4. Dnešní srdíčka a jejich operatéři

Pobavila mě otázka jednoho redaktora, který se vyjádřil, že poté, co srdce odoperujete, cituji „zašít to již může kdokoliv“. Jak dlouho, pane profesore, trvá, než se ze začínajícího lékaře stane bezchybně zašívající, to je tuším 2. asistence, že?
Dobře zašívající je první asistence. To záleží na tom, co operuje, zda nohu nebo hrudník. Než se stane dobře zašívajícím, tedy tím prvním dobrým asistentem, tak já bych řekl, že to trvá tak pět let.

Takže ten druhý asistent, který je před prvním asistentem, nemůže ještě sám zašívat?
Ne, ne, druhý asistent…

...jenom drží nástroje.
Záleží na tom, v jakém stupni výcviku je. Teď když k nám nastoupili noví doktoři, tak ti jenom něco podrží, za pár měsíců začnou zašívat ránu po odběru žilního štěpu a učí se štěp odebírat a za půl roku ti šikovní dva roky odebírají žílu, než se dostanou k té první asistenci.

Za jak dlouho na sále zaujme lékař od 1. asistence Vaše místo?
V tom je bohužel svízel. Těch operací je málo. Ve všeobecné chirurgii je spousta malých operací – kýla, apendix (slepé střevo), nějaké ty podkožní věci..

...takže se tam lékař rychle vycvičí.
Takže tam na každého něco zbude. Kdežto tady je málo velkých operací a nemůže být těch operatérů do nekonečna. Jestliže to má ten operatér dělat dobře, tak musí mít dobrou frekvenci operací, a nemůže dělat jednu operaci za měsíc. Já tady mám kluky, kteří jsou na pozici prvního asistenta a které bych to mohl z fleku učit a kteří by během roku mohli operovat základní věci. Ale já je k tomu nemůžu pustit z důvodu, že počet operací není tak velký, aby se mohlo současně učit tolik lidí.

Zmínil jste, že každý člověk má srdce jiné. Velcí lidé větší, stejně tak aktivní sportovci a srdce tlustých lidí vypadá jakou hrouda sádla, celé obalené tukem. Pokud člověk zhubne, zlepší se takříkajíc i vzhled jeho srdce, ubude tukové hmoty, která je obepíná?
To nevím, zatím jsem nikoho, kdo byl tak tlustý a pak byl tak hubený, neoperoval.

Všiml jste si nějakých odlišností mezi srdcem dobrého člověka a podvodníka? :-)
Nevšiml, protože já nevím, kdo je podvodník, když leží na stole. Ten pacient sem přijde většinou den před operací, takže nemůžu ani říct, jestli je rozdíl mezi srdcem zamilovaného a nezamilovaného.

Pokročil nějak průzkum rozdílů mužského a ženského srdce? Nebo posledním výstupem zatím bylo, že u mužů odumírá od zhruba 20. roku 64 milionů svalových buněk ročně, kdežto v ženském žádná?
Zatím nevím nic nového, my na tom pracujeme, máme na to grant.

Přiznám se, že to nechápu? Jak může to mužské srdce vydržet bez obměny buněk? To by muselo být za pár let mrtvé. Jak je to možné? To je tam těch buněk tolik?
Strašné miliardy.

A u žen to začíná po menopauze?
Zatím si myslím, že to u žen nezačíná nikdy.

Jak je na tom vývoj umělého srdce? Kam se bude voperovávat, co bude mít člověk a kde připevněno na těle?
Pokud je to doslova umělé srdce, tak to znamená, že to vlastní srdce se vyndá a na jeho místo se našije umělé srdce. To se dělá velice zřídka. Ve velké většině případů se dělá to, čemu se říká umělé srdce jako mechanická srdeční podpora. Ta spočívá v tom, že se našije na stávající srdce, a čerpá krev. Ten pokrok je obrovský. Ti pacienti s tím žijí léta. Myslím si, že tak za pět let se vyřeší, že už nebude žádný kabel z toho umělého srdce.

Právě to jsem se chtěla zeptat, co musí ten pacient nosit na těle.
Takovou jako turistickou ledvinku a v tom to má. Toto do značné míry nahradí transplantaci srdce.

Na základě čeho se počítá riziková stratifikace, tj. riziko úmrtí u pacienta?
Je několik vypracovaných systémů. Takový jednoduchý, který se dá používat běžně, je tzv. Euroscore. Tam zadáte nějaké předoperační ukazatele a vyjde Vám procento rizikovosti. Druhý důkladnější systém je Bayesovská statistika, kdy Vy toho jednoho svého pacienta porovnáte s registrem, kde je třeba milion pacientů po operaci. Z toho ohromného registru Vám to vybere například pět set pacientů, kteří vypadali předoperačně jako ten Váš a řekne Vám, jaké měli komplikace.

Takže Vy do toho registru také vkládáte informace o Vašich pacientech?
Ne, to je americký registr. Američtí kardiochirurgové tam vkládají informace. Ale když si to člověk předplatí, tak se k tomu může připojit a informace používat.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

4. Dnešní srdíčka a jejich operatéři - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce