Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kočárkem cestou necestou, polem nepolem... (Renuš)

Bydlíme s mužem na vesnici. Ne na samotě u lesa, ale ve vsi s 1500 obyvateli, nedaleko jednoho menšího, poblíž jednoho většího a na dosah našeho největšího města. Od vrátek to máme do lesů, luk, strání a polí maximálně 5 minut.

Když jsem otěhotněla, plánovala jsem si, jak naše miminko zaparkuji na zahradě a budu se věnovat domácnosti (co nejméně), zahradě (to by šlo), čtení (co nejvíce), sladkému lenošení a zírání do nebe, popřípadě klábosení s přítelkyněmi naživo či telefonicky (úplně nejraději a furt).  Do přírody budeme vyrážet hlavně s naším psem-postarším a velmi temperamentním kokršpanělem, jehož denní dávka vylítání se přesahuje dvě hodiny. Byla jsem ochotná i schopná mu poskytnout obě hodinky denně, někdy více, někdy méně, vždyť máme zahradu a náš živočich má možnost proskočit se i tam.

Ovšem člověk-zejména žena míní a děťátko mění, to známe asi všechny…

Ve výběru kočárku jsem měla ještě před šmejděním po internetu jasno. Velká, nafukovací kolečka - přeci jen se budeme pohybovat v terénu. Termín outdoorový typ zcela naplňoval moji představu. Dále musel být kočárek houpací a kolíbací - vždyť bude stát na zahradě a občas se děťátko probudí a je zapotřebí ho pohoupat a udrndat k dalšímu spánku. Také jsem zjišťovala míry hlubokého kočárku, protože v rodině mého muže je po přeslici i po meči velký vzrůst normou, která u pánů a chlapců dosahuje dvou metrů. Malý kočárek by byl pro našeho chlapíčka jako malá bouda pro Maxipsa Fíka.

Nakonec jsem se rozhodla pro variantu - do půl roku hluboký kočárek. Miminko se mělo narodit v polovině září a zimu přežijeme v bezpečí a závětří hluboké boudičky ve fusaku a na jaře vyměníme hlubokou čtyřkolku za sportovní tříkolku zděděnou po dětech kamarádky a do města budeme jezdit reprezentovat se zánovními golfkami. Zkrátka, jen co miminko vyroste a posadí se, šup do dalšího posunovadla.

Hluboký kočárek jsme několik týdnů před narozením synka šťastně koupili a pro jistotu nechali ve skladu obchodu…pověrčivost je samozřejmě k smíchu, ale co kdyby….tahat tygra za fousky se nevyplácí.

Tomík se narodil o tři týdny dříve, v nejteplejším dni loňského studeného léta, na sklonku srpna. Po návratu z porodnice hned druhý den šupajdil do kočárku, který mu byl nadměrně velký a Tominka se v něm úplně ztrácel. Aby co nejvíce nachytal teplo pomalu odcházejícího léta, vystrčila jsem ho na zahradu a na kočárek jsem nasadila moskytiéru. Miminek sladce spinkal a tvářil se, že mu tahle situace zcela vyhovuje.

Idyla skončila za několik minut. Novorozenecký kvílot a kvíkot, o řevu se mluvit nedalo, v tom se ještě Tomík musel časem zdokonalit, se stupňoval a nelibost synka rostla. Při popojíždění a houpání Tomášek zase usnul, ale vydrželo mu to po zastavení jenom na pár sekund. O minutách už se mluvit nedalo.

Tak jsme poprvé vyjeli. Nejdříve po vsi, spořádaně po silnici či po chodníku. Dítě spalo, leč neklidně, mělce. Psovi se také varianta obecních procházek nelíbila, jednak nemohl lítat, čuchat a značkovat, kde chtěl,  a navíc stále štěkal a provokoval všechny psí druhy a družky za ploty. Rozhodnutí zajet do lesa, na louku či do polí bylo rychlé.

A ejhle…po lesní cestě, kam se stěží vejdou kolečka kočárku, kde je plno terénních nástrah v podobě kamenů, kořenů, ďolíků a brázd, naše miminko spalo jako dudek! Aby mu hlavička nelítala sem tam, obložila jsem ho z obou stran smotanými plenkami, kterým jsme říkali polena. Tomík mezi poleny na čerstvém lesním, lučním a polním vzduchu spal jako zařezaný a nejspokojenější byl tehdy, když mu hlavička i zbytek tělíčka div neproskočily střechou kočárku.

Pes nás při procházkách nadšeně obíhal, dobíhal i předbíhal a každý jsme si v klidu dělali, co jsme chtěli. Syn spinkal, pes se vyřádil a já tlačila kočárek - hrdá matka kochající se přírodou, v teplákách, rozšmajdaných botách a staré bundě jsem poslouchala rádio do sluchátek.

Horší to bylo při přejezdu na asfalt. Tomík okamžitě zaznamenal změnu povrchu a řval. Takže jsme ho museli přelstít divokým houpáním a nadzvedáváním kočárku jako při přejíždění kořenů. Nebo jsme dvěma kolečky jeli po trávě, aby to alespoň trochu drncalo. Zastavení znamenalo vždy okamžité probuzení. Naučili jsme se tedy ovládat veškeré statické úkony s popojížděním kočárku a houpáním. Naštěstí si za několik měsíců synek zvyknul i na to, že existují hladké povrchy a dá se na nich docela dobře spát. Naneštěstí si nezvykl na to, že když se kočárek zastaví, neznamená to konec světa, který je třeba ohlásit pláčem.

Pobyt na zahradě je možný pouze za doprovodu odhodlané osoby, ochotné po celou dobu spánku houpat a popojíždět. Sedět u toho a číst si je možné…a nudit se…je určité.

Systém procházek po okolí už máme natolik propracovaný, že víme, kam jít. Máme-li na procházku půlhodinku, třičtvrtěhodinku, hodinu, hodinu a půl či dvě nebo víc. Trasy jsou jasné, obměnitelné a všechny zajímavé. Vzhledem k tomu, že chodíme ven dopoledne i odpoledne, nachodíme toho celkem dost a v přírodě jsme s kočárkem neustále. Několik hodin denně. Psí potřebu pobytu venku spolehlivě naplňujeme a překračujeme. Na počasí nám nezáleží, vyrážíme i do dešťů, vichrů a hustého sněžení. Jednou nás zastihla i vánice, vypadali jsme jako tři sněhuláci, ale nakonec jsme se v pořádku dostali domů. Jen silné mrazy a nemoc nás připoutaly asi na deset dní doma. To byly naše jediné absence drandění venku. Tomík oslavil v březnu své sedmiměsíční narozeniny.

Zatím stále jezdíme s hlubokým kočárkem, jehož koupi pořád velebím. Pouze jsme vyměnili tři prasklé šrouby v konstrukci, které nevydržely extrémní podmínky při přejíždění pařezů a příkopů. Nad hlavičkou má Tomík už jen 5 cm místa, nožičkami se opírá o dolní pelest kočárku, takže brzo přesídlí do tříkolky. Ještě nesedí, ale roste jako z vody. Ještěže už je hezky a my definitivně uklidili fusak. Už se spolu do kočárku těžko vešli.

Zkušební jízda tříkolky proběhla a polňačku i lesní cestu zvládla skvěle. Jen já se musím naučit lépe ovládat stroj, který má o kolečko míň… S kočárkem v přírodě je nám blaze a neměnili bychom…  

Renuš děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Kočárkem cestou necestou, polem nepolem... (Renuš) - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×