banner

„Co Čech to houbař?“ :-) Za mě - jasně! Nevím, jak vy, ale já snad musela houbařit už u maminky v bříšku.:-)

Pokud budu mluvit o houbaření, pak musím zmínit dvě kategorie houbařů, které existují. První je ta, do které patřím i já. Je to kategorie houbařů konzumentů, kteří sbírají a jedí. Druhou kategorií jsou pak houbaři sběrači.

Houbařila jsem už od dětství s babičkou a rodiči na Vysočině. První, co jsem samozřejmě poznala, byly hříbky (plus babky), poté když jsem postoupila na vyšší level, jsem se naučila sbírat růžovky - nic jiného v lese, kam jsme chodili, nerostlo.

V lese, kam chodíme posledních cca 8 let, rostou i klouzci a kozáci, a tím jsem tak svoji houbařskou základnu rozšířila o další druhy, které sbírám. Manžel mě pak ještě dodatečně naučil sbírat tzv. kotrč. Nic jiného nesbírám a co se mi nezdá, raději nechám na svém místě. Houby sbíráme do košů a košíkům nejsme žádní igeliťáci.:-)

O místech, kam chodím, mluvit nemohu, protože už by mi tam pak jistě nic nezbylo.:-) Nicméně mohu z vlastní zkušenosti říct, že jsou prostě místa, kde houby rostou a místa, kde houbu za celé roky prostě nepotkáte. Pokud jdeme na houby u nás v chatové oblasti, tak si svá místa hlídáme a jde-li někdo za námi, jdeme jinam, abychom naše místečko neprozradili.:-)

Místa, kde se houby vyskytují, máme rozdělená - máme oblast „růžovkárna“ (tu nám teď trochu vysekali, tak nám hub bohužel ubylo), „klouzkárna“ a pak místa, kde rostou praváci.

Na houby chodíme z devadesáti procent zásadně v holínkách, ty potvůrky zmije si na nás prostě nesmlsnou. Co se týče klíšťat, tak na ty jsme zatím ještě nevyzráli (nicméně se nestříkáme, protože máme pocit, že je to spíš přitahuje než odpuzuje:-)).

Houbaři konzumenti jsou jistě znalí v tom, co je z hub nejlepší. Zde jsou však mé tipy: řízky z praváků (klasický trojobal), růžovky (na sádle osmahneme kloboučky z obou stran, posolit, pokmínovat a malinko opepřit), klouzky zavařit či také řízky, kotrč (klasická dršťková polévka, ale místo dršek tato houba), houbové rizoto, houbový kuba atd.

Závěrem posílám foto pár úlovků a přeji všem bohaté úlovky.

Uživatelce Akucinka děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

 

Sdílejte stránku

Houbaření (Akucinka) - diskuze

Mluvíš (nebo spíše píšeš) mi z duše. Miluju sbírání a následnou konzumaci hub. I já mám svá místa, kam chodím téměř na jisto. Pro mě sběr hub i relax, vyčištění hlavy a těžká pohoda.
Jak já bych šla na houby, ale bohužel nemám s kým. Muže nebaví je sbírat a já je nejím, tak nevidí důvod, proč na ně jít. Ale vzpomínám, jak jsem jako malá chodila s taťkem každý víkend do lesa a bylo to super. Ta radost, když jsem našla nějaký hříbek.
taky sbíráme, ale tím, že je u nás hřibů hodně, tak jen praváky, modráky, semišáky.. babky přkračujem a necháváme turistům ikdyž v nouzi i babka dobrá...
když jsme se sem nastěhovali, měli jsme v létě skoro každý den smaženici - bylo to super, jen jsme ráno vyběhli do lesa a byla snídaně

Houbaření

Se mnou chodila mamka do lesa a nosila si mě v tašce :oD a strašně jí zžíralo, že ostatní jí vysbírávají její místo a ona mě musí krmit :oD.
Za mě houbaření taky úžasná věc ... jen já vůbec nejím houby, takže vždy hledám, komu je dám :oD

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40