Inzerce
Inzerce
Inzerce

Cesta k hypotéce a vlastnímu bydlení (očima pořizovatele hypotéky)

Proč jsme se rozhodli pro vlastní bydlení?

Již od dob studií jsme s manželem bydleli v nájemním bytě. V tom dnešním žijeme již 8 let. A můžu říct, že po celou dobu spokojeně. Paní majitelka vlastní celý dům a byt máme řádně pronajatý. Vždy s ní byla celkem rozumná domluva a nájemné nebylo nijak vysoké. Před dvěma lety jsme se domluvili, že na naše náklady zrekonstruujeme koupelnu a ona nám na oplátku dva roky nezvýší nájemné. I tuto dohodu dodržela. Ovšem když tato dvouletá lhůta vypršela, přišlo zvýšení nájmu o 40 %. Platíme nyní nejvíc ze všech nájemníků v domě a smlouvu máme na rok. Přesto, že se ceny v nájemních bytech pohybují i na vyšších hodnotách, než je naše současná, tak se přiznám, že právě toto byl ten impuls, který mě přinutil sednout si k internetu a zjistit, jak se pohybují ceny bytů a jaké jsou možnosti financování bydlení.

Jaký byt?

Nejprve jsme si s manželem sedli a vzájemně si ujasnili kritéria výběru. Na přemýšlení je toho hodně. Chceme dům nebo byt? A byt v osobním vlastnictví nebo v družstevním? Chceme novostavbu nebo starší byt? Pokud bude starší, má být po rekonstrukci nebo raději ne? Jaká cena je pro nás přijatelná? Jsme ochotní se stěhovat do jiné čtvrti/jiného města/na vesnici? Chceme byt v paneláku nebo raději cihlový? Jak velký byt chceme? Kolik místností by měl mít? Bude vadit, když budou místnosti průchozí? Má mít dům výtah?

V první fázi jsme se rozhodli, že chceme rozhodně byt v osobním vlastnictví, starší byt (novostavby jsou tu velice drahé a na to bychom neměli finance), nejlépe rekonstruovaný, ve stejné městské čtvrti (kvůli školce, lékařům apod.) a v žádném případě nechceme panelák (máme špatnou zkušenost). Dispozičně nám nejvíce vyhovoval byt 3+1 a bez průchozích místností. Výtah nebyl podmínkou.

Po prohlédnutí inzerátů jsme jedno kritérium změnili. Přestali jsme hledat byt rekonstruovaný. Zjistili jsme totiž, že nám na každém bytě něco vadilo – buď se nám nelíbila kuchyň nebo koupelna nebo oboje.... A byty po rekonstrukci jsou výrazně dražší a přišlo nám jako nesmysl platit víc a pak byt stejně předělávat anebo se nechat deptat šílenou barvou dlažby v koupelně. A tak jsme hledali byt bez rekonstrukce.

Několik se nám jich celkem líbilo a tak jsme sledovali cenu. Nikam jsme nepospíchali, protože jsem splácela leasing na auto a ten jsem nejdříve chtěla mít splacený, než se pohrneme do nového závazku.

Nicméně mě napadlo, že by nebylo od věci jít si pár bytů prohlédnout „na zkoušku“, abychom vůbec věděli, jak taková prohlídka probíhá, jak se jedná s makléřem a podobně.

K tomu účelu jsem vybrala byt, který byl nejblíže, a domluvila termín prohlídky. Na fotkách nebyl ten byt nic moc a tak jsme si říkali, že nehrozí žádné „zamilování“ a že si to prostě užijeme a vyzkoušíme si, jak se dá zatlačit na cenu.

Plán to byl dobrý, měl jenom jeden háček. My se do toho bytu zamilovali. On byl ve skutečnosti hezčí než na fotkách a zjistili jsme, že našim představám naprosto vyhovuje. O to horší bylo, že jsme věděli, že za nabízenou cenu ho v žádném případě nechceme. Věděli jsme, že rekonstrukce je víc než nezbytná a celková suma by pak pro nás byla nepřijatelná, ne-li nedostupná.

