„Co Čech to houbař?“ :-) Za mě - jasně! Nevím, jak vy, ale já snad musela houbařit už u maminky v bříšku.:-)
Pokud budu mluvit o houbaření, pak musím zmínit dvě kategorie houbařů, které existují. První je ta, do které patřím i já. Je to kategorie houbařů konzumentů, kteří sbírají a jedí. Druhou kategorií jsou pak houbaři sběrači.
Houbařila jsem už od dětství s babičkou a rodiči na Vysočině. První, co jsem samozřejmě poznala, byly hříbky (plus babky), poté když jsem postoupila na vyšší level, jsem se naučila sbírat růžovky - nic jiného v lese, kam jsme chodili, nerostlo.
V lese, kam chodíme posledních cca 8 let, rostou i klouzci a kozáci, a tím jsem tak svoji houbařskou základnu rozšířila o další druhy, které sbírám. Manžel mě pak ještě dodatečně naučil sbírat tzv. kotrč. Nic jiného nesbírám a co se mi nezdá, raději nechám na svém místě. Houby sbíráme do košů a košíkům nejsme žádní igeliťáci.:-)
O místech, kam chodím, mluvit nemohu, protože už by mi tam pak jistě nic nezbylo.:-) Nicméně mohu z vlastní zkušenosti říct, že jsou prostě místa, kde houby rostou a místa, kde houbu za celé roky prostě nepotkáte. Pokud jdeme na houby u nás v chatové oblasti, tak si svá místa hlídáme a jde-li někdo za námi, jdeme jinam, abychom naše místečko neprozradili.:-)
Místa, kde se houby vyskytují, máme rozdělená - máme oblast „růžovkárna“ (tu nám teď trochu vysekali, tak nám hub bohužel ubylo), „klouzkárna“ a pak místa, kde rostou praváci.
Na houby chodíme z devadesáti procent zásadně v holínkách, ty potvůrky zmije si na nás prostě nesmlsnou. Co se týče klíšťat, tak na ty jsme zatím ještě nevyzráli (nicméně se nestříkáme, protože máme pocit, že je to spíš přitahuje než odpuzuje:-)).
Houbaři konzumenti jsou jistě znalí v tom, co je z hub nejlepší. Zde jsou však mé tipy: řízky z praváků (klasický trojobal), růžovky (na sádle osmahneme kloboučky z obou stran, posolit, pokmínovat a malinko opepřit), klouzky zavařit či také řízky, kotrč (klasická dršťková polévka, ale místo dršek tato houba), houbové rizoto, houbový kuba atd.
Závěrem posílám foto pár úlovků a přeji všem bohaté úlovky.
Uživatelce Akucinka děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.
Inzerce
Předchozí článek:
Když seriál, tak z Asie! (Knihomyš)
Následující článek:
Vášeň pro jehlice (Knihomys)
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.