Inzerce
Inzerce
Inzerce

Když seriál, tak z Asie! (Knihomyš)

V prvním trimestru se u mě žádné zvláštní speciálně těhotenské aktivity neprojevily. Domnívám se, že nadšené sledování vlastního pupku a pojídání extrémního množství pudinku mezi ně nelze dost dobře zařadit.

Fungovala jsem jako dřív do chvíle, kdy mi gynekoložka sdělila, že už viděla lepší nálezy a doporučila mi zaujmout polohu vleže s podloženýma nohama a setrvat v ní minimálně dva týdny. Učinila jsem doporučené v naivní představě, jak se budu doma hezky v klidu učit a číst si. Po dvou dnech se ukázalo, že v poloze ležmo na zádech se vykonává blbě jakákoliv činnost, a to nejen fyzická, ale i intelektuální. Zvláštní, že? Člověk by řekl, že se mu líp prokrví hlava vleže než vsedě.

Postupně jsem duševně náročnější činnosti vzdala a věnovala se bezduchému proklikávání internetu. A potkala jsem asijský seriál. Asijský romantický seriál. Asijský romanticko-dramatický seriál. A byla jsem ztracena.

Přiznávám, že seriály podobného ražení české, potažmo euroasijské provenience mě nijak neoslovují. Maximálně u náhodně shlédnutých částí sténám, jak je to pitomé. Aby bylo jasno, dorama jsou pitomá úplně stejně, ale tam mi to nevadí.

„Dorama“ z nadpisu je japonskými ústy protažený výraz pro drama. Ale tam to označuje něco zcela jiného než u nás. Označení se vžilo i pro seriálovou tvorbu okolních zemí, takže rozlišujeme drama korejské (k-dorama), japonské (j-dorama), taiwanské (t-dorama) a v poslední době i čínské (ch-dorama).

Zkusím zde přednést svůj ryze subjektivní pohled na dorama a objasnit, proč jsem jim propadla až k mírné závislosti.

Za prvé, asijští tvůrci mají prostý cíl – pobavit. Tedy rozesmát, pohnout k slzám, případně romanticky rozněžnit. Roubování palčivých témat, nastavování zrcadla společnosti a snahy „aby to bylo jako ze života“ jsem si zatím nevšimla. Jsem osoba jednoduchá a přímočarost mi vyhovuje. Zápletky jsou natolik pošahané, že nějaké úvahy o nereálnosti děje jsou zcela mimo hru.

Posuďte sami:

Mladou novicku vyhledá umělecký manažer (v Evropě by se asi řeklo agent) jejího bratra – dvojčete. Bratr se snaží prorazit jako popový zpěvák, aby našel jejich nezvěstnou matku. Získal možnost angažmá ve slavné chlapecké skupině, ale kvůli nemoci zůstal neplánovaně v zahraničí. Manažer přesvědčí novicku, aby se za bratra převlékla a zastoupila ho. (You are beautiful)

Slečna Oh Dal Ja má ve 33 letech skvělou práci v teleshoppingové TV, ale na vztahy jí nezbyl čas. Okamžik se zdá, že tím pravým bude obdivovaný starší kolega, ale ten dá před nezkušenou Dal Ja přednost protřelé moderátorce – hvězdě podniku. Dal Ja na ulici porazí mladík Kang Tae Bong, pronásledovaný muži v oblecích a s černými brýlemi a rozbije jí telefon. Když se domlouvají o opravě, předá jí svou vizitku „profesionálního partnera“, kterého si ženy můžou najmout, pokud nechtějí jít na podnikovou akci nebo rodinné setkání samotné. Dal Ja ten večer zjistí, že ji kolega vyměnil a zavolat Kang Tae Bonga se jí zdá jako dobrý nápad, jak si zachránit tvář. Bohužel se mezitím pořádně opije, a když se ráno probere, zjistí, že uzavřela mimořádně podivnou smlouvu za všechny své úspory. (Dal Ja's Spring)

Eun Jo ošklivě zraní opilého násilnického partnera své matky a obě prchají. Na útěku potkají majitele podniku na výrobu tradičního korejského rýžového vína – vdovce s dcerou. Ten se do matky zamiluje a ožení se s ní. Dětinská Hyo Sun je z nové starší sestry nadšená, ale uzavřená nerudná Eun Jo ji odhání, jak může. Léta běží, sestrám přibude bratříček a do jejich vztahu zasáhne i perspektivní mladý zaměstnanec podniku, který není tím, čím se zdá. Navíc má zatím vzkvétající rodinná firma potíže, protože se ji rozhodl spolknout velký potravinářský gigant. (Cinderella's Sister)

A už vůbec nemluvím o situaci, kdy obětavá dívka podporuje kariéru svého milovaného – začínajícího zpěváka, prakticky za cenu upracování se k smrti a doufá ve šťastný společný život. Náhodně zjistí, že on její servis pouze využívá a nestojí o ni – a rozhodne se pomstít. Vstoupí taky do showbusinessu a pořádně mu to natře, tak. Jenže nemá nejmenší představu, v čem by chtěla vyniknout a nebýt neobvyklého nápadu prezidenta jedné zábavní společnosti, tak má smůlu. I tak to vypadá jako dost náročný plán. (Extravagant Challenge)

Já teda nevím, ale mně se podobné věci moc často nestávají.