S makléřem jsme se loučili se slovy, že si to rozmyslíme a ozveme se.

Doma jsme pak probírali všechna pro a proti a stanovili jsme si cenu, za kterou jsme ochotni byt koupit.

Poté jsme ovšem museli předběžně zjistit, jaké vlastně máme finanční možnosti. Bylo jasné, že si na byt budeme muset půjčit.

Jaké varianty jsme zvažovali?

1)    Úvěr ze stavebního spoření na celou částku
2)    Hypotéka od bankovního ústavu a k tomu úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci
3)    Hypotéka od fyzické osoby a k tomu úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci

Ad 1) Stavební spoření

Máme oba s manželem založené stavební spoření a tak nás jako první napadlo využít ho k financování bytu. Bylo by to možné, ale míra finančního zatížení pro domácnost by byla značná. Neměli jsme totiž naspořeno dost, aby to stačilo jen na úvěr. Muselo by se to řešit přes meziúvěr a dospořování. Nechali jsme si tuto variantu jako záložní, pro případ nouze.

Asi by v tuto chvíli bylo dobré zmínit, že úvěr ze stavebního spoření se vám vyplatí v případě, že máte naspořeno minimálně 30 – 40 procent z cílové částky a máte dobré hodnotící číslo. Pak můžete dostat část úvěru i bez zaručení (a z toho pak třeba financovat rekonstrukci) a pokud nemusíte čerpat meziúvěr, nebo ho čerpáte jen krátkodobě, pak je i úroková sazba velmi příznivá.

Ad 2) Hypotéka od banky a rekonstrukce placená ze stavebního spoření

Tato varianta nám vyšla jako pro nás nejvýhodnější, měsíční splátka je nejnižší ze všech variant. O hypotéce se blíže rozepíši později.

Ad 3) Hypotéka od fyzické osoby

V jednu chvíli jsme zvažovali i možnost financování hypotékou od fyzické osoby. Od této možnosti jsme upustili z toho důvodu, že bychom si pak nemohli uplatňovat odpis hypotéky z daní. A ono to není zrovna málo peněz. Nám to vychází na dvě měsíční splátky za rok.

Jak na hypotéku?

Když jsme se tedy definitivně rozhodli pro hypotéku od banky, začali jsme zjišťovat, co nám jaká banka může nabídnout. Tady nám hodně pomohlo, že mám několik kamarádek, které v bance pracují nebo tam třeba dělají jejich rodiče. A tak nebyl problém zjistit si potřebné informace o tom, jak to vlastně chodí. A nemůžu ani vyjádřit, jak jsem za toto školení vděčná, protože díky tomu jsem pak byla schopná vybojovat pěkné podmínky.

V zásadě mohu říct, že základní nabídka bank se nijak extrémně neliší. V podstatě i tatínek jedné mé kamarádky, který pracuje v bance na poměrně vysoké pozici, mi potvrdil, že banky se navzájem hlídají, takže se nestává, že by jedna banka nabízela výrazně lepší podmínky.

My jsme postupovali tak, že jsme na internetu prošli nabídky bank a poté se rozhodli některé z nich navštívit osobně. Nepotřebovali jsme obcházet všechny ze dvou důvodů. V jedné jsme měli výborné podmínky díky doporučení – a to jsme věděli, že lepší podmínky nedostaneme nikde jinde. A druhý důvod byl ten, že nám zprostředkování hypotéky nabídla i realitní kancelář a my jsme velmi brzy věděli, že kývneme právě na jejich nabídku. Měli jsme k tomu dobrý důvod.

Jak to funguje v realitní kanceláři?

Když jsme se rozhodli, že se nám byt líbí a chceme ho a zjistili jsme, jaké jsou naše finanční možnosti, učinili jsme přes realitní kancelář nabídku majiteli bytu.

Věděli jsme, že pokud bude souhlasit, tak budeme muset podepsat rezervační smlouvu, aby byt nemohl koupit nikdo jiný. Součástí rezervační smlouvy je rezervační poplatek, který činí 50.000 korun (výše poplatku se může různě lišit). Tento poplatek propadá, pokud ke koupi bytu nedojde a to i v případě, že vám nevyjde hypotéka. A v realitní kanceláři nám řekli, že pokud si necháme tu hypotéku vyřídit přes ně, tak nám za jedno dokáží zajistit hypotéku v potřebné výši a za druhé nemusíme platit rezervační poplatek. Tím pádem jsme nic neriskovali pro případ, že by banka hypotéku neschválila.

Tyto dva argumenty byly pro nás rozhodující.

Nespoléhejte na kalkulátory hypoték na internetu

I my jsme se kochali tabulkami a tím, jaká je to vlastně pohoda získat hypotéku. Ale ona je skutečnost trochu jiná.

Za jedno je potřeba si uvědomit, že banka hrozně nerada půjčuje 100 % - pokud ano, tak je to většinou za mnohem vyšší úrokovou sazbu.

Obvykle banky nabízejí hypotéky do 85 %. A co vlastně těch 85 % znamená? Není to 85 % z kupní ceny, ale jsou to procenta z odhadu ceny nemovitosti. Od banky většinou dostanete seznam odhadců, se kterými spolupracují (odhad se pohybuje přibližně kolem 3.000 Kč). Potíž je v tom, že se může stát, že odhad bude nízký a vy kvůli tomu nedosáhnete na potřebnou částku.

Dokládání příjmů

Většinou nejprve v bance proběhne předběžné schválení hypotéky. Uvedete, jaké máte příjmy a výdaje, kolik osob o úvěr žádá, kolik máte dětí a v jakém věku a podle toho vám banka řekne, zda splňujete podmínky pro získání hypotéčního úvěru.  

Už v této fázi si vás projedou registrem. A musím říct, že jsem nestačila zírat, co vše tam vidí. Okamžitě ví, jaké úvěry a půjčky máte, od kdy a kolik splácíte měsíčně. Pokud jste se někdy opozdili ve splácení, tak to může být důvod k tomu, že vám hypotéku nedají nebo vám alespoň zhorší podmínky (běžně se přidává 0,25 % k úrokové sazbě). Když tímto projdete, začne to pravé papírování.

Aby vám hypotéka mohla být schválena, musíte podat žádost a k té pak doložit různé skutečnosti. Kromě výjimečných případů budete muset doložit příjmy. U zaměstnanců je potřeba smlouva na dobu neurčitou (se smlouvou na dobu určitou by mohly být problémy). Zaměstnavatel potvrzuje na speciální formulář banky průměrnou čistou měsíční mzdu za uplynulý rok, eventuelně ještě za poslední tři měsíce (tady asi bude záležet na každé bance). Podnikatelé pak dokládají daňové přiznání za poslední dvě zdaňovací období. Maminky na rodičovské pak potvrzení o přiznání dávky státní sociální podpory.

Na co si dejte pozor

Nám se stala věc nemilá. Při dokládání příjmů jsme zjistili, že příjem z dohody o provedení práce není pro banku příjem, což nám předtím nikdo neřekl, přesto, že jsem to určitě zmiňovala. Takže přesto, že mám podložené pravidelné příjmy po dobu už dvou let, tak to pro banku nic neznamenalo a smetla to ze stolu. Druhá rána přišla, když mi z daňového přiznání uznali jen příjmy po odečtení ztráty z předloňského roku.

Kdo se moc nevyzná, tak jen stručně vysvětlím, že když v podnikání máte vyšší výdaje než příjmy, dostanete se do ztráty. Pokud pak následující roky firma opět prosperuje a příjmy převýší výdaje, je možné si ztrátu z předchozích let uplatnit a odečíst. Tím pádem pak platíte nižší daně i pojištění. Takže mě ani ve snu nenapadlo, že by to mohl být problém. Byl. Musela jsem pak sepsat pro banku vysvětlení daňové ztráty a doufat, že to projde a uznají mi ty příjmy celé – jinak by nám totiž hypotéku neschválili, jelikož by nám v tu chvíli chybělo asi 200 korun měsíčně v příjmech. Naštěstí slohová práce zafungovala.

Podmínky hypotéčního úvěru

Co mě nejvíce překvapilo, bylo to, že u hypoték funguje smlouvání. Nesmíte se spokojit s tím prvním, co vám banka nabídne. A to ani v případě, že máte drobné potíže – třeba jako byly ty naše.

I přes tuto situaci jsem trvala na tom, že chci nižší úrokovou sazbu a na delší dobu. Paní v bance se sice tvářila nepříjemně a sdělila mi, že o tom ona nemůže sama rozhodovat, že to rozhoduje její šéfová, ale nakonec to bez problémů prošlo. Nedejte svou kůži lacino! Já jsem si toto jednání nechala až na dobu, kdy jsme měli všechny dokumenty v pořádku (například po mě chtěli kopii daňového přiznání orazítkovanou od finančního úřadu na každé stránce – a to mi samozřejmě řekla až po té, co jsem jí donesla kopii orazítkovanou jen na první stránce atd.). Takže v ten moment, kdy ona už byla spokojená, že má vše, jsem se vytasila s tím, že bych chtěla lepší podmínky. Byl to z mé strany risk, ale vyplatil se. Počítala jsem totiž s tím, že když už se tou naší žádostí zabývala skoro měsíc, tak nás jen tak ke konkurenci nepošle.
Pohlídejte si také cenu poplatku za zpracování, a pokud zrovna nebude zadarmo, tak chtějte slevu i tam. Není problém to stáhnout na polovinu – ať si původně řeknou, kolik chtějí.

A když by vám to bylo hloupé, tak myslete na to, že jsou to vaše peníze, o které se „hraje“ a bance se vyplatí vám je půjčit, protože se jí to bohatě vrátí. Každý obchod by měl být OBOUSTRANNĚ výhodný.

Připravila Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Cesta k hypotéce a vlastnímu bydlení (očima pořizovatele hypotéky) - diskuze

 • hypotéka
  Děkuji za velmi dobře zpracovaný článek, který mě s manželem dopomohl k tomu konečně si hypotéku vzít, nakonec jsme si díky skvělým podmínkám vybrali hypotéku u https://www.burinka.cz/hypouver/ Vyřízení proběhlo poměrně rychle, takže jsme díky tomu už ani ne za měsíc bydleli ve vlastním. Musím říct, že je to skvělý pocit, cítím se tu hned jako doma.
  donalabuznikova   | 17.11.2018 23:17:57 | Reakcí: 1, poslední: 15.09.2022 09:56:31
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: hypotéka
   Dobrý den, děkuji vám za tip. My právě řešíme refinancování hypotéky. Přemýšlíme nad různými bankami, které by nám to přepočítaly. Dívaly jsme se už i na různé weby, které se tomu věnují. Hodně informací jsme nabrali třeba na https://finuance.eu/ tak to sem dávám, aby měli lidi inspiraci. No, asi nás čeká zase obíhání bank a jednání s "velice příjemnými" úřednicemi. Už se fakt nemůžu dočkat.
   lenka.spackova   | 15.09.2022 09:56:31
   Reagovat | URL příspěvku
 • Děkuji za článek
  Moc děkuji za informace v článku. Právě přemýšlíme, zda do toho jít taky. Kolik peněz dáme dohromady, zda je pro nás vhodná hypotéka atd.
  ari   | 27.11.2011 20:34:21
  Reagovat | URL příspěvku
 • Finanční poradce?
  Nedá mi to se nepodělit o zkušenost, když jsem si sama prošla velkým příběhem s finančními poradcemi OVB počínaje a ZFP akademií konče... Když si člověk chce něco uspořit nebo využít třeba státních příspěvků nebo si vzít hypotéku, určitě neplánuje strkat něco do kapes tzv. finančním poradcům, kteří většinou lobují za svoje bankovní ústavy a jejich rada většinou nikdy není objektivní (samosebou na úkor jejich provizí)... Po několika letech většinou špatných zkušeností s finančními poradci jsem konečně narazila na člověka, který nejenom, že si nebere peníze přímo od klienta (ať už ve formě přímé nebo nepřímé), ale ještě většinou zařídí ke smlouvě nějaký bonus nebo dobrou radu navíc. Umí vrátit peníze do peněženky třeba i formou daňových odečtů. To, že je absolutně nezávislý, co se institucí týče, je samozřejmost a největším argumentem pro mě bylo, že mi vždy udělal výhodnější nabídku (třeba i od stejné banky) než jeho "konkurence". Kdybyste některá chtěla kontakt a třeba nezávaznou informační schůzku tak se můžete ozvat mě na tel.723 122 190 nebo na mail: frau7@seznam.cz Snad to někomu pomůže tak, jak to pomohlo mně!  
  anne.lisbeth   | 24.06.2011 16:32:46 | Reakcí: 1, poslední: 30.07.2015 15:21:46
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Finanční poradce?
   No s několika finančními poradci už jsem se setkala a většinou to nebyla žádná sláva. Většinou mladí kluci, kteří ani pořádně nevěděli o čem mluví a vyloženě jeli na to,aby měli co nejvíc podepsaných smluv a z toho samozřejmě provize. Ale taky to byli i mé první poznatky. Postupem času už jsem se setkávala s rozumnějšími a chytřejšími poradci. Poslední zkušenost mám s investičním poradcem z GTI, který manželovi radí ohledně investic a musím uznat, že tenhle pán už má opravdu přehled a je to úplně něco jiného. Kdyby takhle radili i ostatní, tak by to bylo skvělé. Jinak co se týče investování a nebo hypoték a podobně, tak si opravdu dobře vybírejte, ať pak hodně dlouho nelitujete, že vám poradce špatně poradil
   Andreejkaa   | 30.07.2015 15:21:46
   Reagovat | URL příspěvku
 • Ahoj Nadi,je super že jsi to sepsala       
  Zuzbr   | 06.06.2011 06:03:52
  Reagovat | URL příspěvku
 • Připoměla jsi mi mou cestu za vlastním bydlením.Do dnes jsem velmi vděčná paní v bance,se kterou byla rozumná řeč,vše mi pečlivě vysvětlovala a za 4 pracovní dny byla hypoška na světě.
  tygřímáma   | 01.05.2011 12:02:25 | Reakcí: 2, poslední: 02.05.2011 09:45:20
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Je pravda, že my se hnuli z místa až po té, co jsem do banky začala chodit s makléřem já. On totiž nebyl schopnej nám požadavky banky správně tlumočit a vznikalo pak zbytečně nedorozumnění. Nj ale přesto to byla pro nás nejvýhodnější cesta.  
   nadule1   | 02.05.2011 09:17:11
   Reagovat | URL příspěvku
 • Je to vzruuso, ty prachy
  My to meli tenkrat tak, ze Pepa mel trosku nizsi plat, jak ma ted, cca 19tis. A moje prijmy se taky nejak nepocitali, protoze to bylo stypko ze skoly, to se prej nebere, pak dohody v praci, to taky ne, jednorazove odmeny, to bylo treba dalsich 15tis navic, ale nedaly se pro banku prokazat. Nastesti to nejak vyslo o prsa.
  Ty razitka, to byl taky des.
  A katastr, a odhadce, a blbci v realitce,...

  To nejhorsi mate za sebou, ted uz jenom stehovani s dvema malyma deckama, o to jsme byli ochuzeni, ale to bude taky zuzo.
  zajic   | 27.04.2011 13:17:51 | Reakcí: 2, poslední: 28.04.2011 13:43:04
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Je to vzruuso, ty prachy
   Ze stěhování strach nemám. Pokud půjde vše dle plánu, tak na to budeme mít moře času a budeme to moct dělat postupně. Uvidíme - každopádně na paniku je času dost :DDD

   Jinak ta hypo nám teď vycházela hůř právě kvůli těm dvěma malým dětem. Kdybychom byli ještě bezdětní, tak nemáme problém.
   nadule1   | 28.04.2011 10:59:55
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Je to vzruuso, ty prachy
    jooo, to je fakt, tam je to podle poctu lidi. My to brali jeste bez Marusky, takze to vyslo.
    zajic   | 28.04.2011 13:43:04
    Reagovat | URL příspěvku
 • pěkně napsané  
  Akorát bych tu variantu stavebního spoření i s překlenovacím úvěrem tak nezatracovala. My ji měli - variantu na dejdelší dobu splácení a nejmenší splátky. Zvolili jsme to proto, že manžel má dosti nepravidelné příjmy - jeden měsíc odměny má, druhý nemá, takže všechny peníze navíc se dávají bokem, a pak je tam jednorázově dohazují. Nakonec jsme se překlenováku oproti původních pěti let zbavili za cca 2,5 roku. A teď budeme doplácet zbytek úvěru. Z patnácti let máme 9 a kousek. Jen jsem chtěla říct, že všechno se musí dobře promyslet  
  moninif   | 27.04.2011 08:28:14 | Reakcí: 1, poslední: 27.04.2011 09:41:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jj já úvěr ze stavebního spoření vůbec nezatracuji. Jak jsem tam psala, záleží kolik máš naspořeno a na jak dlouho pak ten meziúvěr vychází. Nám to vycházelo na moooc dlouho a s tím dospořováním to byl pak balík peněz. Pokud bych pracovala na plno, tak by to taky bylo jiné rozhodování...
   A tím, že máme hypotéku na byt a stavebko na rekonstrukci, tak můžeme využít tu možnost kdykoliv splatit stavebko a zbavit se tak jedné části závazků, když bude z čeho...
   nadule1   | 27.04.2011 09:41:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • Tak tohle se nám bude hodit. Už delší dobu uvažujeme o jiném bydlení. My bychom ale chtěli domeček. Jen se ještě rozhodujeme mezi novým nebo už postaveným. No uvidíme.
  Meridene   | 27.04.2011 08:24:19
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Hematom

| Matyskova | 10.06.2024, 21:21

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, je mi 32 let a jsem v 9 týdnu. Dnes ráno chvilkové křeče ( nic hrozného) jen jsem si musela na chvilku sednout aby se to uklidnilo. Po hodině jsem šla na záchod a měla jsem moč s krví samozřejmě hned panika a gynekologie, neschopenka a klidový režim. Mam hematom, ( nevím jak velký) mimčo je v pořádku. Dostala jsem zaváděcí tablety Utrogestan, týden ( od první prohlídky) už beru femibion + prášky na ředění krve jelikož mám před čtyřmi lety operovany aneurysma na krční tepně. Kromě zácpy žádné potíže nemám a na tu už mám také sirup. Od rána už nebyla žádná krev. Zapomněla jsem se zeptat zda mohu spat ležet na boku nebo musím na zádech a pokuď budete mít nějaké rady co mohu ještě udělat pro to aby to bylo v pořádku budu moc ráda, další kontrolu mam za týden v pondělí moc děkuji za odpověď Matyskova

Dobrý den,

můžete ležet, jakkoliv je Vám příjemné, na hematom to nemá žádný vliv, dále bych žádná zvláštní opatření než ta, co již máte, neviděla za nutné, šetřit se, odpočívat, nesportovat, nezvedat těžká břemena. Držím palce.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 11.06.2024, 11:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×