Inzerce
Inzerce
Inzerce

Přebalování dítěte včera a dnes z pohledu dětské lékařky

Dětské lékařky paní MUDr. Květoslavy Ludvíkovské, která zažila éru klasických plen jako maminka a následně jako lékařka sledovala zavádění jednorázových plen, jsme se zeptali, jaký ona vidí rozdíl mezi klasickými plenami a jednorázovými.

Používání jednorázových plen je v dnešní době naprostou samozřejmostí a rodičům (většinou maminkám) šetří spoustu času, který mohou jinak smysluplně využít. Klasické bavlněné pleny, používané v době dnešních babiček, se používaly samozřejmě opakovaně, proto se musely denně nebo nejdéle ob den prát, vyvařovat a do 3 měsíců života dítěte i žehlit (podle nestorů československé pediatrie sušit pověšené nejlépe na slunci, nikoli však rozprostřené na trávě).

Jak se pleny tehdy používaly?

„Základní výbava novorozence kromě oblečení obsahovala 40 plen Tetra (ale většinou byla potřeba plen dvojnásobná), 2 velké osušky Tetra, 2 igelitové pleny a 1 igelitovou či gumovou plenu do postýlky pod prostěradlo.

Plenka se složila do trojúhelníku, na ni se položila plena složená do obdélníku, do spodní vrstvy této pleny se vložila plena igelitová. Na takto připravené pleny maminka položila kojence, cíp trojúhelníku s obdélníkovou plenou upravila mezi nožky dítěte a oba boční cípy trojúhelníkové pleny ovinula dítěti přes bříško. Spodní částí košilky se na takto upravené plenkové kalhotky upevnily.

Zpravidla po 3 měsících věku dítěte bylo potřeba plenky více upevnit. Buď se použila další plena složená do pásu, který byl omotán přes bříško dítěte, a jeho cípy se svázaly s cípy vrcholu trojúhelníkové pleny anebo maminka vyrobila ze širší prádlové gumy pás s podvazky, jimiž se připevnily cípy vrcholu trojúhelníkové pleny.

Inzerce

U starších kojenců a batolat se také používaly igelitové kalhotky, do nichž se vložila plena složená do obdélníku.

Pro správný vývoj kyčlí bylo doporučováno používat aspoň 2 obdélníkové pleny, při opožděném vývoji kyčlí se doporučoval dvojnásobný počet obdélníkových plen.“

Inzerce

Jak vypadalo zacházení s plenami, mohly se dát rovnou do pračky?

„Po přebalení se pleny nejprve zbavily stolice, všechny pleny se vymáchaly v teplé vodě a takto očištěné se vypraly v mýdle a ještě vyvařily, následně se řádně vymáchaly a po usušení se žehlily do 3 měsíců věku.

I když pračky, ždímačky a mandl práci maminkám usnadnil, přesto vše zabíralo spoustu času (ne každá rodina si takové technické vymoženosti mohla dovolit). U dětí trpících nějakým kožním onemocněním bylo doporučováno žehlit pleny stále (po žehlení byly jemnější).“

V čem vidíte přínos jednorázové pleny?

-    jednak značně šetří maminkám čas
-    jejich používání je ekonomicky výhodnější (spočítal moudrý ekonom)
-    jsou šetrnější k dětské pokožce, protože vrstva přicházející do přímého styku s kůží zůstává suchá, proto riziko opruzenin je menší
-    výměna plen zejména při návštěvě lékaře či v rodině nebo na dovolené je bezproblémová
-    snižuje se riziko přenosu infekce při případném střevním onemocnění
-    jejich používání nemá negativní vliv na vývoj kyčelního kloubu

Spatřujete u jednorázových plen ze svého pohledu lékařky nějakou nevýhodu?

„Snad jediný problém při používání jednorázových plen spočívá v odnaučování dítěte na pleny, ale to je záležitost důsledné výchovy. Také se mnohdy jejich používání dává do souvislosti se srůstem malých stydkých pysků u děvčátek – ale je-li maminka už u novorozence správně lékařem poučena, tyto komplikace se nedostaví (správná hygiena genitálu).

Pravdou ale také je, že se složení jednorázových plen různých firem liší, proto každému dítěti nemusí vyhovovat stejná značka (podráždění kůže).

