Miminka a malé děti se ještě nedovedou zbavit vzduchu ve střevě, protože neumí správně používat břišní lis. Znamená to zbavit se napnutím břišních svalů přebytečného vzduchu a dostat ho ven.
Proto se miminko kroutí, mění různě polohu, napíná se, krčí nožičky k bříšku a mnohdy to doprovází křikem a pláčem.
U těchto stavů je nejlepší pomocí masáž bříška a polohování miminka.
Masáž bříška je vhodná např. speciálními olejíčky typu Amálka, Větříček, gely typu Fytona nebo Pupík. Masíruje se vždy ve směru hodinových ručiček a jako mnemotechnická pomůcka může sloužit věta „I love you“. Je to přesně tak jako byste psali písmena I, L, U.
Začneme vlevo od pupíčku v oblasti slepého střeva, zezdola nahoru pod žebra - to je I, pak obrácené L a zezhora dolu opět do slabin.Třetí tah je celé obrácené U v kuse nejlépe dlaní. Několikrát tahy zopakujeme (zhruba 5x) a pak přitáhneme kolínka dítěte k bříšku, pokud jsme správně masírovali, miminku se konečníkem uvolní vzduch, nebo se rovnou pokaká.
Na závěr si s miminkem zajezděte „na kole“.
Vhodná je rovněž poloha na tygříka. Miminko leží na našem předloktí bříškem, má obě ručičky volné a naše volná ruka ještě může přikrčit nožičky.
Inzerce
Předchozí článek:
Recepty pro spokojené bříško
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.