Inzerce
Inzerce
Inzerce

4. Dnešní srdíčka a jejich operatéři

Pobavila mě otázka jednoho redaktora, který se vyjádřil, že poté, co srdce odoperujete, cituji „zašít to již může kdokoliv“. Jak dlouho, pane profesore, trvá, než se ze začínajícího lékaře stane bezchybně zašívající, to je tuším 2. asistence, že?
Dobře zašívající je první asistence. To záleží na tom, co operuje, zda nohu nebo hrudník. Než se stane dobře zašívajícím, tedy tím prvním dobrým asistentem, tak já bych řekl, že to trvá tak pět let.

Takže ten druhý asistent, který je před prvním asistentem, nemůže ještě sám zašívat?
Ne, ne, druhý asistent…

...jenom drží nástroje.
Záleží na tom, v jakém stupni výcviku je. Teď když k nám nastoupili noví doktoři, tak ti jenom něco podrží, za pár měsíců začnou zašívat ránu po odběru žilního štěpu a učí se štěp odebírat a za půl roku ti šikovní dva roky odebírají žílu, než se dostanou k té první asistenci.

Za jak dlouho na sále zaujme lékař od 1. asistence Vaše místo?
V tom je bohužel svízel. Těch operací je málo. Ve všeobecné chirurgii je spousta malých operací – kýla, apendix (slepé střevo), nějaké ty podkožní věci..

...takže se tam lékař rychle vycvičí.
Takže tam na každého něco zbude. Kdežto tady je málo velkých operací a nemůže být těch operatérů do nekonečna. Jestliže to má ten operatér dělat dobře, tak musí mít dobrou frekvenci operací, a nemůže dělat jednu operaci za měsíc. Já tady mám kluky, kteří jsou na pozici prvního asistenta a které bych to mohl z fleku učit a kteří by během roku mohli operovat základní věci. Ale já je k tomu nemůžu pustit z důvodu, že počet operací není tak velký, aby se mohlo současně učit tolik lidí.

Zmínil jste, že každý člověk má srdce jiné. Velcí lidé větší, stejně tak aktivní sportovci a srdce tlustých lidí vypadá jakou hrouda sádla, celé obalené tukem. Pokud člověk zhubne, zlepší se takříkajíc i vzhled jeho srdce, ubude tukové hmoty, která je obepíná?
To nevím, zatím jsem nikoho, kdo byl tak tlustý a pak byl tak hubený, neoperoval.

Všiml jste si nějakých odlišností mezi srdcem dobrého člověka a podvodníka? :-)
Nevšiml, protože já nevím, kdo je podvodník, když leží na stole. Ten pacient sem přijde většinou den před operací, takže nemůžu ani říct, jestli je rozdíl mezi srdcem zamilovaného a nezamilovaného.

Pokročil nějak průzkum rozdílů mužského a ženského srdce? Nebo posledním výstupem zatím bylo, že u mužů odumírá od zhruba 20. roku 64 milionů svalových buněk ročně, kdežto v ženském žádná?
Zatím nevím nic nového, my na tom pracujeme, máme na to grant.

Přiznám se, že to nechápu? Jak může to mužské srdce vydržet bez obměny buněk? To by muselo být za pár let mrtvé. Jak je to možné? To je tam těch buněk tolik?
Strašné miliardy.

A u žen to začíná po menopauze?
Zatím si myslím, že to u žen nezačíná nikdy.

Jak je na tom vývoj umělého srdce? Kam se bude voperovávat, co bude mít člověk a kde připevněno na těle?
Pokud je to doslova umělé srdce, tak to znamená, že to vlastní srdce se vyndá a na jeho místo se našije umělé srdce. To se dělá velice zřídka. Ve velké většině případů se dělá to, čemu se říká umělé srdce jako mechanická srdeční podpora. Ta spočívá v tom, že se našije na stávající srdce, a čerpá krev. Ten pokrok je obrovský. Ti pacienti s tím žijí léta. Myslím si, že tak za pět let se vyřeší, že už nebude žádný kabel z toho umělého srdce.

Právě to jsem se chtěla zeptat, co musí ten pacient nosit na těle.
Takovou jako turistickou ledvinku a v tom to má. Toto do značné míry nahradí transplantaci srdce.

Na základě čeho se počítá riziková stratifikace, tj. riziko úmrtí u pacienta?
Je několik vypracovaných systémů. Takový jednoduchý, který se dá používat běžně, je tzv. Euroscore. Tam zadáte nějaké předoperační ukazatele a vyjde Vám procento rizikovosti. Druhý důkladnější systém je Bayesovská statistika, kdy Vy toho jednoho svého pacienta porovnáte s registrem, kde je třeba milion pacientů po operaci. Z toho ohromného registru Vám to vybere například pět set pacientů, kteří vypadali předoperačně jako ten Váš a řekne Vám, jaké měli komplikace.

Takže Vy do toho registru také vkládáte informace o Vašich pacientech?
Ne, to je americký registr. Američtí kardiochirurgové tam vkládají informace. Ale když si to člověk předplatí, tak se k tomu může připojit a informace používat.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

4. Dnešní srdíčka a jejich operatéři - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce