Inzerce
Inzerce
Inzerce

Přebalování dítěte včera a dnes z pohledu dětské lékařky

Dětské lékařky paní MUDr. Květoslavy Ludvíkovské, která zažila éru klasických plen jako maminka a následně jako lékařka sledovala zavádění jednorázových plen, jsme se zeptali, jaký ona vidí rozdíl mezi klasickými plenami a jednorázovými.

Používání jednorázových plen je v dnešní době naprostou samozřejmostí a rodičům (většinou maminkám) šetří spoustu času, který mohou jinak smysluplně využít. Klasické bavlněné pleny, používané v době dnešních babiček, se používaly samozřejmě opakovaně, proto se musely denně nebo nejdéle ob den prát, vyvařovat a do 3 měsíců života dítěte i žehlit (podle nestorů československé pediatrie sušit pověšené nejlépe na slunci, nikoli však rozprostřené na trávě).

Jak se pleny tehdy používaly?

„Základní výbava novorozence kromě oblečení obsahovala 40 plen Tetra (ale většinou byla potřeba plen dvojnásobná), 2 velké osušky Tetra, 2 igelitové pleny a 1 igelitovou či gumovou plenu do postýlky pod prostěradlo.

Plenka se složila do trojúhelníku, na ni se položila plena složená do obdélníku, do spodní vrstvy této pleny se vložila plena igelitová. Na takto připravené pleny maminka položila kojence, cíp trojúhelníku s obdélníkovou plenou upravila mezi nožky dítěte a oba boční cípy trojúhelníkové pleny ovinula dítěti přes bříško. Spodní částí košilky se na takto upravené plenkové kalhotky upevnily.

Zpravidla po 3 měsících věku dítěte bylo potřeba plenky více upevnit. Buď se použila další plena složená do pásu, který byl omotán přes bříško dítěte, a jeho cípy se svázaly s cípy vrcholu trojúhelníkové pleny anebo maminka vyrobila ze širší prádlové gumy pás s podvazky, jimiž se připevnily cípy vrcholu trojúhelníkové pleny.

Inzerce

U starších kojenců a batolat se také používaly igelitové kalhotky, do nichž se vložila plena složená do obdélníku.

Pro správný vývoj kyčlí bylo doporučováno používat aspoň 2 obdélníkové pleny, při opožděném vývoji kyčlí se doporučoval dvojnásobný počet obdélníkových plen.“

Inzerce

Jak vypadalo zacházení s plenami, mohly se dát rovnou do pračky?

„Po přebalení se pleny nejprve zbavily stolice, všechny pleny se vymáchaly v teplé vodě a takto očištěné se vypraly v mýdle a ještě vyvařily, následně se řádně vymáchaly a po usušení se žehlily do 3 měsíců věku.

I když pračky, ždímačky a mandl práci maminkám usnadnil, přesto vše zabíralo spoustu času (ne každá rodina si takové technické vymoženosti mohla dovolit). U dětí trpících nějakým kožním onemocněním bylo doporučováno žehlit pleny stále (po žehlení byly jemnější).“

V čem vidíte přínos jednorázové pleny?

-    jednak značně šetří maminkám čas
-    jejich používání je ekonomicky výhodnější (spočítal moudrý ekonom)
-    jsou šetrnější k dětské pokožce, protože vrstva přicházející do přímého styku s kůží zůstává suchá, proto riziko opruzenin je menší
-    výměna plen zejména při návštěvě lékaře či v rodině nebo na dovolené je bezproblémová
-    snižuje se riziko přenosu infekce při případném střevním onemocnění
-    jejich používání nemá negativní vliv na vývoj kyčelního kloubu

Spatřujete u jednorázových plen ze svého pohledu lékařky nějakou nevýhodu?

„Snad jediný problém při používání jednorázových plen spočívá v odnaučování dítěte na pleny, ale to je záležitost důsledné výchovy. Také se mnohdy jejich používání dává do souvislosti se srůstem malých stydkých pysků u děvčátek – ale je-li maminka už u novorozence správně lékařem poučena, tyto komplikace se nedostaví (správná hygiena genitálu).

Pravdou ale také je, že se složení jednorázových plen různých firem liší, proto každému dítěti nemusí vyhovovat stejná značka (podráždění kůže).

Bavlněné klasické pleny i dnes některé maminky používají raději, ale to je jejich volba. Domnívám se, že většina maminek volí z výše uvedených důvodů jednorázové pleny.“

Pro Happy Club zpracovalo Babyonline, s.r.o.

Inzerce
Inzerce

 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Přebalování včera a dnes z pohledu dětské lékařky - diskuze

 • bavlněné plenky před třiceti lety a dnes
  Dobrý den,

  opravdu mi to nedalo a musela jsem se zaregistrovat.

  Jde mi hlava kolem z toho, že v dnešní době internetu existuje ještě někdo, kdo si myslí, že látkové plenky zastydly ve vývoji před třiceti lety.

  Dnes se látkové plenky nežehlí, nevyvařují, nejsou samý igelit a alternativou skládaných čtverců jsou kalhotkové plenky, které se nasazují jako papírové. A maminky,které se rozhodly látkovat nejsou šílené ekoženy, které si neuvědomují, jaký dar pamperska je.

  No, opravdu žasnu, že takový článek o propagaci igelitových a gelem napuštěných plenek napíše pediatrička...
  rosslyn   | 03.07.2011 18:22:50 | Reakcí: 1, poslední: 03.07.2011 21:30:31
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: bavlněné plenky před třiceti lety a dnes
   Dobrý den,
   s tvrzeními o dnešních látkových plenách nelze než souhlasit, nicméně článek má titulek "Přebalování dítěte včera a dnes" a jeho cílem bylo přiblížit dnešním maminkám úděl, který měla s přebalováním maminka o generaci starší.
   Jsme rádi za Vaše názory. Škoda, že jste nám ani jedna nezaslala reakci na naši výzvu v diskuzi směřovanou k maminkám, užívajícím látkové pleny. Jistě bychom Vaše zkušenosti rádi zveřejnili, samozřejmě již ne pod titulem "Přebalování VČERA a DNES" 
   Přeji krásný večer,
   Jana Martincová
   Baby on line   | 03.07.2011 21:30:31
   Reagovat | URL příspěvku
 • vyhody jenorazovek?
  Pani doktorka pise o ekonomicke vyhodnosti jedorazovek, tak to me fakt prekvapuje :-) Nakoupit latkovky (klasicke a nebo moderni), kalhotky (PUL nebo vlnacky) a prani tak do 1.5 roku rozhodne vyjde financne na zlomek toho, co jednorazovky. Navic, u dalsiho ditete cela tahle investice odpada. A take si nejsem jista, ze 'ziskany' cas maminky s detmi vyuziji lepe - musi baliky plen nakupovat a vynaset - ctvrt tuny domu a tunu ven (mozna vic). Na skladku. Jen at si nase deti uziji, az si budou lamat hlavu co s temi uzasnymi plenami :-)
  Ja jednorazovky nezatracuji, na dovcu si je berem tez, ale jina mame jen latkovky a jsem fakt spokojena.
  kapibara   | 30.06.2011 11:44:00 | Reakcí: 1, poslední: 30.06.2011 20:05:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Když lékař ustrne v minulosti...
  My doma používáme moderní látkové pleny a se zážitky maminek před 20 lety se to opravdu nedá srovnat. Vůbec se jim nedivím, že byly z jednorázovek nadšené;-) Já jednorázovky nezatracuju, použili jsme je třeba na dovolené, když syna někdo hlídá a s látkovkama to neumí.. všechno má své výhody. A proto si myslím, že především pediatr by měl být nad věcí a dobře informovaný o obou alternativách, nezatracovat látkovky na základě svých vlastních starších zkušeností, když mezitím doba pokročila. Maminky na lékaře hodně dají a takovýhle článek může potenciální látkařky zbytečně odradit.
  helulela   | 30.06.2011 11:15:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hmm, já jakožto "modernější" mamina používám jednorázové a nedokážu si představit, že bych třeba teď, z ničeho nic, měla přejít na ty bavlněné... Obdivuju všechny starší generace, že to zvládaly, hlavně s tím praním a složitějším přebalováním!!     
  BarčaKa   | 27.06.2011 20:46:36
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 24.05.2022, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×