robusta, mandlový olej, organický kokosový olej, hnědý cukr, mořská sůl a vitamín E je zárukou krásné pokožky hned od prvního použití. Kromě toho vám jeho složení pomůže také v boji proti různým nedokonalostem pokožky jako je pomerančová kůže, akné, strie, drobné žilky či ekzémy.
 
Přehled všech produktů spolu s podrobnějšími informacemi najdete na stránce www.markscrub.cz.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak o sebe pečuje Věrka na venkově - diskuze

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×