Inzerce
Inzerce
Inzerce

Když seriál, tak z Asie! (Knihomyš)

V prvním trimestru se u mě žádné zvláštní speciálně těhotenské aktivity neprojevily. Domnívám se, že nadšené sledování vlastního pupku a pojídání extrémního množství pudinku mezi ně nelze dost dobře zařadit.

Fungovala jsem jako dřív do chvíle, kdy mi gynekoložka sdělila, že už viděla lepší nálezy a doporučila mi zaujmout polohu vleže s podloženýma nohama a setrvat v ní minimálně dva týdny. Učinila jsem doporučené v naivní představě, jak se budu doma hezky v klidu učit a číst si. Po dvou dnech se ukázalo, že v poloze ležmo na zádech se vykonává blbě jakákoliv činnost, a to nejen fyzická, ale i intelektuální. Zvláštní, že? Člověk by řekl, že se mu líp prokrví hlava vleže než vsedě.

Postupně jsem duševně náročnější činnosti vzdala a věnovala se bezduchému proklikávání internetu. A potkala jsem asijský seriál. Asijský romantický seriál. Asijský romanticko-dramatický seriál. A byla jsem ztracena.

Přiznávám, že seriály podobného ražení české, potažmo euroasijské provenience mě nijak neoslovují. Maximálně u náhodně shlédnutých částí sténám, jak je to pitomé. Aby bylo jasno, dorama jsou pitomá úplně stejně, ale tam mi to nevadí.

„Dorama“ z nadpisu je japonskými ústy protažený výraz pro drama. Ale tam to označuje něco zcela jiného než u nás. Označení se vžilo i pro seriálovou tvorbu okolních zemí, takže rozlišujeme drama korejské (k-dorama), japonské (j-dorama), taiwanské (t-dorama) a v poslední době i čínské (ch-dorama).

Zkusím zde přednést svůj ryze subjektivní pohled na dorama a objasnit, proč jsem jim propadla až k mírné závislosti.

Za prvé, asijští tvůrci mají prostý cíl – pobavit. Tedy rozesmát, pohnout k slzám, případně romanticky rozněžnit. Roubování palčivých témat, nastavování zrcadla společnosti a snahy „aby to bylo jako ze života“ jsem si zatím nevšimla. Jsem osoba jednoduchá a přímočarost mi vyhovuje. Zápletky jsou natolik pošahané, že nějaké úvahy o nereálnosti děje jsou zcela mimo hru.

Posuďte sami:

Mladou novicku vyhledá umělecký manažer (v Evropě by se asi řeklo agent) jejího bratra – dvojčete. Bratr se snaží prorazit jako popový zpěvák, aby našel jejich nezvěstnou matku. Získal možnost angažmá ve slavné chlapecké skupině, ale kvůli nemoci zůstal neplánovaně v zahraničí. Manažer přesvědčí novicku, aby se za bratra převlékla a zastoupila ho. (You are beautiful)

Slečna Oh Dal Ja má ve 33 letech skvělou práci v teleshoppingové TV, ale na vztahy jí nezbyl čas. Okamžik se zdá, že tím pravým bude obdivovaný starší kolega, ale ten dá před nezkušenou Dal Ja přednost protřelé moderátorce – hvězdě podniku. Dal Ja na ulici porazí mladík Kang Tae Bong, pronásledovaný muži v oblecích a s černými brýlemi a rozbije jí telefon. Když se domlouvají o opravě, předá jí svou vizitku „profesionálního partnera“, kterého si ženy můžou najmout, pokud nechtějí jít na podnikovou akci nebo rodinné setkání samotné. Dal Ja ten večer zjistí, že ji kolega vyměnil a zavolat Kang Tae Bonga se jí zdá jako dobrý nápad, jak si zachránit tvář. Bohužel se mezitím pořádně opije, a když se ráno probere, zjistí, že uzavřela mimořádně podivnou smlouvu za všechny své úspory. (Dal Ja's Spring)

Eun Jo ošklivě zraní opilého násilnického partnera své matky a obě prchají. Na útěku potkají majitele podniku na výrobu tradičního korejského rýžového vína – vdovce s dcerou. Ten se do matky zamiluje a ožení se s ní. Dětinská Hyo Sun je z nové starší sestry nadšená, ale uzavřená nerudná Eun Jo ji odhání, jak může. Léta běží, sestrám přibude bratříček a do jejich vztahu zasáhne i perspektivní mladý zaměstnanec podniku, který není tím, čím se zdá. Navíc má zatím vzkvétající rodinná firma potíže, protože se ji rozhodl spolknout velký potravinářský gigant. (Cinderella's Sister)

A už vůbec nemluvím o situaci, kdy obětavá dívka podporuje kariéru svého milovaného – začínajícího zpěváka, prakticky za cenu upracování se k smrti a doufá ve šťastný společný život. Náhodně zjistí, že on její servis pouze využívá a nestojí o ni – a rozhodne se pomstít. Vstoupí taky do showbusinessu a pořádně mu to natře, tak. Jenže nemá nejmenší představu, v čem by chtěla vyniknout a nebýt neobvyklého nápadu prezidenta jedné zábavní společnosti, tak má smůlu. I tak to vypadá jako dost náročný plán. (Extravagant Challenge)

Já teda nevím, ale mně se podobné věci moc často nestávají.