A to je výše popsané vždy jen naprosto hrubá základní kostra. Přimyslete si další postavy, které příběh zamotávají a komplikují a máte tu dorama.

Další výhodou přiměřeně exotické prostředí. Sice rozumím potížím hlavních hrdinů, ale jestli je ve scénáři nějaký nesmysl odporující běžnému životu, už poznat nejde. Copak já vím, jak vypadá korejský vinařský podnik?

Osobně se mi moc líbí jednání postav. Tedy myslím běžné chování navzájem, oslovování, úklony a podobně. Připadá mi, že tenhle kout Asie je stále hodně ovlivněný konfucianismem s jeho úctou ke starším a nadřízeným, loajalitou k rodině či firmě a úctou k ostatním. Samozřejmě neznám realitu, ale v seriálech vypadá Asie tak nějak nevinnější, čistší a svým způsobem idealističtější než Evropa. Možná na tom něco bude, třeba podle stížností, že Korejci nejsou schopní natočit pořádný polibek. To mi nevadí. Zato jsou schopní natočit přirozené projevy zdvořilosti.

Když mluvíme o chování, ještě zmíním pracovitost. Hrdinky jsou pravidelně až úchylně pracovité. Ne, že bych se je snažila napodobovat, ale dobře se na to kouká. Vlastně tam jsou pracovití skoro úplně všichni. I záporaci, kteří zase pilně usilují o realizaci svých temných plánů. Možná Asiati lenost tak úplně nechápou - pokud je někdo vyloženě líný, tak se to prezentuje spíš jako projev dětinskosti a nezralosti, nikoliv nutně špatné povahy. A je šance, že z toho během seriálu vyroste. Aby taky ne, s takovými vzory kolem sebe.

U komediálně laděných seriálů mě fascinovalo, jak se postupně z rozjuchané legrace vyvine poměrně vážná romantika. Neviděla jsem jich, pravda, tolik, ale You are beautiful mi v tomhle připadá dost výrazný. Nebo to mají naše seriály taky?

Pokud se chcete zasmát nebo si poplakat a určitou naivitu příběhu i hrdinů jste ochotní považovat za klad, vítejte ve světě dorama závisláků.

Uživatelce Knihomyš děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Když seriál, tak z Asie! (Knihomyš) - diskuze

 • Hezké a poučné čtení
  tygřímáma   | 13.07.2012 20:19:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Já vůbec netušila, že něco takového je. Tak třeba někdy nedolám a zkusím si něco najít. A článek pěkně napsaný  .
  Martina85   | 13.07.2012 14:57:03
  Reagovat | URL příspěvku
 • tak me z asie nadchli akorat anime  a komedie...jinak chapu ze musi byt veselejsi dorama nez to divne co leti tady v tv a vsichni jsou utery a ctvrtek prilepeni u obrazovek
  Liberte   | 13.07.2012 14:37:24 | Reakcí: 1, poslední: 13.07.2012 23:07:55
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Tak ono hodně doramat jsou remaky (či jak to říct) anime :)

   Extravagant Challenge je Skip Beat, Perfect Girl Evolution, Ouran High School Host Club - to se snad dokonce i stejně jmenuje... prostě skoro každé úspěšnější anime má doramovou předělávku.

   Přiznávám, že mám trošku blok na kreslené filmy, takže hrané si většinou užiju víc. I když třeba PGE mi přišla lepší kreslená.
   Knihomyš   | 13.07.2012 23:07:55
   Reagovat | URL příspěvku
 • Perfektní a moc zajímavý příspěvek!!! Místy jsem se i zasmála, neměla jsem ani tušení, že v Asii taky letí soap opery.    Sice jim taky zrovna neholduju, ale po tvém článku mám vyloženě chuť se na něco mrknout.     
  Evulik25   | 13.07.2012 09:11:42 | Reakcí: 1, poslední: 13.07.2012 22:55:39
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ony to nejsou vyloženě takové ty nekonečné soap opery, mají daný počet dílů, zhruba mezi 15 a 25, jak co.

   Máš-li chuť mrkat, není nic jednoduššího, spousta je jich online na dramacrazy.net a na mysoju.com

   Osobně doporučuji "korejskou Bridget Jones" Dal Ja's Spring - zápletka šílená, ale spousta přesných postřehů ze života :) Já se takhle v 33 nechovala, ale cítila jsem se tak často :D
   A jestli se odhodláš, dej vědět, jak se ti to líbilo.
   Knihomyš   | 13.07.2012 22:55:39
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Cysty na mozečku

| Jandulka30 | 20.06.2024, 11:06

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem 20+4 a našly naší princezně cysticky na mozecku a doktor mi řek že by bylo lepší podstoupit odběr plodové vody ale mam strach a hlavně říkal že do 24 týdne by měly zmizet tak si myslí že je zbytečné riskovat a chodit na plodovou vodu jakej máte nazor vy mockrát děkuji

Dobrý den,

já Vám samozřejmě v rámci internetové poradny nemohu říkat, co máte či nemáte dělat, nicméně odběr plodové vody patří mezi nízké rizikové výkony v těhotenství. Řiďte se doporučením Vašeho ošetřujícího lékaře.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 20.06.2024, 10:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×