Bavlněné klasické pleny i dnes některé maminky používají raději, ale to je jejich volba. Domnívám se, že většina maminek volí z výše uvedených důvodů jednorázové pleny.“

Pro Happy Club zpracovalo Babyonline, s.r.o.

Inzerce
Inzerce

 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Přebalování včera a dnes z pohledu dětské lékařky - diskuze

  • bavlněné plenky před třiceti lety a dnes
    Dobrý den,

    opravdu mi to nedalo a musela jsem se zaregistrovat.

    Jde mi hlava kolem z toho, že v dnešní době internetu existuje ještě někdo, kdo si myslí, že látkové plenky zastydly ve vývoji před třiceti lety.

    Dnes se látkové plenky nežehlí, nevyvařují, nejsou samý igelit a alternativou skládaných čtverců jsou kalhotkové plenky, které se nasazují jako papírové. A maminky,které se rozhodly látkovat nejsou šílené ekoženy, které si neuvědomují, jaký dar pamperska je.

    No, opravdu žasnu, že takový článek o propagaci igelitových a gelem napuštěných plenek napíše pediatrička...
    rosslyn   | 03.07.2011 18:22:50 | Reakcí: 1, poslední: 03.07.2011 21:30:31
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: bavlněné plenky před třiceti lety a dnes
      Dobrý den,
      s tvrzeními o dnešních látkových plenách nelze než souhlasit, nicméně článek má titulek "Přebalování dítěte včera a dnes" a jeho cílem bylo přiblížit dnešním maminkám úděl, který měla s přebalováním maminka o generaci starší.
      Jsme rádi za Vaše názory. Škoda, že jste nám ani jedna nezaslala reakci na naši výzvu v diskuzi směřovanou k maminkám, užívajícím látkové pleny. Jistě bychom Vaše zkušenosti rádi zveřejnili, samozřejmě již ne pod titulem "Přebalování VČERA a DNES" 
      Přeji krásný večer,
      Jana Martincová
      Baby on line   | 03.07.2011 21:30:31
      Reagovat | URL příspěvku
  • vyhody jenorazovek?
    Pani doktorka pise o ekonomicke vyhodnosti jedorazovek, tak to me fakt prekvapuje :-) Nakoupit latkovky (klasicke a nebo moderni), kalhotky (PUL nebo vlnacky) a prani tak do 1.5 roku rozhodne vyjde financne na zlomek toho, co jednorazovky. Navic, u dalsiho ditete cela tahle investice odpada. A take si nejsem jista, ze 'ziskany' cas maminky s detmi vyuziji lepe - musi baliky plen nakupovat a vynaset - ctvrt tuny domu a tunu ven (mozna vic). Na skladku. Jen at si nase deti uziji, az si budou lamat hlavu co s temi uzasnymi plenami :-)
    Ja jednorazovky nezatracuji, na dovcu si je berem tez, ale jina mame jen latkovky a jsem fakt spokojena.
    kapibara   | 30.06.2011 11:44:00 | Reakcí: 1, poslední: 30.06.2011 20:05:17
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • Když lékař ustrne v minulosti...
    My doma používáme moderní látkové pleny a se zážitky maminek před 20 lety se to opravdu nedá srovnat. Vůbec se jim nedivím, že byly z jednorázovek nadšené;-) Já jednorázovky nezatracuju, použili jsme je třeba na dovolené, když syna někdo hlídá a s látkovkama to neumí.. všechno má své výhody. A proto si myslím, že především pediatr by měl být nad věcí a dobře informovaný o obou alternativách, nezatracovat látkovky na základě svých vlastních starších zkušeností, když mezitím doba pokročila. Maminky na lékaře hodně dají a takovýhle článek může potenciální látkařky zbytečně odradit.
    helulela   | 30.06.2011 11:15:27
    Reagovat | URL příspěvku
  • Hmm, já jakožto "modernější" mamina používám jednorázové a nedokážu si představit, že bych třeba teď, z ničeho nic, měla přejít na ty bavlněné... Obdivuju všechny starší generace, že to zvládaly, hlavně s tím praním a složitějším přebalováním!!     
    BarčaKa   | 27.06.2011 20:46:36
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×