A to je výše popsané vždy jen naprosto hrubá základní kostra. Přimyslete si další postavy, které příběh zamotávají a komplikují a máte tu dorama.

Další výhodou přiměřeně exotické prostředí. Sice rozumím potížím hlavních hrdinů, ale jestli je ve scénáři nějaký nesmysl odporující běžnému životu, už poznat nejde. Copak já vím, jak vypadá korejský vinařský podnik?

Osobně se mi moc líbí jednání postav. Tedy myslím běžné chování navzájem, oslovování, úklony a podobně. Připadá mi, že tenhle kout Asie je stále hodně ovlivněný konfucianismem s jeho úctou ke starším a nadřízeným, loajalitou k rodině či firmě a úctou k ostatním. Samozřejmě neznám realitu, ale v seriálech vypadá Asie tak nějak nevinnější, čistší a svým způsobem idealističtější než Evropa. Možná na tom něco bude, třeba podle stížností, že Korejci nejsou schopní natočit pořádný polibek. To mi nevadí. Zato jsou schopní natočit přirozené projevy zdvořilosti.

Když mluvíme o chování, ještě zmíním pracovitost. Hrdinky jsou pravidelně až úchylně pracovité. Ne, že bych se je snažila napodobovat, ale dobře se na to kouká. Vlastně tam jsou pracovití skoro úplně všichni. I záporaci, kteří zase pilně usilují o realizaci svých temných plánů. Možná Asiati lenost tak úplně nechápou - pokud je někdo vyloženě líný, tak se to prezentuje spíš jako projev dětinskosti a nezralosti, nikoliv nutně špatné povahy. A je šance, že z toho během seriálu vyroste. Aby taky ne, s takovými vzory kolem sebe.

U komediálně laděných seriálů mě fascinovalo, jak se postupně z rozjuchané legrace vyvine poměrně vážná romantika. Neviděla jsem jich, pravda, tolik, ale You are beautiful mi v tomhle připadá dost výrazný. Nebo to mají naše seriály taky?

Pokud se chcete zasmát nebo si poplakat a určitou naivitu příběhu i hrdinů jste ochotní považovat za klad, vítejte ve světě dorama závisláků.

Uživatelce Knihomyš děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Když seriál, tak z Asie! (Knihomyš) - diskuze

  • Hezké a poučné čtení
    tygřímáma   | 13.07.2012 20:19:59
    Reagovat | URL příspěvku
  • Já vůbec netušila, že něco takového je. Tak třeba někdy nedolám a zkusím si něco najít. A článek pěkně napsaný  .
    Martina85   | 13.07.2012 14:57:03
    Reagovat | URL příspěvku
  • tak me z asie nadchli akorat anime  a komedie...jinak chapu ze musi byt veselejsi dorama nez to divne co leti tady v tv a vsichni jsou utery a ctvrtek prilepeni u obrazovek
    Liberte   | 13.07.2012 14:37:24 | Reakcí: 1, poslední: 13.07.2012 23:07:55
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Tak ono hodně doramat jsou remaky (či jak to říct) anime :)

      Extravagant Challenge je Skip Beat, Perfect Girl Evolution, Ouran High School Host Club - to se snad dokonce i stejně jmenuje... prostě skoro každé úspěšnější anime má doramovou předělávku.

      Přiznávám, že mám trošku blok na kreslené filmy, takže hrané si většinou užiju víc. I když třeba PGE mi přišla lepší kreslená.
      Knihomyš   | 13.07.2012 23:07:55
      Reagovat | URL příspěvku
  • Perfektní a moc zajímavý příspěvek!!! Místy jsem se i zasmála, neměla jsem ani tušení, že v Asii taky letí soap opery.    Sice jim taky zrovna neholduju, ale po tvém článku mám vyloženě chuť se na něco mrknout.     
    Evulik25   | 13.07.2012 09:11:42 | Reakcí: 1, poslední: 13.07.2012 22:55:39
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Ony to nejsou vyloženě takové ty nekonečné soap opery, mají daný počet dílů, zhruba mezi 15 a 25, jak co.

      Máš-li chuť mrkat, není nic jednoduššího, spousta je jich online na dramacrazy.net a na mysoju.com

      Osobně doporučuji "korejskou Bridget Jones" Dal Ja's Spring - zápletka šílená, ale spousta přesných postřehů ze života :) Já se takhle v 33 nechovala, ale cítila jsem se tak často :D
      A jestli se odhodláš, dej vědět, jak se ti to líbilo.
      Knihomyš   | 13.07.2012 22:55:39
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi