Přebalování dítěte včera a dnes z pohledu dětské lékařky

Dětské lékařky paní MUDr. Květoslavy Ludvíkovské, která zažila éru klasických plen jako maminka a následně jako lékařka sledovala zavádění jednorázových plen, jsme se zeptali, jaký ona vidí rozdíl mezi klasickými plenami a jednorázovými.

Používání jednorázových plen je v dnešní době naprostou samozřejmostí a rodičům (většinou maminkám) šetří spoustu času, který mohou jinak smysluplně využít. Klasické bavlněné pleny, používané v době dnešních babiček, se používaly samozřejmě opakovaně, proto se musely denně nebo nejdéle ob den prát, vyvařovat a do 3 měsíců života dítěte i žehlit (podle nestorů československé pediatrie sušit pověšené nejlépe na slunci, nikoli však rozprostřené na trávě).

Jak se pleny tehdy používaly?

„Základní výbava novorozence kromě oblečení obsahovala 40 plen Tetra (ale většinou byla potřeba plen dvojnásobná), 2 velké osušky Tetra, 2 igelitové pleny a 1 igelitovou či gumovou plenu do postýlky pod prostěradlo.

Plenka se složila do trojúhelníku, na ni se položila plena složená do obdélníku, do spodní vrstvy této pleny se vložila plena igelitová. Na takto připravené pleny maminka položila kojence, cíp trojúhelníku s obdélníkovou plenou upravila mezi nožky dítěte a oba boční cípy trojúhelníkové pleny ovinula dítěti přes bříško. Spodní částí košilky se na takto upravené plenkové kalhotky upevnily.

Zpravidla po 3 měsících věku dítěte bylo potřeba plenky více upevnit. Buď se použila další plena složená do pásu, který byl omotán přes bříško dítěte, a jeho cípy se svázaly s cípy vrcholu trojúhelníkové pleny anebo maminka vyrobila ze širší prádlové gumy pás s podvazky, jimiž se připevnily cípy vrcholu trojúhelníkové pleny.

U starších kojenců a batolat se také používaly igelitové kalhotky, do nichž se vložila plena složená do obdélníku.

Pro správný vývoj kyčlí bylo doporučováno používat aspoň 2 obdélníkové pleny, při opožděném vývoji kyčlí se doporučoval dvojnásobný počet obdélníkových plen.“

Jak vypadalo zacházení s plenami, mohly se dát rovnou do pračky?

„Po přebalení se pleny nejprve zbavily stolice, všechny pleny se vymáchaly v teplé vodě a takto očištěné se vypraly v mýdle a ještě vyvařily, následně se řádně vymáchaly a po usušení se žehlily do 3 měsíců věku.

I když pračky, ždímačky a mandl práci maminkám usnadnil, přesto vše zabíralo spoustu času (ne každá rodina si takové technické vymoženosti mohla dovolit). U dětí trpících nějakým kožním onemocněním bylo doporučováno žehlit pleny stále (po žehlení byly jemnější).“

V čem vidíte přínos jednorázové pleny?

-    jednak značně šetří maminkám čas
-    jejich používání je ekonomicky výhodnější (spočítal moudrý ekonom)
-    jsou šetrnější k dětské pokožce, protože vrstva přicházející do přímého styku s kůží zůstává suchá, proto riziko opruzenin je menší
-    výměna plen zejména při návštěvě lékaře či v rodině nebo na dovolené je bezproblémová
-    snižuje se riziko přenosu infekce při případném střevním onemocnění
-    jejich používání nemá negativní vliv na vývoj kyčelního kloubu

Spatřujete u jednorázových plen ze svého pohledu lékařky nějakou nevýhodu?

„Snad jediný problém při používání jednorázových plen spočívá v odnaučování dítěte na pleny, ale to je záležitost důsledné výchovy. Také se mnohdy jejich používání dává do souvislosti se srůstem malých stydkých pysků u děvčátek – ale je-li maminka už u novorozence správně lékařem poučena, tyto komplikace se nedostaví (správná hygiena genitálu).

Pravdou ale také je, že se složení jednorázových plen různých firem liší, proto každému dítěti nemusí vyhovovat stejná značka (podráždění kůže).

Bavlněné klasické pleny i dnes některé maminky používají raději, ale to je jejich volba. Domnívám se, že většina maminek volí z výše uvedených důvodů jednorázové pleny.“

Pro Happy Club zpracovalo Babyonline, s.r.o.

Inzerce

Plenky Happy - Happy každý den!

Plenky nejmenších velikostí – tedy BEFORE NEWBORN (0), NEWBORN (1) A MINI (2) díky indikátoru vlhkosti, netkané textilii Premium Dry a technologii Air Flow udrží miminko v suchu, pokožku chrání před opruzením a podrážděním. Je super měkká a s jedinečným výstřihem na hojící se pupík. 

Pro děti nad 5 kg by plena měla zajišťovat maximální volnost pohybu. Proto jsou pleny MIDI, MAXI, MAXI PLUS, JUNIOR, JUNIOR EXTRA vybaveny novým speciálním systémem 360° COMFORT SYSTÉM. Plena zajišťuje perfektní savostí nejen suchou pokožku, ale díky elastickým prvkům v kombinaci s anatomicky tvarovaným absorpčním jádrem je pro dítě pohodlná, netlačí a perfektně přiléhá k tělu. 

Jednorázové pleny Happy jsou zárukou bezpečí a výjimečného pohodlí! 

K dostání na: Feedo.cz, Alza.cz, Mall.cz, 

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Přebalování včera a dnes z pohledu dětské lékařky - diskuze

 • bavlněné plenky před třiceti lety a dnes
  Dobrý den,

  opravdu mi to nedalo a musela jsem se zaregistrovat.

  Jde mi hlava kolem z toho, že v dnešní době internetu existuje ještě někdo, kdo si myslí, že látkové plenky zastydly ve vývoji před třiceti lety.

  Dnes se látkové plenky nežehlí, nevyvařují, nejsou samý igelit a alternativou skládaných čtverců jsou kalhotkové plenky, které se nasazují jako papírové. A maminky,které se rozhodly látkovat nejsou šílené ekoženy, které si neuvědomují, jaký dar pamperska je.

  No, opravdu žasnu, že takový článek o propagaci igelitových a gelem napuštěných plenek napíše pediatrička...
  rosslyn   | 03.07.2011 18:22:50 | Reakcí: 1, poslední: 03.07.2011 21:30:31
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: bavlněné plenky před třiceti lety a dnes
   Dobrý den,
   s tvrzeními o dnešních látkových plenách nelze než souhlasit, nicméně článek má titulek "Přebalování dítěte včera a dnes" a jeho cílem bylo přiblížit dnešním maminkám úděl, který měla s přebalováním maminka o generaci starší.
   Jsme rádi za Vaše názory. Škoda, že jste nám ani jedna nezaslala reakci na naši výzvu v diskuzi směřovanou k maminkám, užívajícím látkové pleny. Jistě bychom Vaše zkušenosti rádi zveřejnili, samozřejmě již ne pod titulem "Přebalování VČERA a DNES" 
   Přeji krásný večer,
   Jana Martincová
   Baby on line   | 03.07.2011 21:30:31
   Reagovat | URL příspěvku
 • vyhody jenorazovek?
  Pani doktorka pise o ekonomicke vyhodnosti jedorazovek, tak to me fakt prekvapuje :-) Nakoupit latkovky (klasicke a nebo moderni), kalhotky (PUL nebo vlnacky) a prani tak do 1.5 roku rozhodne vyjde financne na zlomek toho, co jednorazovky. Navic, u dalsiho ditete cela tahle investice odpada. A take si nejsem jista, ze 'ziskany' cas maminky s detmi vyuziji lepe - musi baliky plen nakupovat a vynaset - ctvrt tuny domu a tunu ven (mozna vic). Na skladku. Jen at si nase deti uziji, az si budou lamat hlavu co s temi uzasnymi plenami :-)
  Ja jednorazovky nezatracuji, na dovcu si je berem tez, ale jina mame jen latkovky a jsem fakt spokojena.
  kapibara   | 30.06.2011 11:44:00 | Reakcí: 1, poslední: 30.06.2011 20:05:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Když lékař ustrne v minulosti...
  My doma používáme moderní látkové pleny a se zážitky maminek před 20 lety se to opravdu nedá srovnat. Vůbec se jim nedivím, že byly z jednorázovek nadšené;-) Já jednorázovky nezatracuju, použili jsme je třeba na dovolené, když syna někdo hlídá a s látkovkama to neumí.. všechno má své výhody. A proto si myslím, že především pediatr by měl být nad věcí a dobře informovaný o obou alternativách, nezatracovat látkovky na základě svých vlastních starších zkušeností, když mezitím doba pokročila. Maminky na lékaře hodně dají a takovýhle článek může potenciální látkařky zbytečně odradit.
  helulela   | 30.06.2011 11:15:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hmm, já jakožto "modernější" mamina používám jednorázové a nedokážu si představit, že bych třeba teď, z ničeho nic, měla přejít na ty bavlněné... Obdivuju všechny starší generace, že to zvládaly, hlavně s tím praním a složitějším přebalováním!!     
  BarčaKa   | 27.06.2011 20:46:36
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Nošení tang - rizika?

| NikaSy | 26.03.2017, 20:02

Dobrý den, dotaz se netýká ani tak přímo mě, jako spíše mé dcery. Je jí 15 let a v poslední době si oblíbila nošení tanga kalhotek. Já s tím příliš nesouhlasím a snažím se ji to rozmluvit. Není nošení těchto kalhotek (pokud se tak dá těm 3 šňůrkám vůbec říkat) škodlivé, zvláště v kombinaci s vyholováním pohlaví? Děkuji.

Dobrý den, u nošení tohoto typu prádla se žádná škodlivost nikdy neprokázala.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 07:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce