Česká ekonomika prochází úspěšným obdobím. V uplynulých dvou letech dominovala evropským statistikám v růstu HDP, a to přesto, že začínající podnikatelé měli (minulý čas je zde na místě) ztížený přístup k finančním zdrojům. Situace se ale mění a začínající podnikatelé mají možnost získat na rozjezd svého podnikání až milion korun. S touto atraktivní nabídkou přišla v průběhu loňského roku
proto jsme se na podrobnosti zeptali Martina Ehrenbergera, manažera Segmentového řízení pro malé podniky.
Skutečně mohou začínající podnikatelé získat v Komerční bance až jeden milion korun?
Skutečně. Ke dnešku jsme schválili necelé dvě stovky úvěrů pro začínající podnikatele a jsme rádi, že zájem o naší nabídku průběžně roste. Není pro nás přitom až tak podstatné, zda už má podnikatel za sebou nějakou historii, nebo s podnikáním právě začíná, ale to, do jaké míry je jeho podnikatelský plán reálný a životaschopný.
Rozumím tomu správně, že poskytujete financování, i když podnikatel nemá zatím k dispozici výkazy za první rok podnikání?
Přesně tak. Naši podporu nestavíme na historii podnikání, ale, jak jsem již uvedl, na kvalitě podnikatelského plánu. Zajímá nás, zda je nabídka produktů či služeb poskytovaných žadatelem o financování konkurenceschopná, zda ví, kdo budou jeho zákazníci, jaké budou celkové náklady, kde bude podnikat apod.
Můžete uvést příklad podnikatele, pro kterého je toto financování určené?
Může jít o začínající firmy, které si potřebují vybudovat podnikatelské prostory, investovat do vybavení, nakoupit zásoby nebo podpořit vývoj nového výrobku. To vše si mohou s podporou Komerční banky pořídit a začít úspěšně rozvíjet svůj byznys.
Naše nabídka se ale neomezuje jen na firmy. Podporu u nás najdou i mladí lidé - vysokoškoláci, středoškoláci či učni, kteří se rozhodnou podnikat už během školy nebo po jejím ukončení. Může jít také o řemeslníky, kteří se rozhodnou osamostatnit, nebo podnikavé ženy na mateřské nebo po ní, které se pustí do podnikání.
Co pro získání úvěru musí začínající podnikatel udělat a kolik ho to bude stát?
Naší prioritou je celý proces co nejvíce zjednodušit. Proto jsme připravili přehledný dotazník, kde žadatel popíše svůj podnikatelský záměr. Následně stačí dotazník spolu s živnostenským listem nebo výpisem z obchodního rejstříku přinést na pobočku Komerční banky.
Když si klient neví s dotazníkem rady, není problém – stačí si domluvit schůzku s pracovníkem banky, který s ním jeho podnikatelský záměr rozebere, a společnými silami dají potřebné informace dohromady.
Pro většinu úvěrů využíváme podporu záručních programů Evropského investičního fondu, kterou máme pro tento účel k dispozici.
Lze už nyní specifikovat, kdo na toto výhodné financování nedosáhne?
Cílem je maximum záměrů podpořit. Hlavními důvody, které mohou získání úvěru zkomplikovat, jsou negativní záznamy v úvěrových registrech a nekonkrétnost nebo nereálnost předloženého podnikatelského plánu.
Jedná se o první aktivitu KB v oblasti podpory začínajících podnikatelů?
To zdaleka ne. Komerční banka je dlouhodobým partnerem českých podnikatelů a firem. Přirozeně s tím se zaměřujeme i na podporu začínajících podnikatelů. Ti u nás mohou využívat podnikatelský účet s balíčkem základních bankovních služeb zdarma, získat úvěrové limity k podnikatelskému účtu či na kreditní kartě, případně se ucházet o finanční grant v rámci našeho projektu Nastartujte se.
V Komerční bance jsme připraveni financovat širokou škálu projektů začínajících podnikatelů napříč všemi obory podnikání. Přijďte se přesvědčit.
Pro více informací volejte bezplatnou infolinku KB 800 521 521 nebo navštivte jakoukoli pobočku Komerční banky.
Inzertní sdělení
Předchozí článek:
Ošetřovné
Následující článek:
Rozvod - jak probíhá krok za krokem?
